Ako si vybrať ventilátor do kúpeľne

Zvýšená vlhkosť v kúpeľni už dlho nie je žiadnym tajomstvom. Aby bola miestnosť čistá a čerstvý vzduch, musíte zabezpečiť dobré vetranie. Ľudia sa pokúšajú vysporiadať s vysokou vlhkosťou rôznymi spôsobmi. Uplynul však čas, keď musíte po osprchovaní otvoriť dvere do miestnosti a odstrániť vodu z podlahy. Je načase prejsť na drastické opatrenia – kúpu ventilátora v kúpeľni.

Obsah:

Dôležitosť vetrania v kúpeľni

Vetranie v kúpeľni je dôležité pre ľudské zdravie. Typické kúpeľne sú malé. Preto keď sa kúpete alebo sprchujete, miestnosť sa rýchlo naplní parou. Vlhkosť sa usadzuje na strope miestnosti a na stenách, čo zhoršuje povrchovú úpravu kúpeľne. Teraz zvážte, či potrebujete v kúpeľni ventilátor?

Striekajúca voda, kondenzácia a výpary môžu viesť k nežiaducej tvorbe plesní a plesní, ktoré môžu viesť k zápachu, škodlivému drobnému hmyzu a jeho škodlivým sekrétom. Odstránenie pachov a vlhkého vzduchu je nevyhnutné pre vaše pohodlie a zníženie rizika alergií a respiračných chorôb..

V kúpeľni spravidla nie je okno. A jediný spôsob, ako dostať čerstvý vzduch do kúpeľne, sú ventilačné systémy. Pri stavbe domu musia stavitelia naplánovať prirodzené vetracie kanály. Účinnosť ventilačného systému závisí od smeru a umiestnenia prúdenia vzduchu.

Prirodzené ventilačné systémy často nedokážu zvládnuť svoju úlohu. Na to, aby ste zistili, či systém prirodzeného vetrania v kúpeľni funguje efektívne, stačí vykonať malý jednoduchý test. Vezmite kúsok papiera a položte ho na rošt. Ak systém funguje správne, prilepí sa k roštu – bude držaný prúdom vzduchu.

Ak ventilácia nefunguje dobre, list nebude držať. Je pravda, že treba pamätať na to, že normálne fungujúci systém tiež vykazuje nízke ukazovatele výkonu, pretože princíp jeho fungovania je založený na rozdiele teplôt v kúpeľni a vonku. V lete, keď je vonku horúco, vetranie takmer nefunguje.

Tiež sa časom upchajú vetracie kanály a celý systém stráca účinnosť. Pamätajte si, že ak sa vo vašom dome nahromadí kondenzácia na povrchu stien, vodovodných zariadení a nábytku v kúpeľni, zrkadlá sa v kúpeľni zahmlievajú a na toalete je neustále prítomný nepríjemný zápach, mali by ste do kúpeľne nainštalovať odsávací ventilátor..

Typy výfukových ventilátorov

Pri kúpe ventilátora do kúpeľne stojí za prečítanie, že konštrukčne sú tieto zariadenia rozdelené na potrubné a axiálne, radiátorové a strešné, ktoré sú určené zvláštnosťami ich použitia..

Axiálne ventilátory

Axiálne výfukové ventilátory pre kúpeľňu sú koleso s konzolovými lopatkami, ktoré je umiestnené vo valcovom plášti. Obežné koleso je zvyčajne namontované na hriadeli motora. Počas otáčania kolesa je vzduch zachytávaný lopatkami a pohybuje sa v axiálnom smere. V radiálnom smere prakticky nedochádza k pohybu vzduchovej hmoty.

Na vstupe do kúpeľňového odsávača je nainštalovaný kolektor na zlepšenie aerodynamických vlastností ventilátora. Axiálne modely vykazujú v porovnaní s inými zariadeniami pomerne väčšiu účinnosť práce – produktivita je viac ako 100 kubických metrov za hodinu, ale majú charakteristiky nízkeho tlaku. Môžu byť inštalované priamo do steny.

Tento typ kúpeľňových odsávacích ventilátorov je celkom bežný kvôli jednoduchosti inštalácie. Nástenné ventilátory sú namontované v otvoroch ventilačnej šachty. V zásade je takáto inštalácia porušením, pretože vo všeobecnom vetraní môže dôjsť k narušeniu cirkulácie vzduchu. K nevýhodám nástenných axiálnych ventilátorov patrí vyššia hladina hluku, ktorá často dosahuje 30-50 dB.

Radiálne ventilátory

Ventilátory tohto typu sú lopatkové koleso, ktoré je uložené v špirálovom plášti. Keď sa koleso otáča, vzduch vstupuje do otvorov medzi lopatkami, nasleduje na obvod kolesa v radiálnom smere, je stlačený a odhodený pod vplyvom odstredivej sily do špeciálneho špirálového puzdra a potom vstupuje do vypúšťacieho otvoru.

Pracovný dutý valec má lopatky pozdĺž bočného povrchu, ktoré sú umiestnené rovnobežne s osou otáčania v rovnakej vzdialenosti. V chladiacich a vetracích systémoch sú najtichšie ventilátory do kúpeľne radiálneho typu, jednosmerné alebo obojsmerné sanie s lopatkami ohnutými dopredu alebo dozadu..

Použitie radiálnych ventilátorov, ktorých lopatky smerujú dozadu, ušetrí 20% elektrickej energie. Ich ďalšou dôležitou výhodou je jednoduchosť prenosu preťaženia prúdu vzduchu..

Kúpeľňové odsávacie ventilátory s dopredu zahnutými lopatkami sú schopné dodávať rovnaký tlak a prietokové charakteristiky ako lopatky smerujúce dozadu, s menším priemerom obežného kolesa a nízkymi otáčkami, čo pomáha dosiahnuť dobré výsledky, pričom vytvára menší hluk a zaberá menej priestor.

Odstredivé ventilátory

Potrubné odstredivé ventilátory sa objavili pomerne nedávno (70. roky), ale získali si veľkú popularitu vďaka pohodlnému použitiu s výraznou jednoduchosťou. Potrubné ventilátory do kúpeľne sa používajú, ak je plocha miestnosti viac ako 15 metrov štvorcových.

Samotné zariadenia sú dosť výkonné, ale hladina hluku je hodnotená ako nízka. Kúpeľňové odsávacie ventilátory typu tichého potrubia sú navrhnuté tak, aby boli umiestnené do prietokovej cesty ventilačného systému. Dodávajú sa v obdĺžnikových alebo okrúhlych častiach. Potrubný ventilátor je spravidla inštalovaný pod stropom a skrytý za sadrokartónovými panelmi..

Odporúča sa zvoliť polotuhé alebo tuhé vzduchové kanály, pretože ich konštrukcia sa považuje za spoľahlivejšiu ako pri flexibilných – poskytuje to dlhšiu životnosť. Odstredivý ventilátor môže byť namontovaný uprostred potrubia alebo pred prívod vzduchu.

Aj keď táto druhá možnosť nie je príliš pohodlná, pretože vyžaduje inštaláciu anemostatu, ktorý neumožňuje vstupu kondenzátu do ventilačného systému. V prvej situácii však existujú aj nevýhody – kvôli aerodynamickému odporu vzduchových potrubí musíte nainštalovať výkonnejší ventilátor.

Strešní fanúšikovia

Strešné kryty sú inštalované na strechách obytných budov. Strešné ventilátorové jednotky sa skladajú z ventilátora, elektrického motora, antivibračných tesnení a automatických ovládacích zariadení, ktoré sú uzavreté v jednom kryte. Tieto zariadenia používajú axiálne viaclamelové alebo radiálne zariadenia s jednostrannými alebo obojstrannými sacími lopatkami..

Výber digestora do kúpeľne

Pri výbere ventilátora do kúpeľne musíte pamätať na niektoré parametre a technické vlastnosti, ako sú výmena vzduchu a výkon, hladina hluku a bezpečnosť vo vzťahu k prostrediu nasýtenému vlhkosťou, ako aj na funkčnosť zariadení a cenu. -pomer kvality..

Výkon

Na výpočet požadovaného výkonu ventilátora pre vašu kúpeľňu potrebujete nasledujúce informácie: objem miestnosti a rýchlosť výmeny vzduchu – počet výmen vzduchu za hodinu. Výsledkom týchto dvoch indikátorov bude výkon ventilátora.

Výkon ventilátora je možné vypočítať pomocou týchto výpočtov. Vypočítajte objem miestnosti vynásobením dĺžky miestnosti jej šírkou a výškou a zaokrúhlením nahor. Ak chcete získať výkon, vynásobte objem miestnosti číslom, ktoré ukazuje, koľkokrát by sa mal vzduch za hodinu zmeniť na čerstvý.

Výmenný kurz vzduchu vždy závisí od typu miestnosti a je stanovený v stavebných predpisoch.

Stavebný kód pre kúpeľňu je 6-8. Vezmite 6, ak kúpeľňu vo vašom dome používa 1 – 3 osoby, ak viac ako 3 – náhradné alebo 8. Výmenný kurz vzduchu pre toaletu bude 6-10.

Po výpočtoch a získanom výkone si môžete vybrať najlepší kúpeľňový ventilátor podľa parametrov rôznych výrobcov, ktorí vyrábajú výfukové ventilátory. Prax ukazuje, že je potrebné vziať ventilátor, ktorý má o niečo vyššie technické parametre, ako sú konštrukčné parametre. Typicky je kapacita kúpeľňových ventilátorov 95 – 100 m3 / h.

Úroveň hluku

Každý kúpeľňový ventilátor je poháňaný elektromotorom, ktorého činnosť je vždy sprevádzaná dvoma druhmi hluku – mechanickým a aerodynamickým. Prvý hluk je schopný preniknúť do priestorov, pričom sa šíri potrubím, a druhý vzniká v dôsledku vibrácií konštrukčných prvkov – steny ochranného krytu výfukového ventilátora a samotné vzduchové kanály.

Hluk, ktorý je viac ako 35 dB, dráždi ľudskú psychiku. Preto je boj proti hluku naliehavou úlohou pri výbere a inštalácii odsávacích ventilátorov do kúpeľne. Hluk produkovaný zariadením by preto nemal prekročiť 30 dB. Ak uvažujete o tom, ako kúpiť ventilátor do kúpeľne na zapnutie zariadenia v noci, nezabudnite, že hladina hluku by v tomto prípade nemala presiahnuť 25 dB. Indikátory hluku sú uvedené v údajoch o pase.

Hladinu hluku je možné tiež znížiť inštaláciou tlmiča za ventilátor a vnútorným povrchom potrubia obložením materiálu absorbujúceho zvuk. Tlmiče majú dva základné prevedenia – rúrkové a doskové. V každom prípade by priemer vzduchových potrubí nemal byť príliš malý, aby sa v dôsledku turbulencie prúdov vzduchu nevytvárali vzduchové „zátky“, ale zároveň by nemal byť príliš veľký, čo zvyšuje materiál náklady na kúpeľňový ventilátor..

Problém zabezpečenia

Ďalšou dôležitou požiadavkou na kúpeľňový digestor je jeho ochrana pred prenikaním vlhkosti do spotrebiča. Odsávací ventilátor je elektrický spotrebič a kúpeľňa je vždy vlhká. Kontakt s nechránenými časťami zariadenia alebo spínačom vody (a sú k dispozícii pre akékoľvek elektrické zariadenie) môže spôsobiť skrat a značné dôsledky na vedenie – napríklad požiar. Toto by sa malo vziať do úvahy vždy, keď vznikne otázka, ako si vybrať ventilátor do kúpeľne..

Aby ste tomu zabránili, hľadajte v obchodoch ventilátory, ktoré sú navrhnuté špeciálne do kúpeľne. Podľa toho sú označené. Ide o obyčajné kukly, ktoré majú navyše ochranu pred prienikom vody. Pre úplnú bezpečnosť sa vo výfukových ventilátoroch do kúpeľne používa hlavne napätie 24 V. Ak dôjde k skratu v kabeláži, potom také nízke napätie zachráni život kúpajúceho sa.

Funkcia kapucne

Ak ste sa ešte nerozhodli, ktorý ventilátor je pre kúpeľňu najlepší, mali by ste sa pozastaviť nad tak dôležitým bodom, akým je funkčnosť. Existujú dva typy kúpeľňových digestorov – automatické a štandardné. Štandardné odsávacie ventilátory sú konvenčné axiálne systémy so spätným ventilom, ktorý blokuje návrat odpadového vzduchu do miestnosti..

Takéto ventilátory fungujú veľmi jednoducho: keď sa rozsvieti svetlo, začne súčasne fungovať aj výfuk vzduchu, keď je vypnutý, ventilátor sa zastaví. Je to pohodlné, ale nie vždy praktické, najmä keď je vlhkosť veľmi vysoká, pretože taký ventilátor v krátkom časovom období nebude schopný odstrániť všetok vlhký vzduch z kúpeľne..

Automatické kúpeľňové odsávače sú prirodzene vyspelejšie, ale aj drahšie. Sú vybavené špeciálnymi časovačmi na nastavenie zariadenia na určitý čas prevádzky. Časované vypínajúce sa výfukové ventilátory sa spustia približne 25 minút po vašom odchode a potom sa automaticky vypnú. Ventilátor so snímačom vlhkosti a časovačom sa zapne, keď vlhkosť stúpne nad stanovenú hranicu, a vypne sa po určenom časovom intervale.

Ako si vybrať kúpeľňový ventilátor, ak je ventilačný systém do kúpeľne spojený s kuchynským ventilačným systémom? Na trhu sú aj digestory so spätným ventilom. Tieto zariadenia sa stanú skutočnými darmi z nebies, ak budú ventilačné systémy v kúpeľni a kuchyni jediným celkom. Takýto ventilátor nasáva vzduch z miestnosti a bráni mu dostať sa do kuchyne..

Cenovo dostupný ventilátor

Ďalej dávajte pozor na kvalitu kúpeľňového ventilátora, pretože vysoké technické vlastnosti nie vždy zaručujú dlhodobú prevádzku zariadenia. Radšej si prezrite ponuky známych výrobcov kúpeľňových ventilátorov. Pozitívne vlastnosti a recenzie spotrebiteľov budú signalizovať, že vaša voľba padla na slušné zariadenie..

Kvalitu potvrdzuje súlad odsávacieho ventilátora s normami kvality a dostupnosť certifikátov špeciálnych komisií, záručných dokumentov a označení, ktoré označujú triedu ochrany (začína od najnižšej hodnoty – IP 34). Pamätajte si, že objemná kapucňa nebude mať vždy vysokú kvalitu..

Dnes sú rozmery kúpeľňových ventilátorov vo väčšine prípadov kompaktné, ale spotrebiče sú stále dostatočne výkonné. Na trhu sú tiež vstavané spotrebiče, ktoré násilne odvádzajú vlhký vzduch z kúpeľne do vetracích šácht..

Kvalitný kúpeľňový ventilátor nie je vždy drahý. Aj to najlacnejšie a najjednoduchšie domáce zariadenie bude zvládať svoje úlohy 3-5 rokov. A vždy si môžete kúpiť drahšie zariadenie, najmä ak vás zaujíma vysoká funkčnosť ventilátora..

Kúpeľňa je jedným z najviac vlhkých miest v byte alebo súkromnom dome. Odpoveď na otázku „Ako si vybrať ventilátor do kúpeľne?“ Je bezpochyby odpoveďou. vy už viete. Ešte raz si urobme rezerváciu, že kompaktné, ale výkonné modely digestorov v prevedení odolnom voči striekajúcej vode sú určené do mokrých miestností, ktorých konštrukcia zabraňuje vniknutiu vody do potrubia a znižuje riziko skratu na minimum. V zásade sme uviedli všetky kritériá pre výber ventilátorov do kúpeľne. Teraz zostáva zvážiť nezávislú inštaláciu odsávača pár v kúpeľni..

About the author