Rekonštrukcia parkiet vlastnými rukami

Parkety sú veľmi krásnou a praktickou podlahovou krytinou z prírodného tvrdého dreva. Ak ste si pre svoj domov vybrali parkety, pripravte sa na jeho pravidelné opravy. Prvá vec, ktorú je potrebné urobiť pred konečným rozhodnutím o uskutočniteľnosti opravy, je preskúmať jej stav. Niekedy stačí obnoviť parkety, povedzme, keď prestali svietiť, stratili farbu a začali vŕzgať.

Obsah:

Potreba obnoviť parkety

Ak sa obávate opráv, môžete si namiesto parkiet – laminátu zvoliť lacnejšiu možnosť. Nezabudnite však, že nie vo všetkých prípadoch je potrebné vykonávať opravy; od obnovy je možné upustiť. A nezamieňajte si tieto dve! Oprava spočíva v uvedení náteru do funkčného stavu a obnove – v návrate pôvodného vzhľadu parkiet a zachovaní jeho kultúrnej hodnoty. Najprv zvážme situácie, keď je potrebná oprava parkiet..

Zbavenie sa ďasien

Ak ste načasovali parkety na opravu celej miestnosti, mali by ste ich vykonať ako posledné. Na vykonávanie drobných opráv a renovácií parkiet stačí zvládnuť niekoľko technologických metód, ako je odstraňovanie chýb, tónovaný tmel, imitácia škár, ručné škrabanie, brúsenie chodidiel a lakovanie parkiet..

Žuvačku nie je možné umyť ani odstrániť rozpúšťadlom: na parkete po takýchto manipuláciách zostane škvrna. Postupujte nasledovne. Pripravte si plastové neplastové vrecko na kocky ľadu a položte ho na špinu. Po 20 minútach guma stúpne spolu s vreckom, potom sa dá ľahko zraziť bez stopy.

Drobné chyby

Aby ste odstránili drobné chyby (triesky, výmoly, škrabance, poškodenia rohov matríc) bez vyberania nábytku, musíte najskôr pomocou cyklov odstrániť starý lak a potom brúsny papier na čistenie dreva a opravu defektu kozmetickým tmelom. na kartónovej šablóne. Najprv musíte vyčistiť triesky trosiek, niekedy – prehĺbiť ich pomocou vhodného nástroja.

Po vytvrdnutí tmelu ho rovnomerne rozotrite brúsnym papierom, kým kompozícia nezíska silu, falošné kĺby by mali byť poškriabané. Na vrch sa nanesú najmenej dve vrstvy laku, každá nasledujúca po úplnom vyschnutí predchádzajúceho. Jednotlivé čipy a škrabance je možné odstrániť pomocou komerčne dostupných súprav vrátane voskovej ceruzky.

Úzke rozparky

Je obvyklé tmeliť úzke jednotlivé trhliny tmelom rovnakým spôsobom ako výmoly so škrabancami: odlupovanie, tmel, vytváranie falošných spojov a lakovanie. Štrbiny okolo soklových líšt sú najnepríjemnejšie. Je obvyklé začať s tým, že by mal byť podstavec odstránený. Medzi okrajovou doskou a stenou by mal byť obvykle prítomný praskajúci klin..

Ak sa rozperný klin uvoľnil, stačí ho posilniť. Ak namiesto praskajúceho klinu nájdete penu, mali by ste tyč vytlačiť zo steny a do výsledného priestoru nainštalovať vhodný klin..

Široké rozparky

Niekedy sa však stretávame s rozšíreným vytváraním trhlín v podlahe vyrobenej z prírodného dreva. Utesnenie viacerých medzier a medzier, ktoré sú širšie ako 5 milimetrov, je o niečo ťažšie. Príliš široké medzery nemajú zmysel pre tmely, napriek tomu časom popraskajú. Vyrovnať sa s takýmito drážkami by malo byť „v rozpore“.

Niekoľko paralelných parketových podláh, ak sa pokládka nevykonávala pomocou rybej kosti, musíte ju zahriať 10-20 minút sušičom vlasov v domácnosti. Istým znakom toho, že je podlahová krytina dostatočne zahriata, je vôňa tmelu alebo tmelu. S gumovým kladivom a háčikom na pravidlo, navrhnutým pre laminát, sú matrice pritiahnuté k sebe tak, aby zostala iba jedna široká medzera.

V ňom musíte tesne položiť drevené nitovanie v jednej rovine s parketovou podlahou na tmel. Keď tmel stvrdne, odlepte opravenú oblasť, tmel, urobte falošné spoje, obrúste brúsnym papierom a lakom. Na parkete, ktorá je položená rybia kosť, je zvyčajné zatvárať široké medzery jednotlivo namiesto nitov pomocou triesok.

Parkety sú uvoľnené

Ak je niekoľko oddelených matríc uvoľnených, musia byť pripevnené k susedným v ostrom uhle 45 stupňov pomocou malých čapov. Klince je potrebné zapichnúť pozdĺž dlhých strán dosiek 15-20 milimetrov od rohov. Hlavy klincov zatlačte do dreva kovovou tyčou alebo kladivom. Studne s klobúkmi musia byť tmelové, bez odlupovania.

Potom, čo tmel stvrdne, jedenkrát ho brúste a naneste kvapku laku. Ak sa „hrajú“ s ohniskami, musíte ich opraviť bambusom. Na reze bambusu môžete vidieť, že jeho vlákna nie sú umiestnené rovnako ako strom. Potom, čo získa trochu vlhkosti zo vzduchu, napučia viac ako drevo..

Postup pri vyrovnávaní hracích parkiet pomocou bambusu sa vykonáva týmto spôsobom: vyvŕtajte zvislé otvory 15-20 milimetrov od rohov v spojoch pozdĺž dlhých strán, ktoré majú priemer 4 až 6 milimetrov. V dierach musíte čo najskôr zajazdiť tesne, okrúhle bambusové bloky. Zvyšok, ktorý vyčnieva, je potrebné odrezať naostreným sekáčom. Po týždni odstráňte opravenú časť cyklov, natrite trhliny, vytvorte falošné spoje, brúste a lakujte.

Kozmetický tmel

Keď ste na povrchu povlaku našli trhliny a praskliny, ktorých hrúbka nie je väčšia ako jeden a pol milimetra, musíte ich utesniť špeciálnym tmelom. V procese obnovy parkiet vlastnými rukami môžete urobiť bez prípravy domáceho tmelu, pretože v predaji sú všetky druhy reštaurátorských pást na parkety rôznych odtieňov.

Pri výbere plniva zvážte druh dreva, z ktorého sú položené parkety vyrobené. Pred tmelením dôkladne vyčistite medzeru od nečistôt a prachu pomocou vysávača s plastovým nástavcom. Na odstránenie nečistôt z trhliny nepoužívajte palice, skrutkovače a iné podobné položky, pretože hrúbka poškodenia sa môže zvýšiť. V tomto prípade budú trosky upchaté ešte hlbšie, čím sa zabráni spoľahlivému zachyteniu tmelu so základňou..

Ak je váš šatník plný starých podláh z tvrdého dreva, rovnako ako tie na podlahe, môžete si pripraviť zálievku na švy a výmole, ktorá sa perfektne hodí k podlahe. Za týmto účelom napilujte viac pilín akýmkoľvek vhodným nástrojom a miešajte ich s parketovým lakom, kým sa nevytvorí konzistencia kyslej smotany. Do epoxidového laku môžete tiež pridať plnivo do pilín v pomere až 4: 1, výsledkom bude niečo ako plastelína. Ak nemáte presne také vzorky dreva, je jednoduchšie kúpiť hotovú pastu alebo tmel vhodného odtieňa..

Po prípravných prácach musíte na trhlinu naniesť tmel nožom alebo špachtľou a snažiť sa vyplniť priestor čo najtesnejšie. Prebytočné látky, ktoré vyšli, sa odstránia z povrchu parkiet a potom sa materiál nechá uschnúť. Ďalej sa oblasť, ktorá sa má obnoviť, vyčistí brúsnym papierom, kým sa neobjaví dokonale hladký povrch..

Nemali by ste strácať čas vyplňovaním veľkých trhlín, pretože napriek tomu sa tmel vzdiali od okrajov, celok vylezie na povrch parketovej podlahy a náklady na obnovu parkiet sa výrazne zvýšia. V takýchto prípadoch je zvykom používať iné metódy obnovy prírodných parkiet..

Simulácia kĺbov

Imitácia spojov parkiet na povrchu tmelu povlaku sa vykonáva obyčajným šidlom a kovovým pravítkom. Počkajte na želatinizáciu tmelu, aby sa látka už „neberla“, ale bola stále mäkká. Pri uralkydových a alkydových lakoch dochádza k želatinácii niekoľko minút po aplikácii a trvá asi minútu, takže musíte pracovať veľmi rýchlo.

Potom je potrebné pomocou pravítka vykonať priame falošné kĺby šidlom. Ak chcete vytvoriť zakrivené falošné kĺby, musíte okraj pravítka použiť malým tlakom. Na vytvrdnutý tmel sa falošné spoje v prípade potreby poškriabu šidlom podľa šablóny alebo pravítka vyrobeného z pozinkovaného plechu.

Ručné škrabanie

Malé plochy parkiet sú zvyčajne ručne zoškrabané ručným cyklom. Cyklus si môžete kúpiť v každom obchode s nástrojmi. Ale také zariadenie môžete vyrobiť aj vlastnými rukami z kusu železa pre hoblík: uvoľnite jeho čepeľ, ohnite ho háčikom a znova spevnite. Pri práci je potrebné striktne dodržiavať bezpečnostné opatrenia a pracovnú technológiu.

Ak je hrúbka parketovej dosky 15 milimetrov, potom ju možno ručne spracovať 5 -krát, tenké 8 mm parkety – nie viac ako 3 -krát. Najprv musíte starostlivo skontrolovať povlak, či neobsahuje nečistoty a predmet, ktorý vyčnieva z nechtov, ktoré môžu poškodiť brúsny pás. Prvou fázou brúsenia je hrubé brúsenie povlaku.

Na hrubé mletie je obvyklé používať povrchovú brúsku alebo bubnové zariadenie. V prvom stupni sa do bubna naloží najväčšie abrazívum č. 40, potom sa spustí motor a stroj sa vedie pozdĺž steny. Po prejdení prvého pásu širokého asi 20 centimetrov, ktorý je zhodný so šírkou brúsneho pásu pripevneného k bubnu, by ste sa mali posunúť na stranu asi o 10 centimetrov.

Z parkiet je zvyčajné odstrániť hornú vrstvu laku a starého dreva, čím sa povrch podlahy vyrovná. V tomto prípade budú odstránené čipy s hrúbkou až 3 milimetre, striktne pozdĺž zrna stromu. Aby ste dosiahli čo najlepší výsledok, musí byť brúska držaná v ostrom uhle 45 stupňov k hladkým stenám miestnosti..

Pamätajte si, že rotujúci bubon stroja by sa nemal zdržiavať na jednom mieste. Ak je potrebné zastaviť spracovanie, bubon by mal byť zdvihnutý z podlahy. Spočiatku pomocou hrubej brúsnej pásky môžete podlahu vyrovnať, odstrániť nahromadené nečistoty a starý zatemnený lak..

Aby ste zaistili rovnomerné nanášanie škrabky na celý povrch, monitorujte opotrebovanie abrazíva a pravidelne ho meňte. Na ťažko dostupných miestach, napríklad v blízkosti stien alebo pod vykurovacou batériou, sa podlaha spracuje pomocou kotúčového uhlového stroja. Pokračujte v práci, kým nebude celá oblasť pokrytia dokonale hladká a rovnomerná, bez najmenších kvapiek..

Po dokončení procesu brúsenia parkiet hrubým brúsnym materiálom sa na povlaku objavia škrabance a iné chyby, ktoré vám pomôžu zbaviť sa jemnozrnnej pásky. S jeho pomocou spracujte celú plochu miestnosti. Ak sú na doskách veľké chyby, mali by byť pokryté tmelom. Po úplnom vysušení je tiež potrebné spracovať brúskou..

Potom položte pásku s najmenším brusivom na bubon a nakoniec prebrúste celú podlahu. Ak sa staré parkety nedajú oškrabať, potom sa odporúča stmavené časti spracovať hrubým brúsnym papierom na svetlú vrstvu. Na odstránenie malých čiastočiek laku ošetrené povrchy utrite acetónom, potom otvorte lepidlom BF-6 a ​​znova ošetrite acetónom..

Brúsenie nohami

Na brúsenie miestnych oblastí parkiet brúsnym papierom môžete použiť starú obuv, ktorá má plochú podrážku: tenisky, čínsku letnú obuv. Na počiatočný a konečný postup brúsenia prilepte hrubý brúsny papier číslo 40 na jednu podrážku lepidlom 88 a na druhý – tenší brúsny papier číslo 80..

Miešanie nôh je tiež únavné, ale je oveľa ťažšie trieť podlahu ohybom alebo kolenom. Brúsny papier s pružnou podrážkou bude navyše fungovať úhľadnejšie ako brúsny papier upevnený na brúsnom bloku..

Lakovanie parkiet

Obnova starých parkiet je tradične ukončená postupom lakovania. Pred samotným postupom by ste mali zvážiť, aké materiály na to budú potrebné. Na vytvorenie ochranného náteru na parketách a úpravu náhradných dosiek tak, aby zodpovedali tým, ktoré už existujú, potrebujete parketový lak..

Alkydové laky sú netoxické, lacné a rýchlo schnú: miestnosť je možné osídliť po nanesení látky po hodine. Trvanlivosť takejto vrstvy však nepresahuje 10 rokov, po uplynutí tejto doby je potrebné úplné zoškrabanie a prelakovanie..

Uralkydový lak vás bude stáť o niečo viac, ale je tiež odolnejší ako alkydový lak. Pred veľkými opravami sa odporúča použiť túto látku po obvode miestnosti alebo vytvoriť dočasný kryt niekoľko rokov..

Epoxidové laky sú schopné pri náležitej starostlivosti poskytovať vysokú trvanlivosť parkiet, ktorá nie je obmedzená na 30-40 rokov, ale zároveň sú drahé. Keď je taká kompozícia vytvrdená, uvoľňujú sa vysoko toxické prchavé látky, preto by ste mali pracovať v respirátore, okuliaroch a gumových rukaviciach, tesne zatvárať dvere do miestnosti a otvárať okná dokorán. Môžete sa presťahovať do miestnosti týždeň po lakovaní: lak, ktorý sa zdá byť úplne zmrazený, na dlhú dobu získa silu.

Akrylové laky, podobne ako epoxidové laky, vyžadujú pred použitím zmiešanie tužidla a základu. Táto kompozícia nie je veľmi toxická, ale veľmi drahá. Trvanlivosť akrylového laku s náležitou starostlivosťou je až 50 a viac.

Laky na vodnej báze sú jemne rozptýlenou suspenziou polyméru, napríklad PVA, vo vode. Lacnejšie, netoxické, „dozreje“ za deň. Takáto látka preniká do hmoty stromu, čo mu dodáva silu na desaťročia. Životnosť bude závisieť od kvality dreva. Parkety, ktoré sú lakované vodným lakom, nie sú také citlivé na zrnká piesku.

Nanášanie lakovej kompozície môže sprevádzať zdvíhanie hromady na drevených doskách, aby sa tomu zabránilo, po brúsení podlahu mierne navlhčite a nechajte vyschnúť. Potom znova piesok. Na pripravený povrch naneste primer s vysokou viskozitou. Preto je schopný dobre vyplniť mikrotrhlinky a zlepiť hromadu..

Nalejte základný náter na podlahu a potom rýchlo rozotrite širokou oceľovou stierkou na povrch. Základný náter rýchlo schne – do 20 – 60 minút. Po zaschnutí prvej vrstvy je potrebné povrch opäť obrúsiť. Potom naneste druhú a tretiu vrstvu, pričom dodržujte interval 20-40 minút. Potom môžete začať s lakovaním..

Pred opravou a obnovou parkiet je potrebné akýkoľvek lak dobre premiešať a nechať niekoľko minút pôsobiť, aby sa odstránili vzduchové bubliny. Lak sa nanáša širokým štetcom s mäkkou a hustou štetinou, penovým valčekom alebo štetcom na lak. Na náradie príliš netlačte a vyhnite sa príliš nápadným spojeniam. Na získanie krásneho a vysoko odolného povrchu musí byť lak nanesený v niekoľkých vrstvách..

Nie vo všetkých situáciách je preto vhodné parkety dôkladne opraviť. Ak sa o podlahu správne staráte a dbáte na to, aby si parketové podlahy zachovali svoj pôvodný vzhľad, vystačíte si s jednoduchými manipuláciami s obnovou parkiet. Hlavnou vecou je včas odhaliť problémové oblasti a identifikovať škody..

About the author