Vyrovnanie podlahy vlastnými rukami

Vyrovnanie podlahy – povinná etapa pri opravách a dokončovacích prácach, po ktorej nasleduje inštalácia podlahovej krytiny. Prečo povinné? Faktom je, že podlahy časom stratia svoj pôvodný tvar – vytvoria sa v nich vydutiny, praskliny a praskliny..

Ak chcete aktualizovať vzhľad miestnosti a položiť napríklad laminát alebo koberec, táto nie tak nápadná počiatočná chyba sa stane vážnou prekážkou realizácie milovaného cieľa. Jedinou cestou z tejto situácie je zarovnanie, ktoré je možné vykonať nezávisle..

Obsah:

Zmesi na vyrovnávanie podláh

Nivelačné zmesi tvoria poter, ktorý má mnoho výhod. V prvom rade sú to tieto:

 • schopnosť inštalovať akúkoľvek podlahu (linoleum, dlaždice, parketové dosky atď.);
 • dokonalá priľnavosť k podkladu;
 • vysoká pevnosť;
 • šetrnosť k životnému prostrediu;
 • nízky oder;
 • jednoduchosť inštalácie;
 • žiadne zmršťovanie;
 • nenáročnosť v následnej starostlivosti (nie je potrebné každodenné zalievanie);
 • niekoľko dní stavať pevnosť.

Klasifikácia zmesí

Nivelačné zmesi sa delia na vyrovnávacie a samonivelačné. Prvá – musíte ju vyrovnať ručne. Vysoké hodnoty viskozity vám umožňujú získať hrubý poter a vybaviť svahy. Druhý – kvôli svojej vysokej tekutosti vytvárajú rovný vodorovný povrch prakticky bez akejkoľvek aktívnej účasti človeka. Mimochodom, dajú sa nazvať rôznymi spôsobmi: ekvalizéry, samonivelačné podlahy, samonivelačné podlahy, samonivelačné riešenia-predstavivosť bežných ľudí nepozná prekážky.

Rozlišujte medzi samonivelačnými zmesami pre počiatočnú a konečnú aplikáciu. Rozdiel je vo veľkosti frakcií. Riešenia pre primárnu aplikáciu pozostávajú z veľkých častíc, čo znamená, že o hladkom povrchu nie je potrebné hovoriť. Dokončovacie zmesi obsahujú jemné frakcie a poskytujú príležitosť získať rovnomerný horizontálny poter.

Podmienky požadované pre aplikáciu

Nie každý vie, že pri práci s vyrovnávacími zmesami by sa malo dodržiavať niekoľko dôležitých pravidiel, od ktorých závisí kvalita náteru. Najprv musíte zavrieť okná a dvere. Pohyb vzduchu počas práce a počas nasledujúcich 24 hodín nad povrchom podlahy by ste nemali cítiť.

Teplota základne, ako aj teplota v miestnosti, by sa mala pohybovať od +5 do +25 stupňov. Nikdy viac. Pokiaľ ide o relatívnu vlhkosť, maximálna povolená značka je 90%..

Pravidlá chovu

Nalejte teplú vodu do pripravenej nádoby. Nie horúce – inak zmes rýchlo stuhne a dosiahne hladký povrch, už nebude fungovať. Pridajte suchú zmes v malých častiach, premiešajte vŕtačkou so špeciálnou tryskou pracujúcou pri nízkych otáčkach.

Vody by malo byť toľko, ako je uvedené na obale. Vlastná aktivita je plná a vedie k peneniu, zlému vytvrdzovaniu a delaminácii poteru. S chovom by sa malo začať až po konečnej príprave základne. Upozorňujeme, že aktívna účasť asistenta je nevyhnutnosťou. Kým aplikujete riešenie, váš asistent pripraví novú dávku..

Metódy vyrovnávania podláh

Existuje niekoľko typov zarovnania, výber jednej alebo druhej metódy závisí od času určeného na prácu, rozdielov na úrovni podlahy a charakteristík zvukovoizolačného zariadenia. Poďme sa teda pozrieť na najobľúbenejšie možnosti zarovnania..

 • cementovo-pieskový poter Je to najľahší spôsob prípravy podkladu. Ak je rozpočet obmedzený, mali by ste uprednostniť poter na báze polyméru (cement, piesok, PVA). Poter sa vyrába pozdĺž majákov, potom, čo stuhne, nanesie sa na vrch tenká vrstva lepidla alebo samonivelačná zmes;

 • suchý poter – sa v poslednej dobe stal obľúbenejším spôsobom prípravy podlahy. Základ je ďaleko od nového hromadného princípu. Suchý podlahový poter má mnoho výhod, medzi ktorými je v prvom rade potrebné vyzdvihnúť rýchlosť inštalácie, vysoké tepelnoizolačné vlastnosti, možnosť položenia kábla, filmových elektrických ohrievačov a nízku hmotnosť..

Technológia kladenia nie je náročná, jedinou podmienkou je dodržať postupnosť.

1. Podlaha parného a vlhkostného izolátora (polyetylénová fólia alebo pergamen). Musí byť položený s prekrytím (20 cm), materiál stúpa na okrajoch asi o 5-6 cm. Na zaistenie zvukovej izolácie by mali byť po obvode stien ponechané medzery (10 mm), ktoré sú prilepené špeciálna páska.

2. Roztierame voľne tečúcu zložku (expandovaná hlina, piesok, jemnozrnná troska). Hrúbka zásypovej vrstvy – asi 4 cm, s výraznými nerovnosťami – až 6 cm.

3. Vyrovnajte zásyp. Potom na podbíjaný povrch rozložíme drevotriesku, sadrovláknitú dosku, vodotesnú preglejku. Listy sú pripevnené lepidlom a samoreznými skrutkami.

 • Samonivelačné podlahy – optimálne riešenie problému s prípravou drsného povrchu. Sú odolné, ľahko sa vykonávajú a budú skutočnou spásou pre tých, ktorí sa rozhodnú vyrovnať podlahu pod laminátom alebo linoleom vlastnými rukami. Takže vlastnosti technológie.

1. Vyčistite podlahu a odmastite ju čistiacim prostriedkom, demontujte soklové lišty, trhliny uzavrite tyčami..

2. Vyplňte výmole maltou, vyrovnajte.

3. Po dĺžke miestnosti v súlade s dĺžkou pravidla nakreslite čiary a pozdĺž týchto značiek zaskrutkujte samorezné skrutky v krokoch po 30 cm..

4. Pomocou laserovej vodováhy určte najvyšší bod na základni, vyrovnajte k nej hrúbku samonivelačnej podlahy a zaskrutkujte skrutky kolmé na vyrobené značky. V prípade majákov umiestnite alabaster vedľa každej skrutky.

5. Podľa pokynov premiešajte zmes s vodou a po teste homogenity – roztok odvážne nalejte na plochu nie väčšiu ako 2 m2.

6. Zmes spravidla vyrovnajte cez majáky. Choďte po povrchu s ihlovým valčekom.

Vyrovnanie drevenej podlahy

Drevená podlaha sa rýchlo poddá zdrvujúcej sile času – ohýba sa a stráca svoj pôvodný tvar. Ale aj v najťažšom prípade, keď podlaha schne priamo pred našimi očami, môžete nájsť cestu von – správny spôsob vyrovnania. Pozrime sa podrobnejšie na možnosti odstránenia chýb.

1. škrabanie – časovo náročný, ale efektívny spôsob vyrovnania podlahy z parkiet. Odporúča sa, ak sa plánuje iba lakovanie bez podlahovej krytiny. Škrabanie sa vykonáva ručne alebo mechanicky. Pre spravodlivosť treba poznamenať, že manuálna metóda je menej účinná, preto je lepšie sa vyzbrojiť cyklistickou inštaláciou.

 • príprava miestnosti – zakrytie nábytku fóliou, odstránenie záclon, vytiahnutie nepotrebných interiérových predmetov;
 • skúmame povrch na detekciu klincov, kobercových gombíkov a iných upevňovacích prvkov. Ak také nájdeme, čiapky buď odstránime, alebo potopíme pod úroveň podlahy;
 • obliecť si ochranný odev (pamätajte na rukavice a slúchadlá) a pustiť sa do práce;
 • začíname bicyklovať z rohu, pričom sa pohybujeme po miestnosti s hadom. Po odstránení hornej vrstvy pokryjeme otvory tmelom a urobíme prestávku – čakáme na úplnú polymerizáciu;
 • ťažko dostupné miesta spracujeme ručnou škrabkou;
 • po dokončení prác odstránime prach a piliny priemyselným vysávačom. Zostáva utrieť podlahu handričkou, ktorá nepúšťa vlákna, namočenou v bielom alkohole a naniesť lak.

2. Vyrovnanie pomocou samonivelačných zmesí je nevyhnutné, ak je na pokrivenej starej podlahe potrebná krytina.

 • opäť pripravíme povrch (zapustili sme čiapky, pružinové dosky fixujeme skrutkami). Brúsime podlahu. Ak sa nájdu dutiny, vyplňte ich tmelom na akrylovej báze;
 • nanášame základný náter odolný voči vlhkosti, ktorý zabezpečí potrebnú priľnavosť dreva a malty;
 • steny po obvode očistíme izolačným materiálom. Nezabudnite na vytvorenie dilatačnej škáry z expandovaného polystyrénu;
 • hladina vody určuje úroveň budúcej samonivelačnej podlahy. Do dverí inštalujeme drevený nosník;
 • na podlahu pripevníme vystuženú sieťovinu s prekrytím 6 cm;
 • podľa návodu pripravte zmes, nechajte usadiť, premiešajte. Nalejte roztok na pletivo, odstráňte bubliny gumovým valčekom a vyrovnajte povrch (spravidla gumovou stierkou alebo mopom);
 • doba schnutia závisí od zloženia zmesi. Informácie o tom nájdete na obale.

Vyrovnanie drevenej podlahy samonivelačnou hmotou zvýši úroveň podlahy. Túto skutočnosť je potrebné vziať do úvahy pri vykonávaní stavebných činností..

3. Vyrovnanie drevenej podlahy preglejkou zaručuje rovnomerný podklad. Metóda je najviac odôvodnená, keď je potrebné položiť laminát. Preglejka sa kupuje s hrúbkou 12 mm, triedou 4/4 a vyššou.

 • nainštalujte majáky (skrutky). Potom začneme pokladať polená široké 30 cm, dutiny prekryjeme kúskom preglejky. Opravujeme ich lepidlom alebo samoreznými skrutkami;

 • príprava preglejkových listov – štandardný list rozdelíme na 4 časti. Je potrebné opatrne rezať – nemalo by dôjsť k delaminácii a čipom;
 • kladieme preglejku s posunom, aby sme sa vyhli prekríženiu švov v jednom bode. Rezali sme listy a venovali náležitú pozornosť tvaru podlahy v miestach oblúkov a ríms;
 • preglejku upevňujeme samoreznými skrutkami so zapustenou hlavou a zapustené spojovacie prvky.

Pripravený. Ak bolo plánované vyrovnať drevenú podlahu pod laminát, potom môžete začať s usporiadaním podkladu, ak je pod linoleom – na brúsenie a lakovanie.

Vyrovnanie drevenej podlahy: video

About the author