Pokládka masivních desek: metody a technologie

Masivní prkno je jedním z nejtrvanlivějších podlahových materiálů. Navenek se podobá parketové desce, ale liší se od ní strukturou, protože sestává výhradně z masivního dřeva. Takový povlak je mnohem praktičtější a trvanlivější: je odolnější vůči vlivům prostředí a odolá většímu zatížení a broušení..

Instalace parketových desek se provádí v dokončovací fázi dokončovacích prací. Aby vše proběhlo hladce, musíte se seznámit s některými vlastnostmi materiálu a také zvolit způsob pokládky v závislosti na teplotě a vlhkosti místnosti..

Obsah:

Charakteristika materiálu

Masivní deska se vyrábí s malými hřebeny a drážkami na okrajích, což umožňuje dostatečně pevné a rychlé spojení podlahových desek. Šířka desek z masivního dřeva je 12–20 cm a délka se pohybuje od 50 cm do 3 m. Masivní dřevo je z vnější strany zkoseno. Proto po instalaci zůstává mezi spoji malá mezera. V případě různých deformací je vzdálenost mezi deskou vyplněna bez ohýbání podlahové krytiny. Zadní strana má podélné řezy a malé příčné zářezy, což snižuje zatížení desky a snižuje napětí vláken, čímž brání jejich lámání.

Instalace pole předpokládá přítomnost tuhé, trvanlivé a rovnoměrné, a co je nejdůležitější – zcela suché základny. Vlhkost potěru by tedy neměla být větší než 6%a betonové podlahy – 4%.

Aby se zabránilo náhodnému poškození, měly by být všechny instalační, stavební a dokončovací práce provedeny ještě před zahájením instalace: instalace ventilačních a topných systémů, obklady stěn, instalace okenních bloků.

Jak vybrat masivní desku?

Pro výrobu desek z masivního dřeva se často používá dřevo exotických, zahraničních i domácích druhů. Oba jsou stejně vhodné pro pokládku dřevěných podlah. Proto při výběru dřeva hraje důležitou roli spíše jeho barva a místo použití, než rostoucí prostředí stromu. Z evropských plemen k lehkým patří: olše, jasan, ořech, modřín, habr a buk. Z exotických – hevea, mersava, meranti, siam, jilm, sucupira. Mezi růžová plemena patří suri, třešeň, třešeň a hruška. Jejich dřevo je považováno za nejrozmarnější. Vyžaduje neustálou kontrolu vlhkosti: nedoporučuje se desku vyrobenou z většiny lehkých dřevin přesušovat topením, ale také ji nelze instalovat v místnosti s vysokým procentem vlhkosti..

Pokud potřebujete položit podlahu v místnosti se silnými změnami teploty a vlhkosti, měli byste se rozhodnout pro druhy, jejichž dřevo obsahuje velké množství olejů. Například dub, lapacho, merbau, kumaru atd. Zástupci červenohnědých tónů: iroko, kamshe, dussie, afromosia, guarea, merbau, yarra, kempas, belian, tompling a také kerangi. Na výrobu prken z tmavého masivního dřeva se tradičně používá růžový, větraný a bažinový dub.

Je třeba vzít v úvahu stabilitu dřeva, jeho reakci na účinky atmosférických změn. Dub je tedy odolnější vůči deformacím než buk. Volba plemene závisí také na tom, v jakých prostorách bude povlak umístěn..

Pro chodbu, halu a chodbu, ve které se zvyšuje zatížení vláken pole, je vhodné instalovat tvrdé domácí druhy (dub, teak, jasan atd.) A „exotické“ dřevo. Pro pokoje a ložnice můžete použít masivní dřevo jakéhokoli druhu.

Příprava masivního dřeva na pokládku

5-7 dní před instalací je pole vybaleno pro aklimatizaci v místnosti, kde se plánuje instalace. Aby byla zajištěna cirkulace vzduchu, musíte výrobek umístit na stojan. Vlhkost kostek by neměla překročit 5–12%. Potom dřevo po pokládce nezmění tvar..

Technologie pokládky masivního dřeva

Pokládka masivního dřeva je jako instalace laminátu. Pole je upevněno samořeznými šrouby na jakékoli základně ze strany trnu.

Podlahové desky musí být pečlivě spojeny pomocí klínů. Mezi zdí a polem je obvykle ponechána mezera 7-10 mm..

Pokládka první řady krytu se provádí drážkou ke zdi. Upevňovací prvky se samořeznými šrouby jsou provedeny na přední části a zakryty soklem.

Instalace široké desky se provádí z přední strany a místo samorezného vybrání je maskováno korkem, aby odpovídalo vzoru dřeva. Položte masivní desku ve směru slunečního světla – kolmo na okenní otvor.

Metody pokládky masivních desek

Příprava podkladu je také klíčem k úspěšné instalaci. Existuje několik typů dřevěných základů. Pokládka se provádí na železobetonové podlahy (na potěr a překližkový podklad, potěr a kulatinu), na dřevěné podlahy (dřevotřískové desky, překližka a kulatina), plovoucí (na samořezné šrouby, skoby) nebo na lepicí podložku.

Pokládka masivních desek na betonový nebo cementovo-pískový potěr

Instalace masivního dřeva se provádí na jemný potěr pomocí speciálního lepidla odolného vůči teplotním změnám, díky čemuž je jeho použití dostatečně bezpečné pro upevnění na vyhřívanou podlahovou krytinu.

Před pokládkou musí být potěr zkontrolován na pevnost a není poškozený. K určení stupně vlhkosti základny v různých jejích částech je pomocí perforátoru vytvořeno několik otvorů. V normálním rozmezí je uvažována vlhkost až 6%. Pokud je procento vlhkosti o něco vyšší, postarejte se o hydroizolaci betonu fólií.

Pokládka masivních parketových desek na překližce

V podmínkách našeho klimatu je pole častěji položeno na překližkovou základnu s uspořádáním další hydroizolace.

Nejprve se překližka rozřeže na obdélníky 50 × 70 nebo čtverce 50 × 50 cm. Poté se listy položí na tmel nebo lepidlo a poté se upevní hmoždinkami. Na každý řez je přitom potřeba 5-6 hmoždinek. Vlhkost základny překližky by neměla překročit 10%.

Po položení překližky pokračujte v instalaci pole. K upevnění matric je lepší použít dvousložkové lepidlo. Každých 25-30 cm se provádí boční upevnění pneumatickými čepy. Hotová podlahová krytina je vyčištěna a lehce obroušena. Správně položená masivní podlaha nevyžaduje důkladné broušení.

Pokud je instalace provedena v rozporu s technologií – potěr je špinavý nebo základna řádně nevyschla, listy překližky se přemístí, pak to následně může vést nejen k deformaci podlahy, ale také ke změně barva vláken.

Montáž masivní desky na stávající dřevěnou podlahu

Před zahájením práce se musíte ujistit, že stará základna je silná, a teprve poté ji připravit. Pásová bruska vybavená brusným pásem brousí povrch stávajícího dřevěného podkladu, aby se maximalizovalo vyrovnání a odstranily přebytečné vrstvy barvy nebo laku. Poté je dřevěná krytina důkladně vyčištěna..

Masivní dřevo je namontováno ve stejném směru jako stará základna. Stávající podlaha je vyložena překližkovými deskami a poté začnou brousit hrubou vrstvu překližky.

Pokládání plných desek plovoucím způsobem

Instalace „plovoucího krytu“ se provádí tak, že pole je připojeno samostatně, tzn. nepřipojení k základně. Spojení se provádí mezi samotnými matricemi pole. Takový povlak je schopen odolat velkému mechanickému zatížení a poklesu vlhkosti právě díky tomu, že není spojen s podkladem. Tato metoda je vhodná pro uspořádání podlahového vytápění..

Kolísání klimatických podmínek může vést k určitým změnám velikosti desek. Aby se minimalizovala deformace, používají se jako spojovací prvky samořezné šrouby s ochrannou antikorozní vrstvou..

Sešívání desky

Způsob montáže na držáky se označuje jako „plovoucí“. Takové pokládání masivní desky je zhruba o 50% levnější. Cena za služby je tvořena s přihlédnutím k nákladům na materiál a času na implementaci, což vám umožňuje výrazně ušetřit.

Tento typ stylingu má řadu dalších výhod:

  • snadná instalace;
  • šetrnost k životnímu prostředí (během procesu instalace se nepoužívá impregnace, základní nátěr a lepidlo);
  • rychlost instalace;
  • s použitím závorek se zvyšuje odolnost pole vůči nárazům;
  • schopnost provádět místní nebo rozsáhlé opravy bez úplné výměny povlaku;
  • snížení rizika deformace v důsledku skutečnosti, že pole je položeno samostatně, aniž by bylo připevněno k hlavní podlahové krytině.

Profesionální pokládka masivní desky se spojovacími prvky na hliníkové konzoly se silikonovými dilatačními spárami zaručuje pevné spojení matric na koncích. Tuto konstrukci lze namontovat vlastními rukama na jakýkoli rovný povrch..

Pokládání desek na polena

Instalace na klády se tradičně provádí během rekonstrukce prostor a v případě potřeby co nejdříve vyrovná podlahovou krytinu bez použití cementových směsí. Pro kompenzaci výšky podlahy se při vytváření malých pódií v obývacích pokojích-studiích nebo komerčních prostorách používají jako základ také kulatiny z baru.

Před instalací konstrukce z kulatiny je nutné, aby byla podlaha vodotěsná pomocí penofolu nebo polyetylenu..

Kmeny jsou položeny rovnoběžně k sobě na protilehlých stěnách a nitě jsou taženy v intervalu 1,5 m. Kmeny jsou instalovány podél každého vlákna. Je vhodné vyplnit prostor mezi zpožděními izolací. Dále se na základnu ze zpoždění namontují desky z dřevovláknitých desek, poté se položí dřevěná hmota.

Lepicí montáž

Tato metoda instalace se stala ještě dostupnější s příchodem elastinolu – jednostranné lepicí podložky s tepelnými a zvukově izolačními vlastnostmi. Křižovatkové body masivu jsou prakticky nepostřehnutelné, protože lepidlo poskytuje vynikající přilnavost. Instalace podložky výrazně snižuje možnost bobtnání materiálu. Proces probíhá bez použití lepidla a sponek. Není také nutná pracná konstrukce další základny. Substrát je položen na betonový podklad lepivou stranou k deskám, poté je instalováno masivní dřevo.

Mezi výhody pevné desky patří její trvanlivost, nízká tepelná vodivost, ekologická šetrnost materiálu (neobsahuje chemikálie) a zvukově izolační vlastnosti. Životnost tohoto materiálu závisí na péči a je 100-120 let. Jehličnany přitom vydrží mnohem méně. Důvod spočívá ve vlastnostech dřeva. Například borovice je méně odolná vůči klimatickému a mechanickému namáhání než jiné druhy dřeva. Vyhněte se nadměrné vlhkosti v místnosti a masivní dřevěná podlaha vám bude sloužit velmi dlouho.

About the author