Tesnenie betónových podláh

Zariadenie podlahového poteru je jednou z dôležitých fáz opravy. Betón je pevný a spoľahlivý materiál, ale napriek tomu je citlivý na dynamické zaťaženie, teplotné zmeny, agresívne chemické útoky a vodu. Aby sa zabránilo zrúteniu poteru a aby slúžil spoľahlivo a dlho, odporúča sa venovať osobitnú pozornosť rezaniu a tesneniu škár v betónových podlahách..

Obsah:

Potreba rezať švy v betóne

Akákoľvek podlaha pozostáva z povlaku a základne, ktorá je najčastejšie vybavená betónovým poterom. Betón je svojou štruktúrou veľmi krehký materiál, ktorý nie je schopný plastickej deformácie. Potom, čo na poter pôsobí zaťaženie, ktoré presahuje jeho pevnostné charakteristiky, materiál sa nemôže zdeformovať bez zničenia, ako napríklad v prípade plastu alebo iného plastového materiálu, ale praskne ako sklo.

Praskanie sa pozoruje aj pod vplyvom vnútorných napätí v betónovej podlahe, ktoré sú spôsobené poklesmi teploty a zmršťovacími deformáciami počas tvrdnutia poteru. Na obmedzenie praskania podlahy a kontrolu vzhľadu trhlín v betónovom potere sa odporúča vyrezať dilatačné škáry.

Klasifikácia dilatačných škár

Pri konštrukcii betónových podláh je najdôležitejším opatrením správna konštrukcia dilatačných škár v podlahe. V betónovej podlahe sú tri typy dilatačných škár: izolačné, zmršťovacie a konštrukčné.

Izolačné švy

Konštrukcie domu sú počas svojej prevádzky vystavené rôznym deformáciám. Existuje mnoho dôvodov, ktoré spôsobujú tieto deformácie. Ide o vplyvy environmentálnych faktorov, pohybov zeme, teplotných vplyvov. Aby sa zabránilo prenosu takýchto deformácií zo základu a stien na betónovú podlahu v miestach, kde je poter v kontakte s inými štruktúrami – stĺpmi, stenami, základmi pre zariadenie, je potrebné pre hrúbku poteru usporiadať izolačné spoje..

Šev izolačného typu umožní podlahe pracovať nezávisle od ostatných konštrukčných prvkov budovy. Betón v procese kalenia sa zmenšuje, čím sa zmenšuje jeho objem, a ak má poter pevnú priľnavosť k pevnému predmetu a nie sú tam žiadne izolačné švy, potom s vysokou pravdepodobnosťou praskne..

Izolačné škáry sú usporiadané okolo základov a stĺpov, ako aj pozdĺž stien, aby sa zabránilo prenosu deformácií zo štruktúr domu na podlahový poter. Švy tohto typu sa vytvoria položením izolačného materiálu pozdĺž konštrukcie budovy pred naliatím betónu. Izolačný materiál musí absorbovať plastickú deformáciu bez zničenia, to znamená, že musí byť stlačiteľný. Je dôležité, aby takýto izolačný materiál nevyčnieval na povrch poteru..

Hrúbka švu zvyčajne dosahuje 10 milimetrov. Izolačné spoje môžu byť kruhové alebo hranaté. Štvorcový šev sa musí otočiť o 45 stupňov okolo stĺpca, aby sa vytvoril rovný šev oproti rohu stĺpca. Ak sa zariadenie bude pohybovať cez šev, ktorý nie je určený pre miesta s veľkým zaťažením, odporúča sa tu zahustiť poter o 25%..

Pri nalievaní betónu je debnenie inštalované okolo stĺpcov pozdĺž čiary švu. Potom sa debnenie odstráni a na jeho miesto sa položí izolačný materiál požadovanej hrúbky. Zostávajúca medzera medzi stĺpcom a švom sa naleje betónom a vyhladí. Môžete tiež rezať švy v betónovej podlahe okolo stĺpov v zatvrdnutom betóne kosoštvorcami, vyrezať do celej hĺbky poteru a vyplniť izolačným materiálom.

Zmršťovacie švy

Betónový poter schne nerovnomerne zhora nadol. Horná časť podlahy schne a zmenšuje sa viac ako spodná. Poter sa pokúša zabaliť, potom sa okraje stanú vyššie ako stred. Výsledkom je, že v betóne vzniká vnútorné napätie, ktoré vedie k tvorbe trhlín. Aby sa zabránilo chaotickému praskaniu, v potere sú vyrezané zmršťovacie švy..

Zmršťovacie švy umožňujú vytvorenie rovných rovín slabosti v poteru. Keď sa budete snažiť betón zabaliť a vysušiť, švy sa mierne otvoria a praskliny sa nebudú vytvárať náhodne, ale na danom mieste. Zmršťovacie spoje je možné vykonať vložením švových pásov, kým je betón ešte poddajný, alebo vyrezaním spojov po ukončení spracovania betónu..

Dilatačné zmršťovacie spoje sa musia vykonať pozdĺž osí stĺpikov a potom spojiť s rohmi spojov pozdĺž obvodu stĺpikov. Vzdialenosť švu od stĺpca by nemala presiahnuť hrúbku poteru 24-36 krát. V priechodoch by mali byť zmršťovacie spoje umiestnené vo vzdialenosti, ktorá sa rovná šírke poteru. Skladby, ktoré sú široké viac ako 300-360 centimetrov, musia mať v strede pozdĺžny šev.

Podlahové mapy tvorené dilatačnými škárami by mali byť čo najviac štvorcové, vyhýbať sa predĺženým mapám v tvare L a vetvám, ako je to znázornené na fotografii spojov v betónovej podlahe. Dĺžka karty by nemala byť väčšia ako jeden a pol krát väčšia ako šírka. Čím je menšia podlahová mapa, tým je menšia pravdepodobnosť, že betónový poter náhodne praskne, ale je tiež dôležité, aby ste to nepreháňali..

Zmršťovacie spoje by mali byť vytvorené aj vo vonkajších rohoch, pretože inak môžu z rohov vzniknúť praskliny. Úsek poteru s príliš ostrými rohmi pravdepodobne praskne. Vyhnite sa takýmto rohom, kedykoľvek je to možné. Ak to nie je možné, uistite sa, že základňa je dobre podbíjaná a orežte švy tam, kde je pravdepodobnosť vzniku trhlín. Niekedy, aby bol poter na vonkajších a ostrých rohoch dobre uzavretý, je poter dodatočne vystužený oceľovou výstužou.

Štrukturálne švy

Málokedy sa stane, že celý postup nalievania betónovej podlahy sa vykonáva bez prerušenia, ktorých trvanie nie je dlhšie ako 1 deň. To je možné iba v miestnostiach s malou plochou a za predpokladu, že sa betónová zmes prenáša bez prerušenia. Plnenie sa spravidla vykonáva s významnými technologickými prestávkami. Položený betón počas tejto doby dokáže získať určitú silu. V miestach kontaktu poterov s rôznymi časmi pokládky je užitočné prerezať konštrukčné švy.

Vytvorte štrukturálne škáry tam, kde ste dokončili svoj deň s betónovou dlažbou. Vykonávajú sa, pokiaľ je to možné, vo vzdialenosti asi 1,5 metra od ostatných spojov betónovej podlahy, ktoré sú umiestnené rovnobežne s nimi. Tvar okrajov poteru pre konštrukčné spoje sa obvykle vyrába podľa princípu čap-drážka..

Ak konštrukčný spoj končí tam, kde nie sú požadované izolačné a zmršťovacie spoje, potom môžete použiť podvaly, ktoré sú položené cez spoj. Lamely by mali byť umiestnené v správnych uhloch k švu v strede hĺbky betónového poteru..

Všeobecné pravidlá pre strihanie švíkov

Na získanie silného betónového poteru, odolného voči opotrebovaniu, odolného voči rôznym mechanickým zaťaženiam a negatívnym vplyvom sa odporúča používať vysokokvalitné materiály, včas a profesionálne rezať dilatačné škáry. Existujú všeobecné pravidlá pre rezanie švov na betónovej podlahe, ktoré vám pomôžu zoznámiť sa s:

Metódy tesnenia

Utesnenie švov pomáha chrániť švy pred prienikom agresívnych médií a vody, ako aj pred upchávaním. Utesnenie trhlín na betónových podlahách vám umožňuje spevniť poter a chrániť ho pred mechanickými trieskami v spojoch, zabraňuje roztrhnutiu, prerazeniu a oderu. Toto je obzvlášť dôležité, ak plánujete položiť keramickú dlažbu na betónovú podlahu, pretože pri netesných spojoch sa v povlaku objavia trhliny, čo vedie k rýchlemu zničeniu obkladu.

Na utesnenie dilatačných škár sa používajú rôzne materiály:

Tesniace spoje tesniacim tmelom

V stavebnej praxi sa používajú rôzne druhy tmelov. Líšia sa počtom zložiek- sú jedno- a dvojzložkové, ako aj chemickou povahou. Najbežnejšie sú polyuretánové, akrylové a latexové materiály. Najlepšie ukazovatele z hľadiska pevnosti, predĺženia, odolnosti a trvanlivosti majú polyuretánové tmely.

Pozrime sa na postup tesnenia dilatačných škár v betónovej podlahe pomocou dvojzložkového tmelu:

Okrem toho špeciálna elasticita takého tmelu umožňuje jeho použitie na opravné tesnenie betónovej podlahy – trhlín a dier v podlahách a betónových doskách, ako aj na opravu trhlín na vozovkách. Kompozícia odoláva teplotným výkyvom od 50 stupňov pod nulou do plus 60 stupňov Celzia, čo umožňuje úspešne ju použiť na vonkajšie betónové práce.

About the author