Čistenie vnútornej jednotky klimatizácie. Ako vyčistiť klimatizáciu. Čistenie odtoku klimatizácie

V chlade nemôžete vydržať teplo a snívať o doplnkovom vykurovaní, je načase premýšľať nad kúpou klimatizácie. Nie je to však jednoduchá záležitosť, pretože ich existuje mnoho typov, pokiaľ ide o výkon, inštaláciu a ďalšie funkcie. Dôležitú úlohu zohráva aj výber výrobcu. Hlavnou úlohou klimatizácie je ochladzovať alebo ohrievať oblasť. Vstavané ochranné systémy, automatické čistenie, reštartovanie a ionizácia vzduchu nepochybne ovplyvňujú trvanie prevádzky zariadenia a našu pohodu..

Obsah:

Ako zistíte, či je klimatizácia špinavá

Všetky zariadenia sa zašpinia, najmä klimatizačné zariadenia. Prechádza nimi prašný vzduch, dokonca aj hmyz. Spolu so znečisteným vzduchom sa v pľúcach usadzujú škodlivé baktérie a plesne, ktoré spôsobujú choroby. Aby ste sa vyhli zdravotným problémom, čistite zariadenie od prachu, lístia, vetvičiek a iných trosiek každé 2-3 týždne. Môžete to urobiť sami, ak starostlivo porozumiete všetkému podľa pokynov. Ak sa však zistí vážnejšie zlyhanie, nemôžete sa zaobísť bez pomoci údržbára..

Ako zistiť, či je klimatizácia znečistená:

 • Zobrazí sa vibrácia.
 • Kvalita ovzdušia sa znateľne zhoršila.
 • Zvýšený hluk.
 • Znížený prietok nasávaného vzduchu.
 • V interiéri sa na jednotke objavujú kvapky.

Všetky tieto indikátory, spoločne alebo oddelene, naznačujú, že je načase urobiť poriadok v klimatizácii a uľahčiť jej plnenie úloh, ktoré od nej očakávate..

Ale! Ak samočistenie nevedie k požadovanému výsledku, obráťte sa na špecialistu, ktorý nájde príčinu a účinne ju odstráni. Nezabudnite, že aj pri najopatrnejšom použití potrebuje zariadenie pravidelnú údržbu. Toto je doplnenie množstva freónu. Nemôžete to urobiť sami. Meranie tlaku v systéme – to vyžaduje špeciálne zariadenie.

Na úplne prvé upratovanie využite služby služby. Sledujte všetko, čo zamestnanec robí, a zapamätajte si ho pre ďalšiu implementáciu sami.

Ako nezávisle čistiť klimatizáciu v byte

Pred procedúrou musíte od začiatku porozumieť štruktúre. Ošetrite oba bloky, vonkajšie aj vnútorné. V každom z nich sú spracované takmer všetky časti, okrem elektrických spotrebičov a káblov..

Ako vyčistiť filter sami

Tento prvok je z častí najzraniteľnejší. Je prvým, kto nechal prejsť všetko vo vzduchu. Čistiť je možné iba sieťový filter. Dá sa ľahko identifikovať – ​​je to jemná viacvrstvová sieťovina za predným panelom.

Na to sa spravidla kupujú špeciálne prostriedky. Môžete ale použiť aj bežný odmasťovač alebo mydlo na pranie, ktoré taktiež veľmi dobre čistí povrchy. Na spracovanie sa filter vyberie a premyje pod vodou roztokom. Druhá možnosť je fúkať alebo čistiť mäkkou kefkou. Pri sušení horúcim vzduchom sú filtračné prvky zdeformované, takže musíte počkať, kým sa samy nevyschnú.

Upozorňujeme, že na čistenie zariadenia sa nevzťahuje záruka, používateľ si ho musí urobiť sám.

Ako odstrániť filter sami

Vybratie filtrov je rovnako jednoduché ako vybratie vrecka na prach z vysávača.

Postupujte podľa týchto pokynov:

1. Pred každou údržbou musí byť zariadenie odpojené od napájania..

2. Pomaly potiahnite horný panel k sebe a súčasne nahor.

3. Vyberte filtračný prvok jemným nadvihnutím zospodu.

Spracovať je možné iba sieťové filtre, vreckové filtre nie je možné vyčistiť, pretože sú zostavené z kovového, plastového alebo kartónového rámu so vstavanými vreckami. Budú musieť byť zmenené.

Na dezinfekciu nepríjemných pachov použite antiseptiká, ako napríklad Loctite Hygiene Spray alebo Chlorhexidine Digluconate Solution. Musia byť starostlivo nastriekané so zapnutou klimatizáciou v režime najnižšej teploty, aby sa dostali dovnútra prúdením vzduchu. To sa musí urobiť, ak je zistené zhoršenie zápachu, je emitované nahromadenými mikroorganizmami a plesňou. Druhý je prvým nepriateľom dýchacích ciest nášho tela.

Ako čistiť výmenník tepla vlastnými rukami

Pre lepší prenos tepla doštička musí prísť do styku s prechádzajúcim vzduchom bez prekážok. Preto akékoľvek znečistenie zhoršuje prenos tepla. Práve vo výparníku chladivo vrie a preto sa hliníkové platne ochladia. Napriek tomu ani najlepšie filtre nedokážu zastaviť všetko, čo znečisťuje systém. Napríklad nie je možné úplne zastaviť niektoré veľmi lepivé prvky tabakového dymu, ako je decht alebo kuchynské pary s tukovými časticami. Usadia sa na rebrách výparníka a zlepia dohromady prach a iné nečistoty, v dôsledku čoho sa vytvorí vážna látka, ktorá zníži výkon klimatizácie a vyradí ju z pracovného stavu..

Pri tomto druhu znečistenia sa na zvládnutie tohto druhu znečistenia používa výkonnejšia technika. Patrí medzi ne parný čistič. Para odstráni všetky tieto nečistoty a tiež zničí všetky baktérie. Sú chvíle, keď musíte výmenník tepla rozobrať. Táto práca už nie je pre amatéra a musíte využiť služby servisných pracovníkov. Ale snažte sa, aby sa to nestalo.

Pri pravidelnom čistení filtrov sa raz za rok vyčistí aj rotačná turbína a ventilátor. Líši sa v tom, že má okrúhly tvar vo forme valca s mnohými pozdĺžnymi doskami..

Ako čistiť rotačný ventilátor vlastnými rukami

Urobte to bez vybratia z puzdra..

Dobre navlhčite nanesením saponátu na platne.

Rovnomerne rozotrite maltu v horizontálnom smere.

Použite film. Umiestnite ho na zadnú stranu výmenníka tepla a prednú časť zatvorte. Zapnite ventilátor bez zahrievania. Všetky nečistoty odletia spolu s aplikovaným výrobkom.

Ako vyčistiť mriežku výparníka

Mriežka vyzerá ako sada rúrok, ktorými cirkuluje freón. Odporúča sa čistiť raz za rok podľa nasledujúceho postupu:

1. Otvorte kryt deleného systému a vyberte prednú mriežku, ktorá zakrýva výmenník tepla.

2. Vezmite kefu s dlhou rukoväťou, jemne zotrite prach a povysávajte. Ak je znečistenie silné, použite parný generátor..

Samočistiaci odtok

Zatuchnutý zápach pochádza z drenážneho systému. Zachováva sa v ňom prebytočná vlhkosť a tvorí sa pleseň. V závislosti od znečistenia existujú rôzne spôsoby čistenia..

Ľahké znečistenie stačí umyť mydlom a vodou alebo saponátom. Kvapalina vstupuje do odtoku cez výmenník tepla.

Ak sa v samotnej trubici usadia nečistoty, musia sa odpojiť, vyfúknuť alebo opláchnuť.

Dôvody, prečo je drenážny systém upchatý, môžu byť veľmi odlišné v závislosti od toho, ktorý systém používate. Existuje odvodnenie kondenzátu, čerpadlo atď. Ak je čerpadlo, môže sa pokaziť a odtok vody sa zastaví, ak je odvod kondenzátu, dôvodom môže byť nesprávny sklon drenážnej rúrky alebo rúrok samotné môžu byť vyrobené z nekvalitných surovín a potom sa na miestach spojov môžu líšiť švy.

Musíte vyčistiť celý drenážny systém, nielen rúrku. Dôkladné čistenie zaistí dobrý výkon klimatizácie a predĺži jej životnosť na mnoho rokov. V žiadnom prípade by ste sa nemali uchýliť k takzvaným „ľudovým metódam“ čistenia, ako je prepichnutie trubice drôtom. Je to najrýchlejší spôsob, ale špina stále zostáva a musí byť úplne odstránená..

Ako používať čistiace spreje

Keď klimatizácia pracuje v režime nízkeho výkonu, cez otvory sa na výmenník tepla nastrieka aerosól alebo sprej. Po 10-15 minútach prevádzky vysávača vo ventilačnom režime sa zariadenie vysuší.

Nakoniec sme sa dostali k vonkajšej jednotke, ktorú tiež treba pravidelne čistiť..

To však nie je také jednoduché, pretože to vyžaduje špeciálne nástroje a poistenie. Je lepšie, aby sa pracovníci servisu, ktorí majú všetko potrebné na sklade, zapojili do čistenia tohto bloku. Ak si však trúfate na čistenie sami, postupujte podľa nižšie uvedených pravidiel:

Najprv musíte zistiť, z čoho sa externý modul skladá. Väčšinu z nich zaberá ventilátor. Kondenzátor je inštalovaný v blízkosti chladiča a pozostáva z rúrok, cez ktoré cirkuluje freón. Samotný obeh zaisťuje piestový alebo špirálový kompresor.

Invertorový typ systému má na povrchu krytu riadiacu dosku, s ktorou je potrebné zaobchádzať opatrne.

A posledným detailom je ochranný kryt, ktorý blokuje prístup k elektrickým káblom a svorkám.

1. Vypnite napájanie, odstráňte z puzdra všetky nečistoty, rozoberte ho a začnite čistiť všetky diely.

2. Po odstránení krytu uvidíte množstvo práce, ktorú je potrebné vykonať..

3. Odpadky, ktoré je možné odstrániť ručne, ihneď vyčistite.

4. Povrchy, ktoré sú k dispozícii. Odstráňte vysávačom, ale zároveň sa snažte nedotýkať sa elektrického obvodu, ak ho zapojíte, potom sa pokazí, budete musieť zavolať majstra.

5. Zvyšok odstráňte štetcom, ale nie tvrdým..

6. Nakoniec všetky očistené povrchy utrite vlhkou handričkou..

7. Po dokončení údržby vráťte späť puzdro, ale nezapínajte ho, kým nevyschne..

8. V zime je potrebné z trupu odstrániť sneh a ľad..

Ako často potrebujete čistiť klimatizáciu v byte vlastnými rukami?

Ak sa váš byt nachádza na nižších poschodiach od 1 do 4, potom raz za tri mesiace bude stačiť vyčistiť systém. Pretože znečistenie je na tejto úrovni rýchlejšie..

Ak je klimatizácia umiestnená nad siedmym poschodím, čistenie je možné vykonať menej ako raz za dva roky.

Toto pravidlo však neplatí pre vnútorné jednotky. Musia sa čistiť v intervaloch 2-3 krát mesačne. To je samozrejme nepríjemné, ale ak nedodržiavate odporúčania, potom oprava vytiahne poriadnu sumu.

Čo robiť, ak si všimnete únik freónu.

Miera úniku je asi 7-8% za rok (musí sa naplniť pred naplnením), ale ak je únik zistený pod prípustnou úrovňou, kontaktujte servisné stredisko skôr, ako sa pokazí kompresor. Náklady na jeho opravu budú stáť polovicu nákladov na samotnú klimatizáciu..

Aké sú znaky toho, že freón nestačí:

 • Vzhľad ľadu alebo námrazy na potrubných spojoch vonkajšej jednotky.
 • Nízke vzduchové chladenie. Teplotný rozdiel na výstupe a vstupe musí byť najmenej 9-10 stupňov.

Údržba klimatizácie v zime

Pretože všetky zariadenia na kontrolu klímy sú dodávané hlavne z európskych krajín a Japonska a tam je klíma teplejšia, výrobcovia neberú do úvahy vplyv iných klimatických podmienok a vzácne modely sú vybavené funkciou prispôsobenia nízkym teplotám. V zásade ide o výsadu klimatizácií, ktoré fungujú celoročne a ktoré sú dlhodobo inštalované v miestnostiach, kde je veľa ľudí a veľký počet počítačových zariadení. Pri bežných bytových klimatizáciách bude stačiť odstrániť sneh a ľad z vonkajšej budovy, ale pred nástupom teplého podnebia vykonajte dôkladné čistenie a až potom použite klimatizáciu na ochladenie priestoru..

Pred prípravou na teplé obdobie skontrolujte všetky elektrické súčiastky a kontakty. Ak zistíte akúkoľvek poruchu alebo poškodenie drôtov, neodporúča sa začať s čistením. Ak chcete začať, zavolajte sprievodcovi, aby vyriešil problémy. A až po oprave môžete začať s čistením.

Pravidlá zapínania klimatizácie po zime:

 • Uistite sa, že vonkajšia teplota nie je nižšia ako nula a vnútorná teplota je najmenej 20 stupňov.
 • Zapnite režim chladenia a minimálnu teplotu 18 stupňov.
 • Počkajte 10-15 minút a potom vyskúšajte klimatizáciu vo všetkých režimoch.
 • Ak všetko funguje, potom je pripravený na teplé obdobie..

Ako po vyčistení skontrolujte teplotu vzduchu, ktorý vstupuje do miestnosti

Je potrebné skontrolovať teplotu vzduchu, aby ste sa uistili, že všetko funguje správne. Ako to spraviť. Od teploty výstupného vzduchu odpočítajte teplotu vstupného vzduchu. Toto je teplota delta T. V rozsahu od -10 do -5 je hodnota normálna. Ak je hodnota T nižšia ako -11 s dodávaným vzduchom, miestnosť nebude dostatočne ochladená.

K dispozícii sú klimatizácie s automatickým čistením. Modely ako FCQ-C8, FCQH-D8, FMCQ-A, FXFQ-P9 majú vstavané senzory, ktoré monitorujú stupeň kontaminácie a signalizujú systému, aby zhromaždil všetky nečistoty na jednom mieste. V tele majú dieru, cez ktorú je potom možné a potrebné ho pomocou vysávača odstrániť. Je to pohodlné a nie je to problém, ale ani najnovšie automatické čistiace systémy nie sú schopné vykonať hlavné čistenie zariadenia a iba vy a ja sme v tejto práci dôslední. Bez ľudskej ruky sa preto nezaobídete..

Prevádzkové pravidlá:

Ste si istí, že kondicionér funguje správne? To vôbec neznamená, že by ste mali ignorovať odporúčania týkajúce sa frekvencie čistenia..

Raz alebo dvakrát za rok využite služby pracovníkov údržby na kompletnú kontrolu a prevenciu: meranie tlaku v systéme, doplnenie chladiva, kontrola jeho prevádzky vo všetkých režimoch. Existujú aj ďalšie poruchy, ktoré môžu odhaliť profesionáli.

Pri klimatickej teplote pod nulou sa odporúča nezapnúť klimatizáciu, ktorá nie je vybavená celoročnou jednotkou.

Pred plánovaním prevencie klimatizácie zvážte a zvážte, ako ju budete implementovať. Ak sa rozhodnete neuchýliť sa k pomoci zamestnancov servisného strediska, dôkladne si preštudujte všetky nuansy, ktoré sú uvedené v priložených pokynoch, a až potom pokračujte.

Dávajte pozor na svoju techniku ​​a bude vám slúžiť a tešiť mnoho rokov..

About the author