Žulová podlaha v interiéri bytu

Žula je symbolom pevnosti a vytrvalosti. Prírodný kameň kombinuje hlavné výhody dokončovacieho materiálu: krásu, príťažlivosť, silu a trvanlivosť. Jedinečné vlastnosti žuly vysvetľujú jej popularitu v interiéri, vrátane usporiadania podláh.

Žulové podlahy: vlastnosti prírodnej úpravy

Žula je jedným z najtvrdších a najhustších prírodných materiálov používaných v stavebníctve. Tento kameň je široko používaný na dekoráciu interiéru, najmä na podlahy..

Žulové podlahy sú symbolom prestíže a úspechu. Použitie takýchto podláh je znakom stavu a vynikajúcej chuti. Kompozície žulových dosiek sa často stávajú dominantným prvkom interiéru a určujú štýl miestnosti..

Jedinečné vlastnosti žuly z neho robia nepostrádateľný materiál pre vnútorné i vonkajšie obklady. Medzi hlavné výhody povrchovej úpravy žuly patria:

 • vysoká pevnosť – podľa tohto ukazovateľa žula prekonáva mramor takmer dvakrát;
 • trvanlivosť – jeho životnosť sa meria v storočiach a prvé známky starnutia sú viditeľné už po 500 rokoch;
 • je vynikajúcim „pancierom“ pre základ budovy, pretože materiál ľahko toleruje mechanické namáhanie, mikrobiologickú expanziu, chemickú agresiu a zmeny atmosférických teplôt;
 • vodotesné – nie je potrebné pokryť lícovú vrstvu vodoodpudivými zlúčeninami; žulové dosky sa úspešne používajú pri usporiadaní násypov a celkom pokojne tolerujú vysokú vlhkosť v oblasti;
 • šetrnosť k životnému prostrediu – žula nemá vzhľadom na svoj prírodný pôvod škodlivý vplyv na životné prostredie a ľudské zdravie;
 • viacfarebný kameň – v prírode sú skaly od svetlo šedej, takmer bielej, po červenú a zelenú; rozmanitosť odtieňov vám umožňuje vybrať si farbu pre akýkoľvek interiér a vytvoriť najneuveriteľnejšiu dizajnovú kompozíciu;
 • viacnásobná textúra materiálu sa dosahuje rôznymi technológiami na spracovanie žulového kameňa;
 • ergonómia – človek sa cíti dostatočne pohodlne obklopený žulovými výrobkami;
 • estetika a dekoratívnosť – tieto vlastnosti je ťažké merať, ale je ich ľahké dokázať uvedením príkladov mnohých rôznych architektonických pamiatok, palácov a majetkov ukončených žulou;
 • jednoduchá údržba – žulové podlahy sú nenáročné a nevyžadujú žiadnu špeciálnu údržbu;
 • žulový povlak má lesklý povrch, na ktorom krásne hrá oslnenie svetla.

Vzhľadom na veľký počet ložísk žuly je tento materiál celkom cenovo dostupný. To je dôležitý faktor v prospech žulových podláh..

Dôležité! Pri plánovaní žulových podláh je dôležité vziať do úvahy veľkú hmotnosť prírodného kameňa. Povolené zaťaženie podlahy je potrebné vypočítať vopred. Štruktúry nie všetkých budov bohužiaľ vydržia množstvo žulových dosiek..

Výber žulových dlaždíc

Pri vytváraní žulových podláh je potrebné kompetentne pristúpiť k výberu dokončovacieho materiálu. V prvom rade venujte pozornosť nasledujúcim parametrom:

Dôležité! Čím väčšia je doska, tým krajší bude konečný výsledok. Technológia kladenia podlahy sa však v tomto prípade stáva komplikovanejšou kvôli veľkej hmotnosti.

Uvedené parametre ovplyvňujú náklady na žulové dlaždice. Pri výbere vzorky, ktorá sa vám páči, sa musíte informovať o dostatočnom množstve na sklade. Cena za meter štvorcový dosky závisí od plochy a hrúbky. Ceny žuly sú v priemere 35-200 dolárov / m², drahé zahraničné vzorky môžu stáť až 500 dolárov / m2..

Čo je to samonivelačná žulová podlaha

Samonivelačná podlaha je hladký, bezšvový povrch získaný pri nalievaní / kladení stavebných mált. Základom pracovnej zmesi sú kompozitné polymérne materiály. Ako spojivá sa používajú polyvinylacetát, polyester / epoxidové živice, polyuretán a polymetylmetakrylát.

Okrem základného zloženia sa pridávajú ďalšie zložky: tvrdidlo, pigmenty a funkčné prísady, ktoré zlepšujú vlastnosti samonivelačnej podlahy. Prídavok žulových triesok (veľkosť častíc 0,1 až 1,5 mm) dodáva povlaku špeciálnu pevnosť.

Samonivelačná podlaha so žulovými trieskami je dôstojnou alternatívou k tradičnému obkladu z dlaždíc. Má mnoho vlastností žulového povlaku, ale je ľahší a umožňuje vám na podlahe zobraziť ľubovoľný vzor kombináciou kompozícií rôznych farieb..

Porcelánová kamenina ako alternatíva k žule: klady a zápory

Prírodná žula je pri obložení veľmi často nahradená porcelánovou kameninou. Ako odôvodnená je táto alternatíva? Skúsme na to prísť.

Keramická žula je dokončovací materiál získaný zo zmesi vysokokvalitnej hliny s prídavkom spar, kremeňa, prírodných farbív atď. Technológia výroby umožňuje pálenie porcelánového kameniny pri veľmi vysokej teplote. Zloženie materiálu je blízke keramickým výrobkom a farbenie napodobňuje prírodný kameň. Nízka pórovitosť materiálu dáva tvrdosť porcelánového kameniny a vysokú mechanickú pevnosť. Nevýhodou porcelánovej kameniny je krehkosť pri páde. Pri preprave a inštalácii by sa s dlaždicami malo zaobchádzať opatrne a v priebehu ďalšej prevádzky na nich môžete skákať, behať a riadiť auto..

Porcelánová kamenina je právom považovaná za prijímač žuly – je tiež atraktívna, má dobré fyzické a mechanické vlastnosti a je praktickejšia pri inštalácii. Ďalšie plus – nižšie náklady.

Porcelánová kamenina sa vyrába v priemyselnom meradle a môže sa použiť na obkladanie veľkých plôch. V tomto prípade bude celá oblasť rovnaká v textúre, farbe a vzore. To je ťažké dosiahnuť pomocou prírodnej žuly..

Žulové podlahy: nápady na dizajn interiéru fotografií

Žulová podlaha nie je vhodná do každej miestnosti v dome. Usporiadanie žulovej dlažby sa neodporúča do spálne alebo škôlky. Prevaha studených materiálov je tu nevhodná. Zariadenie týchto miestností by malo byť čo najviac „teplé“, pohodlné a útulné..

Žulové podlahy môžu byť usporiadané na chodbe alebo chodbe. Prírodný kameň sa dobre hodí k iným dokončovacím materiálom. Táto kombinácia sa často používa na vymedzenie funkčného priestoru..

Žulové dlaždice budú spoľahlivou ochranou podlahy v kúpeľni. Pretože sa jedná o miestnosť s vysokou vlhkosťou, základňa podlahy potrebuje dodatočnú hydroizoláciu. Žulový povlak sa nebojí opakovaných ošetrení čistiacimi a čistiacimi prostriedkami.

Žulová podlaha je veľmi praktická pre kuchyňu. Jedinou nevýhodou je, že ak sklo spadne na podlahu, rozbije sa..

Na vybavenie schodov musíte použiť žulové dlaždice s drsným povrchom.

Žulová podlaha zladená s celkovou farebnou schémou obývačky dopĺňa a robí celý interiér harmonickým a úplným. Klasický štýl je vidieť na textilnom ráme miestnosti, nábytku a doplnkoch..

Okrem interiérových dekorácií je žulová podlaha široko používaná aj na podlahu na terase, v altánkoch, na dvoroch a v blízkosti bazéna..

Technológia kladenia žuly na podlahu

Rezanie žulových dlaždíc rezačkou dlaždíc nebude fungovať – ​​na prácu budete potrebovať uhlovú brúsku alebo brúsku. Na rezanie kameňa bude potrebovať kotúč. Navyše na obkladanie podlahy žulovými dlaždicami budete potrebovať:

 • gumová stierka;
 • úroveň budovy;
 • gumová palička;
 • stierka;
 • majákové vlákna;
 • mixér pre stavebné práce;
 • vedro;
 • veľký štvorec, zvinovací meter a dlhé pravítko na výpočet stohovania dosiek.

Na začiatku sa musíte zoznámiť s niektorými nuansami samotného procesu:

Zákazka:

Po dvoch dňoch bude možné chodiť po dlaždiciach. Aby bol povrch atraktívnejší, môžete žulové podlahy leštiť tekutým voskom alebo pastou silikónom. Táto práca sa vykonáva ručne pomocou plsti, plsti alebo leštiaceho stroja..

About the author