Pokladanie podlahovej dosky: majstrovská trieda

Pri výmene starej podlahovej krytiny alebo pri zariaďovaní novej podlahy je podlahová doska najlepšou možnosťou, ktorá je praktická, cenovo dostupná a bezpečná. Napriek popularite podlahovej dosky sa proces inštalácie pre mnohých zdá byť dosť komplikovaný. Preto budeme ďalej zvažovať vlastnosti kladenia podlahovej dosky..

Obsah:

Technológia výroby a výhody podlahových dosiek

Podlahová doska má vysoký výkon a technické vlastnosti. Na základe svojej atraktivity je na úrovni drahších laminátových a parketových dosiek. Pri výrobe podlahových dosiek je drevo dôkladne vysušené do určitého bodu obsahu vlhkosti v ňom. Preto má tento materiál dlhú životnosť..

Jednou z nesporných výhod podlahovej dosky sú jej dostupné náklady, vďaka ktorým je obľúbená. Okrem toho má vysokú tepelnú izoláciu a poskytuje dobrú zvukovú izoláciu..

Podlahová doska sa perfektne hodí do akéhokoľvek typu interiéru, počas prevádzky nemení tvar a má atraktívny vzhľad.

Hlavnými zložkami tohto materiálu sú:

 • tŕne;
 • drážky;
 • drážkované vetracie kanály.

Najoptimálnejším variantom dreva vhodného na výrobu podlahových dosiek je smrekovec. Vďaka svojej sile, trvanlivosti má dobré výkonové charakteristiky..

Ak porovnáme inštaláciu laminátu s inštaláciou parketovej dosky, potom druhá vyžaduje menej času na inštaláciu. Súčasne je šetrný k životnému prostrediu a neškodný, pretože počas výrobného procesu do neho nie sú pridané žiadne cudzie nečistoty..

Podlahová doska vyzerá ako masívny výrobok, ktorý je vyrobený z masívnych stromov. Ak sú dĺžka a šírka výrobkov kompaktné, potom je proces kladenia rýchly a ľahký, pretože sú v ňom vyvinuté špeciálne drážky, ktoré zaisťujú spojenie dosiek. Inštalácia podlahových dosiek vo veľkých priestoroch netrvá dlhšie ako dva dni.

Hlavným ukazovateľom kvality podlahovej dosky je materiál, z ktorého bola postavená. Takmer všetky typy podlahových dosiek však majú nasledujúce výhody:

1. Nízky koeficient tepelnej vodivosti a zvukovej vodivosti vám umožní udržať sa dlho v teple a poskytuje pohodlie ľuďom žijúcim v dome.

2. Pri všetkých procesoch sušenia dreva a technológii jeho ťažby má podlahová doska vysoký koeficient pevnosti, trvanie jej použitia je dvadsať rokov alebo viac..

3. Charakterizovaný neprítomnosťou chemikálií, škodlivých zložiek a iných nečistôt je vynikajúci na zariadenie domova pre alergikov.

4. Ak porovnáme náklady na podlahovú dosku s podobnými materiálmi, potom je jej cena oveľa nižšia a dostupnejšia..

5. Ak je v miestnosti prítomný drevený kryt, je k dispozícii zdravá mikroklíma, pretože strom je schopný akumulovať vlhkosť v prípade prebytku vo vzduchu a vrátiť ju v prípade nedostatku vlhkosti..

6. Nevyžaduje zdĺhavú prípravu na inštaláciu. Rýchlo sa inštaluje a odstraňuje. Na prácu vyžaduje štandardnú sadu nástrojov.

7. Nenáročná starostlivosť, dobre sa umýva a čistí.

Existuje niekoľko kategórií, podľa ktorých sa rozlišuje kvalita podlahovej dosky:

 • Trieda;
 • Trieda B;
 • Trieda C;
 • Extra trieda.

Líšia sa kvalitou dreva použitého vo výrobnom procese, počtom uzlov, zárezov, prasklín, triesok a tiež cenou. Podlahy najvyššej triedy majú najnižšie náklady.

Potom, čo boli práce na výrube stromu urobené, ide do sušiarní na skladovanie a sušenie. Keď sú hotové výrobky už sušené, prebieha proces ich triedenia do tried. Triedenie závisí od počtu defektov, ktoré strom získa počas predbežných procesov.

Pred inštaláciou podlahovej dosky je potrebné postaviť základnú podlahu. Hlavnými požiadavkami sú vysoká pevnosť, aby sa zabránilo deformácii materiálu..

Pri kúpe podlahovej dosky vyberte možnosti, ktoré sú vyrobené z smrekovca, pretože majú najvyššiu pevnosť a prakticky nie sú nižšie ako podlaha z masívneho duba..

Odrody základov na kladenie podlahových dosiek

Usporiadanie podlahovej dosky je usporiadané na akomkoľvek type podlahy alebo podperných stĺpikov. Existujú také typy základov, ktoré sú vhodné na kladenie podlahových dosiek:

 • betónová dlažba vopred vyrovnaná polymérnymi alebo betónovými potermi;
 • povrch z guľatiny inštalovaný na tehlových podperách alebo akomkoľvek type povlaku;
 • povrch vyrobený z preglejky odolnej voči vlhkosti;
 • staré drevené podlahy;
 • podklad z nepotrebného reziva.

Inštalácia podlahovej dosky je najčastejšie konečnou fázou usporiadania miestnosti. Pred týmto procesom sa spravidla vykonáva výmena okien, dverí, stien a stropov. Pri inštalácii podlahovej dosky majte na pamäti, že pred vysokou vlhkosťou je veľmi nestabilná. Pred inštaláciou zmerajte vlhkosť podkladu, ktorá by nemala presiahnuť dvanásť percent..

Vlhkosť vzduchu v miestnosti by zároveň nemala byť väčšia ako šesťdesiat percent a ak je vlhkosť menšia ako štyridsať percent, dosky vyschnú a prasknú..

Vzhľadom na konštrukciu podlahovej dosky položenej na betónovom základe je potrebné poznamenať, že:

 • dutá podlahová doska;
 • technoflora;
 • vodeodolný;
 • poter vyrobený z cementovo-pieskovej malty;
 • priamo na podlahovú dosku.

Tip: Pred inštaláciou dosku vyberte z škatúľ a umiestnite ju najmenej 24 hodín do interiéru. Materiál sa musí prispôsobiť mikroklíme miestnosti.

Odrody hrubých náterov na kladenie doskových podláh:

1. Najbežnejšou schémou inštalácie podlahovej dosky je položiť ju na guľatinu. Lagy sa nazývajú drevené blokové dosky s obdĺžnikovým prierezom. Na hrubú základňu sú upevnené tmelom alebo samoreznou skrutkou. K položeniu oneskorenia dochádza v kolmom smere na inštaláciu podlahovej dosky.

Po inštalácii oneskorenia dôjde k procesu ich zarovnania. Za nimi sú nahradené čipy. Okrem toho existuje špeciálny systém nastaviteľných oneskorení, ktoré umožňujú mechanické vyrovnanie skrútením požadovaných sekcií.

2. Pri usporiadaní podlahy vyrobenej z preglejky odolnej voči vlhkosti je položená na takmer akomkoľvek základe, vrátane guľatiny, v prípade potreby dodatočného posilnenia viacvrstvových konštrukčných častí podlahy. Štandardný súbor prác na inštalácii podlahovej dosky na takýto povlak zahŕňa jej predbežné vyrovnanie. Listy preglejky rozrezané na pozdĺžne časti sú uložené diagonálne vo vzťahu k kladeniu podlahových dosiek. Preglejka je upevnená skrutkami alebo hmoždinkami. Pri usporiadaní preglejkovej podlahy sa odporúča ponechať švy na technologické účely, aby sa kompenzovala jej rozťažnosť a kontrakcia so zmenami teploty..

Inštalácia takejto podlahy zahŕňa prítomnosť:

 • hrubá základňa;
 • izolačný substrát;
 • preglejka odolná voči priamej vlhkosti;
 • pokrytie podlahy;
 • dosky.

Tip: Ak je podlaha betónová s pieskovo-cementovým poterom, na upevnenie preglejky sa používa bežné lepidlo. Pri výbere lepidla sa uistite, že je vhodné na prácu s preglejkou aj betónom. Tento postup je tiež prijateľný pre drevené podlahy..

Keď je preglejka položená, prebieha proces jej brúsenia a odstraňovania všetkých nečistôt a prachu. Pred inštaláciou podlahovej dosky je povrch ošetrený základným náterom a potom sú dosky pripevnené. Hlavnú podlahu je tiež potrebné obrúsiť, skryť lakom a olejom..

3. Inštalácia podlahových dosiek na existujúcu podlahu zahŕňa kontrolu starej podlahy na chyby, spoľahlivosť upevňovacích prvkov a pevnosť základne. V prípade potreby je potrebné vymeniť staré opotrebované dosky alebo poškodené upevňovacie prvky..

Tip: Podlahovú dosku nainštalujte na starú podlahu takým spôsobom, aby bolo zaistené kolmé spojenie.

Skúsení stavitelia odporúčajú demontáž starej podlahy a usporiadanie betónového poteru, pretože takáto podlaha môže trvať oveľa dlhšie, ale ak to finančné možnosti neumožňujú, je celkom možné nainštalovať podlahovú dosku na starú drevenú podlahu..

Okrem toho by sa mala venovať veľká pozornosť výberu izolácie a hydroizolácie. Tieto materiály musia mať vysokú kvalitu. Izolácia by mala byť nejedlá pre hlodavce, odolná voči vlhkosti a nemala by sa krčiť. Hydroizolácia by sa mala líšiť v trvaní prevádzky.

Ak je podlaha umiestnená v budove na prvom poschodí, potom je jej izolácia povinná. Nie je dovolené izolovať podlahu prvého poschodia, ak je v suteréne vykurovanie. Na izoláciu sa odporúča použiť čadič alebo minerálnu vlnu, ktorá sa vyznačuje paropriepustnosťou a dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami..

V priestore je položená tepelná izolácia medovými guľatinami, pričom by malo byť zaistené jeho tesné priliehanie. Paropriepustná hydroizolácia je inštalovaná na tepelnú izoláciu. Upozorňujeme, že medzi podkladom a týmito vrstvami musí byť ponechaný priestor až do štyroch centimetrov, aby bolo možné prirodzené vetranie podlahy. V opačnom prípade sa na podlahe vytvorí pleseň a pleseň, čo povedie k predčasnému zhoršeniu stavu..

Na ochranu viacvrstvovej štruktúry pred vlhkosťou prichádzajúcou zospodu sa odporúča použiť hydroizolačné membrány s vysokou paropriepustnosťou. Ak pary voľne cirkulujú v podzemnom priestore, drevo vydrží oveľa dlhšie..

Za najlepšiu sa považuje podlahová doska zo sibírskeho smrekovca alebo duba. Tieto druhy stromov sú odolné voči ultrafialovému svetlu, vlhkosti a teplotným extrémom. V miestnosti, v ktorej sú ľudia nedôslední a sú tam malé náklady, napríklad v škôlke alebo spálni, sa používa podlahová doska z osiky alebo jelšového dreva. Zriedka sa používajú podlahové dosky, ktorých základom je borovica alebo jedľa. Sú vhodnejšie na stavbu podkladov alebo roliek..

Tvar podlahovej dosky závisí od osobných preferencií majiteľov priestorov. Na základe sily je najlepšou možnosťou použiť štyridsaťmilimetrovú dosku. Príliš hrubé dosky sa môžu časom zdeformovať, pretože v nich v dôsledku veľkej hrúbky počas sušenia zostáva vlhkosť..

Výber podlahových dosiek patriacich do určitého stupňa je ovplyvnený účelom miestnosti, oblasťou inštalácie, následným dokončením a finančnými možnosťami majiteľov. Prémiová podlaha má rovný povrch a krásny jasný vzor. Preto je po inštalácii takáto podlaha otvorená lakom. Varianty prvého alebo druhého stupňa majú malé množstvo uzlov, ktoré tiež vyzerajú krásne bez maľovania. Ak plánujete neskôr natrieť podlahu, potom si nepochybne vyberte podlahovú dosku tretieho alebo štvrtého ročníka..

Pri pokladaní podlahovej dosky sa vo väčšine prípadov používajú iba materiály na hromadenie plechov, ktoré sa ľahko používajú a ľahko inštalujú. Rovné dosky po určitom čase sú zdeformované a objavujú sa v nich medzery.

Pokladanie podláh z drážkovaných dosiek

Doska s perom a drážkou je štandardná dosková konštrukcia s drážkami, ktoré počas inštalácie zapadnú na svoje miesto. Ukazuje sa teda, že sa dosiahne lepšia fixácia a silné spojenie..

Pri výbere smeru kladenia podlahy by ste sa mali zamerať na svetelný tok. Dosky sú položené rovnobežne s ňou. Ak plánujete nainštalovať podlahu do predsiene alebo do chodby, mali by ste vychádzať z vektora pohybu, pozdĺž ktorého je podlaha inštalovaná.

Dosky môžete položiť dvoma spôsobmi:

 • s odsadenými prvkami;
 • bez kompenzujúcich prvkov.

Pri kladení podlahových dosiek je potrebné dokonalé podrezanie dosiek. Nedostatok skúseností v tejto záležitosti nepomôže dokonale dosiahnuť dokonca pravé uhly, preto je v tomto prípade lepšie dôverovať špecialistovi. Pri kladení dosiek týmto spôsobom sa odporúča kúpiť alebo vytvoriť šablónovú verziu, podľa ktorej sa urobí podrezanie. Na okrajoch miestnosti je tiež potrebné zachovať určité odsadenie. Na zaistenie pozdĺžneho pohybu je potrebné dodržať interval medzi doskou a stenou, ktorého veľkosť je od 0,5 do 2 cm. Na konci inštalácie je doska pripevnená.

Aby ste lepšie pochopili proces inštalácie drážkovanej podlahovej dosky, odporúčame vám zoznámiť sa s krátkym návodom:

1. Prítomnosť upevňovacieho prvku alebo rímsy na doskách vám umožňuje navzájom ich spojiť. Pri kladení prvej drážkovanej dosky by však mal byť výčnelok umiestnený presne pri stene. Takáto inštalácia uľahčí proces lepenia nasledujúcich dosiek..

2. Spojenie druhej dosky s prvou doskou nastáva pomocou kontaktu drážka-čap. Počas tohto postupu sa neodporúča používať klince, pretože sú náchylné na koróziu, ktorá spôsobí časté čistenie podlahy, môže dôjsť k vypadnutiu ich hláv, čo môže viesť k zraneniu.

3. Ako držiak použite samorezné skrutky s optimálnym priemerom štyri milimetre a dĺžkou až sedem centimetrov..

4. Existujú dva spôsoby upevnenia dosiek:

 • so sklonom samoreznej skrutky o štyridsaťpäť stupňov;
 • bez sklonu – pričom všetky uzávery samorezných skrutiek sú utesnené tmelom.

Prvá možnosť je esteticky príjemná a druhá je spoľahlivá..

5. Upevnenie extrémnych častí dosiek umiestnených v blízkosti stien sa vykonáva výlučne samoreznými skrutkami.

Nakoniec je podlaha brúsená. Bude to vyžadovať brúsny papier alebo brúsku. V prípade veľkých nezrovnalostí je potrebné vykonať škrabanie. Ďalej sa povrch otvorí lakom a keď je hotový, je natretý.

Parketová doska na pokládku podlahy: technológia a vlastnosti

Na výrobu parketových dosiek sa používa drevo. Existuje niekoľko typov parkiet:

 • masívny – má tri vrstvy, pre prvé sa používa tvrdé drevo, pre druhé je tvrdé drevo a pre tretie je ihličnaté drevo;
 • extra doska – prvá vrstva je tiež tvrdá, ale na výrobu druhej a tretej sa používajú odpadové komponenty alebo mäkké drevo.

Na štylizáciu parkiet pre drevitú textúru je na ňu prilepená ďalšia vrchná vrstva. Pokiaľ ide o hrúbku, parkety môžu byť od 7 mm do 2,5 cm. Kvalita zvukovej a tepelnej izolácie, ako aj schopnosť odolávať určitému zaťaženiu závisia od hrúbky parketovej dosky..

Pri kladení dosiek do hrúbky dvoch centimetrov je potrebná rovná betónová základňa. Ak hrúbka presiahne túto hranicu, parketová doska sa položí na guľatinu.

Neodporúča sa inštalovať parketovú dosku v miestnostiach s vysokou vlhkosťou a vysokým zaťažením podlahy..

Keď je parketová doska už kúpená, je potrebné ju rozbaliť a nechať jeden deň v miestnosti, kde bude nainštalovaná. Pred inštaláciou je potrebné dokončiť všetky opravy, najmä dekoráciu steny. Pretože k nim bude tesne priliehať.

Ak je parketová doska inštalovaná na starom drevenom podklade. Odporúča sa skontrolovať nevhodné dosky a vymeniť ich. Ak existujú veľké medzery, odporúča sa na ich vyplnenie použiť lepidlo PVA. Nasleduje proces zoškrabania podlahy..

Ak je parketová doska inštalovaná na betónovom základe, uistite sa, že je rovnomerná a že neexistujú žiadne veľké rozdiely. Betónový povrch by nemal byť mokrý, aby ste ho skontrolovali na vlhkosť, na jeden deň podlahu prikryte igelitom. Ak po odstránení filmu nedochádza ku kondenzácii, pokojne začnite pokladať parkety, ale predtým naneste na betónový podklad základný náter..

Podmienky pre inštaláciu parketovej dosky:

 • izbová teplota je asi +17 stupňov;
 • vlhkosť vzduchu od 45 do 60%.

Pri dodržaní týchto parametrov bude povlak trvať dlhšie..

Parketové dosky do hrúbky 2 cm môžete nainštalovať dvoma spôsobmi:

1. Plávajúci – najskôr sa nainštaluje polyetylénový film s prekrytím 18 cm, na ich upevnenie sa použije páska, potom sa nainštaluje penový polyetylénový alebo korkový podklad, na lepenie spojov sa použije metalizovaný dobytok a potom sa nainštaluje parketová doska..

Parketová doska je inštalovaná kolmo na okno. Prvá doska je položená s čapovou základňou na stenu, ktorá je vopred narezaná pre tesnejšie osadenie dosiek. Vzdialenosť medzi stenou a doskou závisí od celkovej dĺžky miestnosti. Pri dĺžke jedného metra je potrebná medzera jeden a pol centimetra. Na pripevnenie dosky k stene musíte nainštalovať špeciálne kolíky.

2. Lepidlo – vhodné do priestranných, veľkých miestností. Táto metóda zahŕňa inštaláciu preglejky odolnej voči vlhkosti na hrubý podklad, na ktorého povrch sa nanáša lepidlo, a potom sa nainštaluje parketová doska.

About the author