Všetko o opravách podláh v dome

Po kúpe bytu v starom dome alebo jeho zdedení noví majitelia okamžite premýšľali o jeho generálnej oprave, aby dizajn a interiér zodpovedali ich preferenciám. A ak takmer každý vie, čo robiť so stenami a stropom, potom nie každý vie, ako opraviť podlahu vo svojom dome. Podlaha môže byť betónová alebo parketová, s položenou dlažbou alebo laminátom, s linoleom alebo inými nátermi, ktoré robia byt útulným a krásnym. A aby bol domov nielen krásny, ale aj bezpečný, musí sa oprava podláh v dome vykonávať so špeciálnou starostlivosťou. Oprava podláh je zároveň vynikajúcim dôvodom na ich izoláciu.!

Oprava podlahy v drevenom dome

Oprava podlahy musí v prvom rade začať s demontážou starého náteru. Linoleum, parkety alebo iný typ podláh treba odtrhnúť a skontrolovať podlahové dosky. Spravidla, ak je dom starý, potom vyžadujú úplnú výmenu, takže by sa mali aj demontovať..

Po všetkých prácach na demontáži zastaraných stavebných materiálov a vyčistení priestoru od trosiek môžete začať stavať novú podlahu.

Ak sa základ stal nepoužiteľným kvôli vlhkosti zo suterénu, musí byť omietnutý a obnovený do normálnej podoby pred začatím stavebných prác na položení podlahy. Hlavné materiály, ktoré vám umožňujú opraviť podlahu v drevenom dome:

  • suché drevo, rozmery 200×200 mm;
  • tepelnoizolačný materiál, plech alebo kotúč;
  • podlahová doska;
  • antiseptická impregnácia na drevo;
  • rôzne upevňovacie prvky vrátane samorezných skrutiek a peny.

Po rozhodnutí o umiestnení dosiek v miestnosti môžete pristúpiť k inštalácii dreveného nosníka impregnovaného antiseptikom, ktorý bude základom novej podlahy. Krok položenia oneskorení závisí od hrúbky podlahových dosiek: ak je doska hrubá 40 mm, potom musia byť podlahy inštalované v krokoch nie väčších ako 850 mm. Pri použití hrubších dosiek – krok je možné zvýšiť na 1 meter a podľa toho znížiť, ak je hrúbka dosky menšia ako 35 mm.

Oneskorenia sú stanovené striktne podľa úrovne. Na miestach, kde je potrebné zdvihnúť lúč, by mala byť použitá preglejka namočená v horúcom sušiacom oleji – dobre funguje pri kompresii a nedovolí časom zmršťovanie. Tieto tesnenia je potrebné priskrutkovať k oneskoreniam, aby sa zabránilo ich vypadnutiu a následnému poklesu podlahy. V žiadnom prípade by sa namiesto tesnení nemali používať kliny a rozpery – môžu sa nakoniec zmenšiť a vypadnúť zo sedadiel, čo povedie k poklesu podlahy a škrípaniu. Ak sa opravuje podlaha v súkromnom dome alebo v byte na prízemí a pod miestnosťou je suterén, musí sa to vziať do úvahy pred inštaláciou oneskorenia. V tomto prípade bude potrebné medzi oneskorenia položiť izolačný materiál. Po upevnení všetkých prvkov podkladu môžete začať s kladením izolácie.

Voľba tepelnej izolácie pre podlahu

Izoláciu je potrebné zvoliť na základe klimatických podmienok, v ktorých sa dom alebo byt nachádza. Ak je byt na prízemí alebo sa renovuje podlaha vo vašom vlastnom dome, mali by ste túto otázku brať veľmi vážne. Pohodlný pobyt domácností v chladnom období bude závisieť od kvality izolácie. Aby ste si vybrali materiál, ktorý je ideálny pre konkrétne životné podmienky, musíte sa poradiť so špecialistami v železiarstve a kúpiť vhodnú izoláciu. Môže to byť expandovaný polystyrén, minerálna vlna, eko vlna, penoizol atď..

Medzi guľatinu sa položí zvitok alebo listový materiál. V tomto prípade je dôležité nenechať medzery a dutiny, aby sa vylúčil prechod studeného vzduchu zo suterénu. Ak sú zvolené polená s výškou 200 mm, môžete použiť list izolácie z kamennej vlny, ak je výška základne menšia, mali by ste zvážiť možnosť s valcovanou tepelnou izoláciou položenou v jednej alebo viacerých vrstvách. Pri inštalácii tepelnej izolácie podlahy je potrebné dbať na to, aby sa horná doska nedotýkala tohto materiálu, mala by medzi nimi byť malá vzduchová medzera. Tiež v prípade konštantnej vlhkosti v suteréne, ktorá skôr alebo neskôr prenikne do betónových dosiek, by ste mali pred inštaláciou izolácie položiť na podlahu hydroizoláciu. Toto je nevyhnutné opatrenie, pretože všetky tepelne izolačné materiály extrémne negatívne tolerujú vysokú vlhkosť, môžu v sebe akumulovať vlhkosť, čím sa zvyšuje riziko hniloby a zrútenia dreva súčasne. To samozrejme neplatí pre expandovaný polystyrén a niektoré ďalšie syntetické izolácie, ale vo väčšine prípadov je potrebná hydroizolácia.

Montáž drevenej podlahy

Po starostlivom položení izolácie môžete pokračovať v inštalácii drevenej podlahy. K dnešnému dňu sa podšívka osvedčila ako vynikajúca. Vďaka špeciálnym hrotom a drážkam bude inštalácia drevenej podlahy veľmi jednoduchá a rýchla, navyše v spodnej časti dosky je umiestnená vetracia drážka, aby drevo „dýchalo“.

Doska je pripevnená k guľatine pomocou samorezných skrutiek, pričom je potrebné kontrolovať absenciu medzier medzi spojmi. Správne položená podlaha by nemala mať ani tie najmenšie medzery. Samorezné skrutky sa odporúčajú dotiahnuť tak, aby po inštalácii neboli viditeľné a ich hlavy nepokazili vzhľad podlahy..

Po zabezpečení poslednej dosky môžete pokračovať k ďalšej operácii v závislosti od preferencií majiteľov domu.

Ak teda majitelia domov uprednostňujú parketovú dosku alebo laminát, v tomto prípade je na podlahu pripevnená vodotesná preglejka s hrúbkou 10-15 mm, ktorá ju bezpečne priskrutkuje k doskám. Je potrebné poznamenať, že medzi listami musia byť zachované malé medzery, aby sa vylúčilo trenie koncov o seba a vŕzganie. Ďalej je na preglejku položený laminát alebo parkety. Laminát má ideálny hladký povrch a nepotrebuje ďalšie spracovanie. V prípade položenia podlahovej dosky alebo parkiet je potrebné vykonať niekoľko ďalších opráv..

Škrabanie drevenej podlahy v dome

Na odstránenie možných rozdielov vo výške dosiek alebo parkiet a v ideálnom prípade na vyrovnanie podlahy sa používa špeciálna škrabka, ktorá vám umožňuje odstrániť hornú vrstvu dreva, očistiť prípadné nečistoty a nerovnosti, ktoré vznikli pri inštalácii podlahy. Ak majú dosky hlboké škrabance alebo priehlbiny, obrúste ich nahrubo brúsnym papierom s hrubou zrnitosťou a potom pomocou papiera s jemnejšou zrnitosťou dosiahnite perfektný povrch podlahy..

Po zoškrabaní podlahy a odstránení trosiek a prachu môžete drevo prikryť špeciálnym lakom, ktorý povrchu dodá nielen zrkadlový lesk, ale tiež ochráni podlahu pred nečistotami a drobným poškodením..

Oprava podlahy v panelovom dome

Každý samozrejme vie, že drevená podlaha je ideálnym povrchom domu pre pohodlný pobyt človeka v nej. Nie vždy je však možné vidieť strom na podlahe. Moderní architekti a stavitelia, ktorí stavajú nové obytné boxy, málo premýšľajú o otázke estetiky interiéru a zdravia budúcich majiteľov. Preto je v panelových domoch podlaha z väčšej časti betónová s linoleom alebo vinylovými dlaždicami. A keď majitelia bytov plánujú zrekonštruovať svoj obytný priestor, myslia aj na obnovu podlahy..

Opotrebované linoleum alebo odlupujúce sa dlaždice je potrebné odstrániť a betónovú podlahu očistiť od starého lepidla. Oprava podlahy v panelovom dome môže ďalej prebiehať podľa niekoľkých scenárov..

Podlahový poter – základ pre kvalitnú podlahu

Ak výška podlahy klesá, prinútilo vás premýšľať o vyrovnaní podláh, potom by ste mali myslieť na podlahový poter. Tento spôsob vyrovnávania môže byť suchý, polosuchý alebo mokrý. všetko závisí od použitého materiálu. Pri suchom podlahovom poteru sa používa expandovaná hlina, ktorá je pokrytá sadrovláknitými doskami. Hlavnou výhodou je dodacia lehota, ľahká konštrukcia a paralelná izolácia podlahy..

S polosuchým poterom sa roztok zmieša takým spôsobom, že obsahuje veľmi málo vody. Takýto poter schne rýchlejšie ako mokrý a proces jeho implementácie je menej namáhavý..

Piesok a cement, niekedy s prídavkom zmäkčovadiel, sú základom pre mokré potery. Na izoláciu podlahy sa do zmesi pridá expandovaná hlina. Táto metóda je jednou z najznámejších, ale nebude fungovať v prípadoch, keď nie je možné vytvoriť ďalšie zaťaženie podlahových dosiek a takýto poter schne až 30 dní..

Samonivelačné podlahy sú považované za novinku v oblasti podláh. Polymérne zmesi sa veľmi ľahko pripravujú a inštalácia samonivelačných podláh vyžaduje oveľa menej úsilia ako ktorýkoľvek z podlahových poterov..

Je dôležité správne pripraviť základnú podlahu, naplniť ju, dodržiavať technológiu miešania zmesi a všetky potrebné parametre pre vlhkosť a teplotu v miestnosti. Polymérne zmesi sa tiež nazývajú samonivelačné. Takéto riešenie sa jednoducho naleje na podlahu, v niektorých prípadoch sa zameria na majáky a rozloží sa na podlahu. Môžete teda rýchlo vyrovnať podlahu, ktorá je potom pokrytá linoleom, dlažbou a čímkoľvek iným. A môžete použiť iba polyméry a po počiatočnom nátere nalejte dokončovací. Samonivelačné podlahy vám umožnia radikálne zmeniť interiér vášho domova. Koniec koncov, môžete vyrábať nielen jednofarebné podlahy, ale aj vzorované podlahy-takzvané 3D podlahy..

Sama o sebe je taká podlaha už umeleckým dielom, ale z hľadiska praktickosti je vo všeobecnosti nenahraditeľná. Jedna nevýhoda: také podlahy budú drahé. Ale ako alternatívu je možné ich naliať na malú plochu – v kuchyni, kúpeľni a dokonca aj na balkón..

Linoleum – jednoduché, lacné a rýchle

Jednou z najekonomickejších a najjednoduchších podlahových krytín je linoleum. Skutočne, čo môže byť jednoduchšie ako položenie linolea? Na čistú umytú podlahu sa nanesie lepidlo alebo tmel a položí sa linoleum. Princíp kladenia linolea je podobný tapetovaniu stien, iba pracovný proces prebieha v inej rovine. Je potrebné monitorovať hustotu priľnavosti linolea a nedovoliť vzduchové bubliny, inak na tomto mieste určite prerazí otvor z neúmyselne posunutej stoličky alebo stola.

Vinylové dlaždice – žiadny problém!

Jeden z najľahších spôsobov inštalácie a odstránenia a najlacnejší spôsob, ako renovovať starú podlahu, sú vinylové dlaždice. Rozmanitosť jeho prevedení vám umožňuje vytvoriť veľmi krásnu povrchovú úpravu s minimálnym úsilím. Dlaždice, ako je linoleum, laminát a parkety, by však mali byť položené na dokonale rovnom povrchu..

Dlaždice – trvanlivosť a krása

Dlaždica vyzerá veľmi pôsobivo na chodbe alebo v kuchyni, okrem iného sa ľahko čistí od rôznych kontaminantov.

Dlaždica je položená na betónovú podlahu, zbavená prachu a mastných škvŕn, pomocou lepiaceho roztoku. Pred položením dlaždíc je na udržanie symetrie najlepšie predbežne označiť oblasť a určiť jej stred. V tomto prípade kresba na podlahe zapadne do interiéru bez narušenia harmónie bytového súboru. Po vytvrdnutí lepidla sa škáry grilujú špeciálnymi roztokmi, ktoré sa môžu úplne zlúčiť s farbou dlaždice alebo naopak s ňou ostro kontrastovať..

Čiastočná oprava podlahy

Stále nie je dostatok peňazí na generálnu opravu podlahy v starom dome, zdedenej, a dnes je potrebná oprava? Môžete predĺžiť životnosť opotrebovanej podlahy a zároveň posilniť vaše nervy, pretože vŕzgajúce podlahové dosky alebo visiace dlaždice môžu podráždiť aj človeka s expozíciou železa.

Výsledné medzery medzi doskami v podlahe je možné utesniť špeciálnym tmelom na drevo a po vyschnutí dôkladne vyčistiť. Veľké medzery je potrebné utesniť drevenými lamelami, vopred namazať lepidlom PVA a potom ich opatrne zatĺcť kladivom. Rozbitú alebo rozpadnutú podlahovú dosku by ste mali vyrezať a nahradiť novou, ktorá zodpovedá veľkosti otvoru. Malo by sa pamätať na to, že oba konce dosky musia nevyhnutne ležať na kmeňoch a byť na nich pripevnené..

Ak sa dlaždica z nejakého dôvodu odlepila, musí byť starostlivo odstránená, aby nepraskla. V opačnom prípade budete musieť improvizovať so zvyškami dlaždíc z minulých opráv alebo hľadať podobné dlaždice v železiarstve. Po odstránení dlaždíc z podlahy opatrne odstráňte časť vytvrdnutej malty, aby ste nepoškodili zvyšné dlaždice. Ďalej sa vytvorené vybranie naplní lepidlom a položia sa dlaždice, ktoré sa lisujú a odstránia prebytočný roztok vytlačený cez medzery. Po stuhnutí malty môžete špárovať škárovacie hmoty a za deň bude podlaha vyzerať ako nová.

Parketové podlahy je možné ľahko obnoviť sami. Zvlášť poškodené prvky sú spravidla nahradené novými a dosky s škrabancami a malými nerovnosťami sú ošetrené tmelom na drevo. Pred opravou trhlín je však nevyhnutné vyčistiť oblasti, ktoré sa majú opraviť, od laku, aby opravná zmes dobre priľnula. Po zaschnutí tmelu môžete opravené plochy parkiet obrúsiť a nalakovať..

Na spevnenie starých drevených podláh a zabránenie ich vŕzganiu potrebujete:

  • do nich vyvŕtajte dierovač;
  • vložte dlhé skrutky;
  • zatlačte ich kladivom;
  • utiahnite skrutkovačom.

Ak si pozriete video, podrobne sa dozviete celý proces..

Renovácia podlahy v starom dome je samozrejme namáhavá práca, ktorá si vyžaduje určité stavebné zručnosti. Ale pre domáceho remeselníka, ktorý je oboznámený s tesárskymi a zámočníckymi nástrojmi, sa táto práca nebude zdať náročná a oprava aj tých najťažších sekcií bude vynikajúca.!

About the author