Ako rozmraziť rúrku

Zima je takým ročným obdobím, ktoré prináša nielen nezabudnuteľné a radostné zážitky z oslavy nového roka alebo lyžovania. Zima je vážnou skúškou pre živé bytosti aj pre všetky druhy inžinierskych systémov, ktoré vytvoril človek, aby zlepšil svoj život. Testy pri nízkych teplotách sa priamo dotýkajú prívodu vody. V chladnom počasí sa stáva, že vodné potrubie zamrzne. Preto budú znalosti, ako napríklad rozmrazovanie rúrok v zime a nezostať v tejto dobe bez vody, celkom užitočné..

Obsah:

Potreba rozmraziť potrubia

Ak ste včas neizolovali vodné potrubia, potom môže nastať situácia, keď voda v potrubiach zamrzne. Ak ste včas venovali pozornosť vyššej moci vodou z vodovodu, potom to vôbec nie je dôvod na paniku. Existuje mnoho spôsobov, vrátane „ľudových“, ako rozmraziť vodnú fajku vlastnými rukami.

Z triviálnych dôvodov vodné potrubie zamrzne: nesprávna technológia kladenia potrubí (pre túto oblasť sa neberie do úvahy hĺbka zamrznutia alebo potrubia nie sú izolované), ako aj nedostatok vykurovania v miestnosti. Dôvody zamrznutia systému môžu byť aj tieto: potrubím sa prepravuje veľmi malý objem vody alebo sa potrubie prevádzkuje pri veľmi nízkych teplotách.

Je potrebné mať na pamäti, že rozmrazovanie rúrok, ktoré sú umiestnené na prístupných miestach, nespôsobuje žiadne zvláštne ťažkosti (napríklad sa musia zahriať iba pomocou bežného domáceho sušiča vlasov), ale pri odmrazovaní môžu nastať určité ťažkosti. potrubia pri pokládke pod zemou. Je celkom dobré, ak sú rúry vo vstupnom bode zmrazené, pretože steny môžete jednoducho zahriať. Bod mrazu sa však často nachádza niekoľko metrov od budovy..

Otázka rozmrazovania rúrok je vyriešená pomocou improvizovaných prostriedkov, ktoré sú k dispozícii v každom dome: fúkač, elektrický ohrievač, profesionálny stavebný sušič vlasov (môžete použiť aj sušič vlasov). Pred zvážením možností rozmrazovania vodovodných potrubí však musíte pochopiť niekoľko užitočných rád..

Proces odmrazovania je celkom jednoduchý, ak sú rúry kovové. Za týmto účelom vezmeme konvenčný zvárací stroj a spojíme ho s rôznymi koncami potrubia. Táto jednoduchá metóda odstráni takýto problém do 3 – 4 hodín. Čím dlhšia je časť mrazeného potrubia, tým dlhšie trvá odmrazovanie. Dnes sa však vo vodovodných sieťach používajú hlavne PE rúry, ktoré sú vyrobené z polyetylénu s vysokou hustotou a odolávajú tlakom až do 10 atmosfér..

Nie sú zničené zmrazením a nepodliehajú korozívnym procesom. Polyetylén podľa svojich vlastností nepôsobí ako vodič elektrického prúdu, čo naznačuje, že nie je možné odmrazovať pomocou zváracieho stroja. Odstránenie zátky ľadu pomocou oceľovej tyče je tiež spojené s poškodením potrubia..

Tradičné metódy rozmrazovania potrubí

Dnes existuje veľa spôsobov odmrazovania, takže nie je ťažké odstrániť ľad z kanalizácie alebo vodovodného potrubia..

Vonkajšie vykurovanie

Vonkajšie odmrazovanie rúrok má veľmi dôležitú nevýhodu – je potrebné otvoriť priekopu, v ktorej je položená kanalizácia. Kopanie samotnej mrazenej pôdy (a je, ak sa v potrubí vytvoril ľad), je zrejmé, že to nie je najpríjemnejšia činnosť. Ale napriek tomu, ak veľkosť korku nie je príliš veľká, potom táto metóda môže stáť za to použiť..

Potom, čo ste otvorili priekopu, musíte sa pozrieť na materiál, z ktorého je rúrka vyrobená. Je rozdiel v tom, ako rozmrazovať plastové alebo kovové rúry. V prvom prípade musíte použiť také elektrické ohrievače, aby teplota nebola veľmi vysoká – až 100 – 110 stupňov. Pri tom všetkom má tiež zmysel pokryť dodatočne vykopanú oblasť slušnou vrstvou tepelnej izolácie počas procesu vykurovania, takže zadná strana zariadenia nebude ohrievať ulicu a potrubia sa budú zahrievať rýchlejšie..

Pri kovových rúrach je spôsob použitia otvoreného ohňa použiteľný prostredníctvom zariadení, ako sú plynové horáky, dúchadlá, palivové drevo, ako aj akékoľvek zdroje plameňa s dlhou dobou horenia. Z takýchto vplyvov sa plast môže jednoducho roztaviť..

Vnútorné vykurovanie

Rozmrazovanie kanalizačných potrubí má v porovnaní s vodovodnými potrubiami určité nuansy. Na jednej strane veľký priemer takýchto rúrok ponúka významné výhody pre vnútorné vykurovanie. Na druhej strane tieto potrubia poskytujú pomerne veľký objem nahromadeného ľadu so zmrazenou zeminou, a teda veľkú kontaktnú plochu, čo povedie k zvýšenému prenosu tepla z vonkajších aj vnútorných ohrievačov..

Pred odmrazovaním plastových rúrok zvnútra musíte urobiť nie príliš komplikované zariadenie: opraviť vykurovací prvok v tvare písmena U na doske so zaoblenými hranami. Súčasne sa vyžaduje, aby ohyb vyčnieval za predný okraj dosky, ostatné časti vykurovacieho telesa by nemali vyčnievať za jeho hranice, aby nedošlo k žiadnemu kontaktu so stenami ohrievacieho potrubia.

Pretože sú známe jeho rozmery a vzdialenosť k zástrčke, na rozmrazovanie plastových rúrok je tiež potrebné ku kontaktom vykurovacieho telesa pripojiť drôt príslušnej dĺžky a na kovovú plastovú rúru pripevniť doska, ktorá bude pôsobiť ako posúvač.

Zo strany drezov je celá konštrukcia zasunutá, pretože sklon splaškového systému je vyrobený presne v tomto smere, zhora jednoducho nie je kam odtiecť roztavenú vodu. V tomto prípade sa vykurovací prvok zapne do siete až potom, čo je vložený do potrubia, a pri každom pohybe, keď sa zátky topia, sa vypne.

Zariadenia na kovové rúry

Najúčinnejším spôsobom odstránenia ľadu z vodnej fajky je priemyselný stroj na rozmrazovanie rúrok. Takéto zariadenie je však určené iba pre kovové rúry; táto technika sa nevzťahuje na plastové rúrky. Princíp činnosti zariadenia je pomerne jednoduchý a priamy. Svorky sú pripevnené k okrajom požadovanej časti potrubia, ktoré je potrebné odmraziť, potom sa aplikuje prúd. Potom sa potrubie zahreje a začne rozmrazovať zmrazené miesto.

Pri použití zariadenia na rozmrazovanie kovových rúrok by sa mali analyzovať nasledujúce údaje: potrubie s dĺžkou až 23 metrov a priemerom až 6 centimetrov sa rozmrazuje až 60 minút. Pri väčšom priemere potrubia je potrebné inštalovať svorky na kratšiu dĺžku, a to najmä v oblasti rôznych spojovacích a meracích zariadení. Pri rozmrazovaní vodných alebo kanalizačných potrubí je potrebné, aby bol v systéme prítomný tlak vody.

Netradičné spôsoby rozmrazovania potrubí

Okrem tradičných spôsobov ohrevu rúr vám môžeme ponúknuť tri spôsoby odmrazovania polyetylénových rúr, ktoré sú „know-how“ našich ľudových remeselníkov. Bez ohľadu na nejakú výstrednosť stále fungujú. Ich jedinou nevýhodou je, že sú vhodné iba pre potrubia, ktoré majú malý priemer..

Horúca voda

Pri použití tejto metódy treba mať na pamäti, že ľadová zátka nedovolí, aby sa dovnútra dostala horúca voda, ak ju nalejete len tak. Preto je potrebné nájsť spôsob, ako dodať horúcu vodu do mrazenej zóny. Rúru môžete rozmraziť pomocou rúrky alebo hadice s menším priemerom. Napríklad, ak je potrebné odmraziť vodnú fajku s priemerom 25 alebo 30 milimetrov a mrazený segment je rovný, potom bude použitie kovoplastových rúrok s priemerom 16 milimetrov účinnejšie.

Na začiatok narovnáme kovoplastovú rúrku a potom ju zatlačíme do mrazenej rúrky, kým sa nedotkne ľadu. Potom potrubím dodávame horúcu vodu na miesto zmrazenia. Rozmrazená voda bude vytekať medzerou medzi kovovo-plastovou rúrkou a vodnou fajkou. Ak máte obmedzené zásoby vody, môžete rozmrazenú vodu použiť v druhom kruhu, to znamená, že ju zohrejete a pošlete späť na miesto zmrazenia..

Ľadová zátka sa zároveň rozpustí a môžete pokračovať v ručnom rozmrazovaní potrubia a posúvaní malého kovoplastového potrubia ďalej. Ale ak má časť potrubia, ktorá je zmrazená, zákruty a ohyby, nebude v tomto prípade možné použiť tuhú kovoplastovú rúrku. Ale môžete si vziať tvrdú hadicu.

Treba poznamenať, že obyčajná zavlažovacia hadica na to nie je vhodná, jednoducho zmäkne z horúcej vody a nebude možné ju pretlačiť. V takejto situácii sa ukázali ako účinné hadice na pripojenie plynovej fľaše a kyslíkové hadice. Tieto hadice sú dosť tuhé, ale stále ich môžete tlačiť zo vstupu maximálne 15 metrov. Okrem toho sú také hadice dosť ťažké a mali by byť do potrubia zatlačené s veľkým úsilím..

Esmarchov zavlažovač

A teraz stojí za to zistiť, ako rozmraziť potrubie, ak sa ľad hromadil desiatky metrov od vášho domu a samotné potrubie má zákruty a ohyby. Napriek tomu existuje ekonomický a efektívny spôsob: Na tieto účely budete potrebovať súpravu vodnej hladiny budovy, hrnčeky Esmarch (banálny klystír) a drôt z tvrdenej ocele. Takáto súprava má nízke náklady a farma má mnoho všetkých jej súčastí..

Najprv musíte zarovnať drôt a rúrku hydraulickej úrovne a potom koniec drôtu naskrutkovať na hydraulickú úroveň elektrickou páskou. Aby bola na konci drôtu zaistená väčšia tvrdosť, je potrebné urobiť slučku. Samotný drôt by nemal vyčnievať a koniec trubice hydraulickej úrovne by mal vyčnievať jeden centimeter pred drôtom. Potom musíte druhý koniec vodnej hladiny pripojiť k Esmarchovmu hrnčeku a potom zatlačte drôt hadičkou do prívodu vody, kým sa nezastaví..

Vzhľadom na to, že hydraulická vyrovnávacia rúrka má malý priemer a nízku hmotnosť, pohybuje sa potrubím celkom ľahko, pričom všetky zákruty prekonáva pomerne jednoducho. Potom nalejeme horúcu vodu a urobíme „klystír“ pre mrazený prívod vody. Pod vodovodné potrubie je potrebné umiestniť nádobu na zber rozmrazenej vody, pretože koľko horúcej vody sa naleje, rovnaké množstvo vyleje studená.

Potom tlačíme drôt s hydraulickou vyrovnávacou trubicou postupne, ako sa ľad topí. Tento spôsob odmrazovania rúr je veľmi dlhý, to znamená, že za hodinu môžete rozmraziť iba jeden meter potrubia. To znamená, že počas pracovnej doby je možné z ľadu odmraziť 5-7 metrov rúrok..

Použitie prúdu

Uvažujte o nasledujúcej situácii, keď máte mrazenú polyetylénovú vodnú fajku dlhú 50 metrov, priemer 20 milimetrov a hĺbku pokládky až 80 centimetrov. Treba poznamenať, že taká hĺbka na položenie vodovodného systému je nedostatočná, preto vodovodný systém zamrzol. Ďalšou charakteristickou črtou je, že prívod vody je umiestnený pod vozovkou. V takom prípade utility zvyčajne odporúčajú počkať, kým príde rozmrazenie, ale stále existuje spôsob, ako sa bez neho zaobísť..

Budete potrebovať nasledujúce vybavenie: zástrčku pre zásuvku, dvojžilový medený drôt (hrúbku a dĺžku úseku vyberáme podľa priemeru a dĺžky prívodu mrazenej vody), hadicu a kompresor na čerpanie rozmrazená voda. Napríklad pre rúrku s priemerom 20 milimetrov môžete použiť drôt s priemerom 2,5-3 milimetrov a automobilovú palivovú hadicu s priemerom 8 milimetrov, ako aj konvenčný automobilový kompresor (v extrémnych prípadoch môžete použiť pumpu).

Varujeme vás, že pri použití tejto metódy samozamrazovacích rúrok musíte byť veľmi opatrní, pretože práca sa vykonáva pomocou vysokého napätia. A teraz je potrebné toto všetko pripraviť na rozmrazovanie rúrok. Z malej časti drôtu je potrebné odstrániť vonkajšiu izoláciu, rozdeliť ju na dva drôty, z jedného z nich odstrániť izoláciu a zostávajúci drôt v izolácii opatrne ohnúť v opačnom smere pozdĺž vodovodného potrubia. V tomto prípade je potrebné zabezpečiť, aby izolácia nebola poškodená..

Ďalej, prakticky v blízkosti ohybu drôtu, by sa malo vykonať 3-5 otáčok holého drôtu (čo najtesnejšie k sebe) a jeho zostávajúci koniec by sa mal odrezať. Potom je potrebné z vykonaných závitov ustúpiť 2-3 milimetre, potom – obnažiť druhý drôt a omotať ho okolo drôtu rovnakým spôsobom. Závity prvého a druhého drôtu sa nesmú dotýkať..

A na druhom konci drôtu spojíme „jednotku“ a zástrčku (takéto zariadenie sa ľudovo nazýva „žiarovka“). Ak je umiestnený do vody a pripojený k elektrickej sieti, potom keď prúd prechádza vodou, dôjde k zodpovedajúcej reakcii, pri ktorej dôjde k veľkému uvoľneniu tepla. V tomto prípade je takéto zariadenie ideálne, pretože sa ohrieva iba voda a samotné drôty zostávajú studené, to znamená, že plastové rúrky ani omylom nezmiznú..

Toto zostavené zariadenie je potrebné skontrolovať. Na tento účel sa odporúča poslať zariadenie do nádoby s vodou a pripojiť ho k zdroju napájania. Ak pocítite slabé bzučanie a bubliny opúšťajú kontakty, jednotka funguje. Ešte raz pripomíname: počas prevádzky zariadenia a pri kontakte s vodou môže dôjsť k úrazu elektrickým prúdom..

Pokračujeme v rozmrazovaní potrubia sami. Drôt musí byť opatrne zasunutý do potrubia, aby sa neohýbal. Preto je potrebné vziať drôt väčšieho prierezu. Keď sa drôt opiera o zástrčku ľadu, je potrebné zapnúť „bulbululátor“ a počkať jednu alebo dve minúty. Potom sa musíte pokúsiť posunúť drôt ďalej, pretože ľad sa začal topiť.

Keď je rozmrazený asi meter potrubia, musí byť roztavená voda vyfúknutá pomocou kompresora, čo je potrebné na zníženie objemu ohriatej vody a tak, aby vodovodný systém opäť nezamrzol v už odmrazených oblastiach. . Ak existuje špeciálne vybavenie, odporúča sa zvárať žeriav na potrubie. Keď voda preteká potrubím, drôt z nej nie je vytiahnutý, ale kohútik je zatvorený, takže v mieste, kde sa vykonáva postup odmrazovania, nedôjde k zaplaveniu.

Ako zabrániť zamrznutiu potrubí

Už ste prišli na to, ako sa vysporiadať s ľadom vo vodovodnom potrubí. Tomu však môžete zabrániť, ak sa pokúsite. Aby ste nezmrazili plastové rúrky, musíte si pamätať:

V zime sa teda majitelia súkromných domov často stretávajú s tým, že voda v prívode vody zamrzne. V tejto situácii je hlavnou vecou včasná reakcia a prijatie potrebných opatrení. Na rozmrazenie vodnej fajky môžete použiť tradičné metódy odmrazovania pomocou špeciálneho zariadenia na rozmrazovanie rúrok s vnútorným a vonkajším ohrevom. Spolu s tým existujú aj účinné alternatívne metódy, testované ľudovými remeselníkmi v praxi..

About the author