Hlavní funkcí vysokotlakého palivového čerpadla je dodávka motorové nafty k zajištění výkonu motoru. Existuje několik typů palivových čerpadel, která se liší principem činnosti, strukturou a rozsahem. Budeme dále zvažovat vlastnosti zařízení vysokotlakého palivového čerpadla..
Obsah:
Vysokotlaké palivové čerpadlo: funkční vlastnosti
Hlavní funkcí vysokotlakého palivového čerpadla je přenos nafty po určitou dobu, což zajišťuje provozuschopnost celého systému. Ve vztahu ke způsobu a principu činnosti mají palivová čerpadla přímou dobu působení nebo vstřikování akumulátoru.
První možnost zahrnuje implementaci mechanického pohonu se současným tokem vstřikování a přívodu. K vytvoření určitého tlaku se používá píst umístěný v čerpadle.
Druhá verze vysokotlakého čerpadla se vyznačuje tokem motorové nafty pod vlivem stlačeného plynu nebo pružinového mechanismu. Některá zařízení se vyznačují přítomností čerpadel, která mají navíc hydraulický akumulátor. V tomto případě jsou injekce a injekce oddělené procesy, které se vyskytují v různých intervalech. Vstřikování a distribuce motorové nafty je tedy rovnoměrné a vysoce kvalitní..
Vysokotlaké palivové čerpadlo má určitý provozní princip, jehož podstatou je otáčet hřídel třídiče, získat určité vstřikování a přenést ho na klikový hřídel.
V procesu otáčení třídícího hřídele narazí určitý mechanismus na povrch tlačného zařízení a způsobí jeho posunutí. Dále je pružina stlačena a píst stoupá. Současně se postupně vytlačí určité množství paliva.
Aby se změnilo množství motorové nafty dodávané čerpadlem, používají se sklenice na víno, otáčející se jedním nebo druhým směrem. Mezi další prvky palivového čerpadla zaznamenáváme:
1. Část, postupující vstřikování – mění úhel vstřiku v závislosti na rychlosti mechanismu, sestává z předních, poháněných polovičních spojek, závaží, tažných pružin a opěrných čepů. V případě minimálního obratu mechanismu jsou závaží utažena pružinami. S nárůstem výkyvných mechanismů se pružiny dostanou do odporu.
2. Regulátory typu všech režimů – mohou měnit množství motorové nafty dodávané čerpadlem. Skládá se z těla, krytu, závaží, dílů, seřizovacích šroubů.
Regulátor zajišťuje provozuschopnost motoru. Pokud se otáčky zvyšují, zvyšuje se množství motorové nafty dodávané do systému. S nárůstem zatížení následuje pokles rychlosti. Rack, reguluje tok motorové nafty, když se pohybuje na jednu stranu, motor se zastaví nebo nastartuje.
Cena a odrůdy vysokotlakého palivového čerpadla
Vysokotlaké naftové palivové čerpadlo je jedním z hlavních prvků, které zajišťují výkon vznětových motorů. Hlavní funkce čerpadla jsou:
- přidělení určitého množství motorové nafty do systému k zajištění jeho provozu;
- seřízení výkonu motoru.
Píst a válec jsou hlavními součástmi systému palivového čerpadla. K jejich výrobě se používá vysoce kvalitní tvrzená ocel a vysoká přesnost jejího zpracování. Mezi těmito prvky je velmi malá mezera, která se nazývá přesný vztah..
Pokud jde o konstrukční vlastnosti vysokotlakých palivových čerpadel pro naftu, je třeba rozlišovat tři hlavní typy:
- řadové vysokotlaké palivové čerpadlo;
- distributor čerpadel;
- mechanismus hlavní řady.
Pro vstřikování motorové nafty v první verzi čerpadla se používá pouze výše popsaný pár pístů z pístu a válce. V distribučním stroji je několik distribučních párů. Pomocí hlavních sedimentů je palivo dodáváno do akumulátoru.
Použití vysokotlakého palivového čerpadla pro naftu je také spojeno se systémy přímého vstřikování u motorů poháněných benzínem. Doporučujeme vám seznámit se s funkcemi každého typu palivového čerpadla:
Provoz řadového vysokotlakého palivového čerpadla
Tento mechanismus má tolik párů pístů, kolik je v motoru válců. Páry pístů jsou namontovány v části těla, která také obsahuje vedení, kterými palivo vstupuje a je odebíráno z jednotky. Píst se pohybuje díky třídicímu hřídeli, který je spojen s klikovým hřídelem na motoru. K připojení pístů k vačkám slouží pružiny..
V procesu otáčení třídicího hřídele tlačí písty. Dále probíhá otevírání a zavírání přístupového mechanismu, pod tlakem se palivo přesune do požadovaného vstřikovače.
Aby bylo možné upravit množství motorové nafty dodávané do systému a načasování jeho příchodu, používají se mechanická i elektrická zařízení. Aby bylo možné provést mechanické seřízení mechanismů, měl by být píst otočen do pouzdra; na jeho povrchu je stojan s malými zuby. Na horním okraji pístu je umístěn šikmý prvek, který umožňuje měnit množství motorové nafty dodávané čerpadlem.
Pokud dojde ke změně počtu otáček na klikovém hřídeli, mělo by se také změnit načasování přívodu paliva do systému. Pro tyto účely se používá odstředivá část umístěná na vačkovém hřídeli. Ve vnitřní části dílu jsou umístěna závaží, která se při zvyšování otáček motoru začínají rozcházet. Současně, pokud se zvýší otáčky motoru, pak je palivo dodáváno rychleji, jinak se tok paliva zpomalí.
Vysokotlaká řadová palivová čerpadla se vyznačují vysokou úrovní spolehlivosti. K mazání čerpadel se používá motorová nafta. Tato varianta čerpadla se nejčastěji používá v motoru s oddělenými komorovými systémy..
Schéma distribuce vysokotlakého palivového čerpadla
Distribuční čerpadla mají více pístů, které slouží válcovým kufrovým předmětům. Distribuční čerpadla jsou lehčí a větší. Současně je zajištěn rovnoměrný tok paliva do systému. Kromě toho se vyznačují nízkou životností mechanismů. Tato čerpadla se nejčastěji používají v pohonných systémech osobních automobilů. Distribuční palivová čerpadla jsou tří typů:
- třídící jednotka s koncovými vlastnostmi;
- s vložkami s vačkami;
- externí vačkový pohon.
První a druhá možnost jsou v provozu více žádané. Vzhledem k tomu, že se vyznačují absencí částí silového zatížení na povrchu, je doba používání takových čerpadel mnohem delší.
Distribuční palivové čerpadlo s pohonným mechanismem třídícího typu je vybaveno válcovou tyčí, která se otáčí a přivádí palivo do systému. Pro pohyb tam a zpět slouží třídící podložka, která je umístěna na povrchu válečků. Pružina se používá k vrácení mechanismu do původní polohy..
K zajištění rotace pohybů slouží hnací hřídel, který odděluje palivo pro každý z válců. K nastavení množství motorové nafty vstupující do systému se používá mechanický nebo elektrický mechanismus. Mechanismy mechanického typu se skládají z odstředivé části a závaží, které mají na prvek vliv ve formě dávkovače, který mění množství motorové nafty, která vstupuje do systému..
Aby bylo možné upravit množství vstřikování paliva, má nepohyblivý prstenec, jehož úhel sklonu určuje stupeň změny této hodnoty. Distribuční čerpadlo se skládá z pracovního toku, který vstřikuje palivo, vstřikuje a distribuuje ho. Rotační distribuční čerpadla využívají ke vstřikování a distribuci paliva dva písty. S jejich pomocí se dodává motorová nafta.
Když se písty pohybují k sobě, tlak se zvyšuje a motorová nafta stoupá, poté je transportována do postřikovače tlakovými ventily. Chcete -li do systému dodávat motorovou naftu, natlakujte pomocí mechanismu čerpání paliva. Nejčastěji se montuje na hnací hřídel v sekci skříně. K zajištění mazání takového mechanismu se používá motorová nafta, která je v části těla..
Účel vysokotlakého palivového čerpadla hlavního typu
Použití hlavního palivového čerpadla naftového typu je důležité pro systémy vstřikování baterií. V této situaci vstřikuje motorovou naftu. Pomocí hlavních mechanismů čerpání motorové nafty je v systému zajištěn vysoký tlak. Tato čerpadla mají jeden až čtyři písty. K provádění jejich pohonu se používá třídicí hřídel nebo podložka..
V procesu otáčení třídicích hřídelů se prvky přesouvají do horní a dolní části zařízení. S nárůstem objemu kompresních oddílů se tlak v nich snižuje. Sací ventil se otevře a dovnitř vstoupí motorová nafta.
Jak se tyče pohybují nahoru, tlak se zvyšuje a ventil se zavírá. K regulaci toku motorové nafty do systému jsou dostatečné otáčky motoru. On je hlavní dávkovač. Ve vztahu k signálu mechanismů elektronických bloků je ventil uzavřen a je upravena motorová nafta vstupující do systému.
Nastavení vysokotlakého palivového čerpadla
Při kontrole a seřizování palivových čerpadel je nejlepší spolehnout se na kvalifikovaný personál. Čerpadla se nastavují pomocí speciálního vybavení ve formě stojanů.
Čerpadlo je nastaveno ve spojení s osvědčenými tryskami, které mají průřezové připojení. Instalace vstřikovačů se provádí přímo na motoru postupně ve vztahu k sekčním mechanismům čerpadla.
Při kontrole palivových čerpadel by měla být sledována jak počáteční fáze dodávky paliva, tak proces jeho pohybu. Před zahájením úpravy byste měli provést následující akce:
- olej použitý v motoru se nalije do části klikové skříně čerpadla, olej by měl být nalit horním krytem až k vypouštěcímu prvku v čerpadle;
- během procesu plnění nezapomeňte ucpat vypouštěcí otvor, k tomuto účelu se používá šroubovací zátka.
Kontrola těsnosti ventilových mechanismů jejich lisováním naftou. Palivo je dodáváno přes přívodní kanály, ke kontrole tlaku slouží tlakoměr. Vezměte prosím na vědomí, že přítomnost netěsnosti v přípojkách čerpadel je nepřijatelná..
Chcete -li určit začátek toku paliva do mechanismů, otočte třídicí hřídel pod určitým úhlem. K otáčení tohoto mechanismu se používá polospojka poháněného typu. V tomto případě by poloha kolejnic měla mít poměr s maximálním posuvem.
Abyste určili začátek toku paliva, měli byste pečlivě sledovat jeho odtok z potrubí. Každá ze sekcí musí dodávat palivo v určitou dobu. Rozpor mezi ukazateli by neměl být větší než dvacet jednotek. Tlaková pata je instalována pod sekcí pístu a je volena ve vztahu k číselným indikátorům vytištěným na patě.