Pokládka a škrabanie parkiet

Od dávnych čias je drevo považované za obľúbený stavebný materiál vďaka svojim jedinečným vlastnostiam – trvanlivosti, šetrnosti k životnému prostrediu a vysokej pevnosti. Drevo je vhodné pre všetky druhy kreatívnych nápadov vrátane interiérových podláh. Parketová podlaha je už mnoho rokov relevantná pre akýkoľvek interiér, pretože je perfektne kombinovaná s rôznymi štýlovými riešeniami-či už ide o klasiku, udržiavanú podľa všetkých pravidiel, ultramoderný hi-tech alebo farebný etnický štýl. Dnes budeme uvažovať o najobľúbenejších metódach kladenia parkiet, procese škrabania parketovej dosky a postupe lakovania parkiet.

Obsah:

Čo je parketa

Parkety sú typom podláh, ktoré sa už dlho používajú vo vidieckych domoch, chatách, bytoch, vládnych a iných inštitúciách. Parkety sú vyrobené z rôznych druhov dreva, a preto si parkety osvojili všetky výhody dreva – ekologickú čistotu a trvanlivosť, estetickú krásu a dlhú životnosť. Navyše táto podlaha nevyžaduje veľkú údržbu..

Strom v byte vyzerá dobre, vytvára teplo a pohodu. Parketová doska má hrúbku 8 – 15 milimetrov a je vyrobená z takých druhov dreva, ako je eben a mahagón, orech, hrab, dub, buk, čerešňa a borovica. Parkety je možné nainštalovať do spálne, obývačky a chodby.

Príprava podlahy na pokládku parkiet

Pokladanie parketovej dosky začína prípravou povrchu, pretože životnosť podlahy závisí od kvality podkladu. Na také práce, ako je kladenie poteru, pokládka parkiet a škrabanie dosiek, sa používa rokmi overená technológia, takže v konečnom dôsledku získate perfektne položenú podlahu, ktorá vám bude verne slúžiť mnoho rokov..

Vlastnosti poteru

Povrch cementu alebo betónu musí byť pevný, rovný a suchý. Poter možno považovať za plochý, ak je na dvoch metroch rozdiel menší ako 2 milimetre. Aby sa zabránilo odlupovaniu povrchu parkiet z poteru, mala by jeho pevnosť v odlupovaní dosiahnuť 25 MPa..

Pomerne jednoduchým a lacným spôsobom, ako otestovať pevnosť povrchu, je otestovať ho pomocou kovového žeriavu. Na poter je obvyklé nakresliť mriežku s veľkosťou buniek 10 centimetrov. Povrch možno považovať za pevný, ak sa piesok nedrobí v priesečníku čiar.

Vlhkosť poteru by nemala presiahnuť 2%. Vlhkosť sa odporúča merať špeciálnym karbidovým zariadením. V prípade použitia elektronického prístroja na meranie vlhkosti, ale takéto zariadenia majú pomerne vysoký podiel na chybách.

Lepenie a inštalácia preglejky

Na dosiahnutie dobrej priľnavosti lepidla, ktorým bude preglejka prilepená k poteru, musí byť povrch natretý základným náterom. Typ základného náteru sa musí zhodovať s typom lepidla. Napríklad, ak plánujete použiť gumové lepidlo na lepenie preglejky, mali by ste tiež zvoliť gumový základný náter..

Po zaschnutí základného náteru môžete začať lepiť preglejku. Ak je obsah vlhkosti v nátere na pokládku parkiet vyšší ako 2% (maximálne 4%), potom je nevyhnutné vytvoriť hydroizolačnú bariéru pomocou polyuretánového základného náteru. Podobný základný náter by mal byť aplikovaný v dvoch vrstvách valčekom s prestávkou jednej hodiny..

Nečakajte, kým druhá vrstva základného náteru zaschne, ešte za mokra ho posypte kremenným pieskom, aby sa zlepšila priľnavosť lepidla. Zvyšky nelepeného piesku sa odstránia vysávačom po úplnom zaschnutí základného náteru. Po nanesení hydro bariéry sa odporúča používať výhradne polyuretánové lepidlá..

V procese kladenia parketových dosiek sa používa hlavne preglejka odolná voči vlhkosti, ktorá má veľkosť 1,5 x 1,5 milimetra a hrúbku 12 milimetrov. Listy preglejky by mali byť nakrájané na 4 rovnaké kusy. Pri inštalácii preglejky je vhodné nechať dilatačné škáry medzi obkladačkami široké približne 0,5 cm a medzi doskou a stenou – 1,5 cm.

Niekedy sa inštalácia preglejky vykonáva bez lepenia – naskrutkovaním preglejky na poter pomocou skrutiek. V tomto prípade nemusíte používať základný náter. Táto technológia je lacnejšia, ale pri dlhodobom používaní parkiet vedie k škrípaniu, pretože nelepená preglejka je schopná sa pri záťaži prehýbať. Aby ste sa chránili pred vyššie popísanými problémami, mali by ste preglejku namontovať pomocou lepidla a skrutiek..

Na lepenie preglejkových plechov môžete použiť gumové lepidlo alebo vodné lepidlo na báze disperzie PVA. Na lepidlo, ktoré ešte nevyschlo, je potrebné položiť list preglejky, vyvŕtať otvory pre hmoždinky a upevniť skrutky. Počet hmoždiniek môžete vypočítať nasledovne: na pokládku jedného listu preglejky (0,75 x 0,75 metra) je obvyklé použiť najmenej 9 skrutiek. 48 hodín po zaschnutí lepidla sa odporúča preglejky prebrúsiť a napenetrovať, aby sa dosiahla lepšia priľnavosť..

Pokladanie parkiet

Pred rozhodnutím, ktoré možnosti inštalácie parkiet sú vhodné pre váš domov, nezabudnite, že drevo je „živý“ prírodný materiál, ktorý je ovplyvňovaný parametrami, ako sú teplota a vlhkosť v miestnosti. Nezabudnite, že obsah vlhkosti v dreve sa musí zhodovať s relatívnou vlhkosťou v miestnosti..

Ak je miestnosť príliš suchá, parkety sa v tomto prípade zmenšia a stratia svoju veľkosť a tvar, čo v konečnom dôsledku vyvolá tvorbu trhlín medzi doskami. Ak je miestnosť príliš vlhká, parketové podlahy budú absorbovať vlhkosť a zväčšovať ich veľkosť, čo určite povedie k zdvíhaniu dosiek..

Pred inštaláciou by mali byť parketové nity uložené v miestnosti, kde budú lepené niekoľko dní. Bezprostredne pred prácou by ste mali zmerať obsah vlhkosti na parketovej doske elektronickým meračom vlhkosti. Indikátor by mal byť v rozmedzí 7 – 11%.

Parkety budú udržiavať optimálnu rovnovážnu vlhkosť s nasledujúcimi parametrami: teplota vzduchu od 18 do 24 stupňov nad nulou, relatívna vlhkosť vzduchu sa blíži 40-60%. Na položenie parkiet vlastnými rukami budete potrebovať nasledujúce nástroje: dištančné kliny, pílu, vŕtačku, kladivo, zvinovací meter, nôž, tesársky štvorec a drevený klin s dĺžkou takmer 30 centimetrov.

Pokládka parketovej podlahy na poter

Parketové podlahy sa inštalujú rôznymi spôsobmi. Najjednoduchším, ale nespoľahlivým spôsobom kladenia parketových podláh je položenie lamiel na betónový poter. Podobná inštalácia sa vykonáva, keď sa musíte vyrovnať s nerovnou podlahou. Veľkosť dosiek by mala byť zvolená s prihliadnutím na plochu miestnosti. Malé dosky môžu miestnosť výrazne zväčšiť, zatiaľ čo veľké dosky to robia naopak. Optimálne rozmery lamiel sa pohybujú v šírke od 3 do 10 centimetrov a v dĺžke od 15 do 40 centimetrov. Hrúbka sa môže pohybovať od 15 do 20 milimetrov.

Pásy by mali byť pripevnené pomocou ich základných prvkov – hrebeňov a drážok. Parketové lepidlo sa nanáša na preglejku špeciálnou stierkou. Na vytlačenie prebytočného lepidla a na zaistenie dlhého a rovnomerného uloženia sa parketová doska vynuluje špeciálnym pneumatickým alebo mechanickým nástrojom. V závislosti od typu pokládky sa zameriavanie vykonáva z niekoľkých čapov do každej parketovej dosky až po zameranie súčasne prostredníctvom niekoľkých dosiek..

Parkety majú vlastnosť zúženia a rozťahovania v priebehu času, takže musia “dýchať” – medzi okrajom parketového pásu a stenou musíte nechať medzeru 10 milimetrov. Odporúča sa nechať tieto medzery aj okolo potrubí, zárubní a iných prekážok. Technológia kladenia parkiet predpokladá smer pozdĺž svetla, inými slovami – kolmo na rovinu okna.

Prvý rad parketových dosiek je umiestnený pozdĺž steny. Dosky sú navzájom spojené podľa princípu „tŕňa v drážke“. Prvá doska každého nasledujúceho radu je pod uhlom pritlačená k doske predchádzajúceho radu a potom je spustená do roviny. Ak je medzi doskami medzera, zľahka zasiahnite spoj.

Po 2-3 dňoch po inštalácii je možné parkety zoškrabať. Medzery by ste mali tiež starostlivo natrieť. Čas potrebný na položenie parketovej podlahy závisí od veľkosti lamiel, zložitosti vzoru na nich a od plochy miestnosti..

Pokladanie parketových dosiek na guľatinu

Inštalácia parketových dosiek na guľatinu sa vykonáva za podmienok obmedzeného obdobia inštalácie povlaku, pretože táto technológia kladenia parkiet nevyžaduje čas, počas ktorého bude mať poter čas vyschnúť. Existujú aj ďalšie vymoženosti: pod drevené bloky môžete umiestniť komunikáciu – potrubia a káble, položiť izoláciu a inú izoláciu.

Pokladanie parkiet na guľatinu impregnovanú antiseptikom sa považuje za prijateľné v chatkách a vidieckych domoch. Tyče sa používajú hobľované s prierezom 5 až 5,5 x 7 až 10 centimetrov. Ich obsah vlhkosti by nemal byť vyšší ako 12%. Miestnosť, kde budú guľatiny inštalované, musí byť dôkladne vetraná, inak sa pod parketami vytvorí vodná para.

Ak má miestnosť vysoké stropy a prah, potom je potrebné na tyče najskôr položiť 2 vrstvy preglejky, pričom jednu vrstvu pripevniť k guľatine pomocou skrutiek a druhú treba k prvej prilepiť lepidlom.

Tyče je potrebné položiť v smere slnečných lúčov z okien a v miestnosti s určitým pohybom ľudí, napríklad na chodbe, kolmo na pohyb. Oneskorenia sú pripevnené k betónovému podkladu pomocou skrutiek a hmoždiniek. Krok upevnenia by mal byť umiestnený najmenej 50 centimetrov.

Pred položením parkiet na nosníky je nevyhnutné vyrovnať drevené bloky po jednej úrovni. Ak je oneskorenie nad nastavenou úrovňou, musíte rímsu odstrániť rovinou. Ak je blok umiestnený pod úrovňou, odporúča sa naň položiť čipy, aby sa vyrovnal.

Aby boli parkety nielen atraktívne z estetického hľadiska, ale aj trvanlivé, stojí za to umiestniť pod parkety izoláciu, ktorá je schopná zlepšiť zvukovú izoláciu. Navyše sa dom oveľa viac zahreje..

Pokladanie parketových dosiek na podklad

Táto možnosť inštalácie parkiet je možno najjednoduchšia a najekonomickejšia, ako to možno vidieť zadaním výrazu „kladenie parketových fotografií“ do vyhľadávača a prezeraním navrhovaných možností. Na sušenie betónového poteru a inštaláciu guľatiny nie je potrebný žiadny ďalší čas. Je obvyklé položiť parkety priamo na starý drevený podklad. So zjavnou jednoduchosťou sa však táto možnosť považuje za najzodpovednejšiu.

Pred inštaláciou parketovej dosky na podklad sa odporúča skontrolovať kvalitu povrchu. Podlaha by mala byť rovná a vodorovne pripevnená na dobre vysušených a antiseptických kmeňoch. V žiadnom prípade nesmie mať podlaha kvapky, pri chôdzi sa hýbte a vŕzgajte.

Na starú podlahu ošetrenú lepidlom je obvyklé položiť vodotesnú preglejku a pripevniť ju skrutkami. Hlavy skrutiek by mali byť „zapustené“ 3-5 milimetrov. Po položení preglejky položte zvyšok „koláča“.

Pokladanie plávajúcich parkiet

Plávajúca inštalácia parketovej dosky znamená, že krytinu nemožno obvyklým spôsobom pripevniť na susedné povrchy alebo podlahy. Namiesto toho sa používa podložka. Parketové dosky sú navzájom pripevnené v jazyku a tieto spoje sú lepené. Výsledkom je takzvaný voľne plávajúci povrch, pretože parketové dosky tesne nepriliehajú k podlahe..

Do drážky parkiet alebo horného okraja previsnutej podlahy naneste lepidlo na parkety. Pri lepení parketových pásov je potrebné naniesť dostatočné množstvo lepidla, pri spájaní parketových dielov by malo lepidlo prečnievať za hranicu spájaných dielov. Iba v tomto prípade je pri inštalácii parketovej dosky zaistená dobrá tesnosť..

Prvý rad parketových dosiek je potrebné položiť pozdĺž steny a vyrovnať rad pomocou malých klinov alebo tyčí, ktoré sa zvyčajne vkladajú medzi stenu a prvý rad, aby sa zachovala medzera. V procese kladenia sa dosky ťahajú k sebe. Pre tento druh práce je poskytnutá technika spájania parketových pásov na zadnej strane s kovovými sponami a tupé švy sú lepené.

Šrotovanie parkiet

Škrabanie parkiet spočíva v ich brúsení, vyrovnávaní a odstraňovaní vrchnej vrstvy dreva, na ktorej môžu zostať zvyšky starého laku a škrabancov. Pred natieraním parkiet lakom je obvyklé ich cyklovať a potom ich brúsiť brúsnym papierom.

Na rôzne druhy dreva sa používa rôzne škrabanie z dosiek, pretože tvrdé a mäkké druhy majú rôzne vlastnosti. Parketovú dosku je možné viackrát zacykliť: pre parkety hrubé 15 milimetrov – až 5 -krát, pre tenké parkety hrubé 8 milimetrov – až 3 -krát.

Nástroj hrá pri škrabaní dôležitú úlohu. Šírka čepele by mala byť o niečo širšia ako ošetrovaná parketová doska – o 1 – 1,5 centimetra. Dĺžka vyčnievajúceho konca cyklu by mala dosiahnuť 35 – 40 milimetrov. V strede slučky musíte vyraziť otvor pre držadlo. Dobre poslúži čepeľ, ktorá je nabrúsená pod uhlom 35-40 stupňov a mierne zaoblená.

Potom môžete začať spracovávať parkety. Chybné zacyklenie medzi stĺpcami. Môžete rýchlo a ľahko prejsť po podlahe šikmo k parketám, pričom osobitnú pozornosť venujte výmoľom a spojom. Ak správne zorganizujete prácu, parkety môžete vyčistiť v miestnosti s rozlohou 20 metrov štvorcových za 3 – 4. Pri spracovaní sa odporúča navlhčiť parketovú dosku čistou handrou. Na konci zaistite brúsny povlak hrubým brúsnym papierom a prach odstráňte vysávačom.

Lakovanie parkiet

Po zoškrabaní parkiet by mali byť natreté olejom alebo lakom. Na trhu sú rôzne druhy polyuretánových a vodou riediteľných lakov. Voľba požadovaného laku závisí od účelu parkiet a veľkosti peňaženky užívateľa..

Aby ste parketovú podlahu chránili správnym spôsobom, v prvej fáze naneste na podlahu tmel a v druhej fáze naneste základný lak..

Na konečnú úpravu by mal byť lak nanesený najmenej v troch vrstvách. V miestnostiach, kde je vysoké riziko trenia laku z parkiet (nákupné podniky, zábavné centrá a reštaurácie), používanie špeciálnych olejov zaručuje lepší účinok ako použitie lakov.

Trvanlivosť a krása parkiet teda priamo závisí od kvality parketovej dosky a od spôsobu inštalácie. Inštalácia parkiet a škrabanie parkiet vlastnými rukami je zložitý a časovo náročný proces, ktorý od interpretov vyžaduje vysoké profesionálne schopnosti..

About the author