Pokládka porcelánové kameniny: pokyny krok za krokem

Mezi různými dlaždicemi používanými pro vnější a vnitřní obklady a prezentovanými jako výrobky na stavebním trhu zaujímá zvláštní místo porcelánová kamenina a její sériová výroba je novým slibným směrem ve výrobě dokončovacích materiálů. Dnes jsou žádány nové a moderní typy povrchových úprav, zatímco trvanlivost, kvalita a dekorativnost, jako dříve, zůstávají v poptávce spotřebitele. To vše je perfektně kombinováno v porcelánové kameniny. Tento vynikající materiál si díky svým atraktivním vlastnostem a vzhledu zasloužil pověst jednoho z nejlepších dokončovacích materiálů. Článek se zaměří na pokládku porcelánových kameninových dlaždic na podlahu..

Obsah:

Porcelánová kamenina se donedávna používala pouze v průmyslové výstavbě a byla určena pro vnější obklady budov. To bylo také používáno jako podlahová krytina pro veřejné budovy s vysokým provozem a vysokým plošným zatížením, jako jsou letiště, podchody, vlaková nádraží, průmyslové prostory, pro vnitřní výzdobu restaurací a kaváren. Tedy tam, kde by se jeho vynikající výkon mohl potvrdit v praxi.

Fotografie porcelánových dlaždic

  • Faktem ale je, že pak měla porcelánová kamenina neatraktivní design stejného typu, vyznačovala se vysokou cenou, velkými rozměry, a proto byla pro běžného spotřebitele nepřístupná..
  • Moderní technologie nyní umožnily rozšířit sortiment těchto produktů. Poté návrháři obrátili svou pozornost na tento materiál a vydali nové velkolepé a nepřekonatelné kolekce krásy, speciálně určené pro domácí použití. Tak se stala porcelánová kamenina dostupnou pro běžnou spotřebu..
  • Porcelánové kameniny v soukromé výstavbě se nejčastěji používají jako podlahové nebo stěnové krytiny v místnostech s vysokou vlhkostí, například v kuchyních a koupelnách, a s vysokými požadavky na oděru, jako jsou chodby, obývací pokoje atd..

Druhy porcelánových kameninových dlaždic

Porcelánové kameniny jsou kvalitním výrobkem moderní výroby v oblasti dokončovacích materiálů. Díky svému přirozenému složení je šetrný k životnímu prostředí, což je považováno za velmi důležitý ukazatel, když je dnes dominance umělého opláštění na stavebním trhu spíše normou. A takové vlastnosti, jako je krása a trvanlivost materiálu, jej zařadily mezi vůdce, pokud jde o použití jako dekorace..

Široká škála možností designu, široká paleta barev, různé textury, které nejenže opakují přírodní žulu, ale také napodobují jiné přírodní materiály, umožňují použít porcelánové kameniny k implementaci nejneuvěřitelnějších návrhových nápadů, pokud jde o odvážnost a přitažlivost. Abyste se nemýlili při výběru konkrétního druhu materiálu a při jeho výběru pro požadované úkoly, měli byste věnovat pozornost následující klasifikaci:

  • Glazované a neglazované dlaždice. Rozdíl mezi nimi je v tom, že na povrch prvního výrobku se během výrobního procesu nanese sklivcová vrstva, která se následně vypálí. Výsledkem je průhledná nebo matná vrstva na povrchu materiálu. Jako vnější obklad stěn se běžně používá neglazovaná porcelánová kamenina a protiskluzový strukturovaný povrch umožňuje pokládku na vnější schody budovy, do předsíní a chodeb. Prosklený povrch také umožňuje reprodukovat různé přírodní materiály s maximální přesností: materiál, kámen, drahé dřeviny. Tyto napodobeniny lze provádět tak profesionálně, že je na první pohled nelze odlišit od skutečných. Například porcelánové kameninové parkety mohou nejen vypadat jako dřevo, ale na rozdíl od něj se nebojí vlhkosti, nedeformují se v průběhu času a nepotřebují neustálou údržbu. Imitace přírodního kamene – hlavní rys glazovaného výrobku – úspěšně zprostředkovává jeho strukturu a vzhled, což umožňuje použití dlaždic jako vynikající náhražky tohoto přírodního stavebního materiálu.

  • Kameninové dlaždice z matného porcelánu. Je určen pro vnitřní výzdobu prostor a pro jeho vnější výzdobu. Může být použit k dekoraci stěn a fasád budov a může být instalován na podlahu jako podlahová krytina. Taková povrchová úprava může nepochybně ozdobit jakýkoli, dokonce i nejluxusnější elitní dům. Současně může být dokonale kombinován s téměř jakýmkoli interiérovým designem, protože má atraktivní estetické vlastnosti, je praktické a praktické..
  • Leštěná porcelánová kamenina. Tento typ dlaždic se získává broušením standardních polotovarů diamantovým kotoučem. Takové zpracování dává hotovému výrobku jedinečný lesk a výjimečnou hladkost. Právě tento typ dlaždic dokonale imituje přírodní mramor nebo travertin, a proto nachází uplatnění v luxusních interiérech..

Všechny typy porcelánových kameninových dlaždic mohou být obyčejné a opravené. Rozdíl spočívá v odlišném designu okraje výrobku. V druhém případě má porcelánová kamenina přísně strojně broušené hrany. Pro různé druhy pokládky se používají různé druhy tašek – se švy nebo bez nich.

Neobvyklé a originální variace ve výzdobě prostor keramickými žulovými dlaždicemi otevírají nové možnosti, jak dát interiéru expresivitu a originalitu, což vám umožní vytvořit nepopsatelnou atmosféru krásy a pohodlí ve vašem domě.

Charakteristiky porcelánové kameniny

Porcelánové kameniny mají řadu pozitivních vlastností.

  • Nízká absorpce vody. Toto číslo je jen asi 0,05%. V případě venkovní instalace to umožňuje materiálu dobře snášet změny teploty z pozitivního na negativní a naopak. To je zárukou, že porcelánové kameninové obklady na fasádu se nedeformují ani neprasknou. Pokud má být použit pro vnitřní obklady, pak tato kvalita bude užitečná, pokud položíte dlaždice do vany, koupelny, sauny – tam, kde je vysoká vlhkost..

  • Odolný vůči chemikáliím. Ve složení mnoha pracích prostředků určených k udržování pořádku je spousta agresivních látek. Moderní nátěr by měl být vysoce odolný vůči všem druhům negativních vlivů. Porcelánová kamenina je právě to. Díky svým vynikajícím ošetřovacím vlastnostem můžete použít jakýkoli, i ten nejagresivnější prací prostředek..
  • Vysoký stupeň odolnosti proti opotřebení. Tento indikátor porcelánové kameniny je lepší než u přírodního kamene. I při nejintenzivnějším používání je obtížné jej v krátké době zneužít, povlak z něj bude sloužit téměř navždy. Otázka jeho výměny může vyvstat spíše kvůli změně interiéru, a ne kvůli tomu, že obklad nevydržel zkoušku času..
  • Odolné proti fyzickému a mechanickému poškození. Porcelánová kamenina vydrží značné zatížení. Kromě toho nezáleží na tom, kde se dlaždice nachází, uvnitř nebo vně budovy, materiál se stejně dobře projeví v každé situaci. I v nejnáročnějších provozních podmínkách zůstane obklad beze změny a neztratí svůj vzhled.

  • A nakonec, dekorativní vlastnosti. To není ve skutečnosti charakteristika, ale na tomto detailu záleží, pokud jde o opláštění. Výrobky z porcelánové kameniny jsou velmi krásné, mají výraznou strukturu a bohatou barvu, které zůstávají po dlouhou dobu beze změny..

Rozměry porcelánové kameniny

Porcelánová kamenina se prodává hlavně ve formě dlaždic, jejichž velikosti a poměr stran se liší, což určuje její formát. Nejběžnější je čtverec, ale existuje také obdélníkový tvar. Kromě rozměrů je také důležitá tloušťka výrobku, protože tento ukazatel ovlivňuje pevnost stavebního materiálu a v konečném důsledku i jeho náklady..

Rozsah velikostí dnes vyráběných tašek je poměrně různorodý a zahrnuje různé variace, které se v praxi rozšířily..

  • Mozaika z porcelánové kameniny – nejmenší formát dlaždic, jejich velikost je 5 x 5 cm. Mozaika je neuvěřitelně krásná, ale při pokládce vyžaduje určitou dovednost. Používá se k výrobě podlahových i nástěnných pláten.

  • Nejběžnější a nejhospodárnější formát 30 x 30 cm. Tloušťka takových porcelánových kameninových dlaždic je od 7 do 9 mm. Je určen pro podlahy s průměrným stupněm provozu. Zdobí také oblast v obchodních centrech, průmyslových prostorách a kancelářích..
  • Další nejoblíbenější formát 60 x 60 cm speciální. Desky této velikosti se obvykle používají k dekoraci fasád a interiérů ve velkých budovách..
  • Vlastní velikost 30 x 60 cm. Uvolňování takových porcelánových kameninových dlaždic je s největší pravděpodobností dáno konstrukčními úvahami. Přesto vypadá velmi zajímavě.
  • Průmyslový formát. Dlaždice se stranami 20 x 20 cm. Oblast jeho použití jsou podlahové krytiny s vysokým zatížením. Liší se zvýšenou pevností a odolností proti chemickým útokům.
  • Velké velikosti dlaždic. Používá se jako fasádní panely, obklady stěn. Velikost dlaždic může dosáhnout 3 m. Liší se vysokými náklady, které jsou dány individualitou a exkluzivitou výroby, jakož i větší tloušťkou dlaždice.

Cena porcelánové kameniny je stanovena v každém případě individuálně a může přímo záviset na velikosti, podmínkách použití, výrobci, designu. Důležitý je také přidělený rozpočet na dokončovací práce..

Pokládka porcelánové kameniny

Porcelánové kameniny jsou materiály, které se snadno instalují. Můžete to udělat sami. Tento proces je jednoduchý a připomíná pokládku běžných dlaždic, pouze s tím rozdílem, že existují nuance, které jsou pro tento konkrétní materiál charakteristické. Před instalací porcelánové kameniny musíte udělat malou odbočku a začít s přípravnými a dodatečnými pracemi, které jsou nezbytné k dosažení příslušného výsledku..

Fáze práce

  • Nejprve byste měli řádně připravit povrch, na který bude porcelánová kamenina namontována. Chcete -li to provést, pečlivě zkontrolujte znečištění celé oblasti a odstraňte je. Poté vyrovnejte starý nerovný povrch příslušnými řešeními, dokud nebude základna v rovině rovnoměrně rovnoměrná. Takové přípravné kroky nejen usnadní instalaci, ušetří lepidlo, ale také v budoucnu zabrání vzniku trhlin v povlaku porcelánového kameniny..

  • Vzhledem k tomu, že porcelánová kamenina je velmi hustý materiál a neabsorbuje vlhkost, je použití spojovací vrstvy v tomto případě nutností. Je lepší použít typ základního nátěru doporučený výrobcem. Nejjednodušší je nanést jej na podklad pomocí štětců nebo válečku, dokud se roztok zcela a důkladně nevstřebá po celém povrchu..
  • Téměř vždy jsou stěny v prostorách nerovnoměrné a na některých místech se úhel a zakřivení mohou lišit. Odhadovaná plocha nemusí vždy odpovídat geometricky pravidelnému čtverci nebo obdélníku a strany se mohou navzájem lišit. Aby dlaždice ležely naplocho, budete pro ně muset předem správně označit místo. K tomu musíte nejprve určit, zda jsou stěny symetricky umístěny, v případě potřeby ustoupit na požadovanou vzdálenost a teprve poté začít pokládat materiál. Pro pohodlí při provádění práce můžete použít napnutou nit a v souladu s ní položit dlaždice.
  • Pro upevnění porcelánového kameniny nejsou obvykle používané sloučeniny vhodné, protože jednoduše nejsou schopny pojmout těžké dlaždice s hustou strukturou, které prakticky nemají póry, a proto nezadržují vodu. Proto se zde neobejdete bez speciálního lepidla. Musí mít vysokou přilnavost a pružnost. Pouze taková kompozice může spolehlivě držet dlaždice na místě. Před přímým použitím lepidla ho musíte připravit podle pokynů.

  • Málokdy se stane, že by kusový obklad byl použit v plném formátu, ale nejčastěji musí být řezán na zdech, komunikacích a na jiných místech. Pokud se otázka týká toho, jak řezat porcelánové kameniny doma, budete k řezání potřebovat řezačku, brusku nebo řezačku. Nebo to lze provést na speciálním stroji mokrou metodou. To platí pro lineární řezy, ale pokud potřebujete kulaté otvory pro komunikaci, lze je vyříznout pomocí diamantové korunky.
  • Kromě toho budete určitě potřebovat nádobu na ředění lepidla, míchačku s tryskou na roztírání, pravítko, svinovací metr a vodováhu k provedení potřebných měření, hladítko, vroubkovanou skobu nebo hladítka pro práci s maltou, kladivo s gumovou špičkou a stejnými stěrkami pro spárování. To je všechno. Nyní můžete začít s pokládkou porcelánové kameniny.

Pokládka porcelánových kameninových dlaždic na podlahu vlastními rukama

Proces pokládky porcelánové kameniny lze nejsnadněji ilustrovat na příkladu podlahy jako nejjednodušší možnosti, která dává jasnou představu o pořadí prací. Můžete začít po řádné přípravě podkladu. Pracovní kroky zahrnují následující.

  • Existuje mnoho různých způsobů, jak uspořádat dlaždice. S poměrně složitou konfigurací obrázku je nejjednodušší nejprve provést označení s přihlédnutím ke všem mezerám. To usnadní další instalaci a umožní vám mít jasnou představu o výsledku..
  • Počet zakoupených dlaždic by měl být zpravidla o více než 10%větší než vypočítaný. To je nezbytné k vyrovnání případného odpadu vznikajícího při práci..
  • Instalace porcelánového kameniny začíná u zdi naproti vchodu. To je nejen esteticky správné, ale také praktické v praktickém smyslu..

  • Po natření a promíchání lepidla můžete začít nanášet. Nejprve se na podklad nanese kontaktní vrstva a vyrovná se hladkou stěrkou. Potom zubatý okraj jiného nástroje vytvoří vyvýšený povrch, který zajistí lepší kontakt porcelánové kameniny se základnou..
  • Lepidlo se nanáší na oba povrchy, na základnu i na dlaždici. Plocha naneseného lepidla by neměla překročit velikost 3-4 litry.
  • Poté, co byla položena první řada dlaždic, jsou následující fragmenty naneseny na blízký okraj položené první řady hranou nejdále od umělce a spuštěny na maltu.
  • Horizontální uspořádání dlaždic v rovině je neustále kontrolováno úrovní. Pohodlně se vejde pouhým lehkým poklepáním kladivem.

  • Stejnou mezeru ve švech mezi fragmenty dlaždic můžete zachovat pomocí speciálních plastových křížů, jejichž tloušťka určuje tloušťku švů.

  • Roztok lepidla, který se objevil ve spárách mezi dlaždicemi, musí být odstraněn, než ztvrdne. Švy musí být prázdné.
  • Velmi dobře se osvědčily i takové nové systémy pro vyrovnávání dlaždic jako SVP. Jedná se o poměrně jednoduchý a účinný systém, který zvládne i laik..
  • Pokud je nutné dát dlaždicím požadovaný tvar, použije se jeden nebo jiný nástroj.
  • Při spojování porcelánového kameniny s jiným povlakem, aby se vyloučily praskliny, se používá elastické spojení. Na spáry s plovoucími strukturami je možné použít prahy různých konfigurací.
  • Podle tohoto schématu je celá dlaždice rozložena řádek po řádku, dokud není obsazena celá odhadovaná plocha..
  • Porcelánové kameninové dlaždice se ponechají, dokud lepidlo zcela nevyschne. Obvykle to trvá 1–2 dny a závisí na tloušťce naneseného pracovního složení, indikátorech teploty a složení a značce lepidla.
  • Po zaschnutí lepidla je dalším krokem spárování. K tomu existují speciální injektážní směsi, jejichž charakteristickým rysem je rychlá přilnavost a snadné odstranění přebytků vlhkým hadrem..

  • Před aplikací spárovací hmoty jsou ze spojů odstraněny kříže, které již splnily svůj účel a již nejsou potřeba.
  • Spárování musí být prováděno pečlivě a přesně, bez ujetí milimetru, aby nezůstaly žádné dutiny a nerovnosti, protože to kazí nejen vzhled, ale také snižuje výkon.
  • Injektážní roztok se utěsní do švů gumovou stěrkou, nanese se spárovací hmota, dobře se dotýká hran dlaždic a vyrovná se s nimi. Zaschlý přebytek se opatrně odstraní hadříkem nebo houbičkou, aby se roztok nevymyl ze švů. Po týdnu se stane tak odolným, že se již nebudete muset starat o jeho bezpečnost a odvážně umýt porcelánové kameniny.
  • Prostor mezi dlaždicemi a trubkami je vyplněn silikonovým tmelem.
  • Povrch podlahy z porcelánového kameniny můžete začít používat nejdříve za týden. Pak můžete dát těžký nábytek, chodit po něm. Hotová podlahová krytina, pokud budou dodrženy pokyny pro instalaci, bude pevná a odolná.

Moderní porcelánová kamenina je estetický, bezpečný a v mnoha ohledech slibný materiál. Obklad z něj vypadá skvěle v každém složitém interiéru, což mu dodává nádhernou krásu a luxus. Vynikající výkon povlaku spolu s trvanlivostí a dostupností v cenovém bodě ho činí atraktivním pro rostoucí počet spotřebitelů. Instalace porcelánové kameniny není vůbec složitá, což umožňuje v případě potřeby provést obkladové práce nebo rekonstrukci jakýchkoli předmětů v co nejkratším čase.

About the author