Prah v kúpeľni. Ako urobiť prah v kúpeľni

Aby sa zabezpečilo vetranie v kúpeľni, je postavený prah. Prah v kúpeľni alebo na toalete zlepšuje komfortné podmienky danej miestnosti. Ďalej budeme hovoriť o spôsoboch jeho výroby a o funkčnom zaťažení prahu..

Obsah:

Hlavné dôvody pre výstavbu prahu v kúpeľni

Pri odpovedi na otázku, či je v kúpeľni potrebný prah, nie je možné jednoznačne povedať áno alebo nie. Pretože všetko závisí od individuálnych charakteristík miestnosti, v ktorej je kúpeľňa umiestnená. Ale pre tých, ktorí sa rozhodli stanoviť prah, navrhujeme zvážiť jeho hlavné funkcie v kúpeľni..

Existuje niekoľko hlavných dôvodov, prečo je v kúpeľni požadovaný prah. Prvým z nich je použitie prahu ako prekážky odtoku vody, napríklad ak v kúpeľni prerazí potrubie. Všetka voda teda zostane v jednej miestnosti a nie je potrebné vykonávať opravy vo viacerých miestnostiach. Prah tiež chráni inú miestnosť pred náhodne rozliatou vodou, napríklad pri kúpaní detí.

Pri vytváraní takýchto prahov sa používa drevený nosník, ktorý je súčasťou zárubne. Jeho použitie v miestnosti s vysokou vlhkosťou však nie je praktické. Preto je v kúpeľni najčastejšie vyrobený prah z betónu, pri jeho dekorácii sa používajú rovnaké materiály ako pri stavbe podlahy..

Ďalšou možnosťou vytvorenia prahu v kúpeľni je jeho usporiadanie s keramickými dlaždicami. V tomto prípade sa najskôr nainštaluje obyčajná dlaždica a potom sa na ňu prilepí ďalšia vrstva vo forme prahu. Na zarámovanie koncových častí použite rohy.

Ďalším dôvodom inštalácie prahu v kúpeľni je zabezpečenie vetrania. Tento proces sa vykonáva dvoma spôsobmi:

  • ponechá sa medzera hrubá niekoľko milimetrov, čím sa získa ventilácia;
  • v blízkosti dverí sú inštalované rošty, ktoré zabezpečujú prirodzené vetranie.

Hlavné typy prahov v kúpeľni

Väčšina prahov pre bežné miestnosti je vyrobená z materiálu identického s dverami, to znamená z plastu, kovu alebo dreva. Také prahy tvoria jednu integrálnu štruktúru a majú atraktívny vzhľad..

Použitie prahov z dreva alebo plastu v kúpeľni však vedie k ich rýchlemu zhoršeniu, pretože neustále pôsobenie vlhkosti a ich umývanie výrazne ovplyvňujú výkonnosť týchto prahových hodnôt..

Preto, ak sa napriek tomu nedá vyhnúť inštalácii dreveného prahu v kúpeľni, odporúča sa na jeho výrobu použiť tvrdý druh dreva, pričom musí byť ošetrený antiseptickými a vlhkosťou odolnými impregnáciami.

Existuje možnosť inštalácie kovového prahu v kúpeľni, ale jeho prítomnosť v tejto miestnosti je úplne nevhodná, pretože neustále vystavenie vlhkosti negatívne ovplyvní jeho vzhľad..

Je možné postaviť betónový prah, ktorý v budúcnosti získa rovnakú povrchovú úpravu ako celá podlaha v kúpeľni. Také prahy sú najodolnejšie voči opotrebovaniu, nie sú vystavené vlhkosti a v kúpeľni vyzerajú celkom dobre, pretože sa prakticky nelíšia od podlahy..

Veľkosť prahu závisí od preferencií majiteľov, veľkosti miestnosti, v ktorej je postavená, a od jej funkčného účelu..

Ako urobiť prah v betónovej kúpeľni

Pred stavbou prahu by ste mali presne určiť jeho veľkosť. Ak to miestnosť dovolí, je lepšie postaviť prah takej dĺžky, aby ste na ňom mohli stáť plnou nohou.

Ak už bola oprava v kúpeľni dokončená, mala by sa začať s výstavbou prahu označením na povrchu podlahy. Miesto, kde bude umiestnený prah, musí byť očistené od prípadných nečistôt a trosiek a potom musí byť debnenie nainštalované podľa predtým nameraných rozmerov.

Ošetrite povrch základným náterom, ktorý poskytne silnú priľnavosť k betónu. Po inštalácii debnenia sa uistite, že je rovnomerné. Výška prahu by nemala presiahnuť výšku spodného okraja dverí, aby neprekážala jeho nerušenému otváraniu.

Začnite s prípravou malty, uistite sa, že okrem cementu, piesku a vody používajte zmršťovacie malty alebo zmesi, vďaka ktorým bude hmota pružnejšia. Dávajte pozor, aby roztok nebol príliš riedky.

Hneď ako je malta pripravená, musí sa naliať do predtým pripraveného debnenia a vyrovnať. Sledujte teplotu vzduchu v miestnosti, nemala by byť príliš vysoká, aby sa na prahu neobjavili praskliny. Odporúča sa tiež pravidelne zvlhčovať prah vodou, aby bol pevnejší. Po úplnom vyschnutí pokračujte k dokončeniu prahu, preto je vhodné použiť rovnaké dlaždice ako dlaždice položené na podlahe v kúpeľni alebo na toalete. Postavený betónový prah v kúpeľni vydrží desať rokov. Tieto prahy nevyžadujú žiadnu špeciálnu údržbu, sú veľmi trvanlivé a pevné, neprepúšťajú vlhkosť a ľahko sa čistia..

Inštalácia drevených prahov v kúpeľni a WC

Inštalácia dreveného prahu do kúpeľne alebo toalety je pomerne rýchly proces, ktorý v porovnaní s výstavbou betónového prahu nevyžaduje veľa úsilia. Ale napriek tomu musíte tvrdo pracovať.

Drevené prahy v kúpeľni sa veľmi rýchlo opotrebúvajú, a preto vyžadujú častú obnovu alebo výmenu. Ak však pri výstavbe betónového prahu nie je žiadna možnosť, potom neváhajte začať aranžovať drevený prah.

Aby ste dosiahli taký prah, mali by ste si vybrať strom silných odrôd, pretože na prahu je vždy zaťaženie prechádzaním a zatváraním, otváraním dverí.

Ak je nainštalovaný nový drevený prah, pred inštaláciou skontrolujte, či nie je poškodený. Pri menšom poškodení je lacnejšie a jednoduchšie ho obnoviť. Aby ste to urobili, musí byť povlak brúsený a potom pokrytý vrstvou laku a farby, rovnakej farby ako samotné dvere do kúpeľne..

Ak prah nie je možné obnoviť a je potrebné ho vymeniť, musí byť odstránený pomocou páky, ktorá je postupne zatĺkaná pod povrch prahu. Ak sa drevený prah zdvihne nad podlahu, najskôr ho uvoľnite z upevňovacích prvkov a potom ho jednoducho vyrazte kladivom. Je možná možnosť rozrezania prahu na niekoľko častí, pre jeho bezpečné odstránenie.

Pred inštaláciou nového prahu dávajte pozor, aby ste odstránili nečistoty a povrch utrite vlhkou handričkou. Hotové prahy sa predávajú v železiarňach alebo na trhoch, sú brúsené, natierané a ich inštalácia je jednoduchá, pretože bola predtým upravená veľkosť..

V prípade prahu vyrobeného vlastnými rukami si vyžaduje viac úsilia, aby bol jeho povrch dokonale hladký a krásny..

Tip: Odporúčame prah predĺžiť o niečo dlhšie, ako je potrebné, pretože sa odporúča nainštalovať ho do predtým vyrezaných drážok na stranách dverí. Prah bude teda bezpečne fixovaný a bude lepšie držať..

Parapet je pripevnený k povrchu dverí klincami. Aby ste zabránili praskaniu dreva, urobte najskôr otvory pre nechty a potom zafixujte a pribite prah. Maľovaním a lakovaním prahu sa dokončí proces inštalácie. Ak je medzi prahom a dverami alebo medzi prahom a podlahou malá medzera, odporúča sa vyplniť ho tmelom odolným voči vlhkosti..

About the author