Soklová lišta je jedním z hlavních dekorativních prvků místnosti. Dodává podlaze estetický vzhled, skrývá mezery a umožňuje maskovat dráty. Dnes jsou nejvíce žádané dřevěné a plastové podlahové lišty, ale existuje mnoho dalších typů. Tento článek bude diskutovat o tom, jak si vybrat a jak správně upevnit sokl k podlaze..
Obsah:
Druhy plastových podlahových lišt
Plastové podlahové lišty jsou rozděleny do dvou typů – univerzální a pod koberec. Univerzální použitelný na všechny typy podlah (laminát, dřevěné podlahy, dlaždice a linoleum).
K upevnění koberce použijte sokl ve tvaru „L“. Přitlačuje koberec na podlahu, zabraňuje jeho odvalování, a současně plní dekorativní funkci..
Podle složení materiálu jsou plastové lišty čtyř typů:
- tuhé pěnové PVC. Tento typ je pružný, není dutý, ale snadno se láme.
- duté tuhé PVC. Jsou vysoce odolné, ale nižší kvality. Ve větší míře jsou určeny pro jednoduchou výzdobu prostor bez nároku na sofistikovanost..
- polotuhé soklové lišty z PVC. Složením jsou stejné jako pěna. Vyznačují se však vysokou flexibilitou materiálu a prodávají se ve formě pásky v rolích. Mají estetický vzhled, širokou škálu barev a mohou také napodobovat jakékoli přírodní materiály..
Jaký typ podlahové lišty je lepší – plastový nebo dřevěný?
Dřevěné podlahové lišty jsou šetrné k životnímu prostředí, ale mají kratší životnost. Plast je vyroben ze syntetického PVC, ale jeho životnost dosahuje 100 let. Ve srovnání s dřevěnými protějšky mají řadu výhod a jsou vážným konkurentem pro jiné typy soklových lišt..
Výhody plastových podlahových lišt:
- schopnost používat v absolutně jakékoli místnosti od ložnice po koupelnu. A obrovský výběr barev nebude obtížné vybrat nejlepší možnost pro každou místnost;
- Ve srovnání s dřevěnými lištami jsou plastové lišty pružnější a odolnější. Řezají dobře a snadno se instalují;
- nejsou hořlavé, což je činí bezpečnějšími;
- mají vynikající odolnost proti vlhkosti, což usnadňuje jejich mytí;
- mít dostupnou cenu.
Kromě všeho výše uvedeného má většina modelů plastových soklových lišt speciální drážku pro zapojení.
Na základě výše uvedených rozdílů můžeme dojít k závěru, že ve většině případů převládají plastové lišty nad dřevěnými. Přirozeně existují výjimky, kdy design místnosti zahrnuje použití výhradně přírodních materiálů..
Ale i mezi plastovými modely musíte vybrat nejlepší možnost. Zpravidla se svým vzhledem prakticky neliší od dřevěných..
Klasickou možností je soklová lišta se speciálním kováním a otvorem pro kabel. Jeho hlavní výhodou je, že skrývá dráty a upevňovací body podstavce a také se velmi snadno instaluje. Druhou možností je soklová lišta s jednodílnou plastovou konstrukcí, která se upevňuje sponami..
Volba jednoho nebo druhého typu závisí na preferencích vkusu a finančních možnostech..
Komponenty
Součástí jsou vnitřní a vnější rohy, spoje a hmoždinky. Mají různé tvary a barvy v závislosti na typu podlahové lišty.
- Rohy slouží k propojení soklových lišt v rozích místnosti, což dává celkový estetický vzhled.
- Soklové lišty jsou určeny k prodloužení pásů a k jejich spojování. Jsou to kus plastu se dvěma drážkami pro dokování.
- K ozdobení okrajů jsou potřeba zátky. Například v místech, kde soklová lišta sousedí se dveřmi. Přicházejí ve dvou typech, vlevo a vpravo, a obvykle se prodávají se soklovými lištami..
Součástí příslušenství jsou také spojovací prvky, kterými jsou pásy připevněny ke zdi..
Jak připevnit podstavec k podlaze vlastními rukama
Dnes existují tři způsoby upevnění podstavce, jehož hlavním úkolem je připevnit jej ke zdi vysoce kvalitně a odolně.
Upevnění lepidlem. Není vhodný do všech prostor. V případě, že jsou stěny a rohy nerovnoměrné, je velmi pravděpodobné, že soklová lišta ze zdi spadne. Ale pokud jsou stěny rovnoměrné a všechny rohy jsou 90 stupňů, pak je to nejlepší volba..
Instalace se speciálními západkami, na kterých je upevněn podstavec. Tato metoda je vhodná za naprosto jakýchkoli podmínek. Hlavní nevýhodou tohoto typu upevnění je, že západky nevydrží opakovanou instalaci a po demontáži soklu budete muset koupit nové.
Druhý způsob zahrnuje přímou montáž. Sokl se jednoduše přišroubuje ke stěně šrouby. Spojovací prvky budou viditelné, ale mohou být maskovány pomocí speciálních zátek, přizpůsobených barvě. Rovněž upevňovací body nebudou patrné, pokud použijete podstavec se speciální drážkou pro pokládku elektrických vodičů. V tomto případě jsou pokryty ozdobným krytem určeným k maskování vodičů. Tato metoda je nejlevnější a nejspolehlivější ze všech výše uvedených..
Potřebné nástroje pro práci
K instalaci soklových lišt budete potřebovat nástroje, které jsou předem lépe připraveny:
- pila na kov;
- šídlo (pro propichování otvorů);
- ruleta;
- tužka nebo pero;
- stavební roh;
- vrtat potřebnými vrtáky;
- šroubovák s potřebným nástavcem;
- děrovač (pokud se práce provádí v cihlovém domě).
Výpočet požadovaného množství materiálů
Před instalací budete muset vypočítat množství materiálů, které budou během procesu upevnění potřebné.
Nejprve se místnost měří po obvodu (z výpočtů se nepočítá šířka dveří). K určení požadovaného počtu podlahových lišt se výsledný počet dělí délkou jednoho prkna. Musí tam být minimálně 0,5 m materiálu, což bude docela dost. Počet požadovaných rohů se rovná jejich počtu v konkrétní místnosti. A počet zástrček se bude rovnat počtu dveří vynásobenému dvěma. Pro výpočet spojovacích prvků se vezme celkový obvod místnosti a vydělí se 50 cm. Jako spojovací materiál bude vyžadován stejný počet šroubů nebo hmoždinek plus 10 kusů v rezervě.
Při provádění výpočtů je nutné provést zásoby 2 nebo 3 mm a také vzít v úvahu rezervu pro rohy a spojování podlahových lišt.
Instalace na tekuté hřebíky
Chcete -li pracovat, musíte připravit soubor pro plast, tekuté hřebíky, dekorativní prvky rohů, zástrčky a samotný podstavec.
Při zahájení instalace na tekuté hřebíky musíte pečlivě zarovnat stěny, což vám umožní je spolehlivěji a efektivněji připevnit. Je žádoucí, aby byly opláštěny sádrokartonem nebo profesionálně tmelem.
Instalace podstavce začíná od jednoho z rohů. Na vyrovnanou zeď se aplikují tekuté nehty ve formě kapek ve vzdálenosti asi 3 nebo 5 cm od sebe. Dále je na volný okraj nalepen spojovací prvek – to zjednoduší další práci.
Tip: pro větší pohodlí není lepidlo nanášeno na zeď, ale přímo na lištu.
Poté je samotný sokl přilepen ke zdi. Je důležité zajistit, aby jeho okraj těsně přiléhal k sousední stěně. Bude muset být stisknuto a drženo v této poloze asi jednu minutu, dokud lepidlo nezaschne. Poté můžete přejít k instalaci další části..
Aby v budoucnu dobře držel, měl by být připevněn k vysoce kvalitním tekutým nehtům (na tom byste neměli šetřit).
Instalace pomocí speciálních spojovacích prvků (spon)
Tento způsob upevnění je nejdražší a časově nejnáročnější, ale výsledkem je perfektně nainstalovaná soklová lišta. Všechny stávající typy soklových lišt jsou namontovány na klipy, přičemž na rovnost stěn nejsou kladeny žádné vysoké požadavky. Je to jen to, že s více nerovnými stěnami budete muset upevnit klipy s menším stoupáním od sebe..
Fáze práce
Nejprve je na zeď vyznačena přibližná vzdálenost upevňovacích prvků. Za tímto účelem je v místě budoucího upevnění upevňovacích prvků jeden z „klipů“ pevně přitlačen ke stěně a podlaze a tužkou je vytvořena značka.
Poté je do zdi vyvrtán otvor o hloubce asi 0,5-1 cm (ale více než je délka hmoždinky). Pomocí kladiva je hmoždinka zatlučena do zdi a na výsledný otvor je nanesena spona a posouvána šroubem.
Poté můžete přistoupit k instalaci dalšího upevňovacího zařízení. Na dřevěných stěnách jsou klipsy připevněny k samořezným šroubům. Výše uvedená metoda je vhodná pro připevnění spon na betonové a cihlové zdi. Pokud jsou v místnosti rovnoměrné stěny, měly by být následující klipy upevněny každých 0,5 m. Ale na nerovném povrchu by měly být umístěny po 0,2-0,4 m, v závislosti na zakřivení stěn.
Po namontování spony je nainstalována samotná soklová lišta. Nejprve musíte změřit jeho délku. Pokud se ukáže, že je delší než požadovaný segment, pak se zkrátí na požadovanou velikost.
Chcete -li pásek připevnit ke sponám, stačí jej připevnit ke sponám a přichytit je. To se provádí stisknutím podstavce, dokud nezapadne na místo. Dále se na volný okraj soklové lišty položí rozpěrka. Poté začne instalace další části. Nový proužek se nejprve vloží do distanční vložky a poté také zaklapne na klipy.
Když jsou práce po celém obvodu místnosti dokončeny, budete muset připevnit ozdobné rohy a zátky. Rohy se připevní jednoduchým oblékáním na spoj dvou podlahových lišt v rohu a čepice se nasadí na volnou část soklové lišty poblíž dveří.
Pro lepší artikulaci rohů a zátek mohou být spojeny tekutými hřebíky, což pomůže zlepšit kvalitu spojení a poskytne dodatečnou záruku, že rohy a zástrčky nespadnou.
Pro upevnění koberců nebo linolea se vyrábějí soklové lišty vybavené speciálními prohlubněmi pro pokládku okrajů nátěrů, které umožňují výměnu podlahové krytiny bez jejich demontáže.
Upevnění vrtáním přes soklovou lištu
- K upevnění soklu tímto způsobem budete potřebovat vrták, samořezné šrouby a plastový pilník. Tato metoda je použitelná pro instalaci soklových lišt ve vedlejších místnostech..
- Nejprve se provedou nezbytná měření, jak je popsáno výše..
- Připravuje se část podstavce požadované velikosti.
- Jsou v něm vyvrtány otvory. Musí být užší než „víčko“ šroubu, jinak sokl neudrží.
- Prkno je přitlačeno ke stěně a upevněno mrazicími šrouby.
- Pokud není k dispozici kabelový kanál, můžete na čepičky samorezných šroubů přidat estetiku pomocí dekorativních překryvů.
Pokud jsou stěny kamenné, upevnění podstavce by mělo být provedeno hmoždinkami. Chcete -li to provést, musíte do zdi vyvrtat otvory a zarovnat je s otvory v základní desce. Poté je podstavec přitahován ke stěně pomocí šroubů..
Instalace kabelu pod soklovou lištu
Pod soklovou lištu lze položit naprosto jakékoli dráty (telefonní a televizní kabely). To lze provést třemi způsoby:
- první způsob je položit kabel pod sponky. Hlavní věcí při použití této metody je nedotýkat se kabelu samořezným šroubem..
- ve druhém způsobu, po instalaci podstavce, jsou šrouby povoleny o 5-7 mm. Poté je kabel položen na zeď a upevněn.
- třetí metoda je založena na položení kabelu do speciálního žlabu, po kterém následuje uzavření kabelu ozdobným krytem.
Skryté vedení kabelů lze provést pomocí libovolných modelů plastových podlahových lišt. Při pokládce elektrických vodičů je však nutné vypnout síťové napětí.
Náklady na plastové soklové lišty a příslušenství
Plastové soklové lišty dokázaly docela silně vytlačit dřevěné ze stavebního trhu. Osvědčily se jako kvalitní a snadno instalovatelné produkty. Vysoká poptávka ale způsobila, že jejich ceny v posledních letech rostly. Jejich cena se skládá z několika faktorů. Zpravidla je to sláva společnosti výrobce, typ podlahové lišty a její barvy..
Cena univerzální plastové soklové lišty se pohybuje od 60 do 90 rublů za 2,5 m. Sokl s kabelovým žlabem stojí od 40 do 70 rublů za 2,5 m a bez žlabu od 30 do 50 rublů. Klipy se prodávají v balení po 50 kusech, cena za ně se pohybuje od 200 do 500 rublů, v závislosti na výrobci. Nejlevnějšími součástmi jsou zástrčky, které stojí mezi 20-30 rubly..
Níže jsou uvedeny přibližné náklady a rozměry plastových podlahových lišt.