Komín pre plynový kotol: inštalácia a požiadavky

Premyslený návrh komína pre plynový kotol a jeho kompetentná inštalácia je dôležitou súčasťou efektívneho vykurovania v súkromnom dome. Chyby sú tu neprijateľné, inak dôjde k nedostatočnej trakcii, zvýšia sa náklady a výstup produktov spaľovania smerom von bude neúplný. Výmena komína je náročná a nákladná, preto je dôležité vziať do úvahy všetky rady odborníkov, aby sa minimalizovali náklady a zvýšila účinnosť kotla..

Obsah:

Čo je dôležité vedieť o konštrukcii komína do kotla?

Všetky typy vykurovacích systémov v súkromnom sektore sú postavené na spaľovaní rôznych druhov palív, pričom spotrebúvajú určité množstvo kyslíka a odstraňujú škodlivé produkty spaľovania vonku. Fixné vykurovanie znamená:

 • krb;
 • piecť;
 • kotol.

Všetky majú niečo spoločné – komín na likvidáciu produktov spaľovania, ktoré by nemali vstupovať do obytného priestoru. Správna inštalácia komína na plynový kotol zaručuje:

 • vysoká vysoká produktivita kotla alebo pece (úroveň účinnosti);
 • účinnosť vykurovacieho systému;
 • bezpečnosť každého, kto žije v dome;
 • pohodlné vykurovanie domu;
 • prevádzka kotla bez problémov.

Hlavné typy komínov

Typ komína do značnej miery závisí od času a miesta inštalácie vykurovacieho systému. Ak je v starom dome nainštalovaný plynový kotol, musíte nájsť možnosť s najmenším zničením stien a ich rekonštrukciou. Tu sa však nezaobídete bez perforácie steny, aby ste vyniesli vonkajší komín. V nových domoch je vykurovací systém naplánovaný počas generálneho návrhu, preto je kotolňa a vnútorný komín spravidla už naplánované. Fotografia napríklad ukazuje, ako vyrobiť komín pre plynový kotol, pričom sa zohľadní dizajn.

Existujú 2 možnosti inštalácie komína pre plynový kotol:

 • externý (diaľkový, pripojený);
 • interný (vstavaný).

Ak je postavený vo vnútri domu, potom sa nemôžete obísť bez základu alebo základu pre budúci komín a ochrannú murovanú šachtu. Ide o rozdelenie podláh medzi podlahy, podkrovie a strechu. Samonosný systém na odstraňovanie produktov spaľovania je účelnejší a spoľahlivejší, nebojí sa vonkajších vplyvov. Izolácia týmto druhom komína je minimálna a účinnosť je najväčšia. Niekedy má zmysel pripevniť ich na stranu steny, v blízkosti ktorej by mal byť vo vnútri domu kotol..

Diaľkový alebo vonkajší komín vyžaduje kompetentné upevnenie a dodatočnú izoláciu a vytvára sa v ňom viac kondenzátu, takže je tiež dôležité starať sa o tento kontajner. Konštrukčné prvky vzdialeného modulárneho komína:

 • segmenty (časti alebo sekcie);
 • spojovací plynový kanál (adaptér alebo odbočka);
 • konzoly na montáž na stenu;
 • kontrolný poklop v spodnej časti komína.

Argumenty v prospech výroby komína vlastnými rukami

Inštaláciu komína pre plynový kotol je možné zveriť odborníkom, ale niektorí sú pripravení urobiť všetko sami, najmä ak existuje nástroj, a majiteľ má zlaté ruky.

Najjednoduchšou možnosťou je použiť hotový externý komín, to znamená modulárny továrenský dizajn, a potom ho správne izolovať. Niekedy má zmysel vyrobiť si všetky súčiastky sami, obzvlášť keď máte všetky potrebné materiály a nástroje na rezanie kovu. Potom bude oveľa lacnejšie vyrobiť komín pre plynový kotol v súkromnom dome na vlastnú päsť..

Aj keď existuje túžba nezávisle pripojiť externý komín, je dôležité vziať do úvahy niekoľko faktorov:

 • pomer priemeru komína k úseku odbočného potrubia plynového kotla, ktorý sa kontroluje pri kúpe kotla a komína;
 • výška komína musí byť väčšia ako horná časť strechy – aby sa zabezpečil ťah v ľubovoľnom smere vetra;
 • vonkajší (vonkajší) komín musí byť izolovaný zvonku;
 • komínová rúra po celej dĺžke musí byť hladká a okrúhla;
 • vnútorný povrch musí byť chránený pred kondenzáciou a korozívnymi látkami vo vnútri, to znamená inertný voči dymovým chemikáliám;
 • materiál vnútorného povrchu komína musí byť tepelne odolný, to znamená vydržať v rozmedzí 150 – 250 ° С.

Projekt, schémy a výkresy

Kompetentný návrh domu poskytuje projekt, ktorý zohľadňuje vykurovací systém a typ komína – vnútorný alebo diaľkový. Pred inštaláciou plynového zariadenia je potrebné vykonať výpočet komína pre plynový kotol:

 • výška;
 • šírka;
 • konštrukčné vlastnosti.

Spočiatku stojí za to pozrieť sa na vzorky a schémy hotových projektov, ale v konečnom dôsledku musíte urobiť svoj vlastný výkres, ktorý udáva presné rozmery, pričom sa zohľadnia konštrukčné vlastnosti domu. Pozrite sa na príklady komínov pre plynové kotly, foto:

Každý vykurovací systém je navrhnutý pre navrhnutý výkon kotla a druh paliva. Kombinovaný alebo plynový kotol – je dôležité rozhodnúť o tom vopred, pretože existujú rozdiely v teplotných podmienkach. Rovnako dôležité je zvážiť dodržiavanie opatrení požiarnej bezpečnosti..

Parametre komína pre plynový kotol sú spravidla uvedené v pokynoch od výrobcu zariadenia. Stavebné predpisy však nemožno ignorovať, aby konštrukcia komína nepoškodila konštrukciu. Ak je vykurovací systém s plynovým kotlom vyrobený po dokončení stavby súkromného domu, potom musíte najčastejšie vytvoriť vonkajší komín.

Pozor: Odborníci odporúčajú naplánovať pre každý kotol, pec alebo krb samostatný komín, aby teplotný rozdiel a spätný ťah nevťahovali dym, plynné látky a produkty neúplného spaľovania do susedných miestností.

Komínové zariadenie pre plynový kotol je navrhnuté na základe súčasných noriem a parametrov vykurovacích zariadení. Odporúča sa, aby bol plynový kotol inštalovaný v samostatnej kotolni s vetraním, v dolnom poschodí, aby sa zabezpečilo odstránenie oxidu uhoľnatého. Celý vykurovací systém musí byť spoľahlivý a tesný..

Základné požiadavky na komín:

 • vnútorný povrch z kovu, chránený pred kondenzáciou a korozívnymi látkami, a z iných ohňovzdorných materiálov;
 • úplná tesnosť po celej dĺžke;
 • odoláva vystaveniu vysokým teplotám;
 • poskytuje dostatočný ťah, aby sa zabránilo vniknutiu produktov spaľovania do konštrukcie;
 • hlavná časť je inštalovaná zvisle a otočné a šikmé časti zaberajú malú časť.
 • priemer výfukového potrubia sa musí zhodovať s prierezom dymovodu z kotla;
 • by mala stúpať nad hornú časť strechy, aby poskytovala trakciu za každého počasia a zabránila úniku vzduchu pri bočnom vetre.

Priemer komína pre plynový kotol musí byť dostatočný na zabezpečenie zaručeného ťahu, ako aj opravy a údržby, ak je to potrebné. Nezabudnite na kondenzáciu, ktorá sa neodparuje, ale hromadí sa a musí byť odstránená. Všetky tieto parametre sú pre začiatočníka v stavebníctve náročné, preto je vo fáze návrhu vhodné kontaktovať špecialistov.

Konštrukčné vlastnosti rôznych typov komínov

Trvanlivosť celého vykurovacieho systému, ako aj jeho účinnosť a spoľahlivosť v prevádzke závisia od materiálu, z ktorého je vyrobený komín pre plynový kotol. Nedávno boli všetky komíny položené zo žiaruvzdorných tehál alebo do nich boli ešte vložené obyčajné rúry. To ho neochránilo pred kondenzáciou a tvorbou sadzí. S príchodom kombinovaných vykurovacích zariadení a plynových kotlov pre domácnosť sa začali používať nové materiály..

Jedným z materiálov požadovaných pre komín je rúrka z nehrdzavejúcej ocele s molybdénom. Je považovaný za jeden z najúčinnejších v ochrane pred kondenzáciou, oxidmi a korozívnym dymom. Vyrábajú sa v hotovej forme, to znamená v optimálnom valcovom tvare. To prispieva k dobrému ťahu a rýchlemu prechodu dymu a iných plynných látok s minimálnym usadzovaním sedimentu a kondenzácie..

Pozor: Pri inštalácii komína dbajte na to, aby v ňom bolo čo najmenej defektov, škrabancov a zachytení ohybov – najviac sa tam hromadia sadze a plakety, ktoré je ťažké odstrániť, ale to narúša činnosť plynu. kotla a znižuje jeho účinnosť.

Pri výbere polotovarov pre komín je dôležitý pomer prierezu (šírka potrubia) a jeho výšky (vnútorná dĺžka potrubia). Všetky tieto parametre sú zvyčajne uvedené v pokynoch pre vykurovacie zariadenia a účinnosť celého vykurovacieho systému v dome závisí od dodržiavania odporúčaní. Optimálna výška komína je asi 5 m, ale tento údaj sa líši v závislosti od počtu poschodí a dizajnových vlastností domu..

Napriek tomu, že nehrdzavejúca oceľ s molybdénom je považovaná za najvhodnejšiu pre komínové materiály, sendvičový systém si dnes získava na obľube. Jedná sa o dvojitú rúrku a vrstva medzi nimi je izolačná čadičová vlna. To je vhodné pre vzdialený komín, ktorý nemusí byť izolovaný zvonku..

Pri konštrukcii systému by mal byť minimálny počet komínových závitov (kolien) a každý z nich by mal mať špeciálny kontrolný poklop – je to potrebné na čistenie kanála systému odsávania dymu.

Pozor: Je dôležité zabezpečiť nádobu na kondenzát, ktorá je namontovaná pod odbočovacou rúrkou priamo pri plynovom kotle. Nezabudnite, že každý krb, kachle alebo kotol museli byť vybavené autonómnym komínom. Spoločný komín v priľahlých miestnostiach podporuje spätný ťah, to znamená, že bude do obytného priestoru vťahovať dym a oxid uhoľnatý.

Donedávna sa používalo nielen murivo a oceľové rúry, ale aj pozinkované a azbestové rúry. Sú však vhodnejšie pre krby vidieckych domov a malých domov. V mnohých ohľadoch sú nižšie ako moderné zariadenia z nehrdzavejúcej ocele s povlakom molybdénu..

Polymérny materiál FuranFlex, z ktorého sú vyrobené vložky do komínov a inštalácie dymovodov, spĺňa všetky technické požiadavky. Pripomína ohňovzdorný plast s výstužou, ktorá nedegraduje z kyslých výparov a kondenzácie.

Pozinkované rúry sú menej trvanlivé ako so špeciálnym povlakom, ale môžu byť úspešne prevádzkované až 5 rokov. Do tej doby bude možné nájsť za nich dôstojnú a lepšiu náhradu..

Azbestocementové rúry boli tiež široko používané pri stavbe komínov. Doteraz sú žiadaní o kúpeľ alebo ruský sporák. Tieto rúrky absorbujú kondenzát, ale v spojoch nie sú dostatočne tesné a pri prehriatí praskajú s efektom výbuchu..

Hlavnou nevýhodou tehlového komína je postupná deštrukcia kondenzáciou. V moderných vykurovacích systémoch sa používajú ako šachty pre kovové komíny. Rúry z nehrdzavejúcej ocele vo vnútri dymovodu sú utesnené a odolné voči vysokým teplotám, aj keď kotol pracuje na plný výkon.

Svojpomocný komín pre plynový kotol: inštalácia

Ak bolo zakúpené vykurovacie zariadenie, je pripravené miesto pre kotol, existuje projekt alebo schéma, návod na to, ako správne urobiť komín pre plynový kotol, je v dokumentácii ku kotlu. Je však dôležité robiť všetko postupne:

1. Zostavte časti komína, aby ste sa presvedčili, že je potrubie úplné..

2. Pripojte komín k plynovému kotlu.

3. Opravte stavebné diely.

4. Skontrolujte tesnosť všetkých spojov a doplňte ich izoláciou..

Ak potrebujete nainštalovať externý (vonkajší) komín pre plynový kotol, potom sa vyberie cez stenu, niekedy sa použije hotový vetrací otvor a okno. V prázdnej stene budete musieť urobiť otvor požadovaného priemeru, kde rúrka plus izolačný materiál voľne prechádza.

Tip: Neponáhľajte sa urobiť dieru, kým si nie ste istí, že výpočty sú presné a že označenia zodpovedajú výkresom. Otvor v stene musí byť úhľadný a šetrný k celkovej štruktúre steny.

Jedna časť komínového potrubia sa vyberie do hotového otvoru, okamžite sa upevní a izoluje. Zo strany ulice sa odkazy postupne budujú a overujú pomocou olovnice. Ďalej je potrubie pripevnené k stene pomocou konzol. Keď sa dosiahne dostatočná výška, na vrch je pripevnený špičkový ventil, ktorý chráni plynové potrubie pred usadeninami.

Je žiaduce ošetriť dvojité potrubie vrstvou zmesi na ochranu proti korózii. Jedna rúra (bez minerálnej vlny medzi vrstvami komína) musí byť dodatočne izolovaná. Poslednou fázou je pripojenie potrubia k odbočnému potrubiu plynového kotla a úplné utesnenie.

Pozor: Inštalácia komína plynového kotla cez strop a strechu sa považuje za časovo náročnejšiu – musíte urobiť niekoľko otvorov striktne nad sebou, aby bol komín zvislý. Preto sa tým, ktorí nemajú stavebné schopnosti, neodporúča vykonávať takúto inštaláciu sami. Je lepšie, aby odborníci urobili také otvory, a až po dokončení hrubých prác môžete začať montovať komín.

Komín by mal stúpať nad hrebeň strechy najmenej o 25-30 cm Je dôležité správne izolovať všetky miesta, kde komín prechádza strechou, v súlade s materiálom strechy. Bežne sa používajú strešné vložky z minerálnej vlny a komína..

Vonkajší komín je tiež izolovaný čadičovou vlnou, aby sa rúra zahriala rýchlejšie, kvôli úplnému ťahu a kondenzácia sa tvorila čo najmenej..

About the author