Porcelánová kamenina na podlahu: tipy na výber a inštaláciu

Vývoj technológií každoročne dopĺňa stavebný trh o nové materiály so špeciálnymi vlastnosťami a vylepšené značky existujúcich. Nie je to tak dávno, čo odložil dlaždice a dnes sa dekoratívna supertvrdá porcelánová kamenina na podlahu vyrába s imitáciou textúry akéhokoľvek dokončovacieho materiálu vrátane dreva a mramoru. Na výber je keramická žula s rôznym stupňom tvrdosti a odolnosti proti opotrebeniu. Aby sme nepreplatili doma za nenárokované nehnuteľnosti, stojí za to zvážiť vlastnosti dlaždice podrobnejšie.

Obsah:

Čo je dôležité vedieť o porcelánovej kamenine?

Prírodný kameň bol vždy cenený pre svoje jedinečné vlastnosti a jedinečnú textúru, ktoré bolo pri výrobe napodobeniny ťažké získať. Takto to pokračovalo, kým nebola vynájdená technológia výroby porcelánovej kameniny, ktorá svojou tvrdosťou prekonala mäkší mramor. Pokiaľ ide o krásu a rozmanitosť odtieňov, porcelánové kameninové dlaždice sú ešte lepšie – variácie obkladového kameňa, vzácnej farby, sa dajú ľahko zopakovať v akomkoľvek množstve.

Pri výrobe porcelánovej kameniny dochádza k procesom, ktoré sa podobajú zahrievaniu a topeniu magmy, pričom vznikajú určité druhy prírodného kameňa s vysokotlakovými vodami. Preto nemožno tento dokončovací materiál reprodukovať doma, ako pri výrobe takzvaného „divokého kameňa“. Porcelánová kamenina je najtvrdší, najtrvanlivejší a oteruvzdorný dokončovací materiál, ktorý má všetky výhody prírodného kameňa. Jedným z najlepších riešení je konečná úprava vo forme „mramorovej“ alebo „drevenej“ porcelánovej kameniny na podlahu, foto:

Porcelánová kamenina sa objavila náhodou – došlo k porušeniu technológie výroby keramických dlaždíc, pričom teplota v rúre bola takmer jeden a pol krát vyššia ako obvykle. Výsledkom je veľmi tvrdý a odolný materiál s vynikajúcimi vizuálnymi vlastnosťami. Od tej doby technológovia skúšali rôzne komponenty, prísady a farbivá na získanie nových odrôd dlaždíc, porcelánová kamenina sa stala jedným z najžiadanejších materiálov pre podlahy..

Neskôr sa ukázalo, že super silné dlaždice môžu mať vlastnosti iných obkladových materiálov a nestratia svoju farbu ani pod vplyvom priameho slnečného svetla. To robí z porcelánovej kameniny nepostrádateľný materiál na konečnú úpravu podlahy otvorenej terasy alebo verandy, neglazovanej lodžie alebo balkóna. Minerálne prísady a rôzne formulácie používané pri výrobe týchto dlaždíc umožňujú získať porcelánovú kamenina s rôznymi vlastnosťami. Viaczložková zmes obsahuje hlinu a kremeň, prírodný kameň a syntetické prísady.

Porcelánová kamenina je v mnohých vlastnostiach lepšia ako keramické dlaždice. Aj keď je to monolitický materiál, pripomína sendvič – predné strany, substrát a vrstva dekoratívneho smaltu (môžu chýbať). Odolný materiál bez vzduchových inklúzií, trhlín a pórov neabsorbuje vlhkosť, a tak veľa ľudí dáva prednosť porcelánovým kameninám na podlahu namiesto keramických dlaždíc alebo dlaždíc. Vysoká odolnosť proti mrazu je ďalšou vynikajúcou kvalitou, vďaka ktorej je tento materiál požadovaný v nevykurovanej miestnosti..

Hlavné vlastnosti porcelánovej kameniny a jej klasifikácia

Porcelánové dlaždice sú spotrebiteľom známe ako trvanlivá a trvanlivá povrchová úprava s vysokými dekoratívnymi vlastnosťami a vynikajúcou odolnosťou proti oderu. Tento materiál odoláva ťažkým nákladom, kde sa rýchlo zhoršujú ostatné povrchové úpravy podláh – vlakové stanice, banky, supermarkety. Ale to platí vo väčšej miere pre najtvrdšie a najdrahšie značky porcelánovej kameniny. V podmienkach bytu alebo súkromného domu stačí kúpiť lacné dlaždice s vynikajúcou textúrou ako prírodný kameň alebo drevo..

Vynikajúcim riešením pre kuchyňu je porcelánová kameninová dlažba. Povrch vyzerá dlhé roky ako nový, bez ohľadu na to, ako veľmi je umývaný a podlahy v kuchyni s takýmto obkladom pôsobia upravene a takmer sterilne. Antistatické vlastnosti sú tiež zrejmé – porcelánová kamenina nepriťahuje prach. A jeho vysoká šetrnosť k životnému prostrediu je vysvetlená receptom – je založený na prírodných zložkách s nevýznamným percentom farbív, ktoré v monolitickej štruktúre kameňa nemožno oddeliť od základne ani pri zahrievaní.

Klasifikácia porcelánovej kameniny zohľadňuje rôzne parametre:

1. Textúra. Najpopulárnejšou odrodou je klasická porcelánová kamenina so zrnitými inklúziami, napodobňujúca prírodný kameň. Popularita získava imitáciu mramoru a dreva.

2. Typ povrchu dlaždíc:

 • hladké s glazúrou;
 • leštený;
 • polomatný;
 • Matný;
 • voskovaný (satén);
 • štruktúrovaný (reliéf);
 • opravené.

3. Rozmery. V závislosti od úlohy dizajnu uprednostňujú hladkú podlahu na porcelánovú kaminu z dlaždíc rôznych formátov. Minimálna plocha – 50×50 mm, veľký formát – až 1200×1800 mm, stredné – štvorce so stranami 200, 300, 400 a 500 mm.

4. Krajina pôvodu. Kvalita porcelánovej kameniny pre podlahy závisí od úrovne technológie a komponentov. Dlaždice z Talianska a Španielska boli vždy známe svojou špeciálnou kvalitou a dizajnom, napodobňujúcim akýkoľvek kameň a drevo, ale sú neprimerane drahé. Cenovo dostupnejšia porcelánová kamenina dostatočnej kvality z Turecka a Číny, ktorá sa naučila napodobňovať najlepšie vzorky konkurencie. Ruská porcelánová kamenina sa vyrába v menšom objeme, ale kvalitou a vzhľadom vyhovuje spotrebiteľom..

Pozor: Pri nákupe nerobte unáhlené závery o výrobcovi o 2-3 vzorky, požiadajte o katalóg a poraďte sa s manažérmi! Pri nákupe dávajte pozor na označenie a číslo šarže, aby sa dlažba čo najviac zhodovala s dizajnom, textúrou a odtieňom. Na obaloch porcelánovej kameniny sú symboly:

 • podlahové dlaždice – noha na tmavom pozadí;
 • vysoká odolnosť proti opotrebeniu – zatienená noha;
 • mrazuvzdornosť – snehová vločka atď..

5. Ukazovatele odolnosti proti opotrebeniu sú rozdelené do 5 tried:

 • PEI značka I a II – dlaždice na použitie v domácnosti na miestach s malým zaťažením obuvi pre domácnosť (kúpeľňa, kúpeľňa);
 • PEI III – stredná intenzita zaťaženia vo vnútorných priestoroch;
 • PEI IV – odporúča sa na podlahy na verejných miestach (vo vnútri budov);
 • PEI V – odoláva vysokému zaťaženiu a môže byť použitý vo vnútorných aj vonkajších priestoroch so zvýšenou intenzitou dopravy v akejkoľvek obuvi.

V byte alebo súkromnom dome odborníci odporúčajú položiť na podlahu porcelánovú kaminu s označením „noha na tmavom pozadí“ až do tretej triedy odolnosti proti oderu.

6. Tvrdosť dlaždíc je charakteristickým znakom porcelánového kameniny, vďaka ktorému sa používa tam, kde dlaždice nevydržia zaťaženie. Toto je uľahčené špeciálnou výrobnou technológiou a čím vyššia je trieda, tým väčšia je tvrdosť.

7. Odolnosť proti vlhkosti tohto materiálu je prakticky limitná, takže neabsorbuje vlhkosť. Porcelánové dlaždice majú maximálny koeficient, preto sú uprednostňované na miestach s vysokou vlhkosťou.

Pozor: Hladké leštené dlaždice sa neodporúčajú do vane a na toaletu – sú klzké, čo je obzvlášť dôležité v domácnosti s malými deťmi a staršími ľuďmi.

8. Mrazuvzdornosť dlaždíc označených „snehovou vločkou“ je maximálna, preto sa používa na obklady vonkajších miestností a vedľajších budov susediacich s domom. Jedná sa o schody verandy, podlahy na verande, garáž a otvorené balkóny.

9. Hrúbka porcelánových dlaždíc sa líši a pri nákupe je dôležité ich prepojenie s funkčnosťou miestnosti. Na vysoké zaťaženie sa používa hrubá škridla, zatiaľ čo tenký obklad je vhodný do úžitkových miestností s minimálnym zaťažením..

Inovatívna lapovaná porcelánová kamenina na podlahy

Novým typom dokončovacej dlaždice je lapovaná porcelánová kamenina (z talianskeho „ground-in“), ktorá má heterogénnu textúru, kde sa kombinujú matné a leštené povrchy. Na dosiahnutie špeciálneho efektu sa používa špeciálna technológia brúsenia povrchu – to je nové tajomstvo talianskych výrobcov..

Toto spracovanie vyžaduje špeciálnu presnosť, aby tvár dlaždice kombinovala oblasti s drsným povrchom, surové a leštené. Takéto dlaždice, ktoré viac pripomínajú prírodný kameň, nie sú také klzké ako lesklé, ale vyzerajú zaujímavejšie. Interiéroví dizajnéri ho preto uprednostňujú pri pokládke porcelánovej kameniny na podlahu na verejných miestach s veľkým zaťažením..

Vláknitá porcelánová kamenina sa vyznačuje:

 • zvýšená odolnosť proti opotrebeniu;
 • veľa farebných variácií;
 • jedinečnosť textúry;
 • farebná stálosť voči ultrafialovému svetlu;
 • mrazuvzdornosť;
 • odolnosť voči chemikáliám a teplotným extrémom.

Výber textúr je oveľa väčší ako u bežných porcelánových kamenín, vrátane imitácie kovu, betónových dlaždíc, dreva, látky, semišu, kože, polodrahokamov atď..

Porcelánové drevené podlahy

Prírodné drevo je spolu s kameňom jedným z najžiadanejších na stavbu a dekoráciu. Ale kvôli poškodeniu životného prostredia odlesňovaním a vysokým nákladom na materiál je dnes veľmi populárna imitácia „pod stromom“. Nie je to len laminát, parketová doska a laminátový plast, ale v dnešnej dobe už aj porcelánová kamenina..

Výhoda laminátu podobného drevu je v jeho organickej kombinácii – hmatový chlad dlaždíc je kompenzovaný vizuálnym teplom textúry dreva. Dnes je taká povrchová úprava podlahy najžiadanejšia a kupujúci poznamenávajú, že je to to najlepšie, čo mohli dizajnéri a technológovia vymyslieť pre miestnosti s vysokou vlhkosťou. Napríklad „drevitá“ porcelánová kamenina na podlahu – foto:

Pretože drevená podlaha v kuchyni je obmedzená a v kúpeľni je to nežiaduce, nahradzuje tento materiál porcelánová kamenina podobná drevu. Kombinuje sám o sebe:

 • prirodzené teplo a krása drevitej textúry;
 • hladkosť a odolnosť skla voči vlhkosti;
 • tvrdosť a pevnosť kameňa;
 • jednoduchosť kladenia dlaždíc.

Jemnosti výberu podlahovej porcelánovej kameniny pre jednotlivé miestnosti

Najkrajšia je leštená porcelánová kamenina, ktorá je však klzká a kvôli malým škrabancom s abrazívnymi časticami postupne stráca svoje zrkadlové vlastnosti. Po tejto podlahe môžete chodiť iba v papučiach alebo ponožkách. Na obnovenie lesku sa takéto dlaždice tretia špeciálnym tmelom na báze vosku, ktorý vypĺňa mikrotrhlinky. Pololesklý nevyžaduje takú údržbu, pretože vyzerá mierne opotrebovaný, ale je aj menej klzký. Používa sa nielen na podlahu, ale aj na obklady stien a pódiové konštrukcie v interiérovom dizajne..

Matná porcelánová kamenina je najpraktickejšia a najbezpečnejšia (protišmyková). Po dlhú dobu si zachováva „nový vzhľad“, to znamená, že nemení svoje vlastnosti. Masívne dlaždice dokonale napodobňujú mnohé prírodné materiály. Používa sa v miestnostiach s rôznymi funkciami.

Satinovaná porcelánová kamenina, od slova „satén“, s jemným leskom, ktorý napodobňuje hladké látky. Je vytvorený podľa technológie mineralizácie prednej strany pri tepelnom „pečení“. Dokonale napodobňuje niektoré prírodné textúry, odporúča sa do chodby, jedálne alebo obývačky.

Na bezproblémovú inštaláciu sa používa rektifikovaná porcelánová kamenina. Zaujímajú ich tí, ktorí vedia, ako dať na podlahu porcelánovú kaminu, aby vyzerala ako pevný povrch. Tajomstvo nie je v samotnej dlaždici, ale v odrezanom okraji, ktorý je položený od konca k sebe prakticky bez zálievky.

Glazovaná porcelánová kamenina je pred vypálením pokrytá smaltom. Táto technológia pripomína kováčstvo, ktoré poskytuje vynikajúcu imitáciu mnohých prírodných materiálov alebo veľkolepých vzorov. Používa sa na podlahy, dekoratívne vložky a panely.

Tip: Pri výbere porcelánového kameniny na kuchynskú podlahu majte na pamäti, že zrkadlový povrch tu nie je vhodný – mikročastice tukových a prchavých látok sa na ňom rýchlo usadzujú a vytvárajú „hmlu“. Musí sa často čistiť. Klzké podlahy v kuchyni sú tiež zbytočné, je lepšie to urobiť v jedálni v obývacej izbe. Reliéfne dlaždice tiež nebudú fungovať – ​​je príliš časovo náročné odstrániť častice jedla z malých záhybov a priehlbín vzoru.

Stále existujú otázky o tom, ako si vybrať porcelánovú kameninu na podlahu – video:

About the author