Výber krytiny do detskej izby

Podlaha do detskej herne by mala byť bezpečná pre zdravie, mala by tlmiť pády a hrbole, mala by vyzerať jasne a atraktívne, mala by sa ľahko čistiť a byť lacná – takto si väčšina rodičov predstavuje pohlavie dieťaťa. Je možné nájsť materiál, ktorý kombinuje všetky tieto vlastnosti, alebo ideál neexistuje? V článku zvážime, ktorý povlak je najlepší pre detskú izbu.

Obsah:

Ekologická podlaha do škôlky

Drevo

Drevené podlahy by sa mohli považovať za najlepšiu možnosť podláh v detských izbách. Správne ošetrená a vysušená podlahová doska bude

 • tesne priliehajú a zaisťujú, že nie sú žiadne medzery, do ktorých by zvedavé batoľa mohlo strkať prst,
 • chránené lakom, aby sa zabránilo trieskam,
 • ľahko sa čistí od škvŕn od jedla, štiav, farieb a iných nevyhnutných kontaminantov.

Ale strom, ktorý vytvára pocit tepla, má krásnu prirodzenú textúru a vzor, ​​nie je vhodný pre malé aktívne fidgety. Drevené fošne nezmäkčia dopad pádu batoľaťa, ktoré robí prvé kroky, alebo temperamentného milovníka behania, skákania zo stoličiek a pohoviek. A cena za vysokokvalitné drevené podlahy nezapadá do rámca rozpočtovej opravy..

Korok

Pri pokračovaní rozhovoru o materiáloch, ktoré ponúka sama príroda, je potrebné spomenúť korkový povlak..

 • Je klasifikovaný ako ekologický. Je zaručené, že nespôsobí alergické reakcie. V záujme zdravotnej bezpečnosti môžete uviesť plus.
 • Korkový kryt v detskej izbe je teplý, slúži ako zvukovo izolačná vrstva (túto kvalitu pravdepodobne ocenia susedia nižšie) – to je výhoda z kategórie pohodlia..
 • Korok neumožňuje kĺzanie po podlahe, je mierne elastický a je schopný vyhladiť dôsledky pádov – navyše v stĺpci bezpečnosti pohybu.
 • Korková podlaha sa nebojí mokrého čistenia, materiál odolný voči opotrebovaniu sa ťažko poškodzuje.
 • Povlak môže byť plávajúci (zostavený podobným spôsobom ako pri inštalácii laminátu) alebo prilepený k hrubému podkladu. V oboch prípadoch môže každý otec zvládnuť prácu na svojej podlahe..

Zdá sa, že výber tohto materiálu môžete zastaviť, ak nie kvôli jeho cene. Prírodné povlaky nikdy neboli lacné. Pokusy ušetriť peniaze a kúpiť materiál nižší ako požadovaná tuhosť môžu viesť k nenapraviteľným následkom: pod hmotnosťou nábytku sa korok predáva a je ľahšie poškodiť takýto povlak.

Laminát v detskej izbe

 • Laminát je možné použiť v detských izbách, ale je lepšie ho položiť, keď je dieťa staršie. Lamely sa dodávajú v rôznych farbách a napodobňujú textúru skutočných dosiek. Podlaha je teplá. Čistenie je jednoduché a lacné. Laminát však nie je konštruovaný na dlhú životnosť a netoleruje dlhý kontakt s vodou. Ak starostlivé používanie zaistí, že povlak vydrží viac ako 5 rokov, potom kaluž z rozliateho kompótu, ktorý zostane bez povšimnutia, povedie k poškodeniu povlaku..
 • Pád na takú podlahu je tiež dosť nepríjemný, ale kĺzanie po nej dopadne veľmi dobre. Preto je lepšie dodržiavať počiatočné rady: investícia do laminátu so zvýšenou úrovňou pevnosti a odolnosti voči opotrebovaniu je v prípade usporiadania miestnosti pre teenagera odôvodnená.

Linoleum na podlahe v detskej izbe

 • Linoleum v škôlke je jednou z najdostupnejších a najfunkčnejších podlahových krytín. Veľký výber farieb, imitácia parketovej dosky, veselé a farebné kresby určené priamo do detskej izby, uspokojí každú požiadavku. Povlak je dodávaný s podložkou prilepenou k základnému materiálu alebo je možné ho zakúpiť samostatne. V každom prípade je podlaha teplá, je dobré sa s ňou hrať a mama nebude mať s upratovaním žiadne problémy. Odmietnutie nákupu linolea na podlahe v detskej izbe prinesie iba záväzok k modernejším materiálom.

 • PVC dlaždice sú alternatívou k linoleovému náteru. Medzi svetlými a pestrými kolekciami je ľahké vybrať si takú, ktorá poteší dieťa a vyhovuje rodičom. Ľahko sa montuje na lepidlo alebo sú prvky navzájom pripevnené zámkovými spojmi. Polymérové ​​výrobky sa vždy vyznačovali jednoduchým čistením a dlhou životnosťou, PVC dlaždice nie sú výnimkou..

Mäkký poťah do škôlky

Ak sa dieťa práve začína učiť chodiť, veľa sa plazí a aktívne sa pohybuje, potom je lepšie ihneď položiť mäkkú podlahovú krytinu. Ochotne ich vyberajú aj majitelia bytov, v ktorých podlaha potrebuje dodatočnú izoláciu. Budete si musieť vybrať z dvoch možností: koberce (koberce, koberec) alebo mäkké puzzle z polymérov.

 • Koberce Je tradičným atribútom životného priestoru v mnohých kultúrach. Okrem udržiavania tepla a vytvárania útulnosti mali kresby na nich tajný skrytý význam. Dnes sú výtlačky čisto dekoratívne, aj keď sú jasne vyjadrenými etnickými motívmi. A pre detské izby dizajnéri vyvinuli a naďalej prichádzajú s originálnymi kresbami.
 • Koberce do detskej izby majú všetky tvary a veľkosti, ale vždy ide o výrobky s výrazným vzorom a hotovými okrajmi. Väčšinou nepokrývajú celý povrch podlahy a sú jednou z metód zónovania miestnosti. V detskej izbe môžu zvýrazniť hraciu plochu a pred postieľku sú väčšinou umiestnené malé podložky. Deti milujú beh naboso alebo hranie sa na zemi – koberec vyrobený z prírodných surovín poskytne správnu úroveň tepla a pohodlia. Takéto riešenie ale nie je celkom praktické. U malých detí sa koncept udržiavania čistoty, poriadku a upraveného zaobchádzania s vecami nie vždy zhoduje s pravidlami, s ktorými prišli dospelí. Áno, a počas školenia na nočník môže byť drahá podlaha beznádejne poškodená (alebo bude koberec väčšinou čistený chemicky, a nie v detskej izbe).

 • Koberec poťah do detskej izby, podobne ako koberec, je navrhnutý tak, aby bola podlaha teplá, mäkká a poskytovala dieťaťu pohodlné miesto na hranie.
 • Takýto povlak je položený na celú podlahovú plochu. Aby sa koberec ľahšie čistil, väčšina jeho typov je vyrobená zo syntetických vlákien. S určitými rozdielmi sú všetky typy kobercov vyrábané rovnakými technológiami a rovnakými materiálmi. Od toho alebo onoho parametra bude závisieť životnosť, spôsob starostlivosti, odporúčania pre miesto použitia a samozrejme cena..

Klasifikácia kobercov na podlahe v detskej izbe

Iba pri pohľade na potenciálny povlak v detskej izbe nebude možné uhádnuť, aký výrobný spôsob výrobca použil. Na otázku odpovie spodná strana materiálu..

 • Všívanie (firmvér). Táto technológia je bežná. Pred vynájdením stroja, ktorý je schopný nezávisle fixovať vlasovú priadzu na základni budúceho koberca, sa šitie vykonávalo ručne. Stroj používa princíp koordinovanej práce ihiel a háčikov (podobnú operáciu vykonáva šijací stroj). Každá ihla prešíva priadzu cez primárnu osnovu. Háčik to zdvihne, vytiahne a vytvorí slučku. Ak sú háčiky doplnené čepeľami, potom sa slučka po vytiahnutí prereže. Takáto hromada sa nazýva strihaná. Ďalším krokom je nanesenie latexovej vrstvy, ktorá zaisťuje priadzu, a sekundárnej osnovy. Táto výrobná technika vám umožňuje meniť výšku hromady, vytvárať povlaky so širokou škálou vzorov a textúr..

 • Ihličkami vyrazené spôsob výroby. Ihla použitá na výrobu povlakov týmto spôsobom nemá očko. Zárezy po celej dĺžke mu však umožňujú zachytiť a zamotať vlákna hromady, keď sa ihla pohybuje hore a dole. Kvalitný výrobok má 800 až 1200 prienikov na štvorcový palec. Zadná strana je vytvorená z vrstvy latexu alebo lepidla a po stlačení je povlaku zaručená celistvosť a dlhá životnosť. Podľa tohto princípu nie sú vytvárané iba obyčajné koberce, vzory na nich môžu byť veľmi rozmanité. Vzhľad kobercov vpichovaných ihlou je horší ako všívané koberce. A sú považované za menej pohodlné. Povlaky dierované ihlou sú odolné voči opotrebovaniu a sú oveľa lacnejšie..
 • Tkané krytiny sú komplexnou štruktúrou tkania do jedného celku vlasových, útkových a osnovných nití. Cena takýchto výrobkov nie je nikdy nízka – proces je komplikovaný a trvá veľa času. Ale vzhľadom na to, že základňa je pevne spojená s hromadou, neodlupuje sa a nerozpadá sa ani po dlhšom a intenzívnom používaní. Klky takéhoto povlaku sa nedrolujú pod kolieskami kancelárskych stoličiek a kolesá autíčok a tolokarov (na ktoré bude pôsobiť oveľa menší prítlak) im neuškodia. Mokré a suché nátery sú rovnako odolné voči všetkým testom. Hromada v týchto kobercoch je zriedka viacúrovňová a na jej výrobu sa rovnako často používajú prírodné vlnené aj syntetické vlákna..

Ako sa vytvára farba?

Koberce sú natreté dvoma spôsobmi: buď sa hromade pred upevnením na základni dodá požadovaný odtieň, alebo sa vymaľuje hotový výrobok. Niekedy sa používajú obe možnosti naraz. Okrem monochromatického alebo diferencovaného farbenia môže hotový výrobok získať farbu tlačou. Používa sa šablónová, sieťová alebo atramentová tlač. Keď je hromada zafarbená na už hotovom výrobku, farebné pigmenty prenikajú iba do tej časti, ktorá je na povrchu. Z tohto dôvodu odtiene časom vyblednú a rôzne nečistoty sa do takéhoto povlaku absorbujú oveľa aktívnejšie..

Alternatívou je farbenie vlákien predtým, ako vytvoria hromadu koberca. Farba je tu daná dvoma spôsobmi:

 • zafarbite materiál vo fáze vytvárania vlákien
 • alebo „kúpať“ už vytvorenú niť v farbivách.

Bez ohľadu na to, čo výrobca robí, farbiace pigmenty preniknú hlboko do štruktúry materiálu a udržia farby šťavnaté po dlhšiu dobu. Preto by mal byť koberec do škôlky v ideálnom prípade natretý týmto spôsobom..

Vláknový rodokmeň

Čomu dať prednosť: dary prírody alebo triumf ľudského génia?

 • Živočíšne a rastlinné materiály nie sú lacné. Vlna, hodváb, sisal, juta, bavlna a ľan – môžu sa stať hromadou prikrývky v detskej izbe. Priaznivci 100% prírodného produktu musia vedieť, že vlnené koberce sú vzácne (a tiež drahé). Vlákna budú stále obsahovať umelo vytvorené vlákna. V opačnom prípade bude použitie výrobku jednoducho nepraktické a takýto koberec je potrebné zavesiť do rámu a odfúknuť prachové častice, ale nie dať ho malému vrteniu, ktoré sa má roztrhať..
 • Syntetické materiály môže byť bezpečný a prirodzený.
 • Pevne drží dlaň nylon. Z toho je vytvorená stredne elastická, praktická hromada. Špeciálne antistatické úpravy prechádzajú aj známe značky. Vysoká je aj požiarna bezpečnosť. Polyamidové vlákno sa dobre farbí, takže paleta hotových výrobkov je bohatá a jasná. Do detskej izby musíte hľadať povlak, ktorý má teflónovú impregnáciu odolnú voči škvrnám. Nylonové koberce a koberce sú v segmente syntetických podláh najdrahšie, ale zato najobľúbenejšie a najkvalitnejšie. Je to polyamid, ktorý sa pridáva ako spoločník pre kombinované výrobky. Hromada sa neoplachuje pod nábytkom a nevytiera sa, napriek všetkému úsiliu dieťaťa.

 • Polypropylénové vlákna získať farbu v čase výroby, inak farbivá jednoducho nepreniknú do hustej štruktúry materiálu. To prispieva k dlhodobému zachovaniu odtieňa, aj keď výber farieb nemožno nazvať bohatým a rozmanitým. Polypropylénový povlak sa nebojí vody a škvŕn a samotný materiál nie je a priori nemagnetizovaný (aj keď sa počas prevádzky táto vlastnosť stratí). Takýto koberec je lacný, ale rýchlo sa opotrebuje a topí sa pri relatívne nízkych teplotách. Do priestorov s „hustou premávkou“ sa nekupuje.
 • Umelé polyesterové vlákna (polyester) ešte menej odolná voči opotrebovaniu ako polypropylén. Ale veľmi sa podobajú na vlnené. Táto funkcia je viditeľná na kobercoch s veľkou hromadou hromady. Ale taký hustý „okraj“ nie je v detskej izbe úplne relevantný..
 • Akrylová hromada nemenej efektívne kopíruje vlnený poťah. A niektoré farbivá, ktoré sa dnes používajú pri výrobe kobercov, jednoducho nie sú schopné preniknúť do štruktúry materiálu. Na bohatstvo odtieňov teda nie je potrebné čakať. Odolnosť akrylovej podlahy voči oderu je priemerná, ale na zlepšenie vlastností sú pridané polyamidové vlákna.

Všeobecné odporúčania pre nákup koberca alebo koberca v detskej izbe sa obmedzujú na nasledujúce body.

 • Hromada by nemala byť príliš nadýchaná a dlhá. Malé odpadky v ňom nevyhnutne uviaznu a je oveľa ťažšie sa oň starať. Optimálne pre koberec do detskej izby s krátkou hromadou 2 alebo 3 mm.
 • Prírodné alebo umelé vlákna by mali byť pokryté v škôlke – to je večná otázka. Na jednej strane nič nenahradí pocit hmatového kontaktu s vlnou alebo ľanom. Roztoče a mikróby si však takýto biotop veľmi vážia. A vysokokvalitný umelý trávnik, napríklad z nylonu, úplne vyhovuje všetkým hygienickým požiadavkám..
 • Koberec do škôlky sa môže stať nielen jemným farebným poťahom, ale aj dverami do rozprávky s maľovanými hradmi, uličkami a záhradami. Chlapci ocenia namaľované závodné dráhy alebo križovatky mestských ciest. V každom prípade futbalové ihrisko alebo rozkvitnutá lúka dieťa upúta a bude základom vzrušujúcich a vzdelávacích hier..

 • Vzorované alebo abstraktné koberce zamaskujú škvrny lepšie ako obyčajné koberce.

Hlavolamy na podlahe detskej izby

Kúpou kobercov – hlavolamov ako podlahovej krytiny rodičia riešia niekoľko problémov s kamienkom.

 • Mäkké a na dotyk príjemné dizajnové prvky určite potešia dieťa. Je príjemné behať po nich, je im teplo sedieť, pracovať s inými hračkami a zmierňujú údery pri pádoch..
 • Jasné farby koberca priťahujú najmenšie deti a v detstve dieťa dostane základy dizajnu, priestorového myslenia, rozvíja jemné motorické schopnosti a vnímanie farieb..
 • Takéto povlaky sú hádanky, hádanky a konštruktéry. A centrálne odnímateľné prvky v rôznych modeloch slúžia ako vynikajúci didaktický materiál na štúdium tvarov, číslic, zvierat, písmen.

 • S modulárnymi poťahmi do škôlky je zábavné hrať, ľahko sa starať a polymérové ​​materiály sú certifikované ako bezpečné pre zdravie vášho dieťaťa. Sú lacné a obálku môžete z času na čas zmeniť, aby ste svojmu dieťaťu poskytli nové znalosti. Takéto koberce majú iba jednu nevýhodu – nepokrývajú celý povrch podlahy a môžu byť použité iba ako doplnok, napríklad na koberec.

Prevencia a liečba ako zábavná zábava

 • Podľa princípu hádaniek je možné v detskej izbe zostaviť ortopedický kryt. Môže napraviť existujúce problémy s tvorbou chodidla alebo zabrániť ich výskytu (napríklad ploché nohy).
 • Sú to trvanlivé a pestrofarebné prvky jedného dizajnu, ktoré napodobňujú rôzne nerovnosti, napríklad kamienkovú pláž alebo trávu. Dieťa behá po takom povrchu rôznych textúr a v skutočnosti robí efektívnu a príjemnú masáž chodidiel..
 • Hádanky je možné kombinovať v rôznych sekvenciách a používať ich doma aj vonku počas kalenia. Ortopedické gumové kryty sú často umiestnené vo vani, potom sa sprchovanie spojí s výhodami masáže a nohy nešmýkajú..
 • Beh, skákanie, chôdza a koordinačné cvičenia sú perfektným doplnkom vašej domácej posilňovne, dajú sa ľahko čistiť a ľahko čistiť, keď nie sú potrebné..

Detská podlaha môže byť nielen praktická a bezpečná, ale aj inteligentná a užitočná. Je na rodičoch, aby rozhodli, čomu dajú prednosť, a neexistuje jediné správne rozhodnutie. Kľúčom bude vek, temperament, záujmy syna alebo dcéry, no a materiálne príležitosti – kde sa bez toho zaobídeme? Ako však ukazuje prax, cesta s najväčšími nákladmi nie je vždy najsprávnejšia..

About the author