Zariadenie na škrabanie parkiet. Vlastnosti výberu a použitia

Povrch podlahy je najzraniteľnejším miestom v každom dome. Na tomto povrchu klesá maximálne zaťaženie. Bez ohľadu na to, aký kvalitný je povlak, postupom času sa stane nepoužiteľným alebo si vyžaduje kvalitnú obnovu. Parkety sú považované za veľmi obľúbenú a spoľahlivú podlahovú krytinu, ale tiež vyžadujú opravu. Na to je podlaha zoškrabaná, tento postup vyžaduje špeciálne vybavenie a znalosti teoretického základu o tom, ako obnoviť podlahovú krytinu. Zvážte vlastnosti tejto akcie, výber zariadenia a prevádzkové pravidlá.

Obsah:

Čo je to škrabanie podlahy

Škrabanie podlahy je proces obnovy povrchu, počas ktorého sa odstráni malá vrstva na ďalšie vyrovnanie a potiahnutie špeciálnymi materiálmi. Škrabanie sa vykonáva iba pre drevené podlahy. Časť povlaku sa odstráni pomocou špeciálneho zariadenia. V dôsledku škrabania bude povrch podlahy opäť hladký a krásny a aplikácia novej vrstvy laku výrazne aktualizuje interiér. Škrabanie by sa malo vykonávať veľmi opatrne, ak je na podlahe exotické drevo a nie je známe, ako sa bude správať. Odstránenie opotrebovanej vrstvy môže poškodiť povlak. Odporúča sa vykonať proces škrabania pomocou škrabadla s ostrými kovovými nožmi. Odstraňujú vrchný náter, farbu, lak alebo iný náter.

Opakovanie sa vykonáva v týchto prípadoch:

 • Povrch podlahy je opotrebovaný, objavili sa škrabance, škrabance, možno praskliny od veľkého zaťaženia podlahy a priepustnosť, nohy, labky každý deň prechádzajú po podlahe, predmety sa pohybujú. Táto aktivita vedie k opotrebovaniu vrchnej vrstvy. Opravy pomocou škrabadla pomáhajú odstrániť všetky chyby.
 • Odstránenie cudzích zvukov, ktoré sa objavujú pri pohybe na podlahe.
 • Vyrovnanie a vyhladenie čerstvo položeného povrchu.

Cyklus nákladov

Škrabať podlahu môžu nielen stavebné firmy, ale aj súkromné ​​dielne či remeselníci. To vytvára konkurenciu a umožňuje vám vybrať si majstra. Ceny v tomto prípade sú rôzne, čo vám umožňuje vybrať si. Náklady by však nemali byť rozhodujúcim faktorom pri výbere majstra, ktorý bude vykonávať zošrotovanie podlahy. Je potrebné stavať na zručnosti, kvalite práce, odporúčaniach a profesionálnom vybavení, ktoré sa používa. Pri výbere zvážte nasledujúce aspekty odborníka:

 • náklady na prácu, posúdenie stavu podlahy;
 • použité nástroje na prácu;
 • technológia, ktorá sa má použiť;
 • zoznam pripravovaných prác.

Cena požadovaná majstrom bude závisieť od mnohých faktorov:

 • stav a opotrebovanie povlaku:
 • oblasť miestnosti, kde je potrebné vykonať škrabanie podlahy;
 • komplex služieb v procese obnovy.

DIY brúska na parkety

Potom, čo je nástroj na škrabanie zostavený, je stroj vybavený, v miestnosti nie je nábytok a podlaha je zbavená nečistôt, môžete začať škrabať. Tento proces je možné vykonať pomocou dvoch možností pre stroje:

 • bubon;
 • brúsenie povrchu kotúča.

Prvý typ je najvhodnejší pre miestnosť s veľkou plochou. Toto zariadenie má bohužiaľ svoje nevýhody:

 • nerovnomerné škrabanie povrchu;
 • nepravidelné pruhovanie.

Aj pre profesionála je ťažké bicyklovať s takýmto nástrojom na vysokej úrovni. Niektorí remeselníci sa domnievajú, že bubnové nástroje sú určené len pre prvú fázu škrabania – odstránenie ochrannej vrstvy z povrchu podlahy..

Pokiaľ ide o diskovú technológiu, ide o relatívne nový vývoj, v ktorom nie sú žiadne nedostatky predchádzajúcej série zariadení. Výsledkom leštenia parkiet takýmto strojom bude dokonale rovná a hladká podlaha. Po spracovaní podlahy diskovým vybavením prakticky nie je potrebné podlahu tmeliť a upravovať.

Pri škrabaní podlahy špeciálnym vybavením sa vykonávajú nasledujúce fázy práce:

 • hrubé škrabanie – starý lak sa odstráni a odstránia sa nepravidelnosti;
 • po opakovanom spracovaní sa vykoná súčasná korekcia defektov na povrchu, ktoré zostali po technike;
 • je vyrobený tmel trhlín, triesok a drobných nepravidelností;
 • nanesením ochrannej vrstvy odborníci odporúčajú naniesť niekoľko vrstiev.

Ako si vybrať nástroj na škrabanie parkiet

Ani so špeciálnym vybavením sa nedá vyhnúť manuálnej práci. Ťažko dostupné miesta, nerovnosti, úzke medzery, škrabka sa nedostane. Pozrime sa na zoznam nástrojov, bez ktorých nebude možné podlahu oškrabať:

 • brúska na parkety s funkciou škrabky – zariadenie je drahé, ale môžete si ho prenajať;
 • ručný uhlový stroj na spracovanie neprístupných miest;
 • ručná škrabka – nástroj na škrabanie na miestach s ťažkým prístupom;
 • kotúč hrubozrnného brúsneho papiera;
 • tmel na drevo na odstránenie trhlín na povrchu podlahy;
 • parketový lak.

Potom, čo je miestnosť pripravená, môžete začať čistiť podlahu..

Škrabka na parkety

Náklady na vybavenie škrabky na podlahu sú veľmi vysoké, v závislosti od základných charakteristík stroja sa môže pohybovať od jedného do dvoch tisíc dolárov. Kúpiť také zariadenie na jeden alebo dva razy nie je úplne výnosné. Existuje veľa ponúk na prenájom vybavenia. Ak bicyklovanie na podlahe nie je vašim hlavným zamestnaním a nie je zdrojom príjmu, je vhodnejšie prenajať si zariadenie. Platba za požičané zariadenie sa vykonáva denne. Existuje aj celý rad cien, ale priemerná cena za prenájom je spravidla asi desať dolárov..

Vystačíte si aj s mlynčekom. Je to nevyhnutné pri vykonávaní reštaurátorských prác na podlahe vlastnými rukami, ale ich nákup niekoľkokrát nie je nákladovo efektívny. Nájomné za brúsne zariadenie je jeden a pol až dvakrát vyššie. Alebo ďalšou možnosťou je nákup brúsky s následným prenájmom.

Na obnovu parkiet je potrebná škrabka na parketové dosky a brúsne zariadenie.

Škrabanie parkiet sami

Pred škrabaním je potrebné povrch starostlivo pripraviť. Podlaha je dôkladne zbavená prachu, malých častíc úlomkov. Potom pomocou špeciálneho zariadenia môžete vykonať škrabanie. Pri tejto práci je potrebná práca v mäkkých ponožkách. Topánky na nohách nie sú povolené, pretože môžu poškriabať povrch a pokaziť výsledok práce. Dokonca aj papuče, ako ukazuje prax, nie sú vhodnou obuvou na brúsenie povrchu podlahy. Počas procesu brúsenia musia byť dvere tesne zatvorené, pretože počas práce sa uvoľňuje veľké množstvo prachu. Bude sa vytvárať jemný, ostrý prach, ktorý môže spôsobiť podráždenie dýchacích ciest, preto je potrebné chrániť dýchací prístroj. Dôležitou podmienkou pri práci s nástrojom je nenosiť voľný strih s visiacimi okrajmi, pretože stroj môže tieto časti odevu zachytiť.

Socha sa vykonáva pozdĺž dreva v smere zrna. Ak budete pieskovať proti vláknam, štruktúra dreva sa naruší a výsledok vás nepoteší. Hlavnou vecou pri škrabaní je plynulosť pohybu, trhnutie môže viesť k tvorbe priehlbín. Odstránenie takejto chyby môže byť veľmi ťažké. Je potrebné skontrolovať, či počas jazdy na bicykli nie je poškodený elektrický vodič. To môže spôsobiť úraz elektrickým prúdom a poruchu zariadenia..

Počas cyklu nie je cieľom dokonale rovná podlaha, ktorú je extrémne ťažké dosiahnuť, ale hladký obnovený povrch.

Zložitosť práce bude priamo závisieť od stupňa stromu, je jednoduchšie pracovať s mäkkými drevinami, tvrdé drevo vyžaduje viac úsilia.

Vlastnosti škrabania parkiet

Brúsenie podlahy, škrabanie povrchu nie je činnosť, ktorá si vyžaduje špeciálne schopnosti. Ale stále musíte vziať do úvahy niektoré odporúčania. Po príprave špeciálneho nástroja a vybavenia môžete začať postup. Ak analyzujete, čo je potrebné vykonať pri škrabaní podlahy, môžete zostaviť nasledujúci pracovný algoritmus:

 • pripravte miestnosť oslobodením od nábytku a dôkladným umytím, odstráňte soklové lišty;
 • odstráňte starý náter lakom pomocou škrabovacieho stroja;
 • inštaláciou brúsneho papiera odstráňte starú vrstvu parkiet, nie viac ako tri milimetre naraz.

Na prácu v rohoch musíte použiť uhlovú brúsku. Najprv je však potrebné trhliny zatmeliť, aby si nepadla do oka, na tmel sa pridá parketový prach. Po zaschnutí tmelu sa prepíšu miesta, kde sa tieto práce vykonávali. Lak je potrebné nanášať vo viacerých vrstvách, najlepšie je, ak sú to tri vrstvy. Každá vrstva by mala dobre vyschnúť a až potom sa nanesie ďalšia..

V ktorých prípadoch škrabanie nepomôže

Škrabanie bohužiaľ nie je vždy možné. Existujú prípady, keď nie je možné obnoviť povlak:

 • keď sú štrbiny viac ako päť milimetrov, ich uzavretie tesniacou hmotou poskytne dočasné riešenie problému na niekoľko mesiacov;
 • keď je viac ako tretina povrchu podlahy v trhlinách rovnaká, problém je možné vyriešiť iba krátkodobo;
 • parkety sa zdeformovali v dôsledku zvlhnutia – v tomto prípade je potrebná výmena materiálu;
 • znateľné nerovnosti a rozdiel vo výške parketovej podlahy – to sa stane, keď bol materiál pôvodne položený v rozpore s technikou;
 • škrabanie už bolo vykonané a opakovane – povlak sa stal tenším a už nie je možné vrstvu odstrániť;
 • povrch je zospodu vystavený vlhkosti, neexistuje žiadna hydroizolácia;
 • podlaha je poškodená plošticami a mikroorganizmami – v tomto prípade výmena krytiny, aby sa zabránilo šíreniu do neporušených oblastí.

Parkety po zoškrabaní

Po vykonaní prác na obnove podlahovej krytiny by ste mali venovať osobitnú pozornosť starostlivosti o povrch. Pravidlá starostlivosti sú jednoduché a nebude ťažké ich dodržiavať. Toto sú pokyny:

 • uistite sa, že miestnosť má optimálnu úroveň vlhkosti;
 • pokúste sa minimalizovať prenikanie malých ostrých nečistôt do miestnosti, napríklad piesku, na to je potrebné nainštalovať podložky na čistenie obuvi;
 • chráňte podlahu pred priamym slnečným žiarením, na tento účel použite žalúzie, záclony, zatemnenie okien;
 • ochrana nožičiek nábytku špeciálnymi plstenými kusmi látky;
 • čistenie miestnosti iba ručne;
 • vylúčiť chemické čistenie.

Výhody škrabania parkiet

Parkety sú veľmi trvanlivý materiál. Vyzerá to sofistikovane a dodáva miestnosti luxusný vzhľad. V priebehu času sa však vzhľad povlaku zhoršuje. Malé škrabance, vymazané oblasti laku, škvrny a iné chyby kazia dojem a okolie. Lak sa nerovnomerne opotrebuje, niektoré oblasti sa opotrebujú rýchlejšie. Keď je vrstva laku úplne vymazaná, strom je odhalený, je tmavší, schne alebo naopak hromadí vlhkosť. Podlaha teda stráca svoju kvalitu a opotrebováva sa. Ak náter neobnovíte včas, budete musieť reštaurovanie opustiť pomocou šifrovania, pretože to nebude možné vykonať..

Aby sa predišlo takýmto problémom, majstri odporúčajú cyklovať povrch podlahy každých päť až šesť rokov. Predĺžite tým životnosť parkiet na mnoho rokov..

Pomocou špeciálneho vybavenia sa odstránia všetky nezrovnalosti, škrabance a parkety získajú nový vzhľad.

Ak sa chcete nezávisle zaoberať otázkou zariadenia na škrabanie parkiet, pozrite si video. Podrobne hovorí o funkciách strojov na škrabanie a brúsenie podlahy, fázach práce a hlavných nuansách, ktoré by sa mali vziať do úvahy pri obnove podlahy vlastnými rukami..

About the author