Vlastné vyrovnanie betónovej podlahy

Bez ohľadu na povrchovú úpravu vášho domu alebo bytu na to potrebujete vysokokvalitný rovný podklad. Veľmi často slúži betónová podlaha. V mnohých nových budovách, ako aj na sekundárnom trhu s bývaním chce byť kvalita hlavnej betónovej podlahy lepšia. Rozdiel vo výške môže byť 5-10 cm, niekedy aj viac. Pozrime sa, ako vyrovnať betónovú podlahu a vynaložiť minimálne úsilie a peniaze..

Obsah

Stanovenie „nulového bodu“ a označenia podlahy

Pred akýmkoľvek spôsobom vyrovnávania betónovej podlahy je potrebné vykonať meracie práce. V takom prípade môžete použiť dlhú hladinu – 2 m alebo viac alebo vodnú hladinu, ale stále je lepšie použiť stavač laserových osí. Automaticky sa zarovná a v režime „horizont“ vytvorí plochú, prísne horizontálnu rovinu.

Potom pomocou pravítka alebo pásky zmerajte celú miestnosť po obvode a vypočítajte minimálnu vzdialenosť k podlahe od horizontu. Tento bod bude „nulovým bodom“ vášho pohlavia.

Ak máte panelový dom, musíte vykonať iba merania po obvode. V tomto prípade je panel vyrobený vo výrobnom závode plochý a v jeho strede nemôže byť žiadny náraz ani priehyb. Ak je váš dom postavený pomocou technológie monolitickej rámovej konštrukcie, odporúča sa vykonať niekoľko meraní na ploche miestnosti. V tomto prípade sú možné malé vlny na podlahe..

Podlaha bola zmeraná, nulový bod bol nájdený. Nastal čas vybrať si spôsob vyrovnávania betónovej podlahy. Technologicky existuje niekoľko spôsobov, ako vyrovnať betónovú podlahu. Spôsob vyrovnávania sa vyberá v závislosti od výšky potrebnej na stavbu podlahy. Zvážte ich.

Metódy vyrovnávania betónovej podlahy

Podlaha na drevených nastaviteľných nosníkoch

Ak je rozdiel podlahy v miestnosti so susednými miestnosťami 8-10 cm, je najľahšie vyrovnať takú podlahu inštaláciou drevených kmeňov. To sa často nachádza na lodžii, ktorá musí byť pripevnená k bytu..

V zásade podlaha na kmeňoch slúži ako podklad pre koberec, laminát alebo parkety, musí byť usporiadaná nižšie podľa hrúbky povlaku. Ak nainštalujete drážkovanú dosku pozdĺž guľatiny, môže slúžiť ako hlavný povlak.

Pred inštaláciou oneskorenia je potrebné miestnosť dôkladne vyčistiť a odstrániť všetky odpadky.

Drevený nosník 50 x 50 mm alebo 50 x 70 mm je nainštalovaný ako oneskorenie. Výška dreva musí byť zvolená s prihliadnutím na výšku podlahy. Ak je to možné, tyče sú inštalované v dvoch radoch. Prvý rad – upevnenie na betónovú podlahu, druhý rad – vyrovnanie roviny podlahy.

Inštalácia začína upevnením priečnych oneskorení na betónovú podlahu. Odporúča sa fixovať oneskorenia pomocou rámových kotiev s dĺžkou najmenej 112 mm. Je potrebné poznamenať, že hĺbka otvoru by mala byť o 25-30 mm väčšia ako dĺžka upevňovacieho prvku. Prvý rad oneskorenia je nastavený v krokoch po 40-60 cm. Drevo musí byť pripevnené každých 60-70 cm. Oneskorenie musí byť pevne pritlačené k betónovému podkladu a zaistené. Tento riadok nie je potrebné vyrovnávať.

Inštalácia druhého radu oneskorení sa musí vykonať z najvyššieho bodu. Na tomto mieste fixujeme lúč a vyrovnáme ho. Ako podšívka pod drevo sa používajú špeciálne montážne kliny. Na presné a spoľahlivé upevnenie dreva musia byť kliny nainštalované na oboch stranách. Potom nainštalujeme drevo na opačnú stranu a zarovnáme ho. Inštalujeme medziľahlé guľatiny s krokom 40-50 cm. Dokončená inštalácia podlahového rámu.

Ak je to žiaduce, môžete vykonať izoláciu podlahy. Ako izolácia sa používa minerálna vlna, eko vlna, expandovaný polystyrén. Všetko závisí od vášho výberu. Podlaha sa inštaluje pozdĺž rámu. Môže byť hrubý alebo ihneď dokončený vrchným náterom..

Ako dokončovacia podlaha sú na guľatinu namontované dosky s perom a drážkou. Povlak je pripravený na konečnú úpravu.

Na podklad sa používa preglejka alebo drevotrieska. Pri inštalácii krycích listov ponechajte medzi stenou a plechom medzeru 10-15 mm, medzi susednými listami 2-3 mm. To kompenzuje lineárnu rozťažnosť materiálu so zmenami vlhkosti a teploty v miestnosti..

V mestskom byte nad prvým poschodím nie je potrebné ošetrovať drevo antiseptikom a impregnáciou. Koniec koncov, aby netvrdili svojich výrobcov o čistote a ohľaduplnosti k životnému prostrediu týchto materiálov, oni takou povahou nemôžu byť. V súkromnom dome alebo na prvom poschodí je žiaduce vykonať impregnáciu, čím sa zníži pravdepodobnosť infekcie hubami a hmyzom v podmienkach vysokej vlhkosti.

Výhodou použitia guľatiny je minimálna hmotnosť podlahy v porovnaní s inými druhmi vyrovnávania betónovej podlahy, ako aj možnosť namontovať hotovú podlahu bezprostredne po položení guľatiny alebo podlahy..

Suchý poter

Materiál na pokládku suchého poteru je jemne rozptýlený sypký materiál: piesok, expandovaná hlina malých frakcií, troska, piesok z expandovanej hliny. Materiál je vyrovnaný pozdĺž majákov a na vrch sú položené dosky s horúcou vodou (sadrovláknité dosky) alebo preglejkové dosky. Jednoduchosť a rýchlosť inštalácie, neúplné uvoľnenie miestnosti z obsadeného nábytku, schopnosť vyrovnať ju časťami urobili z tejto kravaty dobrého priateľa majiteľov s malou opravou rozpočtu. Na listy horúcej vody môžete ľahko položiť laminát, parkety, linoleum a koberec, položiť dlaždice.

Umožňuje tiež lokalizované nárazy a nerovnosti s malým úsilím. Hrúbka poteru od 1-2 mm do 25-30 mm.

Cementovo-pieskový poter

Materiál pre poter, ako naznačuje názov, je zmes cementu a piesku – pieskového betónu. Pri výbere cementovo-pieskového poteru nezabudnite, že minimálna hrúbka povlaku by mala byť najmenej 30 mm. Pre väčšiu hrúbku až do 10 cm sa do pieskového betónu pridá plnivo – expandovaná hlina. Na zníženie hmotnosti budúceho poteru môžete použiť akékoľvek iné plnivo..

Hlavnou nevýhodou poterového zariadenia je jeho predĺžené sušenie, ktoré je 28 dní. Je po takom čase, že sa betón vzdá všetkej vlhkosti a bude úplne suchý. Inštalácia podlahy na nie suchý poter môže viesť k jej presýteniu vodou a zhoršeniu kvality. Použitie rôznych prísad a zmäkčovadiel skracuje dobu schnutia poteru o niekoľko dní.

Samonivelačné samonivelačné podlahy

Jeden z najnovších typov podláh na stavebnom trhu sú samonivelačné samonivelačné zmesi. Majú vysokú odolnosť proti opotrebovaniu, nízku chemickú aktivitu, dobre tolerujú extrémne teploty a môžu byť použité ako vrchný náter..

Pretože je tento stavebný materiál drahý, hrúbka samonivelačnej podlahy je minimálna a je 5-30 mm. Ak potrebujete zvýšiť výšku podlahy na veľkú výšku, musíte skombinovať samonivelačnú podlahu so zariadením na cementovo-pieskový poter. To zníži náklady na nalievanie podlahy..

Samonivelačná podlaha sa vyrába s použitím rôznych zmäkčovadiel, čo umožňuje dokončenie finálnej práce na podlahe za jeden deň. Hlavné typy samonivelačných podláh sú:

  • na cementovom spojive;
  • na sadrovom spojive;
  • polymér (epoxid, epoxid polyuretán).

Samonivelačná podlaha poskytne spoľahlivú ochranu betónu, poskytne rovný a hladký povrch na pokládku vrchného náteru.

About the author