Termostat pre podlahové kúrenie

Systém “teplá podlaha” sa skladá z dvoch častí: vykurovacieho telesa a regulátora teploty – termostatu. Termostat sa spravidla kupuje samostatne a vyberá sa v závislosti od účelu, vzhľadu a súboru možností vykurovacieho systému..

Termostat pre podlahové vykurovanie udržuje požadovaný teplotný režim, a to na povrchu aj v miestnosti. Princíp činnosti tohto dôležitého komponentu je jednoduchý – potom, čo snímač termostatu zaznamená požadované tepelné indikátory, zastaví napájanie, kým teplota vykurovacej časti neklesne o 1 stupeň. Dodávaním „tepla“ podľa potreby teda zariadenie pomáha znižovať spotrebu energie..

Obsah:

Podlahový termostat však šetrí nielen vzácny kW, ale plní aj množstvo ďalších rovnako cenných funkcií. Má napríklad na starosti zapínanie / vypínanie systému, udržuje úroveň tepla a vykonáva automatické zahrievanie na nastavenú teplotu do určitého času. Pohodlné, nie??

Odrody termostatov

Klasifikácia termostatov na vykurovanie je pomerne rozsiahla. Odborníci rozlišujú 3 hlavné skupiny:

 • elektronické a mechanické. Líšia sa dostupnou cenou a nekomplikovaným algoritmom práce – udržiavajú teplotu uvedenú na stupnici otáčacieho valca;
 • digitálne. Podľa princípu činnosti sú podobné elektronicko-mechanickým. Rozdiel je v tom, že teplota sa nastavuje pomocou tlačidiel;
 • programovateľné. Jednou z výhod je schopnosť udržiavať rôzne teploty v rôznych časoch dňa. Užívateľ si teda sám nakonfiguruje systém, ktorý automaticky začne ohrievať podlahu predtým, ako sa zobudíte alebo prídete domov z práce..

Termostaty môžu byť vybavené rôznymi snímačmi:

 • jednoduchý snímač teploty podlahy;
 • infračervený snímač teploty podlahy;
 • odnímateľný alebo vstavaný snímač teploty vzduchu;
 • dvojitý senzor, ktorý zaznamenáva teplotu podlahy a vzduchu.

Nie je možné nespomenúť, že termostaty sú vstavané a nad hlavou. Na pripojenie prvého je potrebné urobiť otvor v stene, druhý je namontovaný v krabici.

Ako pripojiť termostat?

Je celkom možné pripojiť termostat samostatne s minimálnymi znalosťami elektrickej časti a dobre napísanými pokynmi, samozrejme. Ale skôr, ako začnete s najdôležitejšou vecou, ​​mali by ste zariadenie pripraviť.

 • starostlivo skontrolujte zariadenie, či neobsahuje niektoré časti (skontrolujte podľa zoznamu uvedeného výrobcom) a či nie je poškodené (puzdro nesmie obsahovať medzery a praskliny);
 • dbajte na spoľahlivosť spojovacích prvkov;
 • skontrolujte, či je pripojenie termočlánku správne.

Schéma zapojenia termostatu pre podlahové vykurovanie

Schéma pripojenia je často zobrazená na kryte termostatu, ktorý vám umožňuje pripojiť zariadenie sami. Každá vzorka má podložky na pripojenie drôtov, každý otvor má svoju vlastnú funkciu:

 • kontakt 1 – na pripojenie fázy z rozvodnej dosky alebo zásuvky;
 • kolík 2 – na pripojenie nulového kábla z rozvádzača alebo zásuvky;
 • kontakt 3 – na pripojenie nulového kábla vedúceho priamo k teplej podlahe;
 • kontakt 4 – na pripojenie fázy vedúcej k teplej podlahe;
 • pin 5 je zadarmo;
 • piny 6 a 7 – na komunikáciu s vodičmi snímača.

Nezabudnite, že všetky práce na nastavení termostatu, jeho pripojení alebo výmene sa musia vykonávať s vypnutým napätím.!

Ako skontrolovať, či termostat funguje?

Pripojenie termostatu podlahového vykurovania je teda dokončené, ale ako skontrolovať, či funguje alebo nie? Ak chcete rozptýliť pochybnosti, musíte sa riadiť týmto akčným plánom:

 • kontrolujeme správnosť káblového pripojenia (schéma je v pase);
 • nastavte regulátor na minimálnu teplotu;
 • napájacie napätie 220 V (piny 1 a 2);
 • zapnite prepínač;
 • otočte regulátor na maximum (v smere hodinových ručičiek). Ak termostat funguje správne, ozve sa cvaknutie. V tomto prípade je na piny 3 a 4 aplikované napätie 220 V..

S poklesom teplotného režimu by relé malo prestať dodávať. To naznačuje prevádzkyschopnosť nainštalovaného zariadenia. Ak so zvýšením stupňa nie je na kontaktoch 3 a 4 napätie, potom skontrolujeme snímač teploty. Je ľahké identifikovať problémy – zmerajte odpor a porovnajte s údajmi deklarovanými výrobcom. Parametre sa nespájajú? To znamená, že snímač musí byť vymenený..

Ak je snímač programovateľný, je to stále jednoduchšie – oznámi samotnú poruchu (nápisom na paneli).

Výkon systému môžete skontrolovať inou metódou – nahradením iným termostatom (známy ako dobrý). Ak nie je dodržaný druhý prípad, teplú podlahu je možné pripojiť priamo.

 • vypnite napájanie napätím;
 • na pin 1 pripojíme pin 4;
 • pripojte vodič 3 ku kontaktu 2;
 • nabite energiou a počkajte. Budete musieť počkať asi hodinu. Ak sa podlaha zahrieva, chyba je v termostate.

Ako si vybrať termostat?

Trh so stavebným vybavením ponúka široký sortiment termostatov, ktoré vyhovejú každej farbe a rozpočtu. Výrobca má zásadný význam. Mali by ste si kúpiť osvedčené výrobky – potom nebudete musieť pochybovať o kvalite. Termostat devi pre podlahové vykurovanie má teda cennú výhodu – je vynikajúci pre ruské poveternostné podmienky. Za prítomnosti jedného ovládacieho gombíka a 5 nastavení teploty

.

Termostat pre podlahové vykurovanie legrand sa vyznačuje prítomnosťou mnohých možností. Maximálna presnosť nastavenia, programovanie na niekoľko dní vopred, 4 teplotné úrovne, zobrazenie spusteného programu na displeji, dlhá výdrž batérie – to nie je úplný zoznam možností takéhoto zariadenia od francúzskeho výrobcu..

Energetický termostat pre podlahové vykurovanie nie je menej populárny vďaka schopnosti prispôsobiť si zariadenie pre seba jednoducho a rýchlo. Mnoho modelov kombinuje funkcie viacerých zariadení, t.j. máte možnosť vybrať si najoptimálnejšiu možnosť.

Pri kúpe termostatu zvážte účel nainštalovaného systému. Chcete len zahriať podlahu na požadovanú teplotu? Vyberte si regulátor s odnímateľným alebo infračerveným snímačom podlahy. Senzor diaľkového ovládania je umiestnený v trubici namontovanej v podlahe. Na stenu je nainštalovaný infračervený snímač – takéto zariadenie sa považuje za presnejšie, pretože údaje sa merajú v bezprostrednej blízkosti vyhrievaného povrchu podlahy..

Ak je hlavným zdrojom tepla podlaha, potom by najlepším riešením bol termostat so schopnosťou určiť teplotu vzduchu. Myslite však na to, že ak dávate prednosť zariadeniu s jedným senzorom, budete vedieť, koľko stupňov tepla máte vo svojej miestnosti, ale nebudete môcť nastaviť teplotu podlahy. Na to sú určené termostaty s dvoma snímačmi – na meranie teploty vzduchu a podlahy..

Teraz viete, ako si vybrať termostat, pripojiť ho a skontrolovať jeho prevádzkyschopnosť, čo znamená, že v dome nebude ľahké vytvárať pohodlné podmienky – určite uspejete!

About the author