Svojpomocné brúsenie betónovej podlahy

Pred nanesením vrchného náteru sa uistite, že je povrch betónu vyrovnaný. Pred nanášaním impregnácie, odprašovania, spracovania lakmi alebo farbami je obvyklé betónovú podlahu brúsiť. Kompetentný prístup je schopný zaistiť spoľahlivú priľnavosť betónu k polymérnemu povlaku. Podľa konkrétnych krokov môžete betónovú podlahu ľahko obrúsiť sami..

Obsah:

Účel brúsenia podlahy

Betónové podlahy, ktoré boli brúsené modernými technológiami, v posledných desaťročiach neustále nahrádzali obvyklé podlahové krytiny. Vysoko kvalitné brúsenie betónovej podlahy je účinné a mimoriadne praktické – nevyžaduje značné náklady na údržbu, nie je potrebné vykonávať obnovu, vhodné v rámci akéhokoľvek interiérového dizajnu, vhodné na použitie na otvorených uličných objektoch; pretože je vodotesný, odolný voči agresívnym chemickým vplyvom, silnej premávke návštevníkov a pohybu ťažkej techniky.

Betónové leštené podlahy sú široko používané v obchodoch a supermarketoch, administratívnych budovách, obytných priestoroch, skladoch a hangároch, obchodných centrách, kaviarňach a reštauráciách, hoteloch, divadlách, salónoch, vzdelávacích inštitúciách a zdravotníckych zariadeniach. Doma vyrábajú betónové stavby pred budovami na nádvorí, podlahy v garážach, pivniciach, letných chatkách a prístavbách..

Brúsenie betónovej podlahy je druh stavebnej úpravy, ktorá je potrebná na odstránenie starého náteru, vyrovnanie podkladu betónovej podlahy a sadrového poteru pred nanesením výstužných impregnácií, ochranných lakov, dekoratívnych tenkovrstvových farieb a sypkých polymérnych náterov. Predbežné brúsenie betónovej podlahy sa vykonáva tretí – piaty deň po odliatí základne betónovej podlahy. Konečné brúsenie sa vykonáva až po konečnom vytvrdnutí povrchu podlahy..

Ak je betón nový, potom vyžaduje vylúčenie vápenného mlieka, ktoré sa tvorí pri nalievaní počas stratifikácie roztoku. Ak je starý, mala by byť odstránená jeho vrchná a najviac poškodená vrstva. Brúsenie tiež pomáha odstrániť všetky nečistoty, vyrovnať deformované oblasti, ktoré majú praskliny, triesky, nerovnosti, zvlnenie, zárezy a miestne prehýbanie. Po brúsení v oboch prípadoch je vrchná vrstva svieža a so zvýšenou priľnavosťou.

Brúsenie betónovej podlahy sa používa aj pri leštení alebo nanášaní akéhokoľvek náteru, ktorý vyžaduje ideálny stav podkladu. Pri inštalácii samonivelačných podláh sa vykonávajú prípravné práce, ktoré zahŕňajú brúsenie. V tomto prípade sa odstráni horná krehká vrstva, odstránia sa nepravidelnosti a chyby povrchu. Proces brúsenia je tiež potrebný na obnovu opotrebovanej betónovej podlahy, keď je odstránená vrchná vrstva erodovanej vrstvy. Ak podlahu nebrúsite, stratí svoju pevnosť..

Neleštený betón navyše absorbuje vlhkosť. Pri teplotách pod nulou voda kryštalizuje a zväčšuje svoj objem, čo môže materiál zničiť, čo je obzvlášť zlé pre prvé poschodia. Pamätajte si, že brúsenie neopravuje horizontálny smer podlahy; malo by sa to robiť pri nalievaní. Nemôže sa vyrovnať s vlnovými rozdielmi liatia betónu alebo dosiek, pretože brúska sa pohybuje blízko povrchu a presne opakuje jeho profil. Tomu sa dá vyhnúť iba opätovným vyliatím podlahy..

Druhy brúsenia betónu

Brúsenie betónu je možné vykonávať mokré aj suché, od toho závisí cena brúsenia betónovej podlahy, ale zariadenie je vždy rovnaké. To možno vysvetliť skutočnosťou, že brúsny nástroj sa musí vyrovnať s betónovými a kamennými povrchmi..

Mokré brúsenie betónu sa používa hlavne na brúsenie podláh mozaikou alebo mramorovými trieskami. Tento druh brúsenia vyžaduje pri práci použitie brúsnych segmentov, v dôsledku čoho sa vytvára takmer dokonalý povrch podlahy, ktorý sa nelíši od lešteného vzhľadu..

Na betónové povrchy je najlepšie suché brúsenie. Je potrebné poznamenať, že brúsenie za sucha trvá oveľa dlhšie ako brúsenie za mokra. Počas neho stúpa do vzduchu veľa prachu, ale je to lepšie ako mokrý cementový kal, ktorý silne zakrýva oči. Preto je viditeľnosť práce lepšia a predák môže svoje chyby okamžite napraviť. Na odstránenie prachu môžete použiť priemyselné vysávače. Pri mokrom brúsení sa používajú vodné čerpadlá.

Brúsne zariadenia a nástroje

Brúsne nástroje nájdete v každom železiarstve. Väčšina výrobcov je Amerika a Európa. Pokiaľ ide o domáce nástroje, na trhu zatiaľ nie sú žiadne slušné možnosti. Dnes sa vyrábajú špecializované brúsky a bežné nástroje pre domácnosť..

Netreba dodávať, že profesionálne vybavenie je vyššej kvality? Má planétový prevodový systém – veľký kotúč s pevnými pomocnými kolesami, ktoré sa pohybujú v jednom smere a na ktorých sú upevnené diamantové bity. Kolesá sa otáčajú v opačnom smere. Vďaka tomuto sofistikovanému systému pohybu diamantov je betónová podlaha veľmi rovná a hladká..

Profesionálne brúsky na betónové podlahy sú vybavené nastaviteľnou rýchlosťou, môžu tiež nastaviť prietok vody pre mokrú prácu, zachytávať prach a kaly. Čím väčšia je hmotnosť stroja, tým lepšie bude brúsenie. Cena takýchto modelov je veľmi vysoká, ale existujú aj lacné možnosti..

Môžete tiež použiť brúsku. To vám sťaží prácu, ale nemá zmysel kupovať drahé auto na opravy domov. Brúsenie brúskou sa navyše dobre vykonáva na ťažko dostupných miestach, kam nemôže ísť veľký stroj. Ak chcete brúsiť betón brúskou, potrebujete dve nadstavce, brúsny kotúč alebo diamantovú misku..

Čím väčší je kruh, tým väčšiu záťaž brúska unesie. S týmto nástrojom by ste mali zaobchádzať veľmi opatrne, pretože kruh môže vyskočiť na osobu alebo iný predmet. Pokiaľ ide o leštenie, je navrhnuté tak, aby vytváralo hladký a krásny povrch. Leštiaci stroj je veľmi kompaktný a používanie je veľmi jednoduché..

Brúsny materiál

Ak chcete dosiahnuť kvalitný výsledok, neponáhľajte sa s vecami. Môžete brúsiť absolútne akýkoľvek betón, hlavnou vecou je získaný výsledok, ktorý závisí od značky, veku povlaku a plnív. Vrstvu je možné stiahnuť dohromady až do troch centimetrov, je povolená aj prítomnosť tuberkul a jamiek, ale rozdiel medzi rozdielom medzi nimi by nemal presiahnuť päť milimetrov..

Pri výbere materiálu pre betónový poter je potrebné vziať do úvahy účel miestnosti, ktorý ovplyvňuje náklady na brúsenie betónových podláh. Pre výrobnú dielňu, garáž, malý sklad a vonkajšie plochy je vhodný betón s označením od M150 do M300. Tento materiál je veľmi spoľahlivý a má dobré vlastnosti pre budúce brúsenie..

Ak musí byť podlaha odolnejšia, môžete použiť materiál so známkou viac ako M300. Najoptimálnejším plnivom betónového poteru na brúsenie je drvený kameň jemných frakcií magmatických a metamorfovaných hornín. Ak chcete v budúcnosti vykonávať leštiace práce, môžete použiť žulový drvený kameň alebo mramorové štiepky, ktoré vytvoria originálny povrch.

Na mletie sú najvhodnejšie jemné frakcie. Materiál s mramorovými trieskami sa veľmi ľahko spracováva a najťažším je sedimentárny štrk a žula. Na brúsenie je nežiaduce používať vysokú hustotu plniva, ale príliš nízka hustota môže znížiť kvalitu podlahy..

Predbežná fáza

Starostlivo zvážte predbežný krok. Počas prípravných prác by ste mali venovať pozornosť nasledujúcim bodom:

Príprava betónovej podlahy

Pred brúsením betónovej podlahy sa uistite, že v jej hornej vrstve nie je výstuž alebo výstužná kovová sieťovina, ktorá by mohla poškodiť planétové koleso brúsky. Ak je v betónovej podlahe stále kov, potom ho ručne vystrihnite brúskou.

Najprv musíte odstrániť všetky nerovnosti na novom betónovom povrchu a zničiť starý náter. To sa dá dosiahnuť frézovaním alebo tryskaním. Môžete tiež použiť špeciálny brúsny nástroj. Skúsení odborníci radia používať diamantové dosky s veľkosťou zrna 25-30. Pomáhajú odstrániť prebytočný cement z povrchu betónu. Ak potrebujete obrúsiť iba prvú vrstvu, môžete použiť kotúč so zrnitosťou 40..

Ďalej je potrebné odstrániť rôzne chyby – praskliny, výmoly, zmršťovacie švy atď. Na to môžete použiť epoxidový tmel, ktorý dokonale vyplní nezrovnalosti. Nanášajte ho tak, aby brúska ľahko prechádzala cez nedokonalosti a aby sa nelepila. Mäkké betónové povrchy brúsia lepšie ako tvrdé povrchy a pôsobia lesklejšie. Budú však potrebovať viac diamantových bitov..

Brúsenie betónovej podlahy

Brúsne práce sa vykonávajú niekoľko týždňov po vysušení poteru. Počas tejto doby povlak získa pevnosť a je pripravený na ďalšie použitie. Je známe, že zloženie betónu zahŕňa štrk, žulu, mramor, vápenec atď. Ak začnete brúsiť na povrchu, ktorý nie je úplne suchý, zariadenie diamantové rezy jednoducho vytrhne sutinu. Nepripravenú podlahu nemôžete brúsiť ručne..

Teraz môžete začať brúsiť betónovú podlahu vlastnými rukami diamantovými kotúčmi so zrnitosťou 40. Podlahu je potrebné ošetriť tužidlom – špeciálnou zmesou, ktorá reaguje s hydroxidom vápenatým. V dôsledku toho sa na povrchu betónu objaví minerálne spojivo, ktoré uzavrie póry a urobí betón oveľa pevnejším a odolnejším voči vlhkosti..

Použitím kotúčov so zrnitosťou 400 a vyššou je možné vytvoriť veľmi silnú betónovú vrstvu, ktorá vydrží aj veľmi ťažké bremená. Táto fáza je konečná a povrch nevyžaduje dodatočnú údržbu. Ale ak chcete dosiahnuť dokonalú rovnomernosť a lesklý lesk, môžete použiť leštenie diamantmi so zrnitosťou 1500-3000..

Po opracovaní je možné soklové lišty nainštalovať a povrchovo upraviť. Aby bol povrch lesklý, môžete použiť polyuretánové laky, ktoré sa nanášajú pomocou špeciálnych valčekov a štetcov bezprostredne po brúsení na povrch očistený od prachu. Podlaha je spravidla lakovaná v niekoľkých vrstvách..

Odstránenie výmoľov brúsením

Pri dlhodobom používaní sa môžu na povlaku vytvárať rôzne deformácie. Často vznikajú nedodržaním technológií pri kladení podlahy, pretože správne položená podlaha má veľmi vysokú pevnosť. Ak nájdete výmol alebo prasklinu, ihneď ich opravte brúsením.

Ak sa nájde výmoľ, je potrebné pomocou diamantového kotúča poškodenú časť podlahy (vo forme obdĺžnika) opatrne vyrezať do hĺbky najmenej dvadsať milimetrov. Potom musíte oblasť odstrániť sami alebo použiť dierovač. Výsledná dutina by mala byť zbavená prachu pomocou konvenčného vysávača alebo pieskovacieho stroja, potom ju ošetrite základným náterom a naplňte špeciálnou plniacou hmotou špachtľou.

Ďalej musíte web vyrovnať pomocou koľajnice alebo pravidla. Keď opravná zmes stvrdne, musíte ju obrúsiť a odstrániť všetky nerovnosti. Ak je poškodenie príliš hlboké, zmes by sa mala nanášať vo vrstvách v niekoľkých fázach. Ak sa vytvorí malá prasklina, môžete ju pomocou diamantového kotúča rozšíriť do hĺbky desiatich centimetrov.

Potom je miesto tiež zbavené prachu, ošetrené základným náterom a naplnené opravnou zmesou. Kremenný piesok je ideálny ako plnivo. Keď zmes ustúpi, je potrebné položiť druhú vrstvu. Po vytvrdnutí opravnej zmesi sa tiež vykoná brúsenie.

Ak je trhlina príliš hlboká, mala by sa použiť trochu iná technika. Diamantovou čepeľou musíte vyrezať trhlinu hlbokú najmenej päťdesiat milimetrov. Kanály sú narezané na oboch stranách trhliny, aby sa odstránil poškodený betón. Zóna musí byť prehĺbená a bez prachu. Ďalej sú vykonané všetky vyššie uvedené práce..

Brúsenie betónových podláh vám pomôže opraviť drobné nedostatky, vyhladiť nerovnosti a otvorené póry. Ak už viete, koľko stojí brúsenie betónovej podlahy, potom chápete, že je lepšie urobiť všetko sami. Pri brúsení betónových podláh zároveň dodržujte všetky technologické požiadavky, aby ste zaistili dobrú odolnosť proti opotrebeniu a vynikajúce dekoratívne vlastnosti podlahovej krytiny. Takáto podlaha nevyžaduje časté opravy a veľmi ľahko sa používa..

About the author