Ako si vybrať digestor do kuchyne

Muž, ktorý vynašiel odsávač pár, je génius! Je škoda, že jeho meno upadlo do zabudnutia, inak by bol poskytnutý pamätník vynálezcovi. Nádherná jednotka bola pôvodne navrhnutá tak, aby odstraňovala nepríjemné pachy z miestnosti, kde niečo neustále vrie a strieka. Zariadenie postupne začalo získavať modernejší tvar, čím ďalej tým viac sa vzďaľovalo svojmu priamemu účelu. Nie, kuchynské digestory stále plnia misiu, ktorá im bola pridelená, ale okrem toho sú schopné ďalších „výkonov“.

Obsah:

Typy kuchynských digestorov

Úlohou kuchynského čističa vzduchu je nielen odstrániť nepríjemný zápach, ale aj vyčistiť vzduch od sadzí, ktoré, ktoré sa usadzujú na nábytku, riade a ďalších atribútoch akejkoľvek kuchyne, kazia ich vzhľad. Ventilátor umožňuje kapucni zvládnuť oba problémy. Vytvára vzdušný ťah a tým doslova vytláča sadze aj „dych vyrážajúce arómy“. Podľa princípu vplyvu sú kukly:

  • Tečie – kuchynské výpary sú odvádzané von ventilačným systémom. Takéto čističe vzduchu sa inštalujú pomerne ťažko, pretože okrem samotného odsávača pár budete musieť nainštalovať aj komínové potrubie. Účinok však bude vynikajúci – trakčná sila vo ventilačnom hriadeli zvyšuje výmenu vzduchu vytvorenú ventilátorom..
  • Recirkulačné – pary zo sporáka sa čistia pomocou špeciálnych filtrov umiestnených v kryte odsávača pár. Po odstránení pachov a nečistôt sa vyčistený vzduch vráti späť do kuchyne.

typy digestorov

Prietokové digestory môžu fungovať aj v dvoch režimoch: v zime, keď je únik teplého vzduchu mimoriadne nežiadúci, je možné takýto čistič vzduchu prepnúť do cirkulačného režimu. Budete však musieť minúť peniaze na uhoľný filter, ktorý vyčistí vzduch. Účinnosť systému sa však mierne zníži, ale v kuchyni bude teplo.

V závislosti od spôsobu inštalácie sú kuchynské digestory rozdelené na:

  • vložené
  • pozastavené
  • ostrovný
  • kupola (rímsa)

Vstavaná digestor je namontovaný priamo do jednej z kuchynských skriniek, pričom zospodu sa vysúva ovládací panel. Sada takýchto čističov vzduchu obsahuje opakovane použiteľný tukový filter kazetového typu, ktorý sa musí pravidelne opláchnuť tečúcou vodou..

vstavaná kapucňa

Závesný digestor je inštalovaný priamo nad varnou doskou. Funguje na princípe cirkulácie vzduchu, to znamená, že nevyžaduje dodatočnú inštaláciu komína. Výkon takejto jednotky je nízky a náklady sú tiež malé. Plné výhody, existuje však aj mínus – jednorazový tukový filter, ktorý si pravidelne vyžaduje výmenu.

zavesená kapucňa

Ostrovný digestor sa používa vo veľkých kuchyniach, kde nie sú kachle inštalované pri stene, ale v strede miestnosti. Takáto čistička vzduchu je namontovaná priamo na strop. Princíp činnosti je prietokový, takže na inštaláciu komínov musíte vynaložiť čas a peniaze. Vzduchové potrubie pre kapotu však nestojí báječné peniaze, ale napriek tomu bude vyžadovať určité množstvo investícií. Inštalácia digestora ostrovného typu je však podnik, ktorý netoleruje rozruch a spontánnosť. Tu je potrebný jasný výpočet.

ostrovná kapucňa

Ďalším typom digestorov sú krbové čističe vzduchu. S krbmi nemajú nič spoločné, ibaže ich navonok trochu pripomínajú. Takéto zariadenie je zvyčajne vyrobené vo forme kupoly alebo dáždnika s rúrkou. Komínové digestory pracujú v prietokovom aj v cirkulačnom režime..

kupolovitá kapucňa

Typy filtrov

Existujú dva typy filtrov pre odsávače pár

  • mastné
  • uhličitý

Mastný je určený na odstránenie častíc tuku a sadzí a uhlie – neutralizuje pachy.

Opakovane použiteľný kazetový tukový filter vyrobený z ocele alebo hliníka sa považuje za najpohodlnejší: nemusí sa umývať veľmi často (bude to indikované indikátorom na ovládacom paneli zariadenia) a nemusíte premýšľať kde získať náhradnú kazetu.

opakovane použiteľné filtre

Jednorazové filtre sú vyrobené z netkaného alebo vypchávkového polyesteru a je potrebné ich pravidelne meniť. O tom bude informovať aj ukazovateľ, ak je k dispozícii, samozrejme. Je potrebné starostlivo sledovať, či sú filtre čisté, inak sa účinnosť zariadenia zníži a zaťaženie motora sa mnohonásobne zvýši..

jednorazový výfukový filter

Prietokové digestory sú vybavené iba tukovým filtrom, existujú však aj modely, ktoré nemajú žiadne filtre. To neznamená, že nie sú vysoko kvalitné alebo neúčinné, musíte iba nezávisle umyť tukové usadeniny z častí kapucne a z ventilačnej kapoty..

Výkon

Pri výbere kuchynského digestora samozrejme hrá úlohu vzhľad a počet funkcií, ale jeho výkon a výkon motora a jeho nehlučnosť nie sú dôležité..

Čím väčší je objem vzduchu odstráneného z miestnosti na určitú časovú jednotku, tým vyšší je výkon čističa vzduchu. V súlade s hygienickými normami platnými na území Ruskej federácie musí byť vzduch v kuchyni obnovovaný najmenej 10 krát za hodinu. Nízkoenergetické nízkonákladové modely majú prah maximálneho výkonu 300 kubických metrov / h, zatiaľ čo ich výkonnejšie náprotivky dokážu za rovnaké časové obdobie vyčistiť až 1 000 kubických metrov vzduchu. Znamená to však, že tieto sú lepšie a efektívnejšie? Vôbec nie! Všetko závisí od štvorca miestnosti.

Výkon digestora vhodného do kuchyne môžete vypočítať pomocou veľmi jednoduchého vzorca:

Produktivita = kuchyňa x 10, kde S je kuchynská časť.

Frekvencia jeho používania môže okrem oblasti miestnosti ovplyvniť aj výber odsávača pár: čím viac času hostiteľka strávi pri sporáku, tým viac pár je vo vzduchu, čo znamená, že výkon čistič vzduchu musí spĺňať tieto požiadavky. Na efektívne odstránenie kuchynských výparov, dymu z cigariet a sadzí z kuchyne bude v priemere 600 kubických metrov / hodinu stačiť..

Moc – to je ďalšie kritérium pri výbere kapucne. Čím vyšší je výkon motora, tým bude čistič vzduchu hlasnejší, čo môže spôsobiť časté bolesti hlavy. V kuchyni človek trávi veľa času, preto by mal byť čo najpohodlnejší. Je žiaduce, aby digestor mal priemerné hodnotenie výkonu a rovnakú úroveň hluku. Aj keď väčšina moderných modelov už tento problém vyriešila: výrobcovia ich vybavili špeciálnou jednotkou absorbujúcou hluk, ktorá znižuje hladinu hluku takmer na nulu.

Prehľad obľúbených výrobcov kuchynských čističiek vzduchu

Aby ste sa mohli orientovať vo všetkých rôznych výrobcoch, stojí za to sledovať krátky videozáznam

Bosch

Bosch ponúka zákazníkom veľa možností pre odsávače pár, od zavesených modelov s cenou 4-5 tisíc rubľov až po drahší ostrov, ktorého cena sa pohybuje od 10 do 15 tisíc rubľov. Takmer všetky čističe vzduchu Bosch majú uhlíkové aj tukové filtre. Vďaka tejto kombinácii je vzduch v miestnosti nielen zbavený sadzí, ale aj zbavený nepríjemných pachov. Akýkoľvek odsávač pár bosch má halogénové podsvietenie, niekoľko úrovní výkonu, časovač a samozrejme luxusný vzhľad: jednotky nemeckého koncernu sú spravidla vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, ktorá dodáva vzhľadu akýsi futurizmus..

kapucne bosch

Inox

Kuchynské digestory Inox sa vyznačujú svojou dostupnosťou (čistič vzduchu tejto značky nájdete iba za 2 500-3 000 tisíc rubľov) a rôznymi modelmi. Digestory tejto značky sú navyše k dispozícii v rôznych farbách, čo vám umožňuje ľahko si vybrať správnu možnosť pre každú kuchyňu. Drahšie modely sú vybavené časovačom, elektronickým tlačidlovým ovládaním, diaľkovým ovládaním a monochromatickým displejom.

inox

Elikor

Značka elikor, ktorej digestory sú prezentované vo veľmi odlišnom cenovom rozpätí, zaujíma na trhu domácich spotrebičov dôstojné miesto. Kuchynské čističky vzduchu tejto značky sa vyznačujú jasom ich vzhľadu a neštandardným dizajnom. Medzi tradičnými agregátmi v striebornej farbe nájdete veľmi výnimočné modely „pod zebrou“ s rôznymi vzormi a motívmi, neobvyklými tvarmi a farbami. Niektoré možnosti, vyrobené zo skla, majú dotykové ovládanie, zatiaľ čo ostatné, modely, lacnejšie, ale nemenej kvalitné, sú vybavené tradičnými tlačidlami.

elikor

Prúdový vzduch

Talianska značka jet air – kapota tejto značky, mimochodom, je inštalovaná v kuchyni Philipa Kirkorova – vyrába domáce spotrebiče viac ako desať rokov. Všetky jej výrobky spĺňajú nielen normy kvality prijaté v Európe, ale aj environmentálne normy. Talianske čističe vzduchu sa vyznačujú elegantným dizajnom, rôznymi možnosťami montáže (existujú dokonca aj rohové modely) a najnižšou možnou hladinou hluku. Niekoľko typov ovládania (dotykové, mechanické, posuvné, diaľkové, elektronické) vám umožňuje vybrať jednotku, ktorá sa ideálne hodí pre požiadavky klienta.

prúdový vzduch

Faber

Ďalšia svetoznáma značka domácich spotrebičov faber vyrába digestory vo veľmi odlišnom cenovom rozpätí. Existujú drahé modely, ktoré stoja 80-90 tisíc rubľov, a existujú aj relatívne lacné, ktorých cena sa pohybuje okolo 4,5-5 tisíc rubľov. Prirodzene, vhodné sú drahé možnosti a vzhľad a vybavenie hodné knihy rekordov: 4 rýchlosti, elektronické ovládanie, časovač, možnosť automatického zapnutia / vypnutia. Lacnejšie modely môžu mať tradičné tlačidlové ovládače a viac rýchlostí. Počet možností však nijako neovplyvňuje kvalitu..

faber

Ariston

Kapucne značky Ariston kombinujú vynikajúcu kvalitu dielov, elegantný dizajn, široký sortiment modelov a jednoduché použitie. Výrobca kládol hlavný dôraz na moderné modely vydané v secesnom štýle. Telo je zvyčajne strieborné alebo čierne a je vyrobené buď z kovu, alebo zo skla a plastu. Slušné rámovanie za slušnú cenu. Navyše, ariston – kapucňa tejto značky, alebo skôr – nemá technicky zložité, a preto drahé atribúty. Žiadne diaľkové ovládače, automatické režimy a podobne. Zdá sa, že výrobky tejto značky sú preto veľmi lacné – do 5 až 9 tisíc si môžete kúpiť celkom slušný model..

ariston

Nech sa pozriete na akúkoľvek značku, bez ohľadu na model, ktorý si vyberiete, pamätajte na jednu vec – kuchynská čistička vzduchu by mala v prvom rade potešiť oko. Technické vlastnosti sú samozrejme dôležité, ale obrovská škála digestorov vám umožňuje najskôr si vybrať dizajn, ktorý sa vám páči, a až potom venovať pozornosť jeho funkčnosti..

About the author