DIY oprava zvlhčovača vzduchu

Vykurovacia sezóna nastala a v byte sa vytvorilo desivé teplo. Ale nie každý vie, že nadmerná vlhkosť môže mať negatívne dôsledky. Príliš suchý vzduch zvyšuje riziko infekcií, spôsobuje zmršťovanie dreva a praskanie tapiet pozdĺž okrajov. V bežnom dome postavenom podľa moderných štandardov vykurovania a izolácie môže priemerná vlhkosť vzduchu v zimných mesiacoch klesnúť na 15%. V tomto prípade pomôžu zvlhčovače vzduchu, ktoré udržujú vlhkosť na príjemnej úrovni. Hovorme o oprave zvlhčovača vlastnými rukami.

Obsah:

Účel zvlhčovača

Ľudia trávia väčšinu svojho života v robote, kde niekedy nie sú vytvorené práve najpriaznivejšie klimatické podmienky. A v uliciach sa znečisťovanie ovzdušia míňa, čo môže mať najnegatívnejší vplyv na vaše zdravie. Únava, únava a roztržitosť sú spoločníkmi suchého vzduchu v dome. Parkety, hudobné nástroje, tapety, knihy, drevený nábytok, obrazy – to si vyžaduje vytvorenie určitého režimu vlhkosti. A pre izbové kvety je suchý vzduch úplne deštruktívny..

Na vyriešenie problému so suchým vzduchom prichádza na pomoc mimoriadne zariadenie, ktoré má úplne zrozumiteľný a zrozumiteľný názov – zvlhčovač vzduchu. Počas svojej roboty taký prístroj nasýti vzduch vlhkosťou a vyčistí ho od rôznych nečistôt a škodlivých látok. Okrem týchto štandardných funkcií sú zvlhčovače schopné uvoľňovať nabité molekuly do vzduchu v miestnosti, ktoré sú pre ľudské telo nevyhnutné..

Kúpiť zvlhčovač je rovnako jednoduché ako lúskanie hrušiek, ale oprava zvlhčovača je vážnejšia záležitosť. Môžete ísť do špecializovaného obchodu alebo si objednať online od spoločnosti, ktorá predáva vybavenie domácnosti. Najúčinnejšie a najkvalitnejšie zvlhčovače vzduchu sa vyrábajú v Taliansku a Nemecku..

Princíp činnosti

Zvlhčovače vzduchu používajú na zvlhčenie atmosféry rôzne metódy vrátane ultrazvukových vibrácií, ktoré vytvárajú špecifickú „studenú hmlu“. Zvlhčovač vzduchu sa tradične skladá z hnacieho valca, ovládacieho panela, lamiel, nádržky na vodu a indikátora hladiny vody, poteru, prstencovej membrány a motora, odstredivého ventilátora a motora, vnútorného napájacieho kábla a filtra.

Bežné “studené” zvlhčovače vyššie opísanej konštrukcie zahrnujú vháňanie vzduchu ventilátorom cez mokrú membránu priepustnú pre vzduch. Vlhkosť je absorbovaná vzduchom, ktorý prechádza membránou, a v dôsledku toho sa vlhkosť vzduchu v miestnosti zvyšuje a teplota klesá. Takéto zvlhčovače vzduchu patria k typu zariadení, ktoré si môžete sami opravovať a opravovať..

Použitie zvlhčovačov vzduchu je veľmi rozšírené: v mestských bytoch a súkromných domoch, kanceláriách a skleníkoch, detských a lekárskych inštitúciách. Tieto zariadenia sa stali tak rozšírenými kvôli jednoduchému použitiu – stačí naplniť špeciálnu nádobu vodou a zapojiť zvlhčovač do zásuvky..

Druhy zvlhčovačov

Parné zvlhčovače sú založené na procese varu vody. Dve elektródy sú ponorené do vody, ktorá ju zohreje a odparí. Takéto zariadenia sú veľmi účinné – do hodiny sa môžu odpariť takmer 750 gramov vody. Do vzduchu sa zároveň dostáva absolútne čistá vodná para. Súčasne je vzduch zvlhčený a dezinfikovaný. Pri použití parného zvlhčovača nezabudnite, že teplota v miestnosti stúpa.

Tradičné zvlhčovače fungujú na princípe prirodzeného odparovania vody, ktorá padá na žumpu z plniacej nádrže, a potom na špeciálne odparky. Ventilátor, ktorý je zabudovaný v zariadení, poháňa vzduch cez výparníky. Účinok fungovania takýchto zariadení je podobný mokrému čisteniu. Produktivita tradičného zvlhčovača nie je väčšia ako 600 gramov za hodinu, ale dnes sú najbežnejšie.

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu transformujú vodu pomocou vysokofrekvenčných vibrácií na vodný mrak, ktorý je okolo miestnosti oddelený vstavaným ventilátorom. Zariadenia tohto typu sa vyznačujú malou veľkosťou a rôznymi funkciami: „denný“ a „nočný“ režim, vstavaný časovač, funkcia „teplá para“. Medzi nevýhody týchto zariadení patrí potreba naplniť nádobu destilovanou vodou. V opačnom prípade, ak používate bežnú vodu z vodovodu, na nábytku a iných predmetoch sa môže objaviť biely povlak..

Starostlivosť o zvlhčovač vzduchu

Obdobie používania zvlhčovača je jeseň-zima, ale v niektorých oblastiach sa táto jednotka musí používať takmer každý deň. Preto sa zvlhčovače počas prevádzky upchávajú a upchávajú a používanie špinavého zvlhčovača výrazne znižuje jeho životnosť a môže spôsobiť nežiaduce výsledky. Preto je dôležité každodenne opravovať zvlhčovač vzduchu a kostný výstroj.

Denné upratovanie

Na čistenie zvlhčovača ho musíte vypnúť a vyprázdniť nádrž zo zvyšnej vody. Odporúča sa umývať zariadenie horúcou mydlovou vodou. Štetcom vyčistite vnútorné prvky z plaku, ktorý vznikol z tvrdej vody, potom odstráňte sliznicu. Najlepšie je opláchnuť nádrž pod tečúcou vodou. Malo by sa to však robiť opatrne, aby motor a pracovné časti neboli zaplavené. Potom utrite celý povrch čistou handrou a znova naplňte nádobu.

Hĺbkové čistenie

Hlbšie spracovanie je potrebné každé tri dni. Ak sa tak nestane, na zariadení sa po niekoľkých dňoch nepretržitej prevádzky objaví pleseň. Hĺbkové čistenie je jednoduché. Najprv musíte vypustiť zvyšnú vodu, opláchnuť a potom nádrž utrieť bezfarebným octom zriedeným vodou pre jemný efekt. Takýmto spôsobom bude možné opraviť zvlhčovač borka a odstrániť minerálne usadeniny z nádrže. Po ukončení procedúry opláchnite zvlhčovač vzduchu pod tečúcou vodou a utrite dosucha handrou. Zariadenie je potom opäť pripravené na použitie..

Dezinfekcia

Pred dezinfekciou by ste mali otvoriť okná v miestnosti alebo si vziať zvlhčovač na balkón. Potom by ste mali zriediť polovicu pohára domáceho bielidla (alebo peroxidu vodíka, ak je v pokynoch uvedené, že je nežiaduce používať bielidlo) v štyroch litroch vody. Táto látka sa musí naliať do nádrže a potom zapnúť zariadenie. Keď uvidíte, ako z nej vychádza hmla alebo para, môžete zvlhčovač vypnúť a po niekoľkých minútach vypustiť vodu.

Potom sa odporúča nádrž opláchnuť pod tečúcou vodou. Naplňte ju vodou, ktorú bežne používate na prevádzku zvlhčovača, a nechajte ju niekoľko minút bežať. Potom vypusťte aj túto vodu, zariadenie znova opláchnite. Tento postup opakujte, kým zápach bielidla nezmizne. A zvlhčovač môžete používať podľa pokynov.

Výmena filtrov

Každý používateľ zvlhčovača by mal pamätať na opravu vetracieho zvlhčovača a pravidelnú výmenu filtrov. Odporúča sa to urobiť aspoň raz týždenne. Filter môžete zmeniť kedykoľvek, akonáhle si všimnete, že sivasto. Použitie nevhodných filtrov skracuje životnosť zariadenia, ovplyvňuje kvalitu jeho práce a ľudské zdravie. Ak ste si kúpili filter zmäkčovača vody pre ultrazvukový zvlhčovač, každých niekoľko mesiacov pridajte novú iónomeničovú živicu a vymeňte plnivo..

Sezónne upratovanie

Pred vložením zvlhčovača do skrine na leto by ste ho mali dôkladne vyčistiť. V takom prípade očistite peroxidom alebo bielidlom. Keď je zariadenie úplne suché, pošlite ho na suché, ale nie horúce miesto, ktoré je chránené pred priamym slnečným žiarením. Pred ďalším použitím zvlhčovač tiež vyčistite a zbavte prachu..

Bežné problémy v práci

V procese používania zvlhčovača vo vašej domácnosti sa môžete stretnúť s niektorými problémami, v dôsledku ktorých musíte opraviť zvlhčovač liiot. Tu sú najbežnejšie situácie.

Zlý zápach

Ak pri prevádzke zvlhčovača cítite nepríjemný zápach, membrána je znečistená. Je potrebné ho odstrániť a vyčistiť. Špecifický dizajn je odlišný pre rôzne modely zvlhčovačov, ale proces demontáže a čistenia je rovnaký.

Najprv musíte vytiahnuť zástrčku zo zásuvky, odskrutkovať upevňovacie skrutky alebo zdvihnúť zadný panel a potom ju vybrať. Odpojte napájací kábel membránového motora a odstráňte viazaciu pásku – plastovú tyč, ktorá drží rám membrány pohromade. Vysuňte spodný valček z prstencovej membrány a vyberte horný valček. Ak je prstencová membrána v zlom stave, je najlepšie ju vymeniť za novú. V opačnom prípade sa odporúča umyť mydlovou vodou, nechať uschnúť a vrátiť na miesto..

Nie je použitá žiadna voda

Ak zvlhčovač pracuje, ale nepoužíva vodu, prstencová membrána je poškodená alebo zadretá. Je lepšie ho nahradiť novým, ak nie je v normálnom stave (v tomto prípade postupujte podľa vyššie uvedeného postupu). Tento problém môže tiež naznačovať chybný prstencový pohonný motor s membránou, ktorý môžete bez problémov skontrolovať a vymeniť..

Na opravu zvlhčovača electrolux a kontrolu činnosti elektrického motora sa odporúča označiť hnací valec. Potom stojí za to zostaviť zariadenie, zapnúť ho a nechať ho bežať pol minúty. Stroj opäť vypnite a sledujte, či sa valec otáča. Ak sa neotáča, vymeňte motor. Dá sa ľahko odstrániť odskrutkovaním bežných montážnych skrutiek a po odpojení podložiek napájacieho konektora.

Vzduch nejde

Ak zvlhčovač funguje, ale vzduch netečie, vzduchové otvory sú upchaté a filter v sacej mriežke je potrebné vymeniť. Alebo sa ventilátor spomalí. Skontrolujte, či sa voľne točí. Ak sa počas otáčania spomalí alebo je zablokovaný, obráťte sa na odborníka. Tento problém môže byť tiež spojený s poruchou elektrického motora, ktorý by mal byť skontrolovaný v službe a vymenený za nový..

Tiež stojí za to pamätať na poruchu vnútorného vedenia. Pretože je zvlhčovač prenosným zariadením, jeho kontakty v kryte sa môžu časom uvoľniť. Ak neexistuje žiadne zjavné porušenie kontaktov, musíte sa obrátiť na službu a skontrolovať ich..

Vôbec to nefunguje

Zvlhčovač nemusí fungovať, ak nie je k dispozícii napájanie. Ak ostatné zariadenia v tomto obvode prestanú fungovať, mali by ste skontrolovať štít: ak je vypnutý istič alebo spálená poistka. Zariadenie možno jednoducho nie je zapojené do zásuvky, stojí za to tiež skontrolovať, či je v zásuvke napätie.

Tento problém je relevantný, ak je spálená poistka. V takom prípade vymeňte poistku v zástrčke. Ak po zapnutí zvlhčovača opäť zhorí, vyhľadajte odbornú pomoc. Zástrčka tiež nemusí byť správne zapojená, preto odstráňte kryt konektora a skontrolujte, či je kábel správne zapojený. Ak máte podozrenie na zlomený kábel, v prípade potreby ho skontrolujte a vymeňte. V takom komplexnom zariadení, akým je zvlhčovač, je veľa rôznych spínačov, preto je vhodné ich skontrolovať a v prípade potreby vymeniť..

Zabezpečenie

Pri použití zvlhčovača vzduchu vo vašej domácnosti majte na pamäti tieto bezpečnostné pravidlá:

  • Na vetranie a sušenie oblečenia nepoužívajte zvlhčovač vzduchu.
  • Nesmerujte prúdenie vzduchu zo zariadenia na iné elektrické spotrebiče a elektrické zásuvky..
  • Pred riešením problémov odpojte zvlhčovač od elektrickej siete a uistite sa, že v nádobe nie je voda..
  • Pri montáži zariadenia zaistite, aby boli všetky vodiče a náhradné diely vrátené do pôvodnej polohy..
  • Pred uvedením do prevádzky skontrolujte zvlhčovač: zapojte jeho zástrčku do obvodu chráneného RCD a potom ho zapnite. Ak sa spustí prúdový chránič, obráťte sa na špecialistu, aby skontroloval zariadenie..
  • Ak je zvlhčovač uzemnený, skontrolujte jeho spoľahlivosť pomocou testera. Indikátor testera ukazuje, či sú kovové časti zariadenia uzemnené alebo nie. Keď tester nereaguje, urobte profesionálny test zvlhčovača.

Zoznámili ste sa teda s takým potrebným zariadením, akým je zvlhčovač vzduchu, a pochopili ste, v čom spočíva jeho účel. Bez ohľadu na to, ktorý zvlhčovač vzduchu si vyberiete pre domáce použitie – parný, tradičný alebo ultrazvukový, nezabudnite ho vyčistiť, vydezinfikovať a opraviť..

About the author