Pokladanie porcelánových kameninových dlaždíc: pokyny krok za krokom

Medzi rôznymi dlaždicami používanými na vonkajšie a vnútorné obklady a prezentovanými ako výrobky na stavebnom trhu zaujíma osobitné miesto porcelánová kamenina a jej sériová výroba je novým sľubným smerom vo výrobe dokončovacích materiálov. Dnes sú žiadané nové a moderné typy povrchových úprav, zatiaľ čo trvanlivosť, kvalita a dekoratívnosť, ako predtým, zostáva v dopyte spotrebiteľa. To všetko je perfektne kombinované v porcelánovej kamenine. Tento vynikajúci materiál si vďaka svojim atraktívnym vlastnostiam a vzhľadu zaslúžene zaslúžil povesť jedného z najlepších dokončovacích materiálov. Článok sa zameria na pokládku porcelánových kameninových dlaždíc na podlahu..

Obsah:

Porcelánová kamenina sa donedávna používala iba v priemyselnej výstavbe a bola určená na vonkajšie obklady budov. Používal sa tiež ako podlahová krytina pre verejné budovy s vysokou premávkou a vysokým plošným zaťažením, ako sú letiská, metro, vlakové stanice, priemyselné priestory, na interiérové ​​dekorácie reštaurácií a kaviarní. Teda tam, kde sa jeho vynikajúci výkon mohol potvrdiť v praxi.

Fotografia porcelánových dlaždíc

 • Faktom však je, že porcelánová kamenina mala vtedy neatraktívny dizajn rovnakého typu, vyznačovala sa vysokou cenou, veľkými rozmermi, a preto bola pre bežného spotrebiteľa neprístupná..
 • Teraz moderné technológie umožnili rozšíriť sortiment týchto výrobkov. Potom návrhári obrátili svoju pozornosť na tento materiál a vydali nové veľkolepé a neprekonateľné zbierky krásy špeciálne navrhnuté pre domáce použitie. Tak sa porcelánová kamenina stala dostupnou pre bežnú spotrebu..
 • Porcelánové kameninové dlaždice v súkromnej výstavbe sa najčastejšie používajú ako podlahová alebo stenová krytina v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, napríklad v kuchyniach a kúpeľniach, a s vysokými požiadavkami na oderu, ako sú chodby, obývačky atď..

Druhy porcelánových kameninových dlaždíc

Porcelánové kameninové dlaždice sú kvalitným výrobkom modernej výroby v oblasti dokončovacích materiálov. Vďaka svojmu prírodnému zloženiu je šetrný k životnému prostrediu, čo je považované za veľmi dôležitý ukazovateľ, keď je dnes dominancia umelého obkladu na stavebnom trhu skôr normou. A také vlastnosti, ako je krása a trvanlivosť materiálu, ho zaradili medzi lídrov, pokiaľ ide o použitie ako dekorácie..

Široká škála možností dizajnu, široká paleta farieb, rôzne textúry, ktoré nielen opakujú prírodnú žulu, ale napodobňujú aj iné prírodné materiály, umožňujú používať porcelánové kameninové dlaždice na implementáciu najneuveriteľnejších návrhových myšlienok z hľadiska odvážnosti. a príťažlivosť. Aby ste sa nemýlili pri výbere konkrétneho druhu materiálu a pri jeho výbere pre požadované úlohy, mali by ste venovať pozornosť nasledujúcej klasifikácii:

 • Glazované a neglazované dlaždice. Rozdiel medzi nimi je v tom, že počas výroby sa na povrch prvého výrobku nanáša sklovitá vrstva, ktorá sa potom vypaľuje. Výsledkom je priehľadná alebo matná vrstva na povrchu materiálu. Glazovaná porcelánová kamenina sa bežne používa ako vonkajší obklad stien a protišmykový štruktúrovaný povrch umožňuje položenie na vonkajšie schody budovy, predsiene a chodby. Zasklený povrch tiež umožňuje reprodukovať rôzne prírodné materiály s maximálnou presnosťou: materiál, kameň, drahé druhy dreva. Tieto napodobeniny je možné vykonávať tak profesionálne, že ich na prvý pohľad nemožno odlíšiť od skutočných. Napríklad porcelánové kameninové parkety môžu nielenže vyzerať ako drevo, ale na rozdiel od neho sa neboja vlhkosti, časom sa nedeformujú a nepotrebujú neustálu údržbu. Imitácia prírodného kameňa – hlavná vlastnosť glazovaného výrobku – úspešne vyjadruje jeho štruktúru a vzhľad, čo umožňuje použitie dlaždíc ako vynikajúcej náhrady za tento prírodný stavebný materiál..

 • Matné porcelánové kameninové dlaždice. Je určený na vnútornú výzdobu priestorov a na vonkajšiu výzdobu. Môže byť použitý na ozdobenie stien a fasád budov a môže byť inštalovaný na podlahu ako podlahová krytina. Takáto povrchová úprava môže nepochybne ozdobiť každý, dokonca aj najluxusnejší elitný domov. Zároveň sa dá perfektne kombinovať s takmer akýmkoľvek interiérovým dizajnom, pretože má atraktívne estetické vlastnosti, je pohodlné a praktické použitie..
 • Leštená porcelánová kamenina. Tento typ dlaždíc sa získava brúsením štandardných polotovarov diamantovým kotúčom. Takéto spracovanie dodáva hotovému výrobku jedinečný lesk a výnimočnú hladkosť. Práve tento druh dlaždíc dokonale imituje prírodný mramor alebo travertín, a preto nachádza uplatnenie v luxusných interiéroch..

Všetky druhy porcelánových kameninových dlaždíc môžu byť bežné a rektifikované. Rozdiel spočíva v odlišnom prevedení okraja výrobku. V druhom prípade má porcelánová kamenina prísne strojovo rezané hrany. Na rôzne druhy kladenia sa používajú rôzne druhy dlaždíc – so švami alebo bez nich.

Neobvyklé a originálne variácie vo výzdobe priestorov keramickými žulovými dlaždicami otvárajú nové možnosti dodania interiéru výraznosti a originality, čo vám umožní vytvoriť neopísateľnú atmosféru krásy a pohodlia vo vašom dome..

Charakteristiky porcelánových dlaždíc

Porcelánové kameninové dlaždice majú množstvo pozitívnych vlastností.

 • Nízka absorpcia vody. Toto číslo je len asi 0,05%. V prípade vonkajšej inštalácie to umožňuje materiálu dobre tolerovať teplotné zmeny z pozitívnych na negatívne a naopak. To je zárukou, že porcelánové kameninové dlaždice na fasádu sa zdeformujú a neprasknú. Ak sa má použiť na vnútorné obklady, potom bude táto kvalita užitočná, ak položíte dlaždice do vaní, kúpeľní, sáun – tam, kde je vysoká vlhkosť..

 • Odolný voči chemikáliám. V zložení mnohých pracích prostriedkov určených na udržanie poriadku je veľa agresívnych látok. Moderný náter by mal byť vysoko odolný voči všetkým druhom negatívnych vplyvov. Porcelánová kamenina je práve to. Vďaka svojim vynikajúcim ošetrujúcim vlastnostiam môžete použiť akýkoľvek, aj ten najagresívnejší prací prostriedok..
 • Vysoký stupeň odolnosti proti opotrebeniu. Tento ukazovateľ porcelánovej kameniny je lepší ako prírodný kameň. Aj pri najintenzívnejšom použití je ťažké ho v krátkom čase zneužiť, náter z neho bude slúžiť takmer navždy. Otázka jeho výmeny môže nastať skôr kvôli zmene interiéru, a nie kvôli tomu, že obklad nevydržal skúšku času..
 • Odolný voči fyzickému a mechanickému poškodeniu. Porcelánová kamenina vydrží značné zaťaženie. Okrem toho nezáleží na tom, kde sa dlaždica nachádza, vo vnútri alebo mimo budovy, materiál sa rovnako dobre prejaví v akejkoľvek situácii. Aj v najnáročnejších prevádzkových podmienkach zostane obklad nezmenený a nestratí svoj vzhľad.

 • A nakoniec, dekoratívne vlastnosti. Nie je to skutočne charakteristika, ale pri obložení záleží na tomto detaile. Výrobky z porcelánovej kameniny sú veľmi krásne, majú výraznú štruktúru a bohatú farbu, ktoré zostávajú dlho nezmenené..

Rozmery porcelánovej kameniny

Porcelánová kamenina sa predáva predovšetkým vo forme dlaždíc, ktorých veľkosti a pomer strán sa líšia, čo určuje jeho formát. Najbežnejší je štvorec, ale existuje aj obdĺžnikový tvar. Okrem rozmerov je dôležitá aj hrúbka výrobku, pretože tento ukazovateľ ovplyvňuje pevnosť stavebného materiálu a v konečnom dôsledku aj jeho náklady..

Rozsah veľkostí dnes vyrábaných dlaždíc je dosť rozmanitý a zahŕňa rôzne variácie, ktoré sa v praxi rozšírili..

 • Mozaika z porcelánovej kameniny – najmenší formát dlaždíc, ich veľkosť je 5 x 5 cm. Mozaika je neuveriteľne krásna, ale pri pokládke vyžaduje určitú zručnosť. Používa sa na výrobu podlahových aj nástenných pláten.

 • Najbežnejšie a najhospodárnejšie formát 30 x 30 cm. Hrúbka takýchto porcelánových dlaždíc je od 7 do 9 mm. Je určený pre podlahy s priemerným stupňom premávky. Tiež zdobí oblasť v nákupných centrách, priemyselných priestoroch a kanceláriách..
 • Ďalej najobľúbenejšie formát 60 x 60 cm špeciálne. Dosky tejto veľkosti sa zvyčajne používajú na dekoráciu fasád a interiérov veľkých budov..
 • Vlastná veľkosť 30 x 60 cm. Uvoľnenie takýchto porcelánových kameninových dlaždíc je s najväčšou pravdepodobnosťou dané návrhovými úvahami. Napriek tomu vyzerá veľmi zaujímavo.
 • Priemyselný formát. Dlaždica so stranami 20 x 20 cm. Jeho oblasťou použitia sú podlahové krytiny s vysokým zaťažením. Líši sa vo zvýšenej sile a odolnosti voči chemickému útoku.
 • Veľké veľkosti dlaždíc. Používa sa ako fasádne panely, obklady stien. Veľkosť dlaždíc môže dosiahnuť 3 m. Líši sa vo vysokých nákladoch, ktoré sú dané individualitou a exkluzivitou výroby, ako aj väčšou hrúbkou dlaždice.

Cena porcelánovej kameniny je stanovená v každom prípade individuálne a môže priamo závisieť od veľkosti, podmienok použitia, výrobcu, dizajnu. Dôležitý je aj pridelený rozpočet na dokončovacie práce..

Pokladanie porcelánových kameninových dlaždíc

Porcelánové kameninové dlaždice sú materiály, ktoré sa ľahko inštalujú. Môžete to urobiť sami. Tento proces je jednoduchý a pripomína kladenie bežných dlaždíc, iba s tým rozdielom, že existujú nuansy, ktoré sú charakteristické pre tento konkrétny materiál. Pred inštaláciou porcelánovej kameniny musíte urobiť malú odbočku a začať s prípravnými a dodatočnými prácami, ktoré sú potrebné na dosiahnutie príslušného výsledku..

Etapy práce

 • Najprv by ste mali správne pripraviť povrch, na ktorý bude namontovaná porcelánová kamenina. Za týmto účelom starostlivo skontrolujte kontamináciu celej oblasti a odstráňte ich. Potom vyrovnajte starý nerovný povrch vhodnými riešeniami, kým nebude základňa v rovine rovnomerne rovná. Takéto prípravné kroky nielen uľahčia inštaláciu, ušetria lepidlo, ale v budúcnosti tiež zabránia vzniku trhlín v porcelánovom kameninovom povlaku..

 • Pretože porcelánová kamenina je veľmi hustý materiál a neabsorbuje vlhkosť, je v tomto prípade použitie spojovacej vrstvy nevyhnutné. Je lepšie vziať typ základného náteru odporúčaný výrobcom. Najľahšie ho nanesiete na podklad štetcami alebo valčekom, kým sa roztok úplne a dôkladne nevstrebe po celom povrchu..
 • Takmer vždy sú steny v priestoroch nerovnomerné a na niektorých miestach sa uhol a zakrivenie môžu líšiť. Odhadovaná plocha nemusí vždy zodpovedať geometricky pravidelnému štvorcu alebo obdĺžniku a strany sa môžu navzájom líšiť. Aby dlaždice ležali naplocho, musíte im vopred správne označiť miesto. K tomu musíte najskôr určiť, či sú steny symetricky umiestnené, v prípade potreby ustúpiť do požadovanej vzdialenosti a až potom začať pokladať materiál. Na uľahčenie vykonávania práce môžete použiť natiahnutý závit a v súlade s ním položiť dlaždice.
 • Na upevnenie porcelánového kameniny nie sú obvykle používané zmesi vhodné, pretože jednoducho nie sú schopné pojať ťažké dlaždice s hustou štruktúrou, ktoré prakticky nemajú póry, a preto nezachytávajú vodu. Preto sa tu nemôžete obísť bez špeciálneho lepidla. Musí mať vysokú priľnavosť a pružnosť. Iba taká kompozícia môže spoľahlivo držať dlaždice na mieste. Pred priamym použitím lepidla ho musíte pripraviť podľa pokynov.

 • Málokedy sa stane, že sa kusový obklad použije v pevnom formáte, ale najčastejšie sa musí rezať na stenách, komunikáciách a na iných miestach. Ak sa otázka týka toho, ako rezať porcelánové kameninové dlaždice doma, potom na ich rezanie budete potrebovať rezačku, brúsku alebo rezačku na dlaždice. Alebo sa to dá urobiť na špeciálnom stroji mokrou metódou. To platí pre lineárne rezy, ale ak potrebujete okrúhle otvory pre komunikáciu, môžu byť vyrezané pomocou diamantovej korunky.
 • Okrem toho budete určite potrebovať nádobu na riedenie lepidla, miešačku s tryskou na rozotieranie, pravítko, zvinovací meter a vodováhu na vykonanie potrebných meraní, stierku, vrúbkovanú sponku alebo stierky na prácu s maltou, kladivo s gumovou špičkou a rovnakými stierkami na injektáž. To je všetko. Teraz môžete začať s pokládkou porcelánovej kameniny.

Pokladanie porcelánových kameninových dlaždíc na podlahu vlastnými rukami

Proces kladenia porcelánových kameninových dlaždíc je najľahšie ilustrovať na príklade podlahy ako najjednoduchšej možnosti, ktorá dáva jasnú predstavu o postupnosti práce. Môžete začať po správnej príprave podkladu. Pracovné kroky zahŕňajú nasledujúce.

 • Existuje mnoho rôznych spôsobov usporiadania dlaždíc. Pri pomerne komplexnej konfigurácii obrázku je najľahšie najskôr urobiť označenie s prihliadnutím na všetky medzery. To uľahčí ďalšiu inštaláciu a umožní vám mať jasnú predstavu o výsledku..
 • Počet kúpených dlaždíc by mal byť spravidla o približne 10%vyšší ako vypočítaný. Je to nevyhnutné na kompenzáciu možného odpadu, ktorý vzniká pri práci..
 • Inštalácia porcelánového kameniny začína od steny oproti vchodu. Je to nielen esteticky správne, ale aj praktické v praktickom zmysle..

 • Po napenetrovaní a premiešaní lepidla ho môžete začať nanášať. Najprv sa na základňu nanesie kontaktná vrstva a vyrovná sa hladkou stierkou. Potom zubatý okraj iného nástroja vytvorí vyvýšený povrch, ktorý zabezpečí lepší kontakt porcelánového kameniny so základňou..
 • Lepidlo sa nanáša na oba povrchy, na základňu a na dlaždice. Plocha naneseného lepidla by nemala presiahnuť veľkosť 3-4 litre.
 • Po položení prvého radu dlaždíc sa nasledujúce fragmenty nanesú na blízky okraj položeného prvého radu okrajom najvzdialenejším od účinkujúceho a spustia sa na maltu.
 • Horizontálne usporiadanie dlaždíc v rovine je neustále kontrolované úrovňou. Pohodlne sa zmestí len tak, že na ne ľahko poklepete kladivom.

 • Rovnakú medzeru vo švíkoch medzi fragmentmi dlaždíc môžete zachovať pomocou špeciálnych plastových krížov, ktorých hrúbka určuje hrúbku švov.

 • Roztok lepidla, ktorý sa objavil v spojoch medzi dlaždicami, sa musí odstrániť skôr, ako stvrdne. Švy musia byť prázdne.
 • Veľmi dobre sa osvedčili aj také nové systémy na vyrovnávanie dlaždíc ako SVP. Ide o pomerne jednoduchý a účinný systém, ktorý zvládne aj laik..
 • Ak je potrebné dať dlaždiciam požadovaný tvar, použije sa jeden alebo iný nástroj.
 • Pri spájaní porcelánovej kameniny s iným povlakom sa na vylúčenie trhlín používa elastické spojenie. Na kĺby s plávajúcimi štruktúrami je možné použiť prahy rôznych konfigurácií.
 • Podľa tejto schémy je celá dlaždica rozložená rad po rade, kým nie je obsadená celá odhadovaná plocha..
 • Porcelánové kameninové dlaždice sa nechávajú, kým lepidlo úplne nevyschne. Obvykle to trvá 1-2 dni a závisí to od hrúbky naneseného pracovného zloženia, teplotných indikátorov a zloženia a značky lepidla.
 • Po zaschnutí lepidla je ďalším krokom škárovacia hmota. Na tento účel existujú špeciálne škárovacie hmoty, ktorých charakteristickou črtou je rýchla priľnavosť a ľahké odstránenie prebytku vlhkou handrou..

 • Pred nanesením škárovacej hmoty sa zo škár odstránia kríže, ktoré už splnili svoj účel a už nie sú potrebné.
 • Injektáž sa musí vykonávať opatrne a presne, bez chýbajúceho milimetra, aby nezostali žiadne medzery a nerovnosti, pretože to kazí nielen vzhľad, ale aj znižuje výkon..
 • Injektážny roztok sa utesní do švíkov gumovou stierkou, nanesie sa škárovacia hmota, dobre sa dotkne okrajov dlaždíc a vyrovná sa s nimi. Vysušený prebytok sa opatrne odstráni handrou alebo špongiou, aby sa roztok nevymyl zo švíkov. Po týždni je výrobok taký odolný, že sa už nemôžete starať o jeho bezpečnosť a odvážne umývať porcelánovú kamenina.
 • Priestor medzi dlaždicami a rúrkami je vyplnený silikónovým tmelom.
 • Povrch podlahy z porcelánového kameniny môžete začať používať najskôr o týždeň. Potom môžete dať ťažký nábytok, chodiť po ňom. Hotová podlahová krytina, ak budú dodržané pokyny pre inštaláciu, bude pevná a odolná.

Moderná porcelánová kamenina je estetický, bezpečný a v mnohých ohľadoch sľubný materiál. Obklad z neho vyzerá vynikajúco v akýchkoľvek zložitých interiéroch, ktoré im dodávajú nádhernú krásu a luxus. Vynikajúci výkon povlaku spolu s trvanlivosťou a dostupnosťou v cenovom bode ho robí atraktívnym pre rastúci počet spotrebiteľov. Inštalácia porcelánovej kameniny nie je vôbec komplikovaná, čo umožňuje v prípade potreby vykonať obkladové práce alebo rekonštrukcie akýchkoľvek predmetov v čo najkratšom čase.

About the author