Ukladanie masívnych dosiek: metódy a technológie

Masívna doska je jedným z najtrvanlivejších podlahových materiálov. Navonok sa podobá na parketovú dosku, ale líši sa od nej štruktúrou, pretože pozostáva výlučne z masívneho dreva. Takýto povlak je oveľa praktickejší a trvanlivejší: je odolnejší voči vplyvom prostredia a vydrží viac zaťaženia a brúsenia..

Inštalácia parketových dosiek sa vykonáva v dokončovacej fáze dokončovacích prác. Aby všetko išlo hladko, musíte sa zoznámiť s niektorými vlastnosťami materiálu a tiež zvoliť spôsob kladenia v závislosti od teploty a vlhkosti miestnosti..

Obsah:

Charakteristika materiálu

Masívna doska sa vyrába s malými hrebeňmi a drážkami na okrajoch, čo umožňuje pevné a rýchle spojenie podlahových dosiek. Šírka dosiek z masívneho dreva je 12-20 cm a dĺžka sa pohybuje od 50 cm do 3 m. Masívne drevo je z vonkajšej strany skosené. Preto po inštalácii zostáva medzi spojmi malá medzera. V prípade rôznych deformácií je vzdialenosť medzi doskou vyplnená bez ohýbania podlahovej krytiny. Zadná strana má pozdĺžne rezy a malé priečne zárezy, čo znižuje zaťaženie dosky a znižuje napätie vlákien, čím zabraňuje ich lámaniu.

Inštalácia poľa predpokladá prítomnosť tuhej, trvanlivej a rovnomernej, a čo je najdôležitejšie – úplne suchej základne. Vlhkosť poteru by preto nemala byť väčšia ako 6%a betónové podlahy – 4%.

Aby sa predišlo náhodnému poškodeniu, ešte pred začiatkom inštalácie by mali byť vykonané všetky inštalačné, stavebné a dokončovacie práce: inštalácia vetracích a vykurovacích systémov, obklady stien, inštalácia okenných blokov.

Ako si vybrať masívnu dosku?

Na výrobu dosiek z masívneho dreva sa často používa drevo exotických, zahraničných i domácich druhov. Oba sú rovnako vhodné na inštaláciu drevených podláh. Preto pri výbere dreva hrá dôležitú úlohu jeho farba a miesto použitia, a nie rastúce prostredie stromu. Z európskych plemien medzi ľahké patria: jelša, jaseň, orech, smrekovec, hrab a buk. Z exotiky – hevea, mersava, meranti, siam, brest, sucupira. Medzi ružové plemená patrí suri, čerešňa, čerešňa a hruška. Ich drevo je považované za najrozmarnejšie. Vyžaduje neustálu kontrolu vlhkosti: neodporúča sa sušiť dosku vyrobenú z väčšiny ľahkých drevín zahrievaním, ale nie je možné ju inštalovať ani v miestnosti s vysokým percentom vlhkosti..

Ak potrebujete položiť podlahu v miestnosti so silnými zmenami teploty a vlhkosti, mali by ste sa rozhodnúť pre druhy, ktorých drevo obsahuje veľké množstvo olejov. Napríklad dub, lapacho, merbau, kumaru atď. Predstavitelia červeno-hnedých tónov: iroko, kamshe, dussie, afromosia, guarea, merbau, yarra, kempas, belian, tompling a tiež kerangi. Na výrobu dosiek z tmavého masívneho dreva sa tradične používa palisander, vetraný a bažinatý dub.

Je potrebné vziať do úvahy stabilitu dreva, jeho reakciu na účinky atmosférických zmien. Dub je teda odolnejší voči deformácii ako buk. Výber plemena závisí aj od toho, v ktorých priestoroch sa bude náter nachádzať..

Na chodbu, chodbu a chodbu, v ktorej sa zvyšuje zaťaženie vlákien poľa, je vhodné inštalovať tvrdé domáce druhy (dub, teak, jaseň atď.) A „exotické“ drevo. V hosťovských izbách a spálňach môžete použiť masívne drevo akéhokoľvek druhu.

Príprava masívneho dreva na pokládku

5-7 dní pred inštaláciou sa pole vybalí na aklimatizáciu v miestnosti, kde sa plánuje inštalácia. Aby ste zaistili cirkuláciu vzduchu, musíte výrobok postaviť na stojan. Obsah vlhkosti v kockách by nemal presiahnuť 5-12%. Potom drevo po položení nezmení tvar..

Technológia kladenia masívneho dreva

Pokladanie masívneho dreva je ako inštalácia laminátu. Pole je upevnené samoreznými skrutkami na ktorejkoľvek základni zo strany tŕňa.

Podlahové dosky musia byť starostlivo spojené pomocou klinov. Medzi stenou a poľom zvyčajne zostáva medzera 7-10 mm..

Pokladanie prvého radu krytu sa vykonáva drážkou k stene. Upevňovacie prvky so samoreznými skrutkami sa vykonávajú na prednej časti a sú zakryté podstavcom.

Inštalácia širokej dosky sa vykonáva z prednej strany a miesto samorezného vybrania je maskované korkom, aby zodpovedalo vzoru dreva. Položte masívnu dosku v smere slnečného svetla – kolmo na okenný otvor.

Metódy kladenia masívnych dosiek

Príprava podkladu je tiež kľúčom k úspešnej inštalácii. Existuje niekoľko typov drevených základov. Inštalácia sa vykonáva na železobetónové podlahy (na poter a preglejkový podklad, poter a guľatinu), na drevené podlahy (drevotrieskové dosky, preglejka a guľatina), plávajúce (na samorezné skrutky, skoby) alebo na lepiacu podložku.

Pokladanie masívnych dosiek na betónový alebo cementovo-pieskový poter

Inštalácia masívneho dreva sa vykonáva na jemný poter pomocou špeciálneho lepidla, ktoré je odolné voči teplotným zmenám, vďaka čomu je jeho použitie dostatočne bezpečné na pripevnenie na vyhrievanú podlahovú krytinu.

Pred pokládkou musí byť poter skontrolovaný na pevnosť a nie je poškodený. Na stanovenie stupňa obsahu vlhkosti základne v rôznych jej častiach sa pomocou perforátora vytvorí niekoľko otvorov. V normálnom rozmedzí sa uvažuje s vlhkosťou až 6%. Ak je percento vlhkosti o niečo vyššie, postarajte sa o hydroizoláciu betónu filmom.

Pokladanie masívnych parketových dosiek na preglejke

V podmienkach našej klímy je pole častejšie kladené na preglejkový podklad s usporiadaním dodatočnej hydroizolácie.

Najprv sa preglejka rozreže na obdĺžniky 50 × 70 alebo štvorce 50 × 50 cm, potom sa listy položia na tmel alebo lepidlo a potom sa upevnia hmoždinkami. Na každý rez je zároveň potrebných 5-6 hmoždiniek. Vlhkosť podkladu z preglejky by nemala presiahnuť 10%.

Po položení preglejky pokračujte v inštalácii poľa. Na upevnenie matríc je lepšie použiť dvojzložkové lepidlo. Každých 25-30 cm sa vykoná bočné upevnenie pneumatickými kolíkmi. Hotová podlahová krytina je vyčistená a jemne brúsená. Správne položená masívna podlaha nevyžaduje dôkladné brúsenie.

Ak sa inštalácia vykonáva v rozpore s technológiou – poter je špinavý alebo podklad poriadne nevyschol, preglejkové listy sa posunú, potom to môže viesť nielen k deformácii podlahy, ale aj k zmene farba vlákien.

Inštalácia masívnej dosky na existujúcu drevenú podlahu

Pred začatím práce sa musíte uistiť, že starý základ je pevný a až potom ho pripraviť. Pásová brúska vybavená brúsnym pásom pieskuje povrch existujúceho dreveného podkladu, aby sa maximalizovalo vyrovnanie a odstránili nadbytočné vrstvy farby alebo laku. Potom sa drevená krytina dôkladne vyčistí..

Masívne drevo je namontované v rovnakom smere ako stará základňa. Existujúca podlaha je vyložená preglejkovými doskami a potom začnú brúsiť hrubú vrstvu preglejky.

Kladenie plných dosiek plávajúcim spôsobom

Inštalácia “plávajúceho krytu” sa vykonáva tak, že pole je pripevnené oddelene, tj. nepripojenie k základni. Spojenie sa uskutočňuje medzi matricami samotného poľa. Takýto povlak je schopný odolať veľkému mechanickému zaťaženiu a poklesu vlhkosti práve vďaka tomu, že nie je spojený s podkladom. Táto metóda je vhodná na usporiadanie podlahového vykurovania..

Kolísanie klimatických podmienok môže viesť k určitým zmenám vo veľkosti dosiek. Aby sa minimalizovala deformácia, ako spojovacie prvky sa používajú samorezné skrutky s ochrannou antikoróznou vrstvou..

Zošívanie dosky

Spôsob montáže na konzoly sa označuje ako „plávajúci“. Takéto položenie masívnej dosky je zhruba o 50% lacnejšie. Cena za služby sa tvorí s prihliadnutím na náklady na materiál a čas na implementáciu, čo vám umožňuje výrazne ušetriť.

Tento typ štýlu má niekoľko ďalších výhod:

  • jednoduchosť inštalácie;
  • šetrnosť k životnému prostrediu (počas procesu inštalácie sa nepoužíva impregnácia, základný náter a lepidlo);
  • rýchlosť inštalácie;
  • s použitím zátvoriek sa zvyšuje odolnosť poľa voči nárazom;
  • schopnosť vykonávať miestne alebo rozsiahle opravy bez úplnej výmeny povlaku;
  • zníženie rizika deformácie v dôsledku skutočnosti, že sústava je položená oddelene bez toho, aby bola pripevnená k hlavnej podlahovej krytine.

Profesionálne položenie masívnej dosky so spojovacími prvkami na hliníkové konzoly so silikónovými dilatačnými spojmi zaručuje pevné spojenie matríc na koncoch. Túto konštrukciu je možné namontovať vlastnými rukami na akýkoľvek rovný povrch..

Pokladanie dosiek na guľatinu

Inštalácia na guľatinu sa tradične vykonáva počas rekonštrukcie priestorov a v prípade potreby čo najskôr vyrovná podlahovú krytinu bez použitia cementových zmesí. Na kompenzáciu výšky podlahy sa pri vytváraní malých pódií v obývacích izbách-štúdiách alebo komerčných priestoroch používajú aj guľatiny z baru.

Pred inštaláciou konštrukcie z guľatiny je nevyhnutné, aby bola podlaha vodotesná penofolom alebo polyetylénom..

Polená sú položené rovnobežne k sebe na protiľahlých stenách a nite sú ťahané v intervale 1,5 m. Polená sú inštalované pozdĺž každého vlákna. Odporúča sa vyplniť priestor medzi oneskoreniami izoláciou. Ďalej sa na základňu z oneskorenia namontujú dosky z drevovláknitých dosiek, potom sa položí drevná hmota.

Lepiaca montáž

Táto metóda inštalácie sa stala ešte prístupnejšou s príchodom elastinolu – jednostranného lepiaceho podložia s tepelnými a zvukovo izolačnými vlastnosťami. Kĺbové body masívu sú prakticky nepostrehnuteľné, pretože lepidlo poskytuje vynikajúcu priľnavosť. Inštalácia podložky výrazne znižuje možnosť napučania materiálu. Proces prebieha bez použitia lepidla a sponiek. Nie je potrebná ani namáhavá konštrukcia ďalšej základne. Substrát sa položí na betónový podklad lepivou stranou k doskám, potom sa nainštaluje masívne drevo.

Medzi výhody masívnej dosky patrí jej trvanlivosť, nízka tepelná vodivosť, šetrnosť k životnému prostrediu materiálu (neobsahuje chemikálie) a zvukové izolačné vlastnosti. Životnosť tohto materiálu závisí od starostlivosti a je 100-120 rokov. Ihličnany môžu zároveň vydržať oveľa menej. Dôvod spočíva vo vlastnostiach dreva. Borovica je napríklad menej odolná voči klimatickému a mechanickému namáhaniu ako ostatné druhy dreva. Vyhnite sa nadmernej vlhkosti v miestnosti a podlaha z masívu vám bude slúžiť veľmi dlho.

About the author