Ukladanie masívnych dosiek: pokyny krok za krokom

Výber dokončovacieho náteru do miestnosti je posledným krokom pri renovácii. Interiérová výzdoba bez kvalitnej podlahy nebude úplná. Malo by sa však pamätať na to, že konečný náter nehrá hlavnú úlohu v štrukturálnej časti podlahy, ale slúži iba ako estetický prvok štruktúry. Dôležité konštrukčné prvky podlahy sú skryté pred pohľadom.

 • Inštalácia na betónové dosky a potery
 • Preglejka – ako základ pre podlahu
 • Polená na poteru na podlahy z masívu
 • Pokládka na existujúcu drevenú podlahu
 • Inštalácia hotovej podlahy

Masívna podlahová doska

Drevo je jedným z prvých stavebných materiálov, ktoré ľudia začali používať. Napriek tomu dnes zo svojich pozícií odchádza nezlomný. Áno, presnosť a kvalita spracovania sa zvýšila, použitie nových lakovacích materiálov umožnilo niekoľkokrát predĺžiť životnosť výrobkov bez toho, aby stratili svoj vzhľad.

Tradičná drevená podlaha dostala nový život s použitím techniky pero-drážka na urýchlenie a zlepšenie montáže dosky..

Na výrobu masívnych drevených podlahových dosiek sa používajú hodnotné druhy dreva: dub, jaseň, orech, merbau, teak, kempas, dussia, lapacho, wenge.

Na výrobu podlahových dosiek sa používajú aj druhy ovocných stromov: čerešňa, čerešňa, jablko, hruška. Drevo týchto druhov je však citlivé na zmeny vlhkosti a môže sa časom „hrať“. V miestnostiach pokrytých svetlými skalami je potrebné udržiavať stály teplotný režim a relatívnu vlhkosť najmenej 50-60%.

Druhy masívnych dosiek

Masívna doska sa môže líšiť vo farbe, štruktúre vlákien. V závislosti od typu rezu dreva sa rozlišuje niekoľko typov dosiek:

 • “Radiálny” – na výrobu dosiek sa používa drevo radiálneho alebo poloradiálneho pílenia. Pri radiálnom reze je kmeň vyrezaný čo najbližšie k jadru stromu, takéto drevo má jednotnú farbu a textúru, vzdialenosť medzi rastovými prstencami je minimálna. Prakticky neprechádzajú deformáciou, vyznačujú sa vysokou odolnosťou proti opotrebeniu a majú minimálne koeficienty zmrštenia a rozťažnosti. Z jedného kmeňa stromu pochádza iba 10-15% radiálnej rezanej dosky, takže jej cena je vyššia ako u ostatných dosiek. Dosky majú vysoké požiadavky na kvalitu dreva, praskliny, uzly, štiepky nie sú povolené.
 • „Select“ – je vyrobený z tangenciálnej rezanej dosky. Môžu mať malé rozdiely vo farbe, je povolená prítomnosť živých uzlov do priemeru 5 mm. Beľové drevo, uzly na okrajoch dosky, štiepky a praskliny nie sú povolené.
 • “Natur” – je vyrobený z dosiek akéhokoľvek strihu. Najbližšie k prírodnému nespracovanému typu dosky. Povolené sú živé uzly s priemerom do 5 mm, tiež neživé uzly s priemerom do 3 mm, ktoré nevypadávajú, sú povolené zmeny farby, prítomnosť trhlín okolo uzla, beľové drevo je povolené nie viac ako 1/3 dĺžky dosky. Prostredníctvom uzlov nie sú povolené.
 • “Rustikálny” – má minimálne požiadavky na kvalitu a vzhľad dreva. Je vyrobený z dreva akéhokoľvek druhu pílenia, je povolený rozdiel farieb, živé svetelné uzly s priemerom do 30 mm, neživé uzly s priemerom do 10 mm, praskliny v masívnom dreve do 20 mm, uzly na bočné hrany sú povolené. Mechanické poškodenie dreva a chyby, ktoré nemožno odstrániť tmelom a brúsením, nie sú povolené.

Spôsoby rezania dreva

Cena masívnej podlahovej dosky bude závisieť od zvoleného typu dosky a môže sa niekoľkokrát líšiť. Čím vyššia je trieda a kvalita dreva, tým drahšia bude doska.

Techniky kladenia masívnych podlahových dosiek

Dĺžka podlahových dosiek sa pohybuje od 50 cm do 6 m, šírka dosiek sa pohybuje od 70 mm do 200 mm. Preferovaná šírka dosky by mala byť 140 mm ± 10 mm.

Na dosky krátkej dĺžky (50 cm-100 cm), ako aj na kladenie parkiet je možné použiť rôzne techniky. Najvýhodnejšie je položenie dosky pozdĺž dopadajúceho svetla – kolmo na okno.

V prípade dlhých alebo úzkych miestností nemožno toto pravidlo ignorovať, inak budete mať mnoho ďalších operácií na rezanie dosiek požadovanej dĺžky..

Techniky kladenia masívnych dosiek:

 • „Rovná paluba“ – dosky sú položené v pozdĺžnom smere pozdĺž steny miestnosti.
 • „Diagonálna paluba“ – doska je položená pod uhlom 45 ° k stenám miestnosti;
 • „Chaotická paluba“ – rovnako ako rovná paluba je položená pozdĺž steny miestnosti, ale používajú sa dosky rôznych dĺžok.
 • „Vintage“ – inštalácia sa vykonáva s doskami rôznych šírok a dĺžok, čím sa vytvára jedinečný dizajn.
 • “Blok” – jeden z klasických spôsobov kladenia parkiet a dosky;
 • “Yolochka 90” je veľmi obľúbená technika kladenia parkiet, ktorá sa používa na kladenie masívnych dosiek vo veľkých miestnostiach. Zvláštnym spôsobom rozdeľuje zaťaženie prenášané na podlahu, vzhľad trhlín s takýmto pokladaním je extrémne malý.

Pokladanie masívnych podlahových dosiek

Masívna podlaha, podobne ako ostatné typy podláh, si vyžaduje špeciálnu prípravu pred pokládkou. K výberu materiálu, z ktorého je podlaha vyrobená, je potrebné pristupovať zodpovedne. Vlhkosť pevných podlahových dosiek by mala byť 6-10%, maximálne 12%. Po zakúpení podlahy ju musíte umiestniť do miestnosti, kde sa bude vykonávať inštalácia – na aklimatizáciu je doba pobytu v miestnosti najmenej tri dni.

V závislosti od základu je potrebné vybrať technológiu inštalácie. Trochu sa líšia v prípravných prácach..

Inštalácia na betónové dosky a potery

Pred inštaláciou sa musíte uistiť, že je poter úplne suchý. Za týmto účelom vezmite 1-1,5 m2 plastového obalu a prilepte ho na betónový podklad. Nechajte film jeden deň. Po dni odstráňte film, ak má štvorec pod filmom rovnakú farbu ako zvyšok betónu, poter úplne vyschol, ak je tmavší, v tomto prípade musíte ešte počkať s inštaláciou náter, pretože v poteru je prebytočná vlhkosť. Betónový podklad musí byť dôkladne pripravený, dokonca aj s maximálnym výškovým rozdielom 1-2 mm na 1 m.

Na betónový podklad sa nanáša hydroizolácia, môžu to byť valcované materiály aj rôzne zemné tmely. Voľba tohto alebo toho materiálu musí byť vykonaná z rovnice ceny a kvality. V rôznych regiónoch stoja rovnaké materiály odlišne a analógy sú lacnejšie. Výber je na tebe.

Pri použití zvitkových materiálov sú kladené s prekrytím odporúčaným výrobcom. Kĺby sú lepené páskou alebo špeciálnymi samolepiacimi hliníkovými páskami.

Betónový poter je pripravený na ďalšiu inštaláciu. Na ňu je položená základňa podlahy – preglejka alebo guľatina.

Preglejka – ako základ pre podlahu

Ako základ podlahy sa používa vodotesná preglejka. Hrúbka preglejky od 18 mm. Štandardné listy sú narezané na pásy s priemerom 400-600 mm. Preglejkové pásy sú položené diagonálne k základnej krytine. Preglejka je pripevnená k poteru pomocou hmoždiniek a samorezných skrutiek alebo pomocou lepidla. Počet upevňovacích prvkov so skrutkami je od 15 ks. na 1 m2. Pri lepení preglejky je potrebné zvoliť špeciálne vodotesné tmely, ktoré sú kompatibilné s lepidlami.

Polená na poteru na podlahy z masívu

Ako oneskorenie sa používajú tyče s minimálnym prierezom 50 x 50 mm a viac. Tyče používané ako guľatina musia byť sušené v komore s obsahom zvyškovej vlhkosti najviac 12%. Polená sú pripevnené k betónovému podkladu pomocou hmoždiniek s krokom nie väčším ako 50 cm. Hlava skrutky musí byť zapustená pod úroveň oneskorenia o 3 až 5 mm. Nerovnosti lišty odstráňte rovinou. Vzdialenosť medzi susednými oneskoreniami by nemala presiahnuť 300-400 mm. Oneskorenia sú namontované kolmo na hlavný povlak.

Na zníženie tepelných strát medzi guľatinou môžete nainštalovať ohrievač. Na vrch oneskorenia je pripevnená hydroizolačná fólia. Základňa je pripravená na položenie hotovej podlahy.

Pokládka na existujúcu drevenú podlahu

Staré podlahy z masívneho dreva môžu slúžiť aj ako hrubá podlaha. Hlavná vec je, že môže vydržať a prenášať zaťaženie na medzipodlažné prekrytie. Ak si tým nie ste istí, stojí za to demontovať starú podlahu. Podkladovú podlahu vyčistite a ošetrite antibakteriálnymi zlúčeninami. Potom položte bariéru proti vlhkosti. Nová podlaha je položená kolmo na podklad.

Inštalácia hotovej podlahy

Nadácia bola pripravená, doska bola aklimatizovaná. Môžete začať so stylingom. Prvá podlahová doska je položená s hrotom k stene vo vzdialenosti 7-10 mm od nej. Podlahovú dosku musíte upevniť pomocou samorezných skrutiek 3×35-45 mm. Prvá doska zo steny musí byť tiež zaistená pozdĺž okraja cez prednú stranu. Tieto skrutky skryjú nainštalovanú základovú dosku.

Doska musí byť pripevnená samoreznými skrutkami každých 25-30 cm. Aby sa zabránilo trieskam a prasklinám, doska musí byť predvŕtaná.

Pri inštalácii podlahovej dosky so šírkou viac ako 150 mm je potrebné vykonať dodatočné upevnenie cez prednú stranu. V tomto prípade sú samorezné skrutky zapustené do dreva o 8-12 mm a vytvorené otvory sú uzavreté drevenými kotletami-čapmi.

Po dokončení inštalácie musí byť doska brúsená, aby sa ukázal rovný povrch. Potom je doska pokrytá tónovacími zlúčeninami a lakom..

Aby sa nepoužili lakovacie materiály, je niekedy podlahová doska pokrytá minerálnym olejom a potretá voskom. Toto je považované za prvotriednu úpravu dreva.

About the author