Vyrábame elektrickú teplú podlahu v garáži. DIY inštalačná technológia podlahového vykurovania

Každý motorista len sníva o svojej teplej garáži. Predstavuje si, ako by sa v chladnom období dalo hneď sadnúť do auta a jazdiť bez toho, aby sme strácali čas zahrievaním. Teplé podlahy by poskytovali potrebnú mikroklímu na skladovanie automobilov. Okrem toho by sa problém opravy drobných zranení v mrazoch a neustálom prechladnutí chrbta vyriešil sám. Preto stále viac automobilových nadšencov uvažuje o inštalácii systému podlahového vykurovania..

Obsah:

Požiadavky na stavbu teplej podlahy pre garáž

Aby bolo vykurovanie v garáži čo najpraktickejšie, musí podlahové vykurovanie spĺňať nasledujúce kritériá:

 • zabezpečenie rovnomerného vykurovania garáže (teplo by sa malo pohybovať zdola nahor);
 • automatické zastavenie vykurovania miestnosti;
 • jednoduchosť inštalácie a použitia;
 • nemal by zaberať priestor, ktorý je možné využívať efektívnejšie;
 • dodržiavať bezpečnostné predpisy.

Existujú dva typy systémov podlahového vykurovania: vodné a elektrické. Spoľahlivejšou možnosťou sú vodné podlahy, ale jeho najväčšou nevýhodou sú vysoké náklady. Zvlášť ak sa inštalácia plánuje vykonať vo voľne stojacej garáži. Skutočne, okrem dodávky potrubí, budete musieť kúpiť aj ďalšie vybavenie (rôzne kotly a čerpadlá). Pre správnu funkciu je potrebná aj pravidelná údržba. Inštalácie tohto druhu navyše zaberajú veľké množstvo priestoru, ktorý mohol byť navrhnutý na racionálnejšie využitie..

Vzhľadom na vyššie uvedené môžeme konštatovať, že najlepšou možnosťou pre garáž by bolo pripojenie elektrického podlahového vykurovania. Tento typ nevyžaduje potrubie. Jeho dizajn pozostáva z vykurovacích káblov, ktoré sú umiestnené v samotnom poteru. Z ďalších inštalácií je potrebný iba termostat, ktorý však nezaberie príliš veľa miesta (veľkosť termostatu je približne rovnaká ako konvenčný spínač). Ohrievač nevyžaduje špeciálnu údržbu.

Elektrické podlahové kúrenie má dlhú životnosť (viac ako 50 rokov). Tieto štruktúry majú vysoký stupeň zabezpečenia (sú v nich nainštalované špeciálne tepelné snímače a pri prehriatí sa systém automaticky vypne). Výhody elektrického podlahového vykurovania spočívajú aj v jednoduchosti inštalácie. Môžete si ho dokonca nainštalovať sami bez špeciálnych nástrojov. Jedinou nevýhodou je spotreba energie a zákaz ich inštalácie v budovách s nadhodnoteným percentom vlhkosti..

Vykurovanie garáže elektrickým podlahovým kúrením a jeho vlastnosti

Na rozdiel od budov určených na bývanie ľudí bude garáži stačiť teplota 16 stupňov (a ideálne podmienky na uloženie garáže a človek sa bude cítiť dobre so správnym oblečením). Ak začnete vyhrievať garáž na vysoké teploty, spotreba elektrickej energie sa síce výrazne zvýši, ale nebude to ekonomicky možné.

Pred rozhodnutím o inštalácii podlahového vykurovania sa musíte starať o tepelnú izoláciu miestnosti. V prípade, že garáž má najtenšie steny a praskliny, bude ťažké vykurovať miestnosť dokonca aj na 16 stupňov. Steny môžete izolovať pomocou akejkoľvek izolácie (napríklad penofolu). Hlavnou vecou v tomto obchode nie je pokúšať sa vybrať lacnejší materiál. Koniec koncov, všetky náklady sa čoskoro vrátia kvôli úsporám energie.

Charakteristickou črtou garáže je tiež náchylnosť podláh na vysoké zaťaženie. Toto je hmotnosť samotného auta a v niektorých prípadoch pád ťažkého náradia alebo dielov atď. Vzhľadom na tieto zaťaženia bude pri inštalácii podlahového vykurovania potrebná hrubá vrstva poteru, ktorá bude umiestnená priamo nad ohrievačom. Hrúbka tohto poteru bude približne 50-90 mm. V dôsledku toho nie je praktické používať infračervený vykurovací film (s veľkou hrúbkou bude teplota ohrevu úplne malá).

Odrody elektrického podlahového vykurovania

Pred inštaláciou stojí za zváženie typov podlahového vykurovania a výberu najlepšej možnosti:

1. Káblová podlaha:

 • kábel (inštalácia sa vykonáva „za mokra“, do cementového poteru pod náter keramických obkladov, porcelánovej kameniny, prírodného kameňa);
 • „Inteligentný“ kábel (jediným rozdielom od konvenčného kábla je veľký počet povlakov, pod ktoré je možné ho nainštalovať);
 • kábel s tepelne izolačnými doskami (inštalácia sa vykonáva „nasucho“, pod akýkoľvek povlak).

2. Fóliová podlaha:

 • vykurovacie rohože (inštalácia sa vykonáva „mokro“ v lepidle na dlaždice);
 • podlaha z uhlíkovej fólie (inštalácia sa vykonáva „nasucho“ iba pod drevené krytiny).

3. Tyč (inštalácia sa vykonáva „mokro“, ako v lepidle na dlaždice a v poteru).

Bez ohľadu na váš výber bude výpočet teplých podláh prebiehať podľa rovnakého vzorca.

Výpočet požadovanej dĺžky kábla

Aby ste pochopili, ako dlho sú káble potrebné, nemusíte v garáži hľadať výkresy teplej podlahy, stačí poznať oblasť. Potom sa stačí pozrieť na stôl.

Vyhrievaná plocha
Moc
Požadovaná dĺžka kábla Až 1,5 0,16 Kw 11 m 1,5-2,5 0,25 kW 17 m 2,5-3,5 0,44 kW 29 m 3,5-4,3 0,67 kW 45 m 4,3-5 0,83 kW 55 m 5-6 1,05 kW 71 m 6-7 1,25 kW 83 m 7-8 1,40 kW 95 m 8-9 1,75 kW 117 m 9-10 2,08 kW 140 m

Prípravné práce pred inštaláciou

Pod garážou je najčastejšie vlhká zemina, čo znamená, že sa musíte postarať o dobrú tepelnú izoláciu podlahy. Ak túto fázu preskočíte, tepelné straty na zahriatie Zeme budú približne 30%..

V prvom rade naplňte pôdu vrstvou štrku (asi 25 cm). Vyrovnáme a podbíjame. Ďalej musíte naliať piesok, ktorý tiež dobre podbíjame (7 cm). Cementovú maltu premiešame a vylejeme na pieskový a štrkový „vankúš“. Z výstuže vytvoríme rám. Položíme plastový obal a položíme tepelnoizolačný materiál. Môže to byť veľmi rozmanité, ale pre garáž je lepšie zvoliť penoplex alebo polystyrén. Hrúbka materiálu sa pohybuje od 40 do 90 mm (v závislosti od teplôt v chladnom období vo vašej oblasti). Pri teplote nie nižšej ako -16 stupňov bude stačiť 40 mm.

Film opäť položte na izolačný materiál. Posledným krokom pri izolácii podlahy bude vyplnenie vrstvy hrubého betónového poteru. Poter musí mať rovný povrch bez náhlych zmien výšky. Tým je tepelná izolácia podlahy hotová..

Bezpečnostné predpisy

Pred začatím práce by ste sa mali zoznámiť s niektorými bezpečnostnými pravidlami:

 • je zakázané deformovať alebo vystavovať drôt mechanickému namáhaniu;
 • je zakázané meniť konštrukciu termostatu;
 • pred inštaláciou odpojte miestnosť od napájania, položte podlahové kúrenie, keď je zapnuté napájanie, je prísne zakázané;
 • inštalácia sa vykonáva iba pri teplotách nad 0 stupňov Celzia;
 • v oblasti vykurovacej časti je zakázané zaskrutkovať skrutky a vyvŕtať otvory.

Nedodržanie týchto pravidiel má veľmi katastrofálne následky..

Podrobný návod na inštaláciu elektrického podlahového vykurovania

Technológia inštalácie elektrického podlahového vykurovania je taká jednoduchá, že sa s ňou dokáže vyrovnať aj začiatočník v stavebnom priemysle..

1. Značky vopred dáme na miesta, kde sa plánuje umiestnenie políc alebo pracovných stolov na skladovanie nástrojov.

2. Označíme vzdialenosť od stien 4-9 cm.

3. Urobíme značku na mieste, kde následne nainštalujeme termostat (30 cm od podlahy) a z neho nakreslíme zvisle umiestnenú čiaru.

4. Pozdĺž čiary nakreslenej predtým sme vyrezali takzvaný stroboskop (30×25 mm) a vybranie priamo pre samotný box termostatu.

5. Krabicu zafixujeme alabastrom a privedieme k nej napájací vodič.

6. Pokračujeme k upevneniu pletiva kovových tyčí na povrch peny. Na tento účel používame hmoždinky s podložkami (dĺžka je dvojnásobkom hrúbky peny).

7. Ďalším krokom je výpočet kroku kladenia drôtu. Na tento účel použite nasledujúci vzorec: Krok = (100 * P) / D (cm), kde:

 • P je plocha vyhrievaného povrchu;
 • D – dĺžka drôtu.

8. Drôty by mali byť položené s takzvaným hadom.

9. Vyhnite sa prudkému ohýbaniu alebo poškodeniu káblov..

10. Káble fixujeme plastovými úchytkami.

11. Privedieme vychladnutý koniec sekcie do spojovacej skrinky (spojka musí byť umiestnená na povrchu podlahy, a nie v stene).

12. Z krabice termostatu v otvore položíme vlnitú rúrku s priemerom asi 17 mm a privedieme ju do vykurovacej oblasti najmenej o 45 cm, urobíme to čo najbližšie k stredu, medzi vytvorenými káblovými závitmi..

13. Koniec tejto trubice omotáme elektrickou páskou alebo uzavrieme zástrčkou, aby sme do nej nedostali roztok.

14. Veľmi dôležitým bodom je absencia ostrých ohybov v vlnitej rúrke..

15. Vložíme snímač teploty podlahy do potrubia takmer po celej dĺžke, potom ho vyberieme a znova spustíme.

16. Zakryte blesk pomocou sadrovej zmesi.

17. Pripojujeme systém podlahového vykurovania, v tejto fáze sa odporúča využiť služby profesionála;

18. Je potrebné naplniť poter. Vrstva by mala byť rovnomerná najmenej 5 cm Na nalievanie použite roztok 3 dielov pozostávajúcich z piesku a jedného dielu cementu. Do tejto zmesi pridajte zmäkčovadlo. Ak sa bojíte nesprávne premiešať riešenie, využite služby železiarstiev, ktoré predávajú hotové potery. Pre väčšiu pevnosť môžete pridať sklolaminát.

19. Po úplnom vyschnutí poteru položíme dlaždice pomocou špeciálneho lepidla na teplé podlahy..

Ako vidíte, pri inštalácii sme na elektrické podlahové vykurovanie nemuseli použiť žiadny špeciálny nástroj..

Vlastnosti kladenia iných typov ohrievačov

Vyššie uvedená inštalácia je pre káblové elektrické podlahové vykurovanie. Inštalácia iných typov je prakticky rovnaká, ale stále má svoje vlastné vlastnosti:

1. Filmová podlaha. Názov hovorí sám za seba. Vzhľadom k tomu, že ohrievač je reprezentovaný tenkou fóliou s vykurovacími prvkami, je potrebné inštaláciu vykonať opatrne a v súlade s dodatočnými pravidlami uvedenými na obale. Nesprávna manipulácia môže spôsobiť deformáciu alebo poškodenie reťaze, čo poškodí celý vykurovací systém..

2. Ak ste si kúpili tyčové podlahové vykurovanie, reprezentované flexibilným termomatom, potom je jeho inštalácia oveľa jednoduchšia. Na hrubý betónový podklad najskôr položíme tepelnú podložku. Pripojíme drôt k termostatu a pomocou pásky s lepiacim povrchom prilepíme konštrukciu k podlahe. Nanesieme vrstvu špeciálneho lepidla a po zaschnutí položíme priamo samotné dlaždice. Tiež stojí za zmienku, že prvky tohto typu teplej podlahy sa neboja stlačenia..

Odporúčame vám pozrieť sa na to, ako správne nainštalovať elektrické podlahové vykurovanie video, ktoré je na konci článku.

Tipy na inštaláciu elektrického podlahového vykurovania

Nakoniec budeme zdieľať niekoľko užitočných rád pri kladení teplej podlahy v garáži vlastnými rukami:

 • Napriek tomu, že v zime budete používať podlahové vykurovanie, odporúča sa nainštalovať v teplom období..
 • Pri výbere dĺžky kábla by ste mali mať na pamäti, že nie je možné ho zmeniť, presnejšie, znížiť. Strihanie vykurovacích káblov v systéme podlahového vykurovania je prísne zakázané..
 • Pri inštalácii sa snažte nešliapnuť na drôty, pretože to môže poškodiť ich celistvosť..
 • Nezapínajte systém, kým poter úplne nevyschne..

Po prečítaní tohto článku si každý, kto vlastní auto, nainštaluje do svojej garáže elektrické podlahové kúrenie. Prečo sa pýtaš? Po prvé, je to veľmi prospešné. Teplá garáž je nielen pohodlná pre automobilových nadšencov, ale tiež predlžuje životnosť auta. A za druhé, článok podrobne popisuje, ako nainštalovať elektrickú vyhrievanú podlahu vlastnými rukami, a tým ušetriť peniaze. Dodržujte pravidlá prevádzky a užite si mikroklímu, ktorú ste si v garáži vytvorili.

About the author