Obyvatelé naší země mají štěstí. Po celý rok si můžeme užívat teplý jarní vítr, nesoucí závratné vůně, opalovat se pod horkými paprsky letního slunce, obdivovat podzimní barvy ulic pokrytých padajícím listím a dýchat osvěžující zimní vzduch. A jak skvělé je v mrazivých mrazech sedět v teplé útulné místnosti venkovského domu a číst si svou oblíbenou knihu!
Útulnost a pohodlí v domě v zimě je v první řadě teplo. K tomu však musíte správně vybrat a nainstalovat prvky topného systému. V tomto článku budeme hovořit o nejdůležitějších zařízeních – topných kotlích. Koneckonců, člověk musí jen udělat chybu ve svém výběru a vaše bydlení v zimě se může stát jednoduše nesnesitelným..
Obsah
Výběr topného kotle
Než půjdete na topný kotel, musíte si sami vyřešit několik otázek. Za prvé se musíte rozhodnout pro typ paliva a za druhé vypočítat tepelný výkon potřebný k udržení příjemné teploty v prostorách..
Hlavní paliva
Hlavními druhy paliva, na které moderní individuální topné kotle pracují, jsou motorová nafta, elektřina, plyn, palivové dříví a uhlí..
Je skvělé, když poblíž vašeho domu běží plynový rozvod. Topení na modré palivo je v současné době považováno za nejlevnější. Pokud je zplyňování vaší oblasti stále jen v plánech, pak byste rozhodně měli zakoupit kombinovaný kotel na alternativní druhy paliva, například plyn a elektřinu, nebo plyn a naftu, abyste následně přešli na plynové topení pouze. Kotle na ohřev vody na kapalná paliva poháněné naftou by však měly být zvažovány pouze v případě, že je dům umístěn mimo jakoukoli jinou komunikaci. Obsluha je docela obtížná, pro umístění vyžadují samostatnou místnost a také speciální místo pro uložení dostatečného množství motorové nafty, která, jak musím říci, velmi specificky voní..
Hlavními požadavky, které spotřebitel klade na topná zařízení, jsou účinnost, hospodárnost a spolehlivost. Pokusme se zjistit, jak vybrat topný kotel, který splňuje všechna tato kritéria.
Jak vybrat účinný topný kotel
Aby topný kotel snadno udržoval v domě příjemné mikroklima, je nutné správně vypočítat jeho výkon. Chcete -li to provést, musíte posoudit tepelné ztráty vašeho domu..
Pokud budova není izolovaná a okna v ní jsou starého modelu, bude k vytápění každého krychlového metru místnosti zapotřebí asi 40 wattů energie. Dobře izolované pouzdro vám umožní ušetřit 20 W, to znamená, že v tomto případě by při výpočtu pro každý metr krychlový měl být naplánován výkon 20 W. Pokud existují další faktory, které zvyšují tepelné ztráty, jako jsou stěny ze silikátových cihel nebo umístění domu v klimatické oblasti s velmi nízkými zimními teplotami, měla by být hodnota výkonu potřebná k vytápění jednoho kubického metru místnosti zvýšena na 50 W.
Nemá cenu kupovat kotel, v jehož technických charakteristikách je uvedena přijatá hodnota výkonu. Všichni výrobci zpravidla předepisují v dokumentech maximální možný výkon a není skutečností, že jej zařízení během provozu skutečně vyrobí. Abyste měli jistotu, že zakoupený kotel splní vaše očekávání, zvyšte výslednou hodnotu výkonu o dalších 20-25 procent. Nikdy nevíte, tlak plynu v systému náhle klesne, nebo napětí z elektrického obvodu nebude stačit. Navíc neustálý provoz na hranici možností výrazně sníží životnost kotle..
Pokud jste si dali za cíl vybrat opravdu účinný topný kotel, nezapomeňte zkontrolovat objem jeho topeniště. Pokud se ukáže, že je příliš velký, pak bude hořící palivo ochlazováno konstantním proudem vzduchu, a pokud je příliš malé, pak palivo nevydá maximální množství tepla kvůli nedostatku kyslíku, bez kterého normální spalování není možné..
Jak vybrat ekonomický topný kotel
Přirozenou touhou každého spotřebitele je snížit náklady na vytápění. Přesto v zimní sezóně máme poměrně dlouhý a nesprávný výběr typu paliva a kotel může výrazně zasáhnout do kapsy. Výměník tepla, který přenáší teplo do chladicí kapaliny, je zodpovědný za hospodárnost spotřeby paliva, proto při nákupu kotle musí být tomuto prvku věnována náležitá pozornost..
Nejprve je třeba se zeptat, z jaké tloušťky je výměník tepla vyroben. Čím silnější jsou jeho stěny a čím vyšší je tepelná vodivost, tím více tepla může předat vodě..
Trh nabízí kotle s výměníky tepla dvou typů: litina a ocel. Litina je považována za odolnější vůči korozi a trvanlivou, ale váží mnohem více, což ztěžuje její přepravu a je velmi křehká. Litinové výměníky tepla jsou velmi často poškozeny během nakládky nebo vykládky.
Kotle s ocelovou spalovací komorou jsou lehké a odolné proti poškození, ale při nesprávném použití velmi rychle selžou. U takového zařízení je správný návrh topného systému velmi důležitý..
Pokud je v datovém listu stále možné zjistit materiál, ze kterého je výměník tepla vyroben, pak s tloušťkou oceli je situace poněkud komplikovanější. To zjistíte podle hmotnosti kotle. Výměník tepla se stěnami 3 mm a výkonem 10 kW nemůže vážit více než 70 kg a právě tyto kotle jsou považovány za nejúčinnější. Zmenšení stěn alespoň o 1 mm vede ke snížení hmotnosti o 15-20 kg, takže byste neměli kupovat kotle s hmotností nižší než 40-45 kg, účinnost v tomto případě nepřichází v úvahu.
Jak vybrat spolehlivý topný kotel
Spolehlivost topného kotle, v chápání většiny lidí, je jeho ochrana proti požáru. Pokud mluvíme o plynovém zařízení, pak aby se zabránilo úniku plynu, který ohrožuje nejen požár, ale také vážný výbuch, musí být vybaveny hořáky správného provedení. Dalším prvkem, který musí být nutně vybaven plynovým zařízením, je systém automatického vypnutí při přerušení dodávky plynu. Nikdo asi nemusí vysvětlovat, proč je její absence nebezpečná..
Zvažovali jsme tedy hlavní výběrová kritéria, která fungují pro všechny typy kotlů. Nyní se musíte seznámit s výhodami a nevýhodami každého konkrétního typu zařízení.
Typy topných kotlů
Na moderním trhu je tolik topných kotlů, že nejen „se vám doširoka rozevírají oči“, ale mezi jejich rozmanitostí jste obecně ztraceni. Plynové, elektrické, kombinované, atmosférické a některé jsou také ve dvou verzích: stěna a podlaha – hlava se točí. Pojďme v klidu pochopit jejich výhody a nevýhody. Začněme tím nejběžnějším.
Plynové kotle
Hlavní výhodou plynového kotle je jeho hospodárnost. Za zmínku stojí také jednoduchost jeho instalace a snadná údržba. Díky své kompaktnosti se vyznačují vysokou účinností. K odvádění spalin stačí malá větrací šachta.
Hlavní nevýhodou plynového zařízení je nutnost získat povolení od speciálních vládních agentur k jeho instalaci. Vydává se po důkladné kontrole dodržování následujících pravidel:
- u podlahových konstrukcí je vyžadována větraná kotelna se samostatným vchodem;
- u závěsných je nutné, aby byla zachována určitá vzdálenost ke stropu, podlaze a stěnám;
- místo pro umístění kotle musí být vybráno v souladu s přijatými pravidly požární bezpečnosti.
Podle konstrukce hořáku jsou plynové kotle rozděleny na tlakové a atmosférické kotle. Atmosférické pracují téměř bezhlučně a jsou spolehlivější. Nasáté jsou účinnější díky zařízení s ventilátorovými hořáky, které umožňují zvýšit účinnost až o 90–95%. Je pravda, že na rozdíl od atmosférických jsou mnohem hlučnější a dražší..
Podle způsobu instalace se rozlišují podlahové a nástěnné plynové topné kotle. Jejich funkčnost je téměř stejná, ale velikost a výkon se mohou výrazně lišit. Pokud vybíráte kotel pro velkou chatu, pak by se nemělo uvažovat ani o nástěnném topném kotli. Používají se pouze k vytápění malých místností až do 320 metrů čtverečních. Samozřejmě můžete nainstalovat několik takových struktur, ale proč, pokud existuje příležitost ke koupi výkonnějších plynových kotlů na podlahové vytápění? Nástěnné kotle jsou obvykle malé a uklizené. Lze je zavěsit do kuchyně, hodí se do interiéru, aniž by byly zvlášť nápadné. Mnoho z nich má dokonce velmi vysokou účinnost, zejména ty modely, které jsou vybaveny oběhovým čerpadlem..
Pomocí topných kotlů můžete vyřešit problém s dodávkou teplé vody ve venkovském domě. Modely stojící na podlaze jsou obvykle vybaveny topnými nádržemi, ve kterých je voda ohřívána pomocí výměníku tepla připojeného k topnému okruhu, a nástěnné dvouokruhové kotle jsou vybaveny vestavěnými průtokovými výměníky teplé vody.
Elektrické kotle
Hlavní výhodou, kterou každý elektrický topný kotel má, je absence produktů spalování, což eliminuje potřebu vybavovat komíny a speciální místnosti pro jejich umístění. Tato „malá kotelna“ má kompaktní velikost. Takové kotle se snadno instalují a jsou tiché, ale mají také významné nevýhody:
- Ruská elektrická vedení nejsou vždy schopna dodat energii potřebnou pro normální fungování elektrického zařízení;
- v případě výpadku proudu bude nutné hledat alternativní způsoby vytápění;
- vysoké náklady na elektřinu.
V naší zemi by takové kotle měly být považovány pouze za záložní možnost pro případ selhání hlavního zařízení..
Olejové kotle
Bohužel, kromě vysoké účinnosti, takové kotle prakticky nemají výrazné výhody, ale mají dostatek nevýhod:
Na základě výše uvedeného můžeme dojít k závěru, že se doporučuje nákup takových kotlů pouze v případě, že není možné provozovat topná zařízení jiného typu..
Kotle na tuhá paliva
Kotle na tuhá paliva jsou k dispozici téměř ve všech oblastech naší země a palivo pro ně je levné. Významnou nevýhodou, která většinu spotřebitelů děsí, je nízká účinnost a potřeba častého nakládání palivového dříví, uhlí, rašeliny nebo koksu a také čištění popelníku, takže nejsou příliš oblíbené..
Montáž topných kotlů
Před zahájením instalace topného kotle je nutné připravit místo, kde bude umístěn. Pro zařízení vypouštějící produkty spalování je nutné připravit vertikální větrací šachtu-komín. To neplatí pro zařízení s uzavřenými spalovacími komorami, v tomto případě je zapotřebí horizontální (koaxiální) komín, přivedený přímo na ulici.
Expanzní nádrž je instalována v nejvyšším bodě systému a pokud kotelna není vytápěna, musí být expandér izolován. Přívodní a vratné potrubí by mělo být položeno se sklonem ke směru pohybu chladicí kapaliny.
Vlastnosti instalace plynových kotlů
Místnost pro instalaci plynového topného kotle musí splňovat následující požadavky:
Ke stěně, v blízkosti které bude umístěn kotel, musí být připevněna speciální podpěra a pro namontované kotle – spojovací prvky, které nedovolí tělu dotknout se stěn. Po instalaci kotle na místo je nutné provést potrubí, to znamená připojení elektrických obvodů (pokud existují), potrubí vody a topení v plném souladu s vypracovaným a schváleným schématem. Je nutné umístit filtry před čerpadlo, aby se zabránilo vniknutí vodního kamene a jiných usazenin do kotle a do topných trubek.
Vlastnosti instalace kotlů na tuhá paliva
V místnosti, kde se plánuje umístění kotle na tuhá paliva, musí být podlaha naprosto rovná. Je požadováno odvětrávání a komín, který je umístěn v hlavní stěně budovy. Celková výška komína z roštu by měla být více než 5 m a výška jeho vyčnívající části nad střechou by podle pravidel měla přesáhnout 50 cm. Komín pro kotle na tuhá paliva musí být vybaven výklenkem pro čištění sazí hlubokých alespoň 50 cm, které jsou zakryty dveřmi.
Kotel by měl být instalován tak, aby byl pod úrovní podlahy, a aby byl zajištěn volný přístup do jeho topeniště, nejméně jeden metr široký.
Vlastnosti instalace elektrických kotlů
Instalace elektrických kotlů není obtížná. Jediné požadavky, které se na něj vztahují:
- zajištění volného přístupu;
- spodní odbočná trubka musí být umístěna pod úrovní radiátorů;
- připojení je provedeno přes proudový chránič.
Při instalaci jakéhokoli kotle byste si měli pamatovat na potřebu přísného dodržování schváleného schématu, jinak můžete zapomenout na jeho účinnost.