Stavba betónovej podlahy v garáži

Pred všetkými ostatnými druhmi podláh v garáži má betónový povrch nepopierateľné výhody vo forme praktickosti a pevnosti. Samozrejme, že to bude stáť oveľa viac ako vrazená zemná podlaha, ale z hľadiska spoľahlivosti a pohodlia mu to poskytne impozantný náskok. Hlavná vec je, že sa s betónovým podkladom v garáži dokážete vyrovnať sami, čím ušetríte dobré peniaze. Tento článok bude diskutovať o tom, ako vyrobiť betónovú podlahu v garáži vlastnými rukami..

Obsah:

Základy inštalácie betónovej podlahy v garáži

Zemná podlaha sa zvyčajne vyrába ako dočasné riešenie, ale pred pokračovaním vo vnútornej výzdobe garáže sa zvyčajne zmení na pevný betónový podklad..

Proces je pomalý a náročný na prácu, najmä preto, že bude potrebné postaviť inšpekčnú jamu. Bez tohto prvku bude garáž menej funkčná. S ohľadom na to bude proces inštalácie betónovej podlahy rozdelený do nasledujúcich etáp:

 • tvorba jamy;
 • označenie základnej úrovne a prípravy pôdy;
 • položenie vankúša sutiny a piesku;
 • vodeodolný;
 • výstuž;
 • priamo vyplniť.

Teraz môžete začať krok za krokom postupovať k snu o odolnej podlahe garáže.

Bez ohľadu na to, či sa má v garáži urobiť vyhliadková diera

Vyhliadková diera je samozrejme potrebná iba pre tých, ktorí radi opravujú autá sami a poznajú všetky zložitosti procesu. Na druhej strane neexistuje žiadna záruka, že časom sa motorista z kategórie „používateľov“ nebude musieť rekvalifikovať do kategórie „personál údržby“. Preto je lepšie nevynechať fázu vytvárania jamy, ak to čas dovolí..

Najprv sa musíte rozhodnúť o umiestnení jamy. V malých garážach sa ponorí do stredu miestnosti. Šťastní majitelia pôsobivejších nehnuteľností majú viac šťastia – môžu ich trochu vykopať nabok od vchodu do garáže..

Výpočet parametrov

 • Dĺžka je založená na výpočte rovnakej veľkosti automobilu so zvýšením hydroizolácie a liatia betónu. Je tiež potrebné vziať do úvahy, že spod auta, zahnaného do diery, budete musieť vystúpiť spredu aj zozadu. Pri označovaní sa preto k dĺžke vozidla pripočíta 1,5 m..
 • Postačuje šírka 75 alebo 80 cm. Na naliatie betónu alebo vytvorenie tehlových stien je potrebné pridať 15 cm na každú stranu.
 • Výška sa vypočíta na základe výšky majiteľa garáže s nárastom o 30 cm.
 • Steny kontrolnej jamy je možné naliať betónovou zmesou – na to budete musieť po obvode jamy vybudovať vnútorné debnenie a zostaviť výstužnú sieť. Niektorí remeselníci uprednostňujú tehlové obloženie stien jamy..

 • Pozdĺž vyznačených hraníc, berúc do úvahy všetky dodatky, musíte vykopať jamu. Hlavnou vecou je pokúsiť sa udržať steny čo najrovnomernejšie, ale ich úplné porovnanie na úrovni sa nevyžaduje. Keď je pôda odstránená do požadovanej hĺbky, dno by malo byť podbíjané. Na zhutnenie podlahy sa na ňu naleje malá vrstva hliny a základňa sa znova zhutní..
 • Hydroizolácia podlahy v jame môže byť vyrobená zo strešného materiálu – najviac rozpočtová možnosť alebo hydroizolácia. Ten patrí k zváraným valcovým materiálom, má zlepšené vlastnosti a stojí o niečo viac. Okraje hydroizolačnej vrstvy by mali prekrývať steny. Ďalším krokom je naliať základňu betónovou zmesou do výšky 7 až 10 cm. Vyliata základňa sa vyrovná a nechá sa stuhnúť, nie je potrebné ju prikryť filmom.

Montáž stien v pozorovacej jame

 • Keď podlaha stvrdne, je čas začať s kladením stien. Alternatívne môžu byť tehlové. Na steny vezmite pálenú červenú tehlu. Ak je to žiaduce, môže byť nahradené pórobetónovými blokmi. Murivo sa vykonáva súčasne po obvode celej jamy, uistite sa, že ste skontrolovali úroveň a ustúpili od okraja jamy asi 15 cm. Následne bude táto medzera potrebná na vodotesnosť muriva a prebytočné vzdialenosť bude pokrytá zeminou.
 • Je lepšie ihneď odstrániť prebytočnú maltu, aby ste neskôr nezmrazili mrazenú zmes z tehál. Pokladanie sa vykonáva metódou „tehla na hrane“. To vám umožní vytvoriť dostatočne silnú stenu nízkej výšky a výrazne ušetriť miesto v jame. Posun každého nasledujúceho radu je štandardný – v polovici tehly.

 • Približne každé 2-3 riadky je potrebné skontrolovať rovnosť muriva s úrovňou, maximálna výška vybudovaná súčasne nie je väčšia ako 6 radov. Rovnaká požiadavka je splnená, keď sú steny naliate betónom. Prázdnotu nemôžete vyplniť tromi alebo štyrmi priechodmi.
 • Posledný rad by mal byť pod prahom (o 6 alebo 7 cm), pretože následne bude stena po obvode prekrytá kovovým profilom. Ten by tiež nemal byť v jednej rovine s betónovým podkladom, pretože jama, aj keď nie je potrebná, je pokrytá doskami. Úroveň prekrytia sa bude zhodovať so zaplavenou podlahou..

Hydroizolačné steny

 • Hydroizolácia stien zvonku začína dva až tri dni po položení posledného radu tehál.
 • Pomocou hustého valca by mal byť celý povrch muriva natretý základným náterom (základný náter). Aby konal pohodlnejšie, musí byť valček zvýšený jeho pripevnením k dlhej tenkej rukoväti.
 • Bitúmenový tmel sa zahreje na požadovanú teplotu uvedenú v pokynoch. Tiež pomocou valčeka musí byť nanesený v hustej vrstve na vysušený základný náter..

 • Po vytvrdnutí tmelu môže byť medzera medzi murivom a hlinenými stenami jamy vyplnená zeminou. Procedúru nie je možné vykonať naraz. Vykonáva sa postupne a strieda sa s opatrným zhutňovaním novo naplnenej vrstvy..
 • Ak sa poponáhľate, nekompaktovaná pôda sa časom pod vlastnou hmotnosťou prehne a betónová základňa po obvode jamy praskne..

DIY betónová podlaha v garáži

Na označenie úrovne budúcej betónovej podlahy je výhodnejšie použiť laserovú úroveň, v tomto prípade bude úloha dokončená v krátkom čase, doslova za minúty. Práca s hladinou vody bude trvať trochu dlhšie. Niektorí majstri odporúčajú najskôr urobiť hrubé označenie vo výške metra od základne a potom rovnomerne znížiť čiaru na požadovanú značku. Značkovaciu čiaru je možné odškrtnúť šnúrou a môžeme predpokladať, že je určená nulová úroveň.

Príprava základne

Nadišiel čas prípravnej etapy, ktorú poznajú všetci remeselníci a ktorá predchádza nalievaniu betónovej podlahy v garáži..

 • Je možné, že od výstavby kontrolnej jamy zostali na podlahe zvyšky alebo prebytočná zemina. To všetko je potrebné odstrániť a podlahu prehĺbiť o ďalších 30 cm Nie je potrebné dosiahnuť absolútnu rovnomernosť, ale viditeľné nerovnosti a nerovnosti by mali byť vyrovnané. Teraz je pôda zhutnená ubíjačkou.
 • Ďalej sa naleje malá vrstva hliny a piesku – asi 3 až 5 cm, hojne ju navlhčite vodou a dôkladne utrite. V tejto fáze je lepšie dôkladne sa zdržať, pretože vysokokvalitný podklad je v prvom rade hustý a tvrdý.

 • Zmes štrku a piesku sa naleje do rovnomernej vrstvy 10 cm, Táto požiadavka je ťažké splniť, ak má garáž pôsobivú veľkosť. V takom prípade musíte do podlahy zatlačiť kolíky, ktoré by vyčnievali do požadovanej výšky. Vedení nimi môžete vytvoriť rovnomerný vankúš aj na veľmi veľkej ploche. Hlavná vec je, že značky sú umiestnené dostatočne často a sú umiestnené rovnomerne po celej podlahovej ploche..
 • Potom, čo je štrk rozptýlený, je tiež zhutnený, potom sú kolíky odstránené a rovnaký štrk je položený do vytvorených dutín. V malých garážach stačí nainštalovať viditeľné majáky do každého rohu a približne do stredu všetkých stien..
 • Piesok môže mať akúkoľvek frakciu, dokonca je povolená aj prímes ílu, iba bez cudzích inklúzií, steliva a veľkých hrudiek. Je vhodné posypať piesok malými hromadami na podlahu, vyrovnať ho dlhou rovnomernou koľajnicou a pohybovať sa dozadu. Piesočnatá vrstva je tiež navlhčená vodou a pevne vklepaná. Pomocou hladiny alebo tej istej dlhej rieky musíte vankúš skontrolovať, či neobsahuje nerovnosti a kvapky.
 • Vrstva štrku by nemala presiahnuť 5 cm na výšku. Vyrovná sa, zhutní a opäť posype vrstvou piesku. Potom musí byť celá plocha budúcej podlahy opäť pokrytá zbíjačkou. Na vrch je možné položiť výstužnú sieť.

 • Na korunovanie tohto vločkovitého „koláča“ bude vrstva chudého betónu. Jeho pevnostné vlastnosti sú veľmi nízke, ale bude hrať úlohu vyrovnávacej vrstvy. Aby ste to urobili, budete musieť premiestniť: 3 diely piesku (vopred preosiate); 1 diel cementu; 6 dielov jemného drveného kameňa.
 • Všetky zložky sa zmiešajú za sucha a potom sa zriedia vodou. Výsledná hmota sa naleje na štrk a vyrovná sa pravidlom alebo dlhou koľajnicou s rovnými hranami. Hrúbka vyzbieranej betónovej vrstvy by mala byť asi 3 cm. Nechá sa vysušiť.

Hydroizolácia betónovej podlahy v garáži

 • Vrstva tvrdeného vyzbieraného betónu musí byť natretá základným náterom. Keď pôda vyschne, je možné vykonať hydroizoláciu. Je dovolené používať akékoľvek zvárateľné materiály, bitúmenový tmel, plastový obal alebo tekutú gumu.

 • Akákoľvek hydroizolácia vytvorená z pláten by mala byť položená s presahom 10 cm. Strešný materiál veľmi dobre priľne k horúcemu tmelu a vytvára vynikajúci povlak s hydrofóbnymi vlastnosťami..

Ako zostaviť „rám“ betónovej podlahy?

 • Vystužujúca sieťovina nie je nikdy položená priamo na povrch. Je zdvihnutý nad podlahu o niekoľko centimetrov. Použiť sa dajú tácky kúpené v obchode, ale dobrú prácu robia aj malé koláče vyrobené z cementu a zvyškov tehál..
 • Samotnú sieť s bunkami 15 × 15 alebo 10 × 10 je možné z výstuže zvárať sami. Postačuje hrúbka tyče 5 mm. Hotové výstužné plátna sa však predávajú na stavebných trhoch a sú lacné – dobrá voľba pre tých, ktorí sa ponáhľajú dokončiť prácu a nevedia, ako pracovať so zváraním.
 • Sieťku nie je potrebné tesne pritláčať k stene. Po obvode medzi výstužným plátnom a stenami garáže by mala zostať medzera 5 centimetrov. Postupujte rovnako, položte podlahu okolo inšpekčnej jamy mriežkou.

Ako nainštalovať majáky na betónovú podlahu

 • Cementový poter sa vždy vykonáva cez majáky. Sú zárukou rovnej podlahy. Majáky sú inštalované vo vzdialenosti 1,2 alebo 1,5 m na hromadu roztoku. Kovové profily alebo rohy sú jedným z najčastejšie používaných materiálov. Ak sú ako vodidlá zvolené rúry malého priemeru (2,5 cm), odporúča sa ich namazať strojovým olejom..
 • Majáky by mali byť umiestnené na cementových haldách, zoradených v rade v intervaloch 150 mm. Ich rovnomerná poloha voči horizontále sa kontroluje podľa úrovne. V prípade potreby sa roztok nahlási alebo sa doň vtlačí potrubie. Potom, čo sú nastavené všetky pozdĺžne vodítka, môžete skontrolovať svoju prácu: položte niekoľko horizontálnych majákov a vyhodnotte ich podľa úrovne.

 • Po obvode garáže je potrebné nalepiť tlmičovú pásku. Vyplňuje medzeru jeden alebo niekoľko centimetrov medzi stenami a poterom. Účelom pásky je kompenzovať tlak betónovej podlahy, ak sa časom „hrá“. Cementový poter nebude trpieť a bude trvať dlho.
 • V rovnakej fáze je rám varený z kovových rohov do kontrolnej jamy. Roh 50 × 50 je rozrezaný na 4 kusy na veľkosť a zvarený do obdĺžnika. Rám je natretý základným náterom, vysušený a podľa potreby natretý. Hotová časť je položená na steny jamy a pre každý prípad je do jej obvodu nainštalovaných niekoľko dočasných rozperiek.

Ako naliať betónovú podlahu v garáži

 • Často sa stáva, že je roztok trochu krátky, alebo sa tvorí prebytok vo veľkých množstvách. Aby ste ušetrili, môžete vykonať predbežný výpočet. Objem roztoku sa vypočíta nasledovne: odhadovaná hrúbka betónovej podlahy v garáži je 5 cm, vynásobená požadovanou plochou. Ak je základňou 20 m ², mali by ste počítať s 2 m ³ maltou.
 • Je lepšie nešetriť na pevnosti podlahy, preto musíte kúpiť cement M – 500 alebo M – 400 a urobiť pomer s pieskom 1 ku 3. To znamená, že musíte vziať 1 dávku cementu na tri diely preosiateho piesku alebo sitiek.

 • Hustota a jednotnosť sú hlavnými ukazovateľmi zmesi. Naleje sa medzi majáky a pomocou pravidla sa vyrovná. Zmes by mala skryť vodidlá, ale nemala by na ne ležať v hrubej vrstve. Podľa pravidla pozdĺž majákov by ste mali prebytočný roztok riadiť ďalej. Pri takejto operácii je hlavnou vecou rovnomerné zatlačenie na oba konce pravidla a súčasne ho posunúť k sebe. Tým sa poter nielen vyrovná, ale aj zahustí..

Záverečné práce

 • Po niekoľkých dňoch je potrebné vodidlá odstrániť jemným potiahnutím za konce. Z tohto dôvodu boli potrubia hojne mazané olejom. Brány z majákov sú utesnené cementovou zmesou vyrobenou v rovnakých pomeroch. Kým poter schne, musí byť navlhčený, aby rovnomerne zaschol a nepopraskal..
 • Niektorí remeselníci na ne kladú vrstvu pilín a striekajú vodu. Po dvoch týždňoch sa podlaha uvoľní a nechá vysušiť bez ďalšej manipulácie. Úplné vytvrdnutie – asi mesiac.
 • Betónová podlaha v garáži môže byť pokrytá keramickou dlažbou alebo gumovými panelmi. Ale aj bez dodatočnej povrchovej úpravy bude betónová podlaha v garáži spĺňať všetky funkcie: bude to silná a odolná základňa, ktorá sa nebojí padajúcich nástrojov a škvŕn z technických kvapalín..

Ak si teda v garáži vyrobíte betónovú podlahu vlastnými rukami, jej cena bude presne o polovicu nižšia, ako keby ste si ju objednali u stavebnej organizácie..

About the author