Ako vymeniť vykurovaciu batériu sami. Výmena radiátorov vlastnými rukami

Život v dome sa stáva pohodlným, keď je teplo. Aby vykurovanie bytu nespôsobovalo problémy, je potrebné nainštalovať vysokokvalitné moderné radiátory. Tento proces spravidla prebieha vo fáze výstavby. Časom však vzniká potreba výmeny vykurovacích batérií..

Obsah:

Potreba výmeny radiátorov

Existuje mnoho dôvodov na to, aby ste si mysleli, že výmene batérií vo vašom byte je nevyhnutné. Niekto má od staroby zhnité radiátory a uniká v malých prúdoch vody. K mechanickému zničeniu časti vykurovacieho systému a batérie dochádza v dôsledku vodného kladiva, ktoré spočíva v prudkom zvýšení tlaku v systéme.

U ostatných radiátory neposkytujú dostatok tepla, čo naznačuje, že vo vnútri je viac nečistôt, ako je potrebné chladiace médium. Tvorba minerálnych usadenín na vnútorných stenách tiež vedie k zníženiu vôle a výraznému zhoršeniu priepustnosti chladiacej kvapaliny vykurovacieho systému, ktorou je v tomto prípade voda..

Niekedy sa stane, že výkon radiátora na vykurovanie domácnosti nestačí. A ak obyvatelia súkromného domu môžu zmeniť úroveň tepla vo svojom dome nastavením tlaku plynu v kotle, potom tí, ktorí žijú v mestských bytoch panelových domov, sú neustále nútení vyrovnať sa s bežnými konvektormi, ktoré nemajú dostatok energie na vysoko kvalitné vykurovanie celého obytného priestoru.

Výmena vykurovacích batérií je však naliehavou otázkou aj pre obyvateľov súkromných domov, pretože dnes existuje mnoho moderných technológií na reguláciu vykurovania v ich domovoch a možnosť ušetriť značné prostriedky na vykurovanie pri dosiahnutí maximálnej účinnosti. Okrem toho pri použití radiátorových termostatov budete môcť nezávisle zvoliť požadovanú teplotu v miestnosti..

Okrem toho nezabúdajte, že životnosť starých batérií nakoniec skončí a prevádzka takýchto batérií nie je žiaduca. Takéto radiátory môžu kedykoľvek zlyhať, ale môžu tiež spôsobiť vážnu nehodu nielen počas vykurovacej sezóny, ale dokonca aj v lete. V tomto prípade sa cena demontáže a inštalácie vykurovacích radiátorov výrazne zvýši, pretože musíte tiež odstrániť dôsledky poruchy.

Pokyny na výmenu vykurovacích batérií

Je lepšie zaobchádzať s vykurovacími zariadeniami mimo sezónu, keď je vykurovací systém nefunkčný. Pretože je v lete kúrenie vypnuté, môžete si bez problémov vziať povolenie na postup výmeny batérie..

1. Voľba vykurovacích radiátorov

Pred výmenou vykurovacieho radiátora vlastnými rukami musíte zvážiť ich odrody a parametre. Existujú nasledujúce typy radiátorov:

 • Panelové radiátory sú 2 alebo 3 panely, ktorými bude pretekať voda. Ohrev takýchto radiátorov sa vykonáva rýchlejšie ako sekčných. Pripojenie môže byť spodné a bočné. Zariadenia sú vyrobené z valcovanej ocele.
 • Stĺpcové radiátory – dva kolektory, ktoré sú navzájom prepojené rúrkovými stĺpmi. Tieto zariadenia sú vyrobené z hliníka alebo ocele.
 • Sekčné batérie sa skladajú z dvoch alebo viacerých dutých sekcií, ktorými cirkuluje chladiaca kvapalina. Počet sekcií je takmer neobmedzený a najčastejšie je určený hmotnosťou chladiča. To znamená, že sekcie je možné predĺžiť, pokiaľ je možné zavesiť túto batériu. Zariadenia tohto typu sú vyrobené z liatiny, hliníka, ocele a bimetalu – dvoch odlišných kovov.

Či už sa chystáte vymeniť radiátory sami, alebo si pozvete odborníka – v každom prípade by ste mali vyberať batérie najvyššej kvality. V tomto prípade by ste mali venovať pozornosť kritériám výberu radiátorov:

2. Prípravný proces

Ak sa vám to podarí, potom sa dohodnite so susedmi nižšie a vyššie na úplnej výmene potrubí, pretože sa to považuje za najlepšiu možnosť, pretože vo svojom byte nemusíte rezať kovové rúry. Povzbuďte ich, aby vložili nové potrubie od výstupu zo susedovej batérie hore k vchodu do susedovej batérie nižšie. Takže výrazne uľahčíte výmenu starých vykurovacích radiátorov a susedia dostanú do svojho bytu nový úsek potrubia..

Ak nemáte šťastie, budete musieť prerezať stúpačku v blízkosti podlahy a pod stropom a vo svojom byte prejsť na rúrky vystužené polypropylénom. Batérie sú spojené s polypropylénom, kovoplastom, zváraním kovov a na stierkach. Najčastejšie však používajú kov-plast. Ich inštalácia je oveľa rýchlejšia a jednoduchšia a vydržia oveľa dlhšie ako tradičné kovové rúry..

Pred výmenou chladiča za nový chladič by ste mali vypnúť vodu v celom systéme. Potom použite čerpadlo, odčerpajte čo najviac vody a potom vypnite vodu v blízkosti radiátora. Vypočítajte, koľko vody môže byť v batérii, a zásobte sa riadom vhodného objemu, ktorý nahradíte v procese demontáže starého radiátora..

Potom vykonajte potrebné merania:

 • Vykonajte merania a zapíšte si priemer výstupu z radiátora suseda, ktorý býva na vrchu, a priemer vstupu chladiča od suseda, ktorý býva pod vašim bytom..
 • Vykonajte všetky potrebné merania dĺžky potrubia, ktoré je potrebné na pripojenie suseda vyššie: vypočítajte vzdialenosť od výstupu z radiátora suseda hore, až do rohu a vzdialenosť od neho k prekrytiu medzi vašimi bytmi.
 • Vykonajte všetky merania dĺžky potrubia, ktoré potrebujete na pripojenie suseda zospodu, analogicky.
 • Vypočítajte požadovanú dĺžku potrubia, ktorá bude potrebná vo vašom byte.
 • Nájdite dĺžku potrubia, ktoré prejde stropmi – približne 1 meter. V takom prípade by ste mali vziať rúrku rovnakého priemeru, akú ste použili na pripojenie starej batérie.

3. Nákup spotrebného materiálu

Domáce vykurovacie batérie sa predávajú „nahé“. Mali by ste si k nim kúpiť nasledujúce diely:

4. Príprava potrebných nástrojov

V tejto fáze stačí pripraviť všetky nástroje na prácu:

 • Spájkovačka na spájkovanie potrubia (dnes si mnoho obchodov prenajíma tento nástroj);
 • Plynový a nastaviteľný kľúč;
 • Vrták a vrták do betónu na pripevnenie novej bimetalovej batérie k stene;
 • Brúska a kotúč na kov;
 • Úroveň;
 • Značkovacia ceruzka;
 • Ruleta.

Ak sa nemôžete zhodnúť so susedmi, budete potrebovať aj rezačku na rezanie na potrubí v blízkosti podlahy a pod stropom vonkajšieho závitu.

5. Demontáž starej batérie

Ak sa pozriete pozorne na staré vykurovacie zariadenia, uvidíte, že sú spravidla pripojené k potrubiu pomocou takzvaných stláčačov-hotového dlhého závitu, na ktorý je naskrutkovaná spojka a poistná matica, ktoré slúži ako vynikajúce miesto na pripojenie novej batérie. Pri demontáži starého radiátora postupujte takto:

6. Označenie umiestnenia chladiča

Batériu pripevníte na vyznačené miesta. Pri označovaní polohy radiátora na stene vezmite do úvahy nasledujúce body:

 • Vzdialenosť od podlahy k radiátoru by mala byť 10-15 centimetrov. Ak pod ňu umiestnite batériu, bude cez ňu zle prúdiť vzduch. A mokré čistenie bude nepohodlné.
 • Z dôvodu zlej konvekcie sa neodporúča približovať radiátor k parapetu. Vzdialenosť batérie od parapetu musí byť najmenej 15 centimetrov.
 • Batériu netlačte silne na stenu, pretože sa zhorší tepelný výkon. Optimálna vzdialenosť je 3-4 centimetre. Vzdialenosť batérie od steny sa nastavuje hĺbkou zaskrutkovania konzol.

7. Inštalácia vykurovacej batérie

Postupnosť inštalácie vykurovacích batérií je rovnaká pre všetky typy radiátorov:

Dokončili ste inštaláciu vykurovacích radiátorov. Spustite vykurovací systém, naplňte stúpačku chladiacou kvapalinou zdola nahor a súčasne pomocou Mayevského žeriavu odvzdušnite vzduch v hornom poschodí. Otvorte prívodný ventil a skontrolujte tesnosť zostavy. Ak ste vykonávali práce v lete, odporúča sa zatvoriť kohútiky na spojoch pred sezónnym spustením vykurovacieho systému.

About the author