Ako zmeniť radiátory v byte vlastnými rukami

Aby sa v zime poskytli pohodlné podmienky pre život v byte, je potrebné zorganizovať vysokokvalitný vykurovací systém. Ak sa staré radiátory stali nepoužiteľnými, je potrebné dbať na ich výmenu. Dozvieme sa viac o tom, ako zmeniť vykurovací radiátor v byte vlastnými rukami..

Obsah:

Príprava na výmenu radiátorov v byte

Výmena radiátorov v byte by mala byť z niekoľkých dôvodov. Ak vám radiátory tečú alebo sú mechanicky poškodené, mali by ste ich najskôr vymeniť pred začiatkom vykurovacej sezóny. Niektoré zariadenia sa poškodia, keď sú vystavené vodnému kladivu. Na tieto účely sa odporúča nainštalovať ďalšie ochranné vybavenie, ktoré zabráni tlakovým rázom v systéme..

Niektoré radiátory sa vyznačujú nízkou účinnosťou, čo negatívne ovplyvňuje pohodlie pobytu v miestnosti. Je to spôsobené prítomnosťou korózie, minerálnych usadenín atď. Na vnútorných stenách radiátorov. Vykurovacia kvapalina nemôže v systéme normálne cirkulovať a prenášať teplo.

Niekedy je výmena chladiča vykonaná z dôvodu nedostatočného výkonu starého zariadenia na vykurovanie priestorov. Súkromný vykurovací systém vám umožňuje nastaviť silu dodávky tepla, ale v byte pripojenom k ​​centralizovanému vykurovaciemu systému to nie je možné. Aby bolo možné vykonať vysoko kvalitné vykurovanie celého domu, odporúča sa vymeniť radiátory, najmä ak sa končí životnosť starých batérií..

Je vhodnejšie vymeniť zariadenie v teplom počasí, keď je vykurovací systém nefunkčný. Ak sa práce vykonávajú vo viacpodlažnej budove, potom je potrebné získať povolenie na vykonávanie tohto druhu práce. Odporúčame tiež upozorniť susedov, žijúcich nad vami aj pod vami, že budete vymieňať radiátory..

Výmenu prívodného potrubia bez súhlasu susedov nie je možné vykonať. Pretože potrubia musia byť dodávané k susedným radiátorom, nebude to vyžadovať prístup ani do bytu. Výmenou nielen radiátorov, ale aj potrubí tak niekoľko desaťročí neopravíte vykurovací systém..

Ďalším krokom je zmeranie všetkých potrubí a prepočítanie optimálnej veľkosti radiátorov pre každú miestnosť. Odporúčame, aby ste si urobili návrh vykurovacieho systému na papier pri dodržaní určitej mierky. Vďaka tomu bude možné rýchlo a efektívne vypočítať počet potrubí, radiátorov a adaptérov. Nezabudnite si zaobstarať aj odpaliská, kohútiky, vstupy do radiátorov a polypropylénové kohútiky.

Ak majú susedia možnosť priviesť potrubia k svojim radiátorom, mali by sa vykonať aj tieto merania:

 • zapíšte si priemer vstupných a výstupných otvorov v susedných radiátoroch;
 • zmerajte potrubia, ktoré budú dodávané do radiátorov;
 • určte počet rohov a adaptérov pre prácu.

V ďalšej fáze práce by ste si mali kúpiť materiál potrebný na prácu. Po spočítaní počtu rúrok a priemerov adaptérov ich spočiatku stačilo kúpiť v stavebnom supermarkete alebo na trhu. Dávajte pozor na materiál, z ktorého sú rúrky vyrobené, musí byť trvanlivý, na adaptéroch by nemali byť žiadne chyby a cudzie inklúzie. Ako si vybrať radiátory, porozprávajme sa ďalej.

Vlastnosti výberu a výmeny radiátorov v byte

Existuje obrovské množstvo moderných radiátorov, ktoré sa líšia tvarom aj materiálom, z ktorého sú vyrobené. Každý z týchto typov radiátorov má navyše určité výhody a nevýhody. Voľba tejto alebo tej možnosti závisí predovšetkým od miesta ich inštalácie, klimatických vlastností regiónu a vykurovacej oblasti.

Medzi hlavné možnosti radiátorov patria zariadenia vyrobené z:

 • hliník;
 • biometal;
 • stať sa;
 • liatina.

Radiátory vyrobené z hliníka majú niekoľko pozitívnych vlastností:

 • v prvom rade si všimneme vynikajúcu tepelnú vodivosť týchto zariadení, veľmi rýchlo vedú výmenu tepla;
 • hmotnosť takýchto radiátorov je malá, takže nezaťažujú steny a základy budovy, dajú sa ľahko nainštalovať a v prípade potreby demontovať;
 • vo vnútri radiátorov sa vytvárajú konvekčné toky, ktoré zlepšujú ich výmenu tepla;
 • existuje široká škála hliníkových radiátorov, líšia sa počtom sekcií a výškou.

Napriek veľkému počtu výhod majú hliníkové radiátory nasledujúce nevýhody:

 • nie je schopný odolávať vysokému tlaku, je mechanicky krehký a potrebuje dodatočnú ochranu pred vodným rázom;
 • neodporúča sa inštalovať vo výškových budovách práve kvôli neznášanlivosti vodného kladiva;
 • ak tepelný nosič obsahuje vo svojom zložení veľké množstvo kyseliny, potom sa batéria rýchlo stane nepoužiteľnou.

Bimetalové radiátory sú vo vonkajších parametroch veľmi podobné hliníkovým radiátorom. Vnútro takéhoto radiátora má však dodatočný obklad na báze hliníka. Vnútri takejto batérie je oceľová základňa. Hliník teda zlepšuje rýchlosť výmeny tepla a oceľ odoláva vodnému rázu a mechanickému namáhaniu chladiča..

Výhody použitia bimetalových radiátorov:

 • sa vyznačujú atraktívnym vzhľadom;
 • majú vysokú tepelnú účinnosť;
 • dobre odolávať vysokému tlaku v systéme;
 • nie je náchylný na zvýšenú kyslosť nosiča tepla;
 • životnosť takýchto radiátorov je viac ako dvadsať rokov.

Náklady na takéto radiátory sú však oveľa vyššie ako náklady na hliník. Aj keď je v prevádzke úplne opodstatnený.

Panelové radiátory vyrobené z ocele sú vo forme dvoch plechov spojených zváraním. Vnútorný tvar chladiča vyzerá ako priechodné kanály pre nosič tepla.

Takéto radiátory sa vyznačujú najoptimálnejšími nákladmi, a preto sa používajú veľmi často. Navyše majú jednoduchý dizajn a dobrý odvod tepla..

So zlou kvalitou tepelného nosiča ľahko korodujú, nevydržia príliš veľký tlak a majú štandardné veľkosti, ktoré nie je možné zvýšiť ani znížiť..

Poslednou možnosťou sú liatinové radiátory. Majú nasledujúce výhody:

 • vysoká hmotnosť poskytuje dobrú tepelnú kapacitu a udržuje teplo dlho po vypnutí vykurovania;
 • schopný pracovať pri najvyššej možnej teplote nosiča tepla;
 • sú odolné voči agresívnemu zloženiu nosiča tepla;
 • schopný odolávať vysokému tlaku a vodnému kladivu;
 • sa líšia dostupnými nákladmi a najdlhšou dobou prevádzky približne päťdesiat rokov.

Takéto radiátory však majú určité nevýhody:

 • pred vykonaním inštalačných prác potrebujete ďalšie lakovanie;
 • sú veľmi ťažké;
 • nemajú veľmi atraktívny a moderný vzhľad.

Pretože nie všetky typy radiátorov sú schopné odolať hydraulickým šokom, ktoré sa niekedy vyskytujú v mestských bytoch. Odporúčame nahradiť staré vykurovacie radiátory v byte zariadeniami z bimetalu alebo liatiny.

Technológia výmeny vykurovacieho radiátora

Vykurovacie radiátory sú sekčné a nie sú montované. Počet sekcií je určený plochou miestnosti. Použitie sekčných radiátorov zahŕňa postupnú inštaláciu sekcií k nim. Budete tiež potrebovať dve zástrčky, vľavo hore a vpravo dole. Ďalšia zástrčka pomôže nainštalovať Mayevsky faucet na chladič. S jeho pomocou je možné odsávať vzduch z chladiča pri prvom spustení vykurovacieho systému. Pod každú zo zátok je nainštalované tesnenie, ktoré zaisťuje tesnosť jeho spojenia.

Ak si vyberiete polypropylénové rúry, potom vo vnútri musia obsahovať dodatočnú výstuž. S pomocou ďalších žeriavov – amerických žien, je možné vybrať nosič tepla z batérie a vybrať ho na výmenu alebo opravu. Kohútiky na báze polypropylénu umožňujú zapnutie systému, keď je kohútik zatvorený, a umožňuje systému fungovať bez jednej alebo viacerých batérií. Pomocou koncových spínačov sú potrubia pripojené k radiátorom od susedov.

Pri výmene vykurovacieho telesa budete potrebovať:

 • špeciálna spájkovačka, ku ktorej sú pripojené pomocné rúrky, ak takéto zariadenie nemáte, odporúčame vám ho prenajať;
 • dva kľúče – nastaviteľný a plynový;
 • vŕtačky – ktoré majú vrtáky do betónu;
 • brúsky a dýzy na rezanie kovových povrchov;
 • zvinovací meter a ceruzka;
 • úroveň budovy.

Ďalším krokom je výmena panelu chladiča a celého vykurovacieho systému. Najprv označte miesto inštalácie batérie na stenu. Ďalej sú hlavné jednotky predmontované a stúpačka vykurovania je vypnutá. Ak to chcete urobiť, mali by ste sa obrátiť na oddelenie bývania. Až po vypnutí prívodu tepla by sa malo prerezať do stúpačky.

Pri označovaní umiestnenia chladiča by ste mali venovať pozornosť nasledujúcim faktorom:

 • interval medzi podlahou a batériou musí byť najmenej desať centimetrov;
 • s nižším umiestnením batérie nebude vzduch normálne cirkulovať, navyše budú problémy s mokrým čistením v miestnosti;
 • interval medzi okenným parapetom a batériou by tiež nemal presiahnuť pätnásť centimetrov;
 • vzdialenosť medzi stenou a radiátorom je 30-50 mm, táto vzdialenosť je daná pevnosťou steny a upevňovacími prvkami na inštaláciu radiátora.

Ďalej by ste mali zostaviť vykurovacie batérie, ak sú prefabrikované. Je potrebné nainštalovať zariadenia vo forme zástrčiek, tesnení, amerických kohútikov a ďalších doplnkových prvkov. Označte miesta inštalácie rúrok, odrežte ich vo vzťahu k určitým rozmerom. Nainštalujte odpaliská a kolená.

Ďalej by ste mali kontaktovať špeciálnu službu, ktorá na určitý čas vypne ohrievač. Potom nasleduje proces zapojenia do vykurovacieho systému. Za týmto účelom sa stará rúrka odreže pomocou brúsky. Odrežte dve časti potrubia, ktoré pochádzajú zo susedného domu. Nainštalujte vykurovací radiátor vzhľadom na predtým definované značky.

Na utesnenie spojov použite špeciálnu pásku. Upozorňujeme, že všetky spoje musia byť riadne utesnené..

Video o výmene chladiča:

Inštalácia radiátora sa najčastejšie vykonáva vedľa okenného parapetu. Ak stena nie je dostatočne pevná, aby vydržala toto vykurovacie zariadenie, mali by ste sa postarať o ďalšie posilnenie. Neodporúča sa inštalovať vykurovacie radiátory na steny zo sadrokartónu.

Ďalej označte miesta inštalácie konzol na stenu. Sú zavesené na stene na dvoch alebo štyroch miestach, v závislosti od hmotnosti ohrievača. Pomocou príklepovej vŕtačky pripevnite konzoly k stene. Aby sa v miestnosti odrazila tepelná energia, odporúča sa pred inštaláciou radiátora prilepiť na stenu penový polystyrén..

Pri výmene vykurovacích radiátorov v byte je cena určená mnohými faktormi, ako je typ upevnenia radiátora a materiál, z ktorého je vyrobený, počet radiátorov, typ vykurovacieho systému atď..

Pri pripájaní radiátora v byte je najčastejšie pripojený k jednosmernému systému. Táto schéma znamená inštaláciu na jednej strane dodávky a na druhej strane spätného výstupu tepelného nosiča. V hornej časti je nainštalovaný špeciálny ventil, cez ktorý je zo systému odvádzaný vzduch. V každom prípade by pripojenie nového radiátora malo byť vykonané rovnakým spôsobom, akým bolo pripojené staré zariadenie..

Existujú dve možnosti montáže chladiča-dvojrúrkové a jednorúrkové. Populárnejšia v starších domoch je jednorúrková možnosť. V tomto prípade je nosič tepla dodávaný z hornej časti domu a ide do radiátora..

Modernejší je dvojrúrkový vykurovací systém. V tomto prípade sú k radiátoru pripojené dve rúrky. Jeden z nich dodáva nosič tepla a cez druhý prechádza do spätného vedenia. V tomto prípade je oveľa jednoduchšie regulovať proces vykurovania..

Pri výbere potrubí pre vykurovací systém venujte zvláštnu pozornosť podmienkam ich prevádzky, dávajte pozor na chemické zloženie vody. Najlepšou možnosťou je použiť rúry na báze polypropylénu. Sú odolné voči korózii a majú dlhú životnosť. Vnútorné vystuženie takýchto rúrok poskytuje spoľahlivosť a odolnosť voči mechanickému namáhaniu..

Je na vás, aby ste si vymenili chladič sami alebo sa stále obrátili na špecialistov. Po preštudovaní všetkých technologických vlastností tohto procesu s nimi porovnajte svoje vlastné úsilie. Tento proces je veľmi jednoduchý, ak máte špeciálne vybavenie a voľný čas na jeho dokončenie..

Video o výmene chladiča kachlí:

About the author