Ako zabezpečiť vetranie v podkroví

O potrebe izolovať podkrovie, aby bola v dome v zime príjemná atmosféra, pravdepodobne nikto nespochybní. Ale z nejakého dôvodu veľa ľudí zabúda na vetranie, aby udržalo konštantný teplotný režim. Správne vetranie podkrovia medzitým nielenže udržuje stálosť mikroklímy, ale tiež prispieva k zvýšeniu životnosti strechy, zabraňuje vzniku ložísk plesní a plesní. Premyslená ventilácia je rovnako dôležitá ako dobrá tepelná izolácia.

Obsah:

Na čo slúži vetranie podkrovia??

Vetranie je dôležitým konštrukčným krokom k regulácii prenosu tepla. V lete sa strecha zahrieva na 160 stupňov a horiaci vzduch vstupuje do domu. Nie je to však jediný dôvod na obavy. V chladnom období sa na izolovaných podlahách hromadí kondenzácia, ktorá ničí strom. Vetranie pomôže vyhnúť sa predčasnému opotrebovaniu krokiev..

Ventilačný systém je zameraný na miešanie teploty vonkajšieho prostredia a strechy a zabraňuje vzniku ľadu, obrovských cencúľov a lavíny počas topenia snehu. Ako vidíte, otázka usporiadania spoľahlivého systému výmeny vzduchu je skutočne dôležitá..

Ako zabezpečiť vetranie v podkroví?

Podkrovie môže byť studené a teplé. Prvá možnosť je tradičná. V tomto prípade nie je krokvový systém nijako chránený, pretože je izolovaná iba podlaha. Druhá je ozvenou sovietskeho obdobia s jediným cieľom chrániť inžiniersku komunikáciu..

Studené vetranie v podkroví

Vetranie v studených podkroviach by malo byť kontrolované. Aby ste to urobili, je potrebné nezatvárať prepravku a krokvy. Alternatívne je možné použiť podšívku s medzerami, aby bola zaistená neobmedzená cirkulácia vzduchu. Ak je na strechu položený ondulín alebo bridlica (pri absencii fólií proti vetru a parám), nemusíte sa obávať – ​​vzduch voľne preniká medzi vlnami strechy do podkrovia a zhasne..

To je dôležité!

Kovová dlažba je tiež vetraná, ale môže sa vytvárať kondenzácia, čo znamená, že filmová podlaha sa stáva povinnou.

Ak je strecha štítová, potom sú vetracie kanály umiestnené v štítoch. Pomerne efektívnym riešením je voľné šitie drevených previsov. Rovnomerné rozloženie úzkych medzier pomáha efektívne vetrať celé podkrovie.

Ak však podpery a podšívka tesne priliehajú alebo sú štíty vyrobené z kameňa, potom je potrebné v stenách vytvoriť otvory. Mali by byť na opačných stranách, čo pomôže eliminovať stagnujúce ohniská.

To je dôležité!

Celková plocha vetracích potrubí je vypočítaná na základe 0,2% z celkovej podlahovej plochy.

Existuje aj ekonomickejšia možnosť – inštalácia štandardných vetracích mriežok. Jedna mriežka by mala byť nastaviteľná, druhá otočená otvormi nadol. Moskytiéra ochráni pred hmyzom.

V prípade valbovej strechy bude vetranie prebiehať podľa iného scenára. Vstupný otvor je vyrobený zospodu (v pilníku) a výstup zhora v hrebeni. Ak je uloženie previsov vyrobené z dreva, lúče môžu byť umiestnené nie celkom tesne, v intervale niekoľkých milimetrov. Pri šití plastom musia mať jednotlivé súčasti otvory. Takéto panely sa nazývajú podhľady..

Ale čo keď je spojivo už zmontované a tesne zmontované? Existuje aj východisko z tejto situácie – uvoľnenie mriežok so sieťou s priemerom 5 cm. Obvykle sú umiestnené pozdĺž dĺžky previsu vetra s krokom 80 cm. Na výrobu otvorov budete potrebovať vŕtajte okrúhlou vŕtačkou. Horný výstup je vyrobený zhora. Upozorňujeme, že veľa bude závisieť od typu strechy.

Pre flexibilnú strechu je nainštalovaný ventil (korytnačka) alebo vetraný hrebeň. Na bridlicu a euro -bridlicu – klasický hobby kôň. Pre keramické dlaždice – špeciálny ventil. Kovovú škridlu je možné vetrať pomocou štandardného hrebeňa. Je potrebné poznamenať, že hrebeň nie je len finančne výnosnou náhradou ventilu, ale aj príležitosťou vybaviť ventilačný systém čo najskôr..

Niektorí ľudia precvičujú montáž vikierových okien (môžete ich zaskliť, alebo na ne môžete položiť mriežky), ale takáto úloha sa ťažko realizuje a vyžaduje teoretické a praktické školenie..

Teplé podkrovné vetranie

Prirodzená cirkulácia v vykurovacích systémoch sa dnes prakticky nepoužíva. To znamená, že pri plánovaní prestavby podkrovia na obytné podkrovie by mala byť strecha plne vetraná. Pre plech a šindle je potrebné vybaviť vetranú oblasť – šiť na protiľahlú koľajnicu na krokve. Pri kovových strechách sa uprednostňujú čelné sklá. Pri bridlicovej streche nie sú protiľahlé koľajnice potrebné, pretože vzduch musí voľne prechádzať zdola nahor. Vstup sa robí v registrácii a výstup je korčuľou.

Podkrovie bude vetrané rovnako ako ostatné miestnosti. Vzduch vstupuje oknami (inštalácia ventilov VTK je povolená), vystupuje vetracími otvormi. Ak nie sú v stenách, potom sú na strechu (v mieste odsávača) nainštalované prevzdušňovače (huby)..

Podkrovné vetranie v dome: mýty a fakty

Problém vetrania v podkrovnom priestore vyvolal vznik mnohých mýtov. Aké skutočnosti teda potrebujete vedieť, aby ste zaistili správne vetranie?

Mýtus číslo 1. V zime uniká teplý vzduch z miestnosti vetracími kanálmi. Všeobecne sa verí, že vetranie v zime zasahuje do vykurovania. Je však nepravdepodobné, že by išlo o diery. Ak sa dom dlho zahrieva a rýchlo ochladzuje, potom je problémom izolácia, nie vetranie. Stojí za zmienku, že nekvalitná izolácia vždy prepúšťa do podkrovia vlhký vzduch, čo vytvára priaznivé podmienky pre kondenzáciu a následné rozpadanie drevených podláh..

Mýtus číslo 2. Vetranie je potrebné iba v horúcom období. Mnohí sú presvedčení, že ventilačný systém je potrebný len na zabezpečenie vetrania budovy v lete. V skutočnosti to nie je pravda. Nedostatočné vetranie v zime je dôvodom rastu cencúľov, výskytu plesní a plesní.

Mýtus číslo 3. Na ventilačnom priestore nezáleží. A opäť blud. Spoliehať sa na náhodu, umiestnenie kanálov očami, samozrejme, nestojí za to. Účinnosť takejto ventilácie bude nulová. Vzduch je umiestnený v pomere 1: 500 (kde na každých 500 m2 pripadá 1 m2 vetrania).

Dôležité rady od profesionálov

  • ventilačný systém musí byť odolný a odolávať všetkým poveternostným podmienkam;
  • osobitná pozornosť by sa mala venovať otvorom v hrebeni strechy. Podľa tradície by mali byť čo najbližšie k hrebeňu;

  • pod odkvap je možné nainštalovať súvislé bodové svetlá. Musia byť vybavené tenkou tieniacou sieťkou. Otvory by mali byť vyrobené z plastu alebo hliníka, čo vylučuje vzhľad korózie;
  • jednou z podmienok účinného vetrania je inštalácia vetracích otvorov vo vnútri podkrovia (medzi krokvami). Otvory musia byť usporiadané tak, aby sa zabránilo upchatiu alebo upchatiu vzduchu;
  • starostlivo vyberte miesto pre napájaciu jednotku. Toto by mala byť najčistejšia oblasť v podkroví;
  • Na vonkajšiu stranu strechy umiestnite ventilátor na nasávanie vzduchu. Vzdialenosť medzi napájacím systémom a ventilátorom musí byť najmenej 8 metrov;
  • nezabudnite nainštalovať rekuperátor určený na ohrev a chladenie vzduchu;
  • vikierové okná sú nielen praktické, ale môžu tiež poskytnúť štruktúre jedinečný vzhľad;

  • zaistite vetracie potrubia mriežkami alebo difúzormi.

Teraz viete nielen to, ako vybaviť vetranie vlastnými rukami, ale ako to urobiť správne a vyhnúť sa najčastejším chybám. A to je najdôležitejšie!

Vetranie strešného priestoru: video

About the author