Montáž komínového sendviča

Od správne zvoleného komína závisí nielen kvalita odstraňovania produktov spaľovania paliva, ale aj bezpečnosť domova a ľudí, ktorí v ňom žijú. Použitie sendvičovej rúry ako komína sa vyznačuje jednoduchou inštaláciou, dobrým výkonom a odolnosťou voči vonkajším dráždivým látkam. Zvážime, ako ďalej nainštalovať sendvičový komín..

Obsah:

Sendvičové komíny – výhody a nevýhody

Komínový sendvič sa skladá z potrubia, ktoré obsahuje prvky vo forme metrových úsekov. Sú oddelené tepelnoizolačnými materiálmi. Na zaistenie vonkajšej ochrany potrubia sa používa nehrdzavejúca alebo pozinkovaná oceľ, preto takýto komín nie je schopný spôsobiť požiar.

Komín sa nazýva sendvič, pretože pozostáva z troch hlavných vrstiev, vonkajšia je vo forme potrubia, vnútorná je vo forme rúrky a stredná je vo forme tepelne izolačného materiálu. . Vo väčšine prípadov je izoláciou v komínovom sendviči minerálna vlna na báze čadiča. Práve tento materiál je odolný voči vysokým teplotám, chemicky agresívnym látkam, vlhkosti, navyše má vynikajúce zvukové a tepelnoizolačné vlastnosti. Hrúbka izolačnej vrstvy v sendvičovom komíne je asi 3 cm.

Na výrobu vnútornej rúrky sa používa nehrdzavejúca oceľ a na vonkajšiu – mosadz, meď, oceľ atď..

Napriek tomu sa sendvičové komíny vyznačujú výhodami aj nevýhodami. Pred rozhodnutím o použití komínového sendviča vám odporúčame najskôr si preštudovať jeho vlastnosti. Začnime s nevýhodami:

 • celkové náklady na konštrukciu sú pomerne vysoké v porovnaní s alternatívnymi možnosťami komína vo forme azbestových alebo betónových rúrok;
 • životnosť takýchto komínov nie je väčšia ako dvadsať rokov, pretože v priebehu času potrubie stráca svoju tesnosť kvôli neustálemu zužovaniu stien.

Výhody komínového sendviča sú oveľa viac a pokrývajú vyššie uvedené nevýhody:

 • jednoduchosť a jednoduchosť inštalácie, inštalácia tohto komína nevyžaduje profesionálne vybavenie a zručnosti na prácu s ním, na rozdiel napríklad od tehlového komína;
 • potrubia sú kompaktné a nezaberajú veľa miesta;
 • konštrukcia tohto druhu je univerzálna, pretože umožňuje odstránenie komína cez strop aj cez steny;
 • kvôli viacvrstvovej štruktúre sa kondenzát a sadze neusadzujú na potrubí, takže komín je potrebné čistiť menej často;
 • odolnosť voči chemikáliám, vysokým teplotám, agresívnym dráždivým látkam;
 • najvyššia požiarna bezpečnosť v porovnaní so všetkými existujúcimi druhmi komínov;
 • inštalácia komína je možná aj na komplexnom type krokvového systému.

Ako je zrejmé z vyššie uvedených výhod, inštalácia komínového sendviča je najlepšou možnosťou, ako kombinovať praktickosť a jednoduchosť inštalácie. Okrem toho je v dôsledku toho možné získať bezpečnú, trvanlivú a utesnenú konštrukciu na odstraňovanie produktov spaľovania z domu..

Hlavnými súčasťami komínového sendviča sú prvky vo forme:

 • antikorózna vnútorná pláštenka;
 • vonkajší plášť;
 • tepelnoizolačná vrstva na báze čadiča.

Ako zostaviť sendvičový komín: pokyny a pravidlá

Len správna montáž a dodržanie inštalačnej technológie zaručuje splnenie všetkých výhod, ktoré komínový sendvič má. Minimálny previs potrubia za povrch strechy je pol metra. Ak je konštrukcia umiestnená v oblasti hrebeňa, mala by byť umiestnená pol metra od najvyššieho úseku hrebeňa..

Ak sú strešné materiály horľavé, potom sa výška komína zvýši na 150 cm.

Na zostavenie sendvičového komína vlastnými rukami budete potrebovať:

 • komponenty, ktoré sa predávajú s komínom;
 • špeciálna priechodná jednotka, ktorá je inštalovaná v priesečníku komína so strechou;
 • minerálna vlna;
 • kovový plech;
 • sendvič zo sietí;
 • skrutkovač;
 • motorové píly;
 • tmel na báze silikónu;
 • nožnice na kov.

Upozorňujeme, že komín musí byť umiestnený viac ako 25 cm od stien. Na dokončenie montáže komína postupujte podľa niekoľkých krokov:

1. Pripravte prístupové otvory umiestnené na plochách strechy a stropu. Upozorňujeme, že interval medzi komínom a akýmkoľvek predmetom náchylným na požiar by mal byť najmenej 35 cm, ak je menší, na potrubie a na kovový plech sa položí čadičová vlna..

2. Nainštalujte sendvičovú sieťku, štartovací modul, ktorá výrazne zvýši účinnosť ohrievača. Upozorňujeme, že tento modul nie je nainštalovaný priamo na kachle, pretože ide o porušenie predpisov požiarnej bezpečnosti..

3. Začiatok montáže zahŕňa inštaláciu vonkajších potrubí, cez ktoré bude cirkulovať dym, a inštaláciu vnútorných prvkov na zber kondenzátu. Vnútorná časť je inštalovaná v dolnom potrubí a vonkajšia časť je inštalovaná na vonkajšej časti dolného modulu, na utesnenie spojov použite tesniaci prostriedok na báze silikónu.

4. Ak komín prechádza povrchom stropu, potom je potrebné použiť papier na báze azbestu. V ňom by mal byť vyrezaný otvor s rovnakým priemerom ako komín. Krabica na inštaláciu by mala byť pokrytá drobkami na báze materiálov z penového skla alebo akejkoľvek izolácie vo voľnej forme.

5. Posledný uzol, nazývaný hlavný splach, slúži na vedenie sendvičového komína strešným priestorom. Vonkajšia časť ho fixuje svorkami a samoreznými skrutkami a v hornej časti je nainštalovaný špeciálny ochranný dáždnik, ktorý chráni komín pred všetkými druhmi trosiek a atmosférickými zrážkami..

Upozorňujeme, že pred začatím práce by ste si mali prečítať pokyny na montáž komína ponúkané výrobcom, pretože každý komínový sendvič má svoje vlastné individuálne vlastnosti, ktoré je potrebné vziať do úvahy pri jeho inštalácii.

Sendvičový diagram komína: princíp činnosti a zariadenie

Každý z komínových sendvičov sa líši v rôznych hrúbkach rúrok, ich charakteristikách. Okrem toho sa komíny líšia v závislosti od režimov a zaťaženia ich práce..

Hlavnou požiadavkou na inštaláciu sendvičového komína je zachovanie tesnosti, nie je možné umožniť vstup produktov spaľovania paliva do miestnosti, pretože to povedie k otrave ľudí, ktorí v ňom žijú..

Existuje niekoľko typov komínových prípojok – s prírubami, studenými mostami atď. Sendvičové komíny, na rozdiel od ostatných komínov, prakticky neakumulujú sadze ani kondenzát na povrchu. Údržba a čistenie tohto komína preto nie je potrebná..

Vzhľadom na vysokú požiarnu bezpečnosť sa tieto typy komínov odporúčajú používať v drevených domoch alebo vaniach..

Pri inštalácii komínového sendviča existujú dva princípy:

 • s prítomnosťou odpalísk, ktoré vynášajú kondenzátové hmoty von, sa tento typ technológie nazýva dym;
 • možnosť kondenzátu predpokladá absenciu odpalísk počas inštalácie potrubia.

DIY inštalácia komínového sendviča

Aby ste zaistili správny priechod komína v podstrešnom priestore, mali by ste vopred zvážiť miesto jeho inštalácie. Aby sa zabezpečil priechod komína, mali by sa použiť špeciálne potrubia.

Pred inštaláciou odbočného potrubia sa postarajte o jeho prípravu. Na jeho steny nainštalujte tenkú vrstvu izolačného účelu vo forme rohoží z minerálnej čadičovej vlny. Ďalej zaizolujte všetky časti potrubia.

Namontujte priechodné potrubia na miesto, kde prechádza komín. Za týmto účelom označte strop v súlade s priemerom potrubia, vystrihnite prekrytie a na križovatke odbočného potrubia so stropom nainštalujte izoláciu vo forme čadičovej vlny..

Táto fáza dokončuje prípravu podkladu na inštaláciu samotného komína. Rúru opatrne veďte cez strop. Upozorňujeme, že rúrka musí mať takú veľkosť, aby v určitých oblastiach úplne zasahovala do priestoru pod strechou bez spojov. Prítomnosť spojov narúša tesnosť potrubí.

Prítomnosť vzduchovej medzery medzi potrubím a komínom samotným zníži tepelné napätie v komíne a bude na neho pôsobiť takzvane chladivo..

Ďalej sú namontované ochranné prvky, ktoré upevňujú a chránia odbočnú rúrku, predtým by sa mala rúrka skontrolovať na rovnosť. Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s funkciami inštalácie komínového sendviča do dvojkruhového vykurovacieho systému, ktorý zahŕňa nielen vykurovanie budovy, ale aj jej zásobovanie teplou vodou..

Aby tepelnoizolačný materiál získal spoľahlivú ochranu pred prienikom vlhkosti a akumuláciou kondenzátu, je naň vložené vonkajšie potrubie. Hlavnou funkciou vnútorného potrubia je odvádzanie kondenzátu z vnútra komína.

Aby sa zvýšila spoľahlivosť konštrukcie a utesnila sa škára medzi spojmi rúrok, používa sa tmel, upozorňujeme, že jeho maximálna prevádzková teplota by mala byť sto stupňov Celzia..

Na upevnenie kolien, odpalísk, potrubných spojov je najlepšie použiť svorky. Na upevnenie odpalísk sa používajú podporné konzoly, ktoré držia komín.

Inštalácia sendvičových komínov z nehrdzavejúcej ocele zahŕňa nasledujúce odporúčania:

 • komín by nemal mať horizontálne časti dlhšie ako jeden meter;
 • upozorňujeme, že komín nesmie prísť do styku s plynovým zariadením, potrubím alebo elektrickým vedením;
 • inštalácia izolovaných potrubí v častiach, kde komín prechádza stenou, je povinná;
 • prítomnosť kontrolného otvoru pomôže ľahko vyčistiť komín od nečistôt alebo sadzí, navyše je možná možnosť usporiadania inšpekčného skla.

DIY komínový sendvič: výrobná technológia

Pred inštaláciou komínového sendviča by ste mali určiť jeho rozmery, a to:

 • hodnota priemeru prierezu komína;
 • celková dĺžka komína.

Rozmery sendvičového komína sú určené nasledovne:

 • Prierez 14×14 cm pre komín inštalovaný v zariadení s kapacitou do tri a pol kilowattu;
 • 14 x 20 cm – tepelný výkon nie viac ako 5,2 kilowattov;
 • 14×27 cm – tepelný výkon od 5 do 7 kW.

Stanovenie veľkosti úseku potrubia závisí od tepelného výkonu zariadenia, pre ktoré je komín určený..

Na výpočet optimálnej hodnoty komínového potrubia použite nasledujúce pokyny:

 • minimálna výška komínového sendviča je 5 m;
 • minimálna hodnota výstupu komína za hrebeňom je pol metra;
 • ak sú v blízkosti domu rozšírenia, potom ich musí komín prekročiť.

Ak plánujete nainštalovať komín na plochú strechu, mal by ho prekročiť o 500 mm. Ak je vzdialenosť medzi hrebeňom a komínom až 1,5 m, potom toto pravidlo platí, ak je vzdialenosť od 1,5 do 3 m, potom by mala byť rúrka umiestnená na rovnakej úrovni s hrebeňom.

Inštalácia komína začína z oblasti, kde je umiestnené vykurovacie zariadenie, postupne sa presúva na strechu. Pri procese práce používajte odporúčania:

 • na komínoch nesmú byť žiadne rímsy;
 • maximálna teplota dymu je 500 stupňov Celzia;
 • maximálny uhol sklonu rúrok je tridsať stupňov;
 • na šikmých častiach rúr by nemala byť drsnosť a ich plocha by mala mať prierez.

Ak materiál na dokončenie strechy patrí do triedy horľavých látok a v peci sa používa palivo vo forme rašeliny alebo palivového dreva, mali by ste sa postarať o prítomnosť lapačov iskier.

Okrem toho je potrebné dbať na inštaláciu zariadenia, ktoré chráni komín pred poveternostnými vplyvmi. Také vlastnosti majú dáždniky, deflektory atď..

Postup montáže komínovej sendviče pozostáva z nasledujúcich procesov:

1. Usporiadanie komína by malo začať z oblasti, kde sú umiestnené kachle alebo krb. Prvá časť potrubia musí byť pripojená k ohrievaču. Zástrčka pomôže zariadeniu dodatočne utesniť..

2. Navyše, každá z rúrok, vnútorná a vonkajšia časť rúrok, je vložená do seba. Upozorňujeme, že potrubia musia byť zostavené tak, aby ich vnútorná časť bola taká hladká, aby sa zabezpečil hladký odvod kondenzátu..

3. Najprv spojte vnútorné rúrky, za týmto účelom sa vytiahnu 10 cm od vonkajšej rúry a potom sa spoja s vonkajšími časťami..

4. Na spevnenie získaného spoja sa odporúča použiť svorky, na dotiahnutie skrutkami, maticami alebo drôtom.

5. Navyše dodatočná výstuž pomôže zaistiť tmel.

About the author