Vytvorte si svojpomocne teplú podlahu

Ako odlišne sa ľudia správajú k svojim domovom! Pre niekoho je dom pevnosťou, pre niekoho palácom, ale napriek tomu väčšina horlivých majiteľov radšej vidí svoj dom v plnom rozsahu. Avšak skôr, ako začnete plniť dom všetkým potrebným, stojí za to urobiť ho krásnym a funkčným, schopným nielen potešiť oko, ale aj zahriať v zlom počasí. A na to musíme vykonať opravy – také, po ktorých mnoho malých každodenných problémov spojených so štandardnými bytmi zmizne. Pozorne si prečítajte články na našom webe. Tu nájdete všetky informácie, ktoré potrebujete vedieť o prevode vašich "podmienky bývania" v pohodlnom hniezde, kde sa vám a vašej rodine bude skutočne žiť príjemne. A konkrétne teraz bude rozhovor o tom, ako vytvoriť teplú podlahu.

Infračervené podlahové vykurovanie – filmové

O "pod zemou" vykurovací systém je známy už dlho, ale práve teraz si môžeme nainštalovať najnovšie výdobytky našej civilizácie v oblasti izolácií do vlastného domu. Navyše to zahŕňa rokmi testované systémy ohrevu vody (vodou tepelne izolovaná podlaha) a novšie-elektrické a najnovší vývoj-filmovo tepelne izolovanú podlahu. Každý projekt má svoje vlastné zásluhy, ale druhá možnosť výrazne prevyšuje akýkoľvek iný model podlahového vykurovania. Ako dôkaz sa pozrite na najcharakteristickejšie rozdiely medzi filmovou podlahou a zvyškom podlahového vykurovania:

 • najdôležitejším je typ vykurovania miestnosti, pretože na rozdiel od vody a čisto elektrických systémov k vykurovaniu nedochádza v dôsledku zvýšenej teploty kábla alebo potrubí s vodou, ale v dôsledku infračerveného žiarenia, ktoré je charakteristické, v najmä o živých telách a polovici spektra nášho slnka a ktoré sú pre ľudské telo najpohodlnejšie
 • hrúbka vykurovacieho telesa (necelý milimetr) je neporovnateľná aj s najtenším elektrickým systémom
 • vďaka najšetrnejšiemu druhu vykurovania môže byť teplá podlaha efektívne použitá pod akoukoľvek povrchovou úpravou
 • Vlastná inštalácia teplej podlahy z filmu je oveľa jednoduchšia ako v iných systémoch, pretože v žiadnom prípade nebudete musieť robiť poter.
 • panely s veľmi tenkou fóliou je možné nainštalovať nielen ako systém podlahového vykurovania, napríklad pripevniť fóliu na koberec používaný iba v zime, alebo na stenu vedľa detskej postieľky, alebo dokonca len pod spodnú časť postieľky alebo akýkoľvek iný kus nábytku, ktorý potrebuje ďalšie vykurovanie

Ako vieme, všetky systémy podlahového vykurovania pomáhajú chrániť naše zdravie, ale napriek tomu je infračervené vykurovanie užitočnejšie, pretože takéto žiarenie je najbližšie k prírode a úspešne sa používa v mnohých oblastiach nášho života, vrátane medicíny. A ostatné polohy výrazne zvyšujú atraktivitu filmového podlahového vykurovania. Jeho ceny nás samozrejme príliš nepotešia, ale nie je na nich nič obzvlášť hrozné, pretože pomerne málo ľudí si môže dovoliť kúpiť správnu teplú podlahu z filmu a nie je potrebné, aby to bol najbohatší človek. na planéte. Je možné, že tí, ktorí sa chystajú inštalovať teplú podlahu vlastnými rukami, majú otázky týkajúce sa pripojenia teplej podlahy, ale s týmto vám môžeme pomôcť.

Inštalácia podlahového kúrenia z fólie

Poďme sa najskôr bližšie pozrieť na štruktúru filmovej teplej podlahy.

Už zo samotného názvu je zrejmé, že hlavnou súčasťou tohto systému je tenká polyesterová fólia, do ktorej je uhlíková pasta (tiež nazývaná uhlíková pasta) zatavená v pruhoch, a v najdrahšej verzii – pevná. Je to táto pasta, ktorá vyžaruje infračervené lúče pod vplyvom elektrického prúdu. Na dodávku elektrického prúdu vo filme sú špeciálne medené a strieborné vodiče, ku ktorým sú pripojené vodiče zo zdroja energie.

Rola vykurovacej fólie s pásmi uhlíkovej pasty a medeného vodiča

Systém pripojenia nevyhnutne obsahuje termostat pre teplú podlahu, vďaka ktorému môžete regulovať stupeň podlahového vykurovania. Funguje na základe údajov odčítaných teplotnými snímačmi pripojenými z nesprávnej strany filmu. Mimochodom, ak nainštalujete automatický termostat pre teplú podlahu, ktorý nezávisle určuje optimálny čas na zapnutie a vypnutie režimu vykurovania, môžete dosiahnuť výrazné úspory energie a za naše ceny to nebude nadbytočné.

Okrem toho je v súprave podlahového vykurovania zahrnutých aj niekoľko tesnení:

 • substrát odrážajúci teplo pod teplou podlahou, aby sa všetko teplo dostalo k nám, a neohreje strop k susedom pod ním
 • vložka medzi fóliu a samotnú podlahu, jej výber závisí od typu povrchovej úpravy podlahy

Toto je v podstate celá sada, okrem malých častí, ako sú kontaktné spony a páska na upevnenie tesnení.

Inštalácia filmového podlahového kúrenia pod rôzne podlahy

Ako už bolo spomenuté, režim infračerveného vykurovania umožňuje použitie uhlíkovej fólie pod akúkoľvek podlahovú krytinu. V zásade zostávajú základné polohy systému podlahového vykurovania filmom v každom prípade nezmenené. Malo by sa však vziať do úvahy, že pre každú možnosť povrchovej úpravy sú použité vhodné podkladové materiály. Je to pochopiteľné – rozdiel medzi nátermi z mäkkého (linoleum, koberec), tvrdého dreva (laminát, parkety) a tvrdého kameňa (keramické a kamenné obklady) vyžaduje iný prístup k vytvoreniu skutočne kvalitnej podlahy. A kvalita je pre nás v popredí, len málokto chce príliš často opravovať teplú podlahu.

Prejdeme k špecifikám a zvážime, aký materiál sa používa pre každú zo špecifikovaných možností podlahy:

 • pred položením drevenej podlahy akéhokoľvek druhu sa na vykurovaciu fóliu položí polyetylénový film

 • v prípade mäkkej podlahovej krytiny je potrebné dbať na ochranu teplej podlahy z filmu pred rôznymi poškodeniami, to znamená, že na fóliu musí byť umiestnená tvrdá vložka – môže to byť preglejka, drevotrieska alebo dosky s orientovanými vláknami

 • budete musieť tvrdo pracovať s dlaždicami – na vrchnú časť fólie na podlahové vykurovanie položíme polyetylénovú fóliu, maliarsku sieť (materiál zo sieťoviny by nemal viesť elektrický prúd) pripevňujeme hmoždinkami na hlavné poschodie, aby nedošlo k poškodeniu uhlíkovou pastou a medenými pásmi vodiča a položte dlaždicu na špeciálne lepidlo na podlahové vykurovanie

Zdá sa, že to nie je nič zložité. Jediná vec, ktorú treba spomenúť, je, že teplá podlaha položená pod dlaždicami bude napriek o niečo väčším ťažkostiam pri inštalácii ekonomickejšia. Faktom je, že materiál kachlí zachováva teplo dlhšie, a preto sa na udržanie optimálneho režimu vykurovania spotrebuje menej energie ako pri drevených náteroch, ktoré sa budú musieť ohrievať častejšie..

Schéma inštalácie filmového podlahového vykurovania

Už predložené informácie poskytujú dostatočnú predstavu o inštalácii filmového podlahového vykurovania. Napriek tomu stojí za to povedať podrobnejšie o schéme inštalácie a o dôležitých podrobnostiach. Začnime:

 • vopred pripravíme miesto na inštaláciu termostatu – vyrežeme otvor pre spojovaciu skrinku a vyrežeme kanál pre zapojenie
 • filmové podlahové vykurovanie je možné položiť na hrubý betónový poter aj na starý náter, hlavnou vecou je, aby bola základná podlaha rovná a čistá.
 • ako substrát položíme spoľahlivý teplo odrážajúci povlak (je veľmi nežiaduce používať hliníkovú fóliu) reflexnou stranou nahor
 • ak sa plánuje, že dokončovacia podlaha bude dosť ťažká (najčastejšie ide o dlaždice), je lepšie na betónovú základňu pod tepelný reflektor nainštalovať vrstvu tepelne izolačného materiálu s malým zmršťovaním, napríklad korkový podklad
 • fixácia akýchkoľvek podkladov sa vykonáva stavebnou páskou
 • substráty a film sú uložené spoločne v spoji alebo s malou vzdialenosťou medzi pásmi, nemožno ich prekrývať
 • pri inštalácii hlavného vykurovania by malo byť 60 až 80% podlahy pokrytých vykurovacou fóliou, ale ak je teplá podlaha doplnkovým vykurovacím systémom, potom je možné pod fóliu odobrať menšiu plochu
 • pri určovaní vykurovacej oblasti a jej konfigurácii sa snažíme nepokladať vykurovaciu fóliu pod ťažký masívny nábytok
 • odrezali sme časti filmu požadovanej dĺžky pozdĺž špeciálnych čiar, aby sme nenarušili uhlíkovú vrstvu
 • vykurovacia fólia je umiestnená medeným pásom nadol k reflektoru
 • kontakty by mali byť nasmerované na stenu, na ktorú bude nainštalovaný termostat
 • kontaktné svorky spájame s pásmi medeného vodiča, pripájame k nim montážny drôt
 • izolujeme výstupy medených pásikov
 • pripájame termostat podlahového vykurovania a snímač teploty
 • vykonávame testovacie zapnutie teplej podlahy, aby sme zistili správne pripojenie
 • inštalujeme tesnenie vhodné pre konečnú podlahovú krytinu
 • robíme čistú podlahu

Schéma je veľmi jednoduchá, minimálna doba inštalácie trvá asi 2 hodiny. Časový rámec sa však môže líšiť pri inštalácii podlahy pod dlaždice alebo v prípade, že nemáte dostatok skúseností s vykonávaním opravárenských prác. Pamätajte si, že jedno z najdôležitejších pravidiel hovorí: pri inštalácii filmovej tepelne izolovanej podlahy by mali byť pokyny vždy po ruke. Ešte lepšie je použiť odborné rady, ako napríklad pripojenie kolíkov a vodičov. Prítomnosť profesionálneho elektrikára je obzvlášť dôležitá, keď je nainštalovaná samostatná linka na dodávku teplej podlahy z rozvodnej dosky..

No vystrašený? Nebojte sa, je to naozaj jednoduché. Bude ťažšie správne nainštalovať dokončovaciu podlahu. Ako sa však hovorí, nie bohovia pália hrnce, a tak si vyhrneme rukávy a pustíme sa do práce. Veľa šťastia pri vytváraní pohodlia domova vlastnými rukami.!

About the author