Inštalácia ventilačného grilu

Pri vytváraní príjemného životného prostredia neexistujú žiadne drobnosti. Napríklad dobre navrhnutý a dobre nainštalovaný ventilačný systém pomôže vytvoriť špeciálnu mikroklímu v kancelárii a v obytných priestoroch. Hotový vzhľad dodajú vetracie mriežky, ktoré nie sú len ozdobným prvkom, ale aj dôležitou súčasťou systému..

Obsah:

Čo sú vetracie mriežky

Kupujúci vetracích mriežok čelí iba jednému problému – problému výberu, tento segment stavebného trhu je taký rozmanitý. V závislosti od toho, kde bude mriežka nainštalovaná, sú ponúkané nasledujúce typy..

 • Vonkajšie vetracie mriežky. Sú namontované mimo budovu a chránia vzduchové kanály pred prachom, snehom a dažďom a pred vniknutím hmyzu a hlodavcov do domu. Ako sa hovorí, pozícia ukladá – také mriežky sú pod značným stresom, a preto musia byť veľmi silné. Najčastejšie sú vyrobené z kovu (oceľ, extra pevný hliník). Sú vybavené žalúziami, niektorí výrobcovia inštalujú na také mriežky vykurovací systém, ktorý odoláva tvorbe ľadu, ako aj spätný ventil, ktorý zabraňuje vstupu studeného vzduchu do miestnosti..

 • Vnútorné vetracie mriežky. Jednoducho musia esteticky zapadnúť do interiéru, najčastejšie sú vyrobené z plastu, dreva. Rôzne modely, veľkosti a farby vám umožnia vybrať si výrobky na použitie v akomkoľvek štýle miestnosti. Výrobcovia okrem riešenia estetických problémov myslia aj na jednoduchosť použitia, nainštalovanie nastaviteľných žalúzií, odnímateľné časti na čistenie a starostlivosť o ne..
 • Prietokové ventilačné mriežky. Sú namontované vo vnútorných priečkach, dverách. Zvláštnosťou je, že priestory vetrajú a ich zvuková izolácia zostáva nezmenená. Uľahčujú to špeciálne tvarované rolety, ktoré sa navzájom prekrývajú..

Pri analýze typu konštrukcie je potrebné poznamenať, že vetracie mriežky sú:

 • regulované vetracie mriežky – je možné regulovať prietoky vzduchu posunutím uhla sklonu žalúzií do požadovanej polohy;
 • neregulované – polohu fixuje výrobca v jednej jedinej polohe;
 • zotrvačný – uhol sklonu sa mení v závislosti od intenzity prúdenia vzduchu. Žiadny pohyb vzduchu – mriežka sa sama zatvorí.

Rozmery vetracích mriežok

Voľba materiálu výroby závisí od konštrukcie miestnosti, veľké miesto je obsadené finančnou zložkou..

 • Plastové vetracie mriežky často rýchlo strácajú svoj vzhľad vplyvom vysokej izbovej teploty a slnečného svetla. Je však medzi nimi, že je ľahké nájsť rozpočtovú možnosť a v poslednej dobe sa používa vysokokvalitný plast..

Fotografia vetracích mriežok

 • Hliníkové mriežky ľahké a odolné, ich cena je v strednom cenovom segmente.
 • Drevené rošty ako elegantné a krásne, tak drahé a rozmarné v prevádzke. Vyžadujú osobitnú starostlivosť, úctivý prístup, ideálne pre znalcov ohľaduplnosti k životnému prostrediu a prezentovateľnosti.
 • Kovové vetracie mriežky spoľahlivé, silné a trvanlivé, tieto vlastnosti odôvodňujú ich vysoké náklady.
 • Polyuretánové rošty sú stále novým slovom v sortimente týchto výrobkov, vyznačujú sa vynikajúcim výkonom.
 • Dekoratívne vetracie mriežky môžu byť vyrobené z rôznych materiálov a ich kombinácií: eloxovaný hliník, drevo, keramika, ratan. Ozdobte ich chrómovými detailmi a dokonca aj kamienkami Swarovski.

Voľba umiestnenia vetracej mriežky

 • Aby sa vytvorili najpohodlnejšie podmienky, mal by byť namontovaný nad úroveň neustálej prítomnosti obyvateľov miestnosti. V priemere je to 2 m od úrovne podlahy. Práve v tejto vzdialenosti sú lamely (nastaviteľné vetracie mriežky) pripevnené v jednom alebo viacerých radoch.
 • Inštalácia vetracích mriežok na povrch podlahy je možná. V tomto prípade sú namontované v jednej rovine, mierne mimo miesto s najväčšou priechodnosťou, aby sa zabránilo rušeniu pri chôdzi, v blízkosti stien alebo okien. Vo veľkých supermarketoch je takáto možnosť inštalácie k dispozícii, keď je v strede haly namontovaná skupina mriežok..
 • Mriežka vetrania dverí sa používa tam, kde nie je možná žiadna iná forma vetrania. Malo by to byť estetické, nepúšťať zvuky, osvetlenie z inej miestnosti.

 • Možnosť umiestnenia na strop je ideálna pre miestnosti s nízkymi aj natiahnutými a zavesenými stropmi.

Ako nainštalovať ventilačný gril

Existuje niekoľko spôsobov pripevnenia mriežok, výber konkrétneho závisí od typu mriežky, miesta jej inštalácie. Najbežnejšie možnosti.

 • Upevnenie pomocou skrutiek, samorezných skrutiek. Najčastejšie sa používa pri inštalácii externých mriežok alebo veľkých vnútorných. Otvory pre samorezné skrutky v takejto mriežke už vyrobil výrobca. Táto metóda je veľmi spoľahlivá, predpokladá sa v prípade potreby demontáž konštrukcie. Medzi nedostatky je možné poznamenať, že rám stráca svoj dekoratívny účinok, najmä ak jeho hrúbka neumožňuje použitie zapustených skrutiek. Samorezné skrutky sa naskrutkujú na betónový, drevený, sadrokartónový povrch cez zahĺbené otvory v ráme a pritlačia mriežku na stenu. Ak je tenký, môžete ho opraviť v oblúku otvoru zaskrutkovaním samorezných skrutiek cez časť zásuvky. Hlavy upevňovacích prvkov môžu byť v prípade potreby natreté farbou rámu.
 • Zapínanie na pružinovú sponu Je jedným z najbežnejších spôsobov. Spojovacie prvky sú maskované, dekoratívne vlastnosti zostávajú nedotknuté. Nevýhody tejto metódy možno považovať za nespoľahlivosť takéhoto pripevnenia, najmä ak je otvor nerovný, pretože nie je ľahké sa dostať na okraj so západkou. Západky z pružinovej ocele sú inštalované na mriežkovom zvone, ktorý je držaný na otvore v dôsledku trecej sily. Nevýhody tejto metódy je možné vyrovnať použitím špeciálneho montážneho rámu, ktorý zarovná okraje otvoru. Aj keď je veľkosť otvoru o niečo zmenšená, kvalita a rýchlosť práce sa zvyšuje..

 • Lepenie roštov na silikónové alebo „tekuté nechty“ môže to byť nezávislý spôsob inštalácie alebo sa môže kombinovať s vyššie uvedeným. Súčasne je zapínanie úplne neviditeľné a veľmi spoľahlivé, dekoratívne vlastnosti netrpia. Univerzálnosť použitia pre akékoľvek rámy a nerovnomerné otvory a vysoká presnosť robia túto metódu najpohodlnejšou. Jeho nevýhody možno považovať za to, že mriežku nebude možné demontovať a tiež ju musíte prilepiť vo veľmi krátkom čase, pretože kompozícia rýchlo schne. Lepidlo sa nanáša pištoľou na obvod ventilačnej mriežky, nanáša sa na trvalé miesto, upevní sa montážnou páskou na jeden deň. Vynikajúcou alternatívou je použitie samolepiaceho zipsu Dual Lock..
 • Upevnenie na valčekové chápadlá, rotačné baliace stroje, špeciálne západky poskytované konštrukciou mriežky. Všetky tieto prvky sú skryté, zapínanie je veľmi spoľahlivé, jedinou nevýhodou metódy je vysoká cena.

Všetky tieto spôsoby inštalácie vetracích mriežok je možné vykonať ručne s minimom nástrojov..

Inštalácia mriežok na dvere a parapety

 • Na dverách sú nainštalované dve mriežky, jedna na každej strane. Najprv je vyrezaný montážny otvor, do ktorého je potom vložený z každej strany pozdĺž mriežky, ktoré sú spojené skrutkami.
 • Vetracia mriežka je namontovaná na okennom parapete, aby sa zabránilo zahmlievaniu okien, vzhľadu cirkulácie vzduchu v otvore okna. Pri výbere mriežky ju môžete vybrať tak, aby zodpovedala farbe okna, alebo naopak, v kontrastnom prevedení. K dispozícii sú modely s nastaviteľným prúdením vzduchu – pohyblivé lopatky.

 • Napriek tomu, že je možné nainštalovať okenný parapet s už vstavanými mriežkami, nie je ťažké ich nainštalovať sami. Najprv vyrežte montážny otvor skladačkou, upevnite v ňom mriežku lepidlom. Je lepšie zvoliť model pre okenný parapet s malými otvormi..

Inštalácia vetracej mriežky do strečového stropu

 • Zjavnú potrebu takého spôsobu vetrania v byte dopĺňa v tomto prípade potreba vyrovnať pokles tlaku vznikajúci medzi vzduchom v miestnosti a podstropným priestorom inštaláciou grilu. Na inštaláciu musíte z preglejky vystrihnúť štvorec o 7-9 cm širší ako rám a v ňom je už otvor na inštaláciu. Je lepšie to urobiť pomocou skladačky.
 • Po vychladnutí napínacieho pásu sa cez neho vyreže otvor pre mriežku. Nášľapný krúžok je pevne prilepený na plátno v mieste, kde sú cítiť obrysy otvoru v preglejke. Tesnosť priľnavosti krúžku je kľúčom k úspešnej inštalácii ventilačnej mriežky. Po zaschnutí lepidla sa napnutým stropom úhľadne vyreže otvor a mriežka zapadne na svoje miesto.

Prehľad cien výrobkov ruských a zahraničných výrobcov

Rozsah cien výrobkov určených na inštaláciu ventilačného systému závisí od výrobcu, materiálu výroby a rôznych možností, ktoré ponúka výrobca. Cenová analýza by mala začať výrobkami ruských výrobcov..

Výrobky spoločnosti “Arktos”

 • Napájacie a výfukové mriežky vyrobené z hliníka stoja od 326 do 1579 rubľov, cena závisí od rozmerov.
 • Rovnaké výrobky vybavené ventilom na prúdenie vzduchu budú stáť spotrebiteľa od 441 do 2551 rubľov.
 • Stropné inštalácie – cena od 719 do 2508 rubľov.
 • Sú rovnaké, s ventilom na prúdenie vzduchu – 719-2508 rubľov.
 • Outdoorové modely s nenastaviteľnými žalúziami-638-4616 rubľov.

Výrobky ruského závodu “Sezóna” sa teší zaslúženej pozornosti spotrebiteľov.

 • Ich vetracie mriežky s nastaviteľnými žalúziami teda stoja od 276 do 1307 rubľov.
 • Zásobovacia a výfuková žalúzia – 534 – 3555 rubľov.
 • Strop – 737-3043 rubľov.
 • Externé vetracie mriežky s nenastaviteľnými žalúziami-521-3776 rubľov.

Na porovnanie stojí za to odkázať na výrobky zahraničných výrobcov..

 • Podlahové vetracie mriežky Izraelskí výrobcovia, tí, ktorí veľa vedia o klimatických technológiách, môžu byť ruskému spotrebiteľovi ponúknutí za cenu ekvivalentnú 3 až 5 dolárov. Za nastaviteľný model budete musieť zaplatiť asi 10-15 dolárov. Rovnaká cena za kvalitnú drevenú mriežku. Pri dekoratívnych mriežkach so zložitým vzorom, najmä ak ide o autorské dielo, je cena prakticky neobmedzená, v priemere stojí 75-100 dolárov.
 • V kategórii vetracích mriežok inštalovaných na dverách si môžete kúpiť úspešné modely fínskej spoločnosti ZASTAVIŤ NA. Sú odolné voči zvuku a hluku, budú stáť kupujúceho asi 5 000 rubľov.
 • Výrobky spoločnosti Trox – jeden zo svetových lídrov vo výrobe ventilačných zariadení s polstoročnou praxou, ako aj ich konkurent Sistemair sa na ruskom a svetovom trhu teší zaslúženej pozornosti.

Je veľmi ťažké žiť v podmienkach nedostatočného vetrania. Zastaraný vzduch, neobnoviteľné prostredie sa rýchlo stáva zdrojom respiračných a chronických chorôb. Zvlášť citlivé sú na to deti a starší ľudia. Inštaláciou ventilačného systému s elegantnými ozdobnými mriežkami zodpovedajúcimi vkusu sa elegantne doplní nasávanie a prívodné vetranie. Ich výhoda spočíva v tom, že výberom grilu, ktorý je štýlovo vhodný pre dizajn miestnosti, môže byť inštalácia vo väčšine prípadov vykonaná nezávisle, s minimálnym súborom nástrojov..

About the author