Pokladanie hromadnej trojrozmernej podlahy: pokyny krok za krokom

Opravu si nemožno predstaviť bez kompetentného návrhu podlahy. A túžba priniesť dizajnové riešenia do usporiadania bývania alebo domova je nemysliteľná bez dôkladnej pozornosti tejto časti miestnosti. Moderné stavebné technológie umožňujú vyrobiť funkčnú a spoľahlivú podlahu, ako aj originálny a atraktívny povlak, ktorý zodpovedá štýlovej orientácii miestnosti. Ponúkame vám malý návod, ako vyrobiť samonivelačné 3D podlahy vlastnými rukami. Prečítajte si informácie a sledujte video o postupe pri usporiadaní trojrozmerného povrchu. A uspejete!

Obsah:

Výrobná technológia samonivelačnej 3D podlahy

3D technológia bude vyzerať rovnako pôsobivo v obytnej budove a v kancelárii, vo vidieckom dome a na obchodnom poschodí. Dekoratívne volumetrické podlahy môžu byť vyrobené v akejkoľvek farebnej schéme a s akýmkoľvek vzorom, takže môžu byť oživené akékoľvek fantázie. Linoleum alebo laminát, ktoré sú nám známe, má spravidla štandardnú sadu farieb. Preto je možné povedať, že sa tento prístup vyčerpal. Ale trojrozmerné podlahy neobmedzujú predstavivosť dizajnérov. Na trhu si môžete kúpiť 3D samonivelačné podlahy akejkoľvek farby, odtieňa a vzoru.

Technológia výroby 3D podláh je založená na vytváraní efektu trojrozmerného obrazu. V tomto prípade “hĺbka” obrázku závisí priamo od výšky dokončovacej vrstvy. Táto technológia zaisťuje použitie špeciálnych materiálov na pokládku náteru: dekoratívne prvky (kresby, fotografie, prírodné a umelé materiály, ktoré určujú typ podlahy) a dvojzložková polymérna zmes (tužidlo a transparentná základňa, ktoré je potrebné vopred zmiešať) ).

Prípravné práce

Pre tých vývojárov, ktorí chcú vyrábať 3D podlahy vlastnými rukami, by som hneď urobil rezerváciu, že v tomto prípade budete potrebovať veľa trpezlivosti, vytrvalosti a určitej túžby po dobrodružstve, pretože trojrozmerná podlaha môže nefunguje prvýkrát. Prípravné práce na nalievanie volumetrickej podlahy nevyhnutne zahŕňajú organizáciu nútenej ventilácie, pretože polymérne látky, ktoré budú použité na podlahu, sú veľmi toxické, ktoré nemôže zachrániť ani respirátor. Okrem toho by teplota v miestnosti nemala byť nižšia ako plus 10 stupňov Celzia, takže v nevykurovanej miestnosti v zime nebude možné vytvoriť 3D podlahu..

Príprava fotografie na samonivelačnú 3D podlahu

Najprv sa rozhodnite, aký vzor by ste chceli vidieť pod nohami. Premýšľajte a vopred vyberte všetky maličkosti – prítomnosť mušlí, skla a kamienkov. A potom zamierte do spoločnosti, ktorá sa špecializuje na vonkajšiu reklamu a na základe vybranej fotografie vyrobí špeciálne plátno, ktoré sa nazýva banner..

Väčšina týchto organizácií má portfólio s obrázkami, ktoré sú vhodné na usporiadanie volumetrickej podlahy. Obrázky sa vám však nemusia páčiť, a preto je lepšie zásobiť sa vlastným obrázkom. Pred objednaním výtlačku obrázku by ste sa mali informovať o kvalite tlače poskytovanej tlačiarňou agentúry. Nezabudnite, že jeho rozlíšenie musí byť aspoň 1 440 dpi, odporúča sa vytlačiť obrázok pre samonivelačnú 3D podlahu na matný satén.

Vytvorenie fotografie pre volumetrickú 3D podlahu je hlavným výdavkom v procese usporiadania takejto podlahovej krytiny. Cena jedného štvorcového metra plátna bude stáť približne 100 dolárov. Ukazuje sa, že vyhotovenie fotografie je najdrahšia vec..

Príprava základne

Proces prípravy podkladu začína čistením a vyrovnaním povrchu pre 3D samonivelačnú podlahu. Je potrebné ho očistiť od všetkých druhov nečistôt, ako sú sypké materiály, pieskové a mastné škvrny. Podklad musí byť suchý, prípustný obsah vlhkosti nie je vyšší ako 4%. Ak plánujete nainštalovať samonivelačnú podlahu na kovový povrch, musí byť dôkladne odmastená. Trhliny sú vyplnené epoxidovou živicou alebo tmelom a jamy a výmole sú utesnené rýchloschnúcimi zmesami vyrobenými na báze kremenno-epoxidovej kompozície.

Tvrdé povrchy sú tryskané, aby sa odhalila porézna štruktúra, zatiaľ čo mäkké povrchy sú brúsené. Súčasne so zarovnaním sa urobí filé. Takéto zariadenie je druh podstavca vyrobeného z polymérnej zmesi pre volumetrickú podlahu. Ďalej je povrch zbavený prachu priemyselným vysávačom. Pred penetráciou vysajte betónový podklad.

Na zvýšenie priľnavosti a absorpcie povrchu sa odporúča natrieť špeciálnym základným náterom na samonivelačné podlahy, ktorý sa nanáša valčekom. Základný náter vyplní najmenšie póry a prenikne hlboko do betónu. Týmto spôsobom sa ukazuje, že poskytuje lepšie spojenie betónového podkladu so základnou vrstvou dekoratívnej samonivelačnej podlahy..

A ak si myslíte, že vám taká trojrozmerná podlaha bude dostatočne chladná, tak ste na veľkom omyle! Samonivelačná 3D podlaha je plne kompatibilná s technológiou „teplá podlaha“. Ovládanie 3D samonivelačnej podlahy s vykurovaním je však náročné. Napriek tomu, že sa tieto technológie napriek svojim vysokým nákladom môžu stať hlavným zdrojom tepla v dome. Pri samonivelačnej podlahe je celkom možné použiť elektrický systém podlahového vykurovania aj ohrievače vody.

Aplikácia základného náteru

Do tejto fázy by ste mali prejsť najmenej 4 hodiny po natretí povrchu. Polymérová podlaha alebo poter môžu fungovať ako základná vrstva pre samonivelačnú 3D podlahu. Uprednostňuje sa prvá možnosť. Práve polymérová podlaha je považovaná za ideálny základ pre kreslenie vzoru kvôli svojim vlastným výkonnostným charakteristikám. Ak namiesto obrázku plánujete ozdobiť povlak umelými alebo prírodnými materiálmi, potom základná vrstva funguje ako pozadie a v tomto prípade by ste mali byť obzvlášť opatrní pri výbere jeho farby..

Polymérna vrstva by mala byť nanesená na podklad. Hlavná vec je, že výsledný základný povrch je plochý. Skontrolujte, či v hrúbke základnej podlahy nie sú vzduchové bubliny. Preto je potrebné základnú vrstvu skontrolovať na úrovni budovy..

Kreslenie obrázku

Po nanesení základnej vrstvy môžete začať používať fotografiu alebo dekor. Výkres pre trojrozmernú samonivelačnú podlahu je možné aplikovať dvoma spôsobmi: pomocou farby alebo prilepením základnej vrstvy. Najúčinnejšou možnosťou je nepochybne používanie farieb, ale také potešenie je príliš drahé. Polymérové ​​a akrylové farby, ktoré sú vhodné na vytváranie obrazu na podlahe a sú odolné voči ultrafialovému žiareniu, nie sú lacné.

Hlavnú časť nákladov však vynaloží výtvarníkova tvorba. V každom prípade sa v tejto fáze neoplatí šetriť, pretože celkový dojem z objemovej podlahy bude v konečnom dôsledku závisieť od kvality obrazu..

Prilepenie základnej vrstvy vzorom je bežnejšou metódou. Najpopulárnejšími metódami nanášania vzoru na podklad sú bannerové textílie s tepelným potlačou a vinylové dlaždice. Pred nanesením obrázku je základná vrstva natretá priehľadnými polymérmi zmiešanými v pomere 2: 1 s rozpúšťadlom. Primer sa nanáša plochým štetcom alebo valčekom. Spotreba základného náteru je približne 300 gramov na 1 meter štvorcový základne.

Polymerizačný čas základného náteru je najmenej jeden deň. Výkres, ktorý je vyrobený na samolepiacom vinylovom filme, je potrebné opatrne prilepiť na základný náter. Pri nanášaní sa odporúča zabezpečiť, aby medzi podkladom a filmom nezostali žiadne vzduchové bubliny. Vyhladzujte a stláčajte film najopatrnejším spôsobom.

Výkres, ktorý je vyrobený na bannerovej tkanine pomocou termálnej tlače, musí byť prilepený k základni pomocou tenkej vrstvy dokončovacej polymérovej podlahy ako lepidla. Po nakreslení obrázku môžete začať vyplňovať priehľadnú vrstvu..

Nanášanie transparentného vrchného laku

Podľa technológie výroby samonivelačnej 3D podlahy musíte pred priamym nanášaním dokončovacej vrstvy vypočítať objem polymérneho materiálu. Spotreba požadovaného množstva materiálu závisí od hrúbky vrstvy, ktorá sa plánuje vykonať. Hrúbka je najčastejšie najmenej 3 milimetre. Na spracovanie 1 štvorcového metra priemerne trvá asi 4 – 4,5 kilogramu priehľadnej polymérovej podlahy.

Dokončovaciu vrstvu je potrebné naniesť týmto spôsobom:

Pri vyrovnávaní a valcovaní podlahy pomocou valcov je možné pohybovať sa po čerstvo naliatom povrchu podlahy iba v topánkach, ktoré majú na podrážke vysoké hroty. Aby bola položená podlaha čo najpevnejšia, pomocou technológie 3D samonivelačných podláh v prvých dňoch po inštalácii môžete povrch podlahy prikryť igelitom alebo fóliou. Konečný čas tvrdnutia objemovej podlahy závisí od hrúbky povlaku, ako aj od teploty a vlhkosti v miestnosti..

Náter ochranným lakom

Po polymerizácii a konečnom vytvrdnutí konečnej priehľadnej vrstvy by mal byť nanesený ochranný lak, ktorý dodatočne chráni polymérnu vrstvu pred mechanickým alebo chemickým poškodením a výrazne predlžuje životnosť vašej podlahy. Okrem toho existuje niekoľko typov lakov, ktoré môžu dať podlahám protišmykové vlastnosti..

Starostlivosť o samonivelačnú 3D podlahu

Starať sa o samonivelačnú trojrozmernú podlahu ošetrenú ochranným lakom nie je také ťažké. Povlak nemá trhliny a medzery, kde by sa nečistoty a prach mohli upchať. Samonivelačná podlaha je schopná vydržať akékoľvek zaťaženie. Objemná podlaha neutrpí, ak na ňu pustíte objemnú vec alebo naň položíte ťažkú ​​masívnu pohovku.

Napriek vysokým vlastnostiam odolným voči opotrebovaniu a vysokej pevnosti 3D samonivelačných podláh sa však na nich časom objavia škrabance. Tieto podlahy časom strácajú lesk. Ako o každý iný povrch, aj o samonivelačnú podlahu je potrebné pravidelne sa starať..

Aby si podlaha zachovala atraktívny vzhľad po dlhú dobu, musíte postupovať podľa jednoduchých pokynov:

  • Po naliatí chráňte volumetrickú podlahu tmelom. Tento postup sa odporúča opakovať každých šesť mesiacov..
  • Ak plánujete vykonávať práce súvisiace s maľovaním stien, vodovodov alebo elektriny, musíte povlak chrániť celofánom, sololitom alebo kartónovými škatuľami.
  • Odporúča sa vybaviť nohy stoličiek, stolov a iného nábytku plstenými podložkami.

Na každodennú údržbu trojrozmernej samonivelačnej podlahy je najlepšie použiť čistú vodu s trochou čistiaceho prostriedku. Potom podlahu znova utrite čistou vodou bez chemikálií. Pri praní nikdy nepoužívajte výrobky, ktoré obsahujú chlór, hydroxid sodný, amoniak a kyseliny..

Samonivelačné čistenie podláh zahŕňa odstránenie prachu z povrchu vysávačom alebo kefou, umývanie podlahy čistiacimi prostriedkami pomocou neabrazívnej handričky a nanesenie ochrannej vrstvy vosku na suchú a čistú podlahu. Vďaka včasnej a náležitej starostlivosti si objemná 3D podlaha zachová svoje vlastnosti po dlhú dobu. A ak poškodíte povlak, môže byť opravený – v oddelených častiach alebo úplne.

Jedinečnosť samonivelačných 3D podláh teda spočíva v možnosti vytvoriť akýkoľvek dizajn povlaku, ktorý bude zodpovedať všeobecnému štýlu bytu, kancelárie alebo verejnej inštitúcie. Kresba na podlahe môže byť čokoľvek, všetko závisí výlučne od vašej predstavivosti. Dúfame, že pomocou nášho materiálu ste dokázali prísť na to, ako vytvoriť 3D samonivelačnú podlahu vlastnými rukami. Ako vidíte, táto technológia pre vývoj je celkom dostupná aj pre neprofesionálov. A to zase znamená, že môžete svoj byt nezávisle transformovať. Podlaha bude vyzerať, ako by ste už dlho snívali. Táto hra stojí za sviečku, nie??

About the author