Prietokové a zásobníkové ohrievače vody. DIY výber a inštalácia

Otázka výberu prietokového alebo zásobníkového ohrievača vody je vyriešená s prihliadnutím na množstvo požiadaviek na vykurovacie zariadenie: umiestnenie, objem a rýchlosť ohrevu vody, výkon a jednoduchosť inštalácie. Porovnaním argumentov „za“ a „proti“ po oboznámení sa so zariadením a inštalačnou technológiou bude možné urobiť správnu voľbu a nainštalovať kotol sami.

Okamžitý alebo zásobníkový ohrievač vody. Čo je lepšie?

Dilema výberu medzi dvoma kategóriami ohrievačov vody je vyriešená celkom jednoducho, ak porozumiete princípu fungovania oboch modelov a poznáte ich prevádzkové vlastnosti..

Výhody a nevýhody rôznych úprav

Na okamžitý ohrev vody slúži prietokový ohrievač vody. Zariadenie je kompaktné, pretože v zariadení nie je žiadna skladovacia nádrž. Flow modely sú menej produktívne a ekonomické.

Hlavné časti prietokového ohrievača: automatizačná jednotka a banka s vykurovacím telesom. Po otvorení kohútika automatizácia zapne zariadenie, vykurovacie teleso sa okamžite zahreje a odovzdá svoje teplo vode. Po zatvorení kohútika sa vykurovacie teleso automaticky vypne. Štruktúra nemá veľké prvky. Rýchlosť ohrevu poskytuje výkonné vykurovacie teleso (viac ako 3 kW). Na pripojenie prietokového ohrievača budete potrebovať vhodné zapojenie.

Z hľadiska spotrebiteľa majú prietokové ohrievače vody nasledujúce výhody:

 • skromné ​​rozmery umožňujúce inštaláciu nad umývadlo;
 • voda sa okamžite zahreje – nie je potrebné čakať, kým sa zásoby teplej vody doplnia, ako v skladovacom systéme;
 • priaznivá cena.

Nevýhody prietokových modelov:

 • vysoký výkon vedie k vysokej spotrebe energie;
 • inštalácia sa vykonáva za prítomnosti kvalitného výkonného vedenia;
 • údržba jedného bodu príjmu vody – táto nevýhoda sa týka ohrievačov vody “otvoreného” typu;
 • pre normálnu prevádzku zariadenia je v systéme potrebný vysoký tlak vody, preto je jeho použitie v horných poschodiach bytového domu obmedzené.

Vzhľadom na uvedené výhody a nevýhody môžeme vyvodiť závery. Odporúčame nainštalovať prietokový systém v nasledujúcich prípadoch:

Úložný systém má komplexnejší dizajn. Zariadenie na ohrev vody pozostáva z nasledujúcich prvkov:

Keď je zariadenie zapnuté, nádrž sa naplní tečúcou vodou, ktorá sa v priebehu 15 -40 minút zahreje na nastavenú teplotu 35 ° -85 ° C. Potom sa spustí termostat a vykurovacie teleso sa vypne. Keď sa voda ochladí o 0,5 ° -1 ° C, kotol sa automaticky zapne.

Výhody systému sporenia:

Hlavnou nevýhodou úložného zariadenia sú jeho pôsobivé rozmery. Miesto na inštaláciu / zavesenie nádrže je potrebné vopred premyslieť. Voliteľne si môžete vybrať plochý model jednotky.

Porovnávacie charakteristiky prietokových a zásobníkových ohrievačov vody

Aby sme pochopili, ktorý ohrievač vody je lepší – okamžitý alebo skladovací, je potrebné porovnať hlavné kritériá a parametre zariadenia.

Výkon. Bez ohľadu na teplotu vstupujúcej vody a výkon zariadenia sa kotol vyrovná s úlohou a ohreje vodu na požadované parametre – trvá to len čas.

Pri prietokových modeloch je všetko o niečo komplikovanejšie. Nie každý ohrievač ohreje požadovaný objem vody v priebehu niekoľkých minút. V tomto prípade účinnosť priamo závisí od teploty vody “na vstupe” a výkonu zariadenia.

Tabuľka ukazuje objemy vody, ktoré môžu za jednu minútu ohriať systémy s rôznymi kapacitami..

Dôležité! V zimnom období môže teplota vody v systéme klesnúť na 6-10 ° C a prietokový ohrievač s nízkym výkonom neposkytne obyvateľom dostatočné množstvo teplej vody..

Spotreba elektrickej energie Prietokové zariadenia spotrebúvajú energiu intenzívne, ale na krátky čas – pri otvorenom kohútiku. Akumulačný systém – dlhodobo, ale v menšom objeme. Ak zhodnotíme celkovú spotrebu, tak oba modely sú približne na rovnakej úrovni..

Rozmery a jednoduchá inštalácia. Akumulačný kotol je namontovaný na pevnom základe – tehlovej alebo betónovej stene. Sadrokartón a drevo na tento účel nebudú fungovať. Pripojenie k zdroju napájania však na rozdiel od prietokového ohrievača nie je náročné. Aby pri zapnutí „vodiča“ pri vchode nedošlo k vyrazeniu zástrčiek, je potrebné samostatné vedenie, inštalácia RCD a usporiadanie uzemnenia.

Pohodlie použitia. V tejto kategórii celkom oprávnene vedú „skladovacie jednotky“, ktoré dodávajú dostatočný objem vody do rôznych miest príjmu vody. Teplota zároveň zostáva na správnej úrovni..

Obdobie prevádzky a údržby. Akumulačné ohrievače vyžadujú pravidelné čistenie nádrže od nečistôt a vodného kameňa, ako aj výmenu horčíkovej anódy. Pri správnom používaní kotol vydrží zhruba 10 rokov. Prietokové systémy sú menej náladové na údržbu. Na zvýšenie účinnosti ich práce je niekedy potrebné vymeniť vykurovacie teleso.

Bezpečnosť použitia. V závislosti od inštalačnej technológie (prítomnosť zariadenia na zvyškový prúd, uzemnenie) a prevádzkových pravidiel sú obe možnosti bezpečné pre život používateľov..

Rada. Na inštaláciu v súkromnom dome, chate alebo byte je lepšie kúpiť skladovací kotol. Na krátkodobé alebo sezónne použitie je účelnejšie použiť „flauty“.

Postup inštalácie prietokového ohrievača vlastnými rukami

Príprava nástrojov a montáž ohrievača na stenu

Na inštaláciu prietokového ohrievača vody musíte pripraviť nasledujúce nástroje:

 • vŕtať, vŕtať do betónu;
 • skrutky, hmoždinky;
 • kladivo a skrutkovač;
 • trojžilový elektrický pohon s dvojitou izoláciou;
 • zásuvka s uzemňovacím kontaktom;
 • otvorené kľúče;
 • dymová páska (fluórplastický tmel);
 • kliešte;
 • kovoplastové potrubie a sanitárne ventily.

Na umiestnenie telesa ohrievača existuje niekoľko požiadaviek:

Pred inštaláciou označte, vyvŕtajte otvory, vložte hmoždinky a pripevnite ohrievač na stenu.

Elektrické pripojenie

Pri inštalácii prietokového ohrievača vody sa osobitná pozornosť venuje správnemu pripojeniu k sieti. Najprv by ste mali vykonať výpočet pre napájanie. Je potrebné pozrieť sa na prúd spínača pri vchode do bytu, určiť prevádzkové napätie siete. Napríklad súčasná sila (I) je 16 A, napätie (U) je 220 V. Prípustný elektrický výkon v sieti je určený ako súčin I * U. V uvedenom príklade je tento údaj 3520 W (3,52 kW). Pri výpočte je potrebné vziať do úvahy všetky body spotreby energie v byte (televízor, počítač, osvetlenie, rýchlovarná kanvica atď.).

V starých viacpodlažných a súkromných domoch sú elektromery a automatické stroje navrhnuté pre malý prúd – 6, 10 alebo 16 A. Tieto ukazovatele nestačia na prevádzku moderných zariadení. Pre normálnu prevádzku domácich elektrických spotrebičov na vstupe je potrebné nainštalovať stroje pre 50-63 A.

Budete musieť vykonať čiastočnú rekonštrukciu elektrického vedenia:

Dôležité! Výmenu rozvodov a zapojenie elektriny do ohrievača vody je lepšie zveriť profesionálnemu elektrikárovi. Chyby v elektrifikačnom systéme môžu byť strašné.

Pripojenie studenej vody

Poslednou fázou je pripojenie k centralizovanému alebo autonómnemu systému zásobovania vodou. Používajú sa dva typy inštalácií: dočasné a trvalé.

Prvý spôsob inštalácie a inštalácie ohrievača vody zahŕňa použitie sprchovej hadice. Do vodovodného potrubia vložte odpalisko, nainštalujte uzatvárací ventil a na vstup „prítoku“ pripojte flexibilnú hadicu. Otvorte kohútik studenej vody a výstupný ventil, zapojte ho do elektrickej siete. Voda sa zahreje za 20-30 sekúnd.

Stacionárne pripojenie umožní používanie ohriatej vody súbežne s prevádzkou centrálneho zásobovania vodou. Poradie montáže:

Dôležité! Inštalácia „protochnik“ vyžaduje prekrytie „horúcej“ stúpačky vo viacpodlažnej obytnej budove. Toto opatrenie zabráni odtoku ohriatej vody..

Inštalácia ohrievača vody: video

Inštalácia akumulačného ohrievača

Inštalácia spojovacích prvkov

Inštalácia zásobníkového ohrievača vody sa vykonáva dvoma spôsobmi. Prvá je inštalácia na podlahu, druhá na stenu. Veľké nádrže sú spravidla vystavené na podlahe, potom sú komunikácie prepojené.

Algoritmus upevnenia kotla na stenu:

Keď sú upevňovacie prvky na zavesenie kotla pripravené, môžete pripojiť napájanie a nainštalovať uzatváracie ventily na výstupy vody z ohrievača..

Pripojenie kotla k elektrickej sieti

Ohrievač vody musí byť uzemnený. Na pripojenie slúži trojžilový kábel. Prierez drôtu je určený s prihliadnutím na výkon zariadenia. Vo väčšine prípadov stačí medený kábel s izoláciou z PVC s prierezom 3 * 2,5 m2..

Postup pripojenia drôtu:

Inštalácia vodovodných armatúr

Skontrolujte funkčnosť ohrievača vody – inštalácia vody a napájania sa musí vykonať v súlade s pokynmi dodanými s ohrievačom.

Alternatívne ohrievače vody

Elektrický prietokový zásobníkový ohrievač vody je hybridom akumulačného kotla a prietokového ohrievača. Zariadenie zaisťuje veľmi rýchly ohrev vody a udržuje jej teplotu na stabilnej úrovni. V skutočnosti ohrievač pracuje v dvoch režimoch – okamžité vykurovanie a skladovanie. Najpopulárnejšie modely sú na 10-30 litrov. Niektoré odrody sú vybavené vstavaným mixérom.

Plynové ohrievače pracujú na prietokovom základe. Jeho inštalácia je možná pomocou plynového ohrievača vody. Inštalácia takého ohrievača vody musí byť koordinovaná so servisnou plynárenskou spoločnosťou. Skúsení technici vykonajú inštaláciu v súlade so zákonom a predpismi.

Indukčné ohrievače pracujú vďaka striedavému magnetickému poľu induktora. Významným plusom modelov je absencia vodného kameňa na vykurovacom telese a udržanie vysokej účinnosti po dlhú dobu.

Akumulačný a prietokový ohrievač sú podobné z hľadiska bezpečnostných požiadaviek. Avšak z hľadiska jednoduchosti použitia – každý je dobrý na svojom mieste.

Ako si vybrať ohrievač vody: video

About the author