Pokladanie preglejky na drevenú podlahu

Preglejková podlaha sa vyznačuje predovšetkým svojou pevnosťou a odolnosťou proti deformácii. Takáto podlaha je vynikajúcou možnosťou pre ďalšie dokončovanie: kladenie laminátu alebo parkiet. Preglejka je schopná zadržať viac ako 30% tepla, preto sa pri inštalácii takejto základne tepelné straty výrazne znížia. Porozprávajme sa o vlastnostiach kladenia preglejky na podlahu ďalej..

Obsah:

Pokladanie preglejky na podlahu: výhody a nevýhody

Použitie podlahy pokrytej preglejkou sa vyznačuje predovšetkým svojou pevnosťou a spoľahlivosťou. Navyše nie je náchylný na deformácie a svojmu majiteľovi bude slúžiť dlho..

Je možné zariadiť bielu preglejkovú podlahu, to znamená použiť tento materiál ako hlavný povrch alebo hrubý povlak, na ktorý budú položené laminátové, linoleum alebo parketové dosky.

Upozorňujeme, že hlavná preglejková podlaha bude mať malé chyby vo forme spojov medzi jej listami. Aj keď v závislosti od technológie inštalácie preglejky bude taká podlaha pri vykonávaní jej vysoko kvalitného brúsenia a ďalšej povrchovej úpravy pomocou farieb a lakov dostávať reprezentatívny vzhľad..

Aj keď sa vo väčšine prípadov preglejka používa presne ako podklad, na stavbu ktorej sa predtým používala drevotrieska. Ak porovnáme tento materiál s preglejkou, potom na to stráca v neekologickosti a akumulácii vlhkosti. Použitie preglejky odolnej voči vlhkosti vydrží aj mierne zaplavenie susedov.

Medzi výhody kladenia preglejky na drevenú podlahu patria:

 • environmentálna bezpečnosť materiálu, ktorý je vhodný na inštaláciu v priestoroch na akýkoľvek účel, vrátane detských a zdravotníckych zariadení;
 • charakteristiky vysokej pevnosti poskytujú spoľahlivú základňu pre ďalšie dokončovanie podláh;
 • dobrý tepelnoizolačný výkon, pretože preglejka neprenáša teplo, ale zachováva ho vo vnútri miestnosti;
 • zvuková izolácia, preglejka sa používa na zlepšenie zvukovo izolačných vlastností miestnosti;
 • vysoká odolnosť voči vlhkosti je vysvetlená skutočnosťou, že preglejka sa používa v procese budovania podláh v kuchyni, kúpeľni alebo na toalete;
 • dostupné náklady – vyrovnanie podlahy preglejkou je jednou z najziskovejších a najhospodárnejších možností;

 • jednoduchosť inštalácie a rýchle dokončenie práce – vzhľadom na to, že preglejka je položená na akomkoľvek vopred vyrovnanom podklade.

Napriek nepopierateľným výhodám preglejky má niekoľko nevýhod, a to:

 • nestabilita pred vznietením a šírením ohňa, pretože preglejka je drevený materiál, úroveň jej požiarnej bezpečnosti zostáva pomerne nízka;
 • náklady na materiál sú o niečo vyššie ako náklady na podobné materiály vo forme drevotriesky alebo drevovláknitých dosiek;
 • vyrovnanie preglejkou o niekoľko centimetrov zvyšuje výšku podlahy, ak má miestnosť dosť nízky strop, táto možnosť pre ňu nie je vhodná.

Preglejka na drevenej podlahe – výber materiálu

Minimálna hrúbka preglejky, ktorá má byť položená na drevenú podlahu, je jeden centimeter. Pri výbere hrúbky preglejky je vhodnejšie vychádzať z hrúbky ďalšej povrchovej úpravy. Preglejka by mala byť vždy tenšia.

Okrem toho pri inštalácii preglejky v miestnosti s vysokou vlhkosťou by ste mali venovať pozornosť jej označeniu a vybrať materiály, ktoré sú odolné voči vlhkosti..

Pri usporiadaní podlahy v nebytových priestoroch by bolo vynikajúcou možnosťou použitie preglejky triedy FSF. Obsahuje formaldehydové lepidlo, vďaka ktorému je vysoko odolný voči vlhkosti. použitie tohto materiálu v obytných priestoroch prináša určité nebezpečenstvo uvoľnenia formaldehydu, ktorý je škodlivý pre zdravie.

Ekologickejšou možnosťou by bolo kúpiť preglejku triedy FC. Jeho cena je o niečo nižšia, je zdravotne nezávadná, aj keď je z hľadiska odolnosti voči vlhkosti o niečo nižšia ako predchádzajúca verzia.

Na vyrovnanie podlahy je dostatok materiálu, ktorý má brúsenie iba na jednej strane. Brúsená strana je teda na vrchu a na nej sa vykonáva konečná úprava..

Pokladanie preglejky na drevenú podlahu – metódy vykonávania práce

Preglejka je pripevnená k drevenej podlahe dvoma spôsobmi:

 • zaostal;
 • styling.

Prvá možnosť vyžaduje viac fyzických a dočasných zdrojov, pretože na jej dokončenie musíte vybudovať oneskorenú základňu. Na výrobu guľatiny sa používajú dosky s minimálnou hrúbkou 4 cm a šírkou 8-10 cm Minimálna vzdialenosť medzi guľatinou je pol metra. Horné body oneskorenia by mali byť na rovnakej úrovni. Preglejka je položená na guľatinu ako murivo. To znamená, že švy sa navzájom nepretínajú. Je teda možné vyhnúť sa vzniku deformácií hotovej podlahy..

Extrémne časti preglejky sú umiestnené na kmeňoch a pripevnené k nim pomocou samorezných skrutiek, ktorých inštalačný rozstup je 250-300 mm. Upozorňujeme, že medzi listami sú ponechané kompenzačné medzery dva milimetre..

Ak je inštalácia krytu z guľatiny a preglejky vykonaná správne, potom bude podlaha slúžiť svojim majiteľom dlho. Voľba tejto metódy navyše umožňuje predbežne nevyrovnať základňu na kladenie preglejky. Vyrovnanie podkladu sa vykonáva priamo s oneskorením.

Inštalácia oneskorenia v miestnosti s nízkymi stropmi je neprijateľná, pretože v tomto prípade je priestor zmenšený o 80-100 mm.

Ak drevená podlaha nemá veľké výškové rozdiely, je lepšie zvoliť možnosť kladenia preglejky lepidlom. Tento druh preglejky by mal mať minimálnu hrúbku 1,2 cm Všetky práce začínajú čistením základne od prachu a nečistôt. Ďalej sa preglejka rozreže, všetky jej časti sa nainštalujú na podlahu a upravia podľa uvedených rozmerov. Pomocou vŕtačky sú vytvorené otvory na inštaláciu skrutiek. Potom sa listy odstránia a základňa sa natrie špeciálnym roztokom..

Pri inštalácii listov je každý z nich impregnovaný špeciálnym lepidlom, ktorého hrúbka vrstvy je asi tri milimetre. Preglejka je upevnená skrutkami. Kompenzačné medzery medzi listami sú 3 mm. Je teda možné získať rovnomerný základ pre pokládku hotovej podlahy rýchlo a lacnejšie..

Technologické vlastnosti inštalácie preglejky

Ak chcete rezať preglejku, musíte ju zladiť s podlahou. Upozorňujeme, že preglejka v blízkosti steny tesne nesedí, ale je namontovaná s odsadením 1 cm a medzery medzi spojmi listov sú 2,5-3 mm..

Po narezaní listov na obdĺžnikové alebo štvorcové časti sa ich koncové časti skontrolujú, či neobsahujú odlupované prvky alebo nepravidelnosti. Ak je poškodený okraj, musí byť obrobok vymenený..

Preglejka je naskladaná výlučne v šachovnicovom vzore. Listy sú pripevnené k základni samoreznými skrutkami. Krok inštalácie je 200 mm. Na uľahčenie a urýchlenie inštalácie je potrebné očíslovať listy a vytvoriť otvory na inštaláciu samorezných skrutiek..

Ďalej sa obrobky odstránia, základňa sa očistí od nečistôt a spracuje sa antiseptikom. Teraz zostáva priama inštalácia preglejky.

Pokyny na inštaláciu preglejky na drevenú podlahu:

1. Preglejka je umiestnená na podlahe vo vopred označenom priestore. Na upevnenie materiálu na základni použite samorezné skrutky alebo skrutky s plastovými hmoždinkami.

2. Vopred pripravte otvory na inštaláciu skrutiek a vykonajte ich zahĺbenie. Tento postup zlepší vzhľad konštrukcie a skryje všetky uzávery skrutiek..

3. Preglejková podlaha sa brúsi a potom sa na ňu nanesú zlúčeniny, ktoré zlepšujú vlastnosti odpudzovania vlhkosti a odolnosti proti opotrebovaniu.

4. Po zaschnutí je podlaha hotová..

Pokladaním preglejky na podlahu je možné vyrovnať akýkoľvek základ z dreva. Hlavným pravidlom dlhodobej prevádzky podlahy je súlad so všetkými technológiami pre jej inštaláciu.

Pokladanie preglejky na drevenú podlahu – odporúčania

Postup kladenia preglejky na drevený podklad je obzvlášť dôležitý vtedy, ak predtým kvalitná drevená podlaha už slúžila svojej životnosti a má chyby vo forme deformácií, nepravidelností a vysychania. S pomocou preglejky bude postup jej obnovy prebiehať rýchlo a efektívne..

Pred začatím práce by ste mali starostlivo preskúmať základňu podlahy, skontrolovať jej deformácie, priehyb. Ak je prítomný ten druhý, potom musí byť drevená podlaha úplne rozobraná a opravená..

Ak príčinou poruchy boli oneskorenia, potom stačí položiť preglejku. Upozorňujeme, že preglejka je nestabilná pred vysokou vlhkosťou a príliš vysokými teplotami, ako každý strom je náchylná k vysychaniu a deformácii pod vplyvom týchto faktorov..

Na kontrolu vlhkosti drevenej podlahy je potrebné vykonať nasledujúci postup:

 • položte na podlahu malý kúsok plastového obalu;
 • nechajte ho v interiéri 64 hodín;
 • po uplynutí tejto doby skontrolujte polyetylén, ak na ňom nie sú žiadne kondenzátové hmoty, potom je podlaha vhodná na inštaláciu preglejky, v opačnom prípade je lepšie preglejku odmietnuť.

Inštalácia preglejkových dosiek sa vykonáva tak, aby jeden bod mal maximálne 3 spoje. Preto sa pomocou samostatných listov upravia na veľkosť miestnosti a niky sa vyplnia.

Upozorňujeme, že prítomnosť švov klapky je povinná, sú asi 1 cm. Po očíslovaní všetkých štvorcov položených na podlahe sa odporúča vypracovať plán, ktorý bude zobrazovať postupnosť ich umiestnenia..

Ak je povrch podlahy dokonale rovný, je dovolené použiť preglejku s hrúbkou asi 8-10 mm. V opačnom prípade sa odporúča použiť materiál s hrúbkou viac ako 12 mm.

Odborníci odporúčajú vystrihnúť hranaté diely z preglejky s rozmermi 600 x 600 mm. Bude teda možné získať najlepší počet tlmiacich švov. Navyše je to toto rezanie preglejky, ktoré vám umožní zistiť deformáciu materiálu, ktorá nie je na pevnom plechu viditeľná..

Základný náter je postup na pokrytie podlahy špeciálnymi zmesami, ktoré zlepšujú jeho antiseptické vlastnosti a priľnavosť lepidlom na inštaláciu preglejky. Pokiaľ ide o schému, každý z ich listov je nainštalovaný na ploche, ktorá je na to určená. Na upevnenie preglejky sa používajú samorezné skrutky. Sú namontované na extrémnych častiach námestia a na jeho diagonálnych častiach. Na upevnenie samoreznej skrutky je potrebné z každého okraja ustúpiť najmenej dva centimetre.

Pokúste sa čo najviac utopiť uzávery skrutiek, aby nepokazili vzhľad povlaku. Pri výbere spojovacích materiálov vezmite do úvahy skutočnosť, že by mali byť trikrát alebo štyrikrát hrubšie ako hrúbka preglejky.

Keď sú všetky časti preglejky upevnené, hotová podlaha je brúsená. Na tieto účely sa používa brúska na parkety alebo brúsny papier, hrubá frakcia.

Inštalácia preglejky na povrch starej drevenej podlahy

Táto metóda otvára svojim voličom nasledujúce výhody:

 • nie je potrebný ďalší materiál, čas, peniaze na usporiadanie guľatiny;
 • pri práci v miestnosti s nízkymi stropmi nedochádza k zvýšeniu podlahy.

Inštalácia preglejky na podlahu vyrobenú z dreva je možná, ak na nej nie je škrípanie a dosky nie sú náchylné na ohýbanie.

Aj keď sú medzi doskami medzery, pokládka preglejky je stále možná. Postup inštalácie preglejky je nasledujúci:

1. Na starú podlahu sú položené vopred narezané štvorce, uistite sa, že dosiahnete posunutie švíkov a nedovoľte, aby sa na jednom mieste pretínali spoje..

2. Pripravte otvory na inštaláciu samorezných skrutiek. Ak sú medzi starými doskami medzery, sú vyplnené lepidlom alebo tmelom..

3. Po položení preglejky na podlahu pomocou úrovne budovy vyrovnajte základňu.

4. Horizontálna úroveň sa navyše kontroluje pásikom, ktorý sa nanáša na podlahu v rôznych jej častiach a kontroluje sa rovnomernosť..

5. Pravidlo a povrch preglejky by nemali mať medzeru väčšiu ako dva milimetre.

6. Ďalej je všetka preglejka poklepaná dreveným blokom, ktorý je zrazený na jej povrch. Sú identifikované oblasti s delamináciou materiálu.

7. Za prítomnosti tupých tónov by ste mali zopakovať postup inštalácie týchto častí.

8. Ak pri poklepaní počujete jasné a rovnomerné zaklopanie, preglejka je položená správne.

Inštalačné práce na pokládke preglejky na zrubový podklad

Napriek tomu, že základňa z guľatiny je namáhavá a náročná na inštaláciu, inštalácia preglejky na jej povrch má vyššiu kvalitu. Pretože v tejto verzii sa vykonáva nielen inštalácia preglejky, ale aj izolácia a zvuková izolácia podlahovej krytiny.

Preglejka inštalovaná na guľatine musí mať minimálnu hrúbku 1,5 cm. Práce na inštalácii preglejky na základňu guľatiny zahŕňajú:

 • nastavenie všetkých oneskorení a ich nastavenie vo vzťahu k úrovni;
 • vyplnenie priestoru medzi nimi zvukotesnými a tepelne izolačnými materiálmi;
 • inštalácia komunikačných systémov vo forme potrubí a káblov;
 • inštalácia preglejkových štvorcov, ich fixácia na povrch guľatiny.

Ak plánujete v budúcnosti vybaviť podlahu parketami, preglejka inštalovaná na guľatine by mala mať vysokú kvalitu. Pri dokončovaní podlahy laminátom je po preglejke nainštalovaná podložka absorbujúca nárazy, ktorá poskytuje ďalšie vyrovnanie a zachovanie tepla v miestnosti..

Pred inštaláciou parketovej dosky sa vykoná dôkladné brúsenie povlaku, čo eliminuje prítomnosť rozdielov a nepravidelností medzi jednotlivými časťami preglejky. Po brúsení povrch vyčistite vysávačom..

Video z preglejky na drevenej podlahe:

About the author