Urobte si svojpomocne hydroizoláciu betónovej podlahy

Betónové podlahy, spolu s inými druhmi podláh, vyžadujú hydroizoláciu. Samotný betón má určitú odolnosť voči vode, ale pri dlhodobom kontakte s vlhkosťou sa začína zhoršovať a nechránené spoje medzi podlahou a stenou môžu spôsobiť množstvo vážnych problémov..

Na vodotesné betónové podlahy sa používajú tradičné aj modernejšie metódy. Zvážte technológie ich aplikácie a analyzujte vlastnosti ochrany podláh v závislosti od typu miestnosti.

Potreba hydroizolácie betónovej podlahy

Betónové podlahy sa často používajú pri usporiadaní bytových a nebytových priestorov. Sú dobrým základom pre pokládku všetkých druhov podlahových krytín: linoleum, laminát, parkety.

Betón je hygroskopický materiál, ktorý postupne absorbuje vlhkosť. Aby sa drahé podlahové krytiny chránili pred kontaktom s vlhkosťou, na betónovú podlahu (pred poter) sa inštaluje vrstva ochrannej bariéry. Hydroizolačný materiál zabraňuje kontaktu dokončovacích materiálov s vodnou parou.

Na prvé poschodia priemyselných budov a suterénov by mala byť položená vrstva hydroizolácie na pieskový, dobre podbíjaný vankúš..

Hydroizolácia betónovej podlahy výrazne znižuje riziko mnohých problémov, a to:

 • výskyt netesností medzi stenou a podlahou;
 • deformácia podlahovej krytiny;
 • poškodenie vnútornej výzdoby miestnosti v dôsledku vysokej vlhkosti;
 • zničenie nadácie;
 • vzhľad húb a plesní na stenách.

Materiály na ochranu betónových podláh a špecifickosť ich aplikácie

Existujú rôzne spôsoby hydroizolácie betónovej podlahy. Cena, aplikačná technológia, životnosť a technické vlastnosti ochrannej vrstvy závisia od použitého materiálu.

Rolová hydroizolácia. Najbežnejšia metóda, ktorá používa valčekové materiály na báze bitúmenu. Sú dvoch typov: plávajúce a samolepiace.

Medzi výhody plávajúcich materiálov, akými sú napríklad strešné krytiny, patrí ich trvanlivosť a cenová dostupnosť. Majú však tiež významné nevýhody:

 • potreba použiť pri inštalácii benzínový alebo plynový horák, čo nie je vždy pohodlné a prijateľné (najmä v malých miestnostiach);
 • pri zahrievaní sa uvoľňuje nepríjemný zápach a škodlivý dym;
 • kladenie strešného materiálu vyžaduje následné naliatie dodatočného poteru – to zvyšuje zaťaženie základu a znižuje výšku stropov.

Vhodnou alternatívou k tradičnému strešnému materiálu sú zvitkové materiály na lepidlovej báze. Pohodlnejšie sa položia a vytvoria vysokú úroveň ochrany pred vlhkosťou..

Hydroizolácia náteru. Táto metóda postupne nahrádza rolovanú hydroizoláciu. Používajú sa rôzne bitúmenovo-polymérové, cementovo-polymérové ​​a bitúmenovo-gumové tmely. Vďaka zmäkčovadlám a špeciálnym plnivám obsiahnutým v tmeloch je hydroizolačná vrstva odolná a elastická.

Niektorí výrobcovia pridávajú prísady, ktoré zabraňujú rozvoju húb a plesní..

Pred nanesením tmelu je vhodné podlahu ošetriť špeciálnym základným náterom – zvýši sa tým priľnavosť hydroizolačnej vrstvy k betónovému podkladu.

Ochranný tmel sa často predáva kompletný so základným náterom (ich zloženie musí mať rovnakú hlavnú zložku).

Hlavnými výhodami hydroizolácie povlaku sú nákladová efektívnosť a jednoduchosť aplikácie materiálu..

Cementovo-polymérový tmel môže byť položený na výstužnú sieť, čím vznikne vrstva hydroizolácie a poteru súčasne

Penetračnú hydroizoláciu je možné použiť ako dodatočné alebo primárne opatrenie na ochranu betónovej podlahy. Existujú nasledujúce podskupiny penetračných hydroizolácií:

Keramické dlaždice je možné položiť na vrstvu penetračnej hydroizolácie

Hydroizolácia zásypu sa používa na ochranu základu alebo podlahy vo vlhkých miestnostiach. Hromadný materiál sa naleje do predtým postaveného debnenia. Ako plnivo môžete použiť: perlitový piesok, popol, minerálnu vlnu, bentonit (po zvlhčení sa zmení na vodotesný gél).

Hydroizolácia zásypu je spoľahlivá, má dlhú životnosť, ale jej inštalácia je dosť namáhavý a nákladný proces..

Vlastnosti hydroizolácie betónových podláh v rôznych miestnostiach

Ochrana betónových podláh v domácnosti a kúpeľni

Pri hydroizolácii podlahy v obývacích izbách domu alebo bytu sa používa technológia maľovania alebo nanášania náterov. To bude stačiť na ochranu podlahovej krytiny a miestnosti ako celku pred nadmernou vlhkosťou..

Na povrch podlahy, ktorý obsahuje polyméry, ktoré môžu upchať póry betónu, je možné naniesť vodotesnú farbu. Na zvýšenie účinnosti hydroizolačnej vrstvy je vhodné nanášať farbu v 2-3 vrstvách..

Hydroizolačné práce sa musia vykonávať na dobre vetranom mieste, pretože farba má silný zápach

Pretože kúpeľňa je miesto s vysokou vlhkosťou a vysokým rizikom netesností, je lepšie použiť lepiacu alebo poťahovú hydroizoláciu – je odolnejšia a spoľahlivejšia.

Na túto prácu sa dobre hodia samolepiace valivé materiály, bitúmenové alebo syntetické tmely..

Video o hydroizolácii betónovej podlahy v kúpeľni je uvedené nižšie

Hydroizolácia podlahy v garáži a suteréne

Zvlášť opatrne je potrebné vodotesnú betónovú podlahu v garáži, pretože neustály prebytok vlhkosti môže viesť k rozpadu a poškodeniu vozidla. Vetranie pomôže odložiť negatívne dôsledky, ale nie na dlho.

Druhy hydroizolácií betónových podláh:

 • zariadenie na zemi;
 • prekrývajúce sa zariadenie.

Hydroizolácia na zemi sa vykonáva v čase usporiadania základne pod podlahy. Na prácu je vhodný zvitkový materiál (polymérna membrána, bitúmenový strešný materiál alebo polyetylén, hrubý asi 1 mm). Pri rozložení materiálu by mal byť presah na stenách najmenej 10 cm Hydroizolačná vrstva by mala ležať rovná, bez vytvárania „vĺn“ a zlomov.

Pri usporiadaní podlahy v garáži nad suterénom (nad podlahou) je možné ako ochranu použiť vrstvu strešného materiálu alebo bitúmenový tmel. Ak však plány zahrnujú výrobu vyhliadkového otvoru v garáži, nebude mať takáto hydroizolácia zmysel.

Ak je v garáži suterén, jedinou istou cestou je hydroizolácia betónovej podlahy v samotnom suteréne..

Existujú tri typy hydroizolácie suterénu:

 • antikapilárna – ochrana podlahy pred kapilárnou vodou;
 • gravitácia – ochrana pred povodňami a dažďami;
 • protitlak – ochrana pred podzemnou vodou.

Existuje mnoho spôsobov, ako vykonávať vysokokvalitnú hydroizoláciu podlahy. Jednou z najspoľahlivejších je položenie „koláča“, pri ktorom úroveň podlahy stúpa do výšky asi 50 cm.

Poradie kladenia vrstiev je nasledujúce:

Neodporúča sa používať membrány a fólie na hydroizoláciu betónovej podlahy v suteréne – nie sú schopné odolávať treniu o základ počas sezónneho výtlaku pôdy a nevyrovnajú sa s tlakovou podzemnou vodou

Ochrana betónovej podlahy vo vani

Niektorí ľudia sa domnievajú, že betónovú podlahu vo vani nie je potrebné hydroizolovať, pretože teplota vzduchu je veľmi vysoká a vlhkosť sa sama odparuje. Nie je to však tak. Veľmi často sa kvôli nesprávne vykonanej penetračnej hydroizolácii betónu podlaha vo vani nezohrieva. Okrem nepohodlia to môže viesť k zničeniu podlahovej krytiny..

Na ochranu betónovej podlahy pred prebytočnou vlhkosťou je možné použiť penetračnú hydroizoláciu. Na to je potrebné povrch podlahy dobre vyčistiť, vyrovnať, napenetrovať a zakryť cementovou, polymércementovou alebo betónovou hydroizolačnou kompozíciou..

Správne vykonaná hydroizolácia betónovej podlahy vo vani ochráni prvky konštrukcie pred predčasným zničením a zlepší mikroklímu v parnej miestnosti.

Urobte si svojpomocne hydroizoláciu betónovej podlahy

Prípravná fáza

Na vykonanie hydroizolačných prác musíte najskôr pripraviť miestnosť, a to:

 • dokončite všetky špinavé práce a nainštalujte / vymeňte všetky potrubia;
 • oslobodiť miestnosť od nábytku;
 • zarovnajte podlahu a steny – dodržiavanie tejto podmienky je dôležité pre hydroizoláciu rolovania;
 • natrite povrch podlahy;
 • opravte všetky trhliny v podlahe a spojoch (môžete použiť bežnú cementovú maltu);
 • na veľké trhliny je vhodné nainštalovať výstužnú sieť;
 • pripraviť nástroje a materiály potrebné na pokládku / nanesenie ochrannej vrstvy (štetec alebo valček – na nanášanie hydroizolácie; stavebný nôž, úroveň a horák – na valce).

Technológia povrchovej úpravy valcovanými materiálmi

Pri hydroizolácii je veľmi dôležitá rovnomernosť povrchu, preto je pred prácou potrebné znova skontrolovať, či medzera medzi úrovňou a podlahou nepresahuje 2 cm..

Postupnosť práce je nasledovná:

Pri pokladaní hydroizolačného materiálu je potrebné zabezpečiť, aby bol prekrytie pláten najmenej 1 cm

Ak sa počas kladenia kotúča “doľava” na stranu musí rozrezať a smer by mal byť zarovnaný s novým rezom pásu. Keď sa vytvorí bublina, rozreže sa, uvoľní sa vzduch, znova sa natrie tmelom a prilepí sa na betónový podklad. Obnovené miesto opuchu sa musí vyhladiť špachtľou.

Bezšvová technológia hydroizolácie (náter)

Nezávisle a v krátkom čase môžete vykonať náterovú hydroizoláciu betónovej podlahy. Technológia nanášania tmelu nevyžaduje dokonale rovný povrch – stačí podlahu zamiesť alebo povysávať. Je nežiaduce robiť mokré volánky..

Postup nanášania hydroizolačného tmelu:

Pri sušení sa nesmie na hydroizolačnú vrstvu dostať vlhkosť, prach a cudzie predmety.

Na vysušenú hydroizoláciu môžete položiť podlahu: dlažbu, porcelánovú kamenina, linoleum atď..

Ako vidíte, betónovú podlahu môžete chrániť pred vlhkosťou sami, hlavnou vecou je vybrať správny hydroizolačný materiál a dodržať technológiu jeho kladenia..

About the author