Rúra na odpadový olej urobte si sami

Pec, ktorá pracuje s odpadovým olejom, zníži množstvo odpadu, ktorý znečisťuje životné prostredie. Konštrukcia mechanizmu je dosť jednoduchá, takže každý zvárač môže vyrobiť také zariadenie. V tomto článku zvážime vlastnosti montáže pece na odpadový olej vlastnými rukami s odporúčaniami špecialistov..

Obsah:

Princíp činnosti kachlí

Sporák na odpadový olej ušetrí náklady na vykurovanie v malých priemyselných priestoroch, skleníkových dielňach a podobne. Existujú rôzne možnosti zariadenia pece, napríklad pyrolýza, kvapkanie, vyrobené z valca alebo zostavené z kovových plechov. Na správnu stavbu kachlí si musíte prečítať podrobné pokyny a vziať do úvahy rady špecialistov na usporiadanie vykurovacej pece.

Pec na odpadový olej je podobná pyrolýznemu zariadeniu. Proces spaľovania prebieha v dvoch stupňoch, kde sa najskôr uvoľňujú pary z odpadového oleja a potom tieto plyny v tomto zariadení vyhoria pri príliš vysokých teplotách. Proces spaľovania oleja a pár vám umožňuje vybaviť kachle, ktoré nevypúšťajú toxické ani škodlivé látky, pričom účinnosť takéhoto zariadenia sa niekoľkokrát zvyšuje.

Aby použitý olej úplne vyhorel, je potrebné pri inštalácii dodržať montážny návod. Takáto pec pozostáva z niekoľkých dôležitých častí, ktoré určujú princíp činnosti zariadenia:

1. Komora v spodnej oblasti pece s nízkymi teplotami, ktorá sa pripája k nádrži a vytvára malý otvor na prívod kyslíka. Táto časť je určená na dopĺňanie, spracovanie a zapaľovanie paliva..

2. Stredná časť závodu je spaľovacia komora na plyny spolu s kyslíkom. Je vyrobený vo forme potrubia s otvormi, cez ktoré neustále prúdi vzduch v požadovanom množstve pre efektívnu prevádzku kachlí.

3. Horná časť kachlí pozostáva z komory, v ktorej sú zvyšné plyny spálené za vzniku dymu. K tejto časti je pripojená komínová rúra, ktorá odvádza prebytočné pary..

Komín, ktorý je určený na stavbu pece na odpadový olej, musí mať dĺžku najmenej 4 metre. Jeho inštalácia by mala prebiehať iba vertikálne. Pri spaľovaní vyhorené palivo tvorí značné množstvo uhlíkových usadenín, ktoré zostávajú v potrubí, a keď je vodorovný, dym sa častejšie upcháva. V takom prípade v miestnosti skončia spaľovacie látky, ktoré môžu spôsobiť otravu splodinami. V budove je dovolené viesť potrubie pod uhlom 90 alebo 45 stupňov, keď však komín vychádza z budovy, musí byť potrubie umiestnené v striktne zvislej polohe. Horná časť je pokrytá viečkom, aby zrážky nespadli do kachlí..

Pri montáži pece na odpadový olej s vodným okruhom sa odporúča použiť vysokokvalitnú oceľ s tepelne odolnými vlastnosťami, ktorej hrúbka by mala byť asi 4 mm. Najvyššie teplotné zaťaženie je aplikované na hornú komoru, až do približne 750 stupňov. Táto časť konštrukcie sa odporúča vyrobiť z hustých kovových plechov..

DIY podrobné pokyny na zostavenie pece na odpadový olej z kovových plechov a rúrok

Štruktúra môže byť vyrobená zo železných plechov alebo rúrok rôznych priemerov, ktoré sú určené typom zariadenia. Pred začatím práce musíte pripraviť všetky potrebné zariadenia a materiály, ako napríklad:

  • brúska s kruhmi na rezanie a brúsenie;
  • plechy a rúrky;
  • zváracie zariadenie a elektródy;
  • kovové rohy;
  • farba na kov, ktorá sa zahrieva na vysoké teploty.

V procese práce sa odporúča použiť výkresy pece na odpadový olej, aby postavená konštrukcia fungovala správne. Technológia montáže pece má nasledujúcu postupnosť:

1. V prvom rade je potrebné postaviť spodnú časť komory, ktorá je spojená s palivovou nádržou. Má formu rovnej alebo zaoblenej nádrže s vekom, v ktorej sú dve rúrky. Prvá je na dodávku oleja a druhá na pripevnenie potrubia, ktoré vedie do stredu inštalácie. Je potrebné vystrihnúť prvky pre nádrž, ktorých okraje musia byť vyčistené brúskou a všetky časti musia byť zvárané.

2. Je potrebné zvárať dno k stenám nádrže a tiež pripevniť kovové rohy, ktorými budú nohy.

3. Na vytvorenie krytu sa používa kovový plech, v ktorom sú vyrezané otvory. Prvá by mala byť v strede a mala by mať priemer 100 mm a druhá by mala byť umiestnená bližšie k okraju s otvorom 60 mm. Veko môže byť odnímateľné, čo uľahčí proces čistenia konštrukcie a pohyb kachlí.

4. Na dodávku kyslíka je potrebné pripraviť rúry s celkovou dĺžkou 370 milimetrov, ktorých priemer je 100 mm. Sú do nich vyvŕtané otvory, cez ktoré podľahne kyslík, mali by tvoriť 1/10 celkového priemeru výrobku a mali by byť umiestnené rovnako po celej dĺžke..

5. Je dôležité zvárať rúrku na spodok zariadenia, kolmo na veko. Je potrebné na ňom vytvoriť vzduchovú klapku, ktorá bude pripevnená pomocou skrutiek alebo nitov. Otvor pre klapku by mal mať 6 cm, cez ktoré preteká olej a zapaľuje sa palivo.

6. Konštrukcia hornej nádrže zodpovedá zostave spodnej oblasti. Steny zariadenia je vhodné vyrobiť z potrubia s priemerom 350 milimetrov..

7. V plechu, ktorý tvorí dno, musíte vytvoriť otvor s priemerom 10 cm, ktorý bude umiestnený bližšie k okraju. Malá časť potrubia s priemerom 11 cm musí byť privarená k spodnej časti otvoru. To je nevyhnutné na pripojenie výrobku k plynovej spaľovacej komore.

8. Veko hornej oblasti odkvapkávacej pece na odpadový olej sa na rozdiel od ostatných častí zariadenia prepožičiava na teplotu 600-800 stupňov. Preto na prácu musíte použiť plechy s hrúbkou 6 mm. Je dôležité, aby bol vo veku pre komín vytvorený otvor, ktorý sa musí zhodovať s otvorom v spodnej časti komory. Medzi týmito časťami musíte urobiť priečku z hustého kusu kovu, ktorý by mal byť umiestnený bližšie k dymovému otvoru.

9. K hornej oblasti veka je pripevnená rúrka, ktorá je potom pripevnená k komínovej časti. Aby bola konštrukcia stabilná a tuhá, je potrebné medzi komorami zvariť kovovú rozperu vo forme rúrky, ktorej priemer by mal byť 20-30 cm.

10. Posledná etapa práce je považovaná za natieranie pece špeciálnymi prostriedkami na spracovanie kovu s tepelne odolnými vlastnosťami..

Valcová pec na odpadový olej: pokyny krok za krokom

Mechanizmus pece na odpracovanie by mal byť primitívny a prístupný v dôsledku prevádzky. Ďalšou možnosťou montáže kachlí je použiť a znova vybaviť staré položky. V uvedenom prípade popíšeme vlastnosti montáže kachlí zo starého valca. Na prácu si musíte kúpiť potrubie s priemerom 8 až 10 cm, ktorého dĺžka by mala byť 4 metre.

Na otázku: ako vyrobiť pec pomocou odpadového oleja z valca, ponúkame nasledujúce podrobné pokyny na vykonanie práce. Všetku prácu je možné vykonať na malej ploche, hlavnou vecou je mať potrebný materiál a zariadenia. Proces inštalácie má nasledujúcu postupnosť:

1. Na výrobu nôh musíte použiť kovový roh, ktorého dĺžka pre každú časť by mala byť 20 cm. Výrobok zvarte pomocou elektrického zvárania s telesom valca.

2. Ďalej umiestnime konštrukciu do zvislej polohy a v hornej oblasti urobíme otvor, ktorý zodpovedá priemeru potrubia použitého pre výfukovú časť zariadenia. Rez sa odporúča odrezať pomocou zváracieho stroja, rovnakým spôsobom pripevníme potrubie.

3. V potrubí je potrebné vytvoriť otvory, ktoré umožnia priechod vzduchu, ktorého priemer by mal byť 10 cm Všetky práce sa vykonávajú pomocou brúsky. Otvory musia byť urobené do výšky 1,5 metra, pričom preskočia na začiatku 10 cm.

4. Vo výške 1 meter musíte urobiť ďalší otvor, ktorý je určený pre ďalší radiátor. Rúra musí byť pripevnená rovnobežne s podlahou, kolmo na stenu zariadenia.

5. V hornej komore kachlí musíte urobiť malý otvor na prívod recyklovaného oleja..

Vo všeobecnosti existuje veľa schém pre domácu pec na odpadový olej. Balónové zariadenie je najkompaktnejšie a najpraktickejšie na použitie. Má vysokú účinnosť, pričom jeho výroba nevyžaduje veľký odpad.

Vlastnosti inštalácie a prevádzky pece

Miesto určené na inštaláciu rúry musí byť vyrovnané. Podlaha v garáži alebo dielni pre zariadenie môže byť betónovaná, v opačnom prípade musíte urobiť murivo. Ak je povrch pokrytý horľavými výrobkami, vzdialenosť medzi stenou a sporákom musí byť najmenej jeden meter. Otvor pre prívod oleja musí byť praktický pre budúce použitie..

V rôznych zdrojoch môžete vidieť fotografiu pece na odpadový olej, ktorá naznačuje rôzne technológie montáže konštrukcie. Komín musí byť v zariadení správne nainštalovaný, napríklad dĺžka potrubia musí byť najmenej 4 metre, aby sa vytvoril dobrý ťah. Z vonkajšej strany musí byť potrubie izolované, aby sa zabránilo vzniku kondenzátu kyselín, ktorý zničí mechanizmus. Kachle na vypracovanie z valca sú veľmi praktické, najmä pri čistení.

Vykurovacie zariadenie môže pracovať na minerálnom alebo syntetickom oleji. Palivo je potrebné naplniť približne do polovice, aby zostala voľná plocha pre tvorbu pár. Po naplnení oleja je dôležité nechať mierne otvorený plyn, aby bol olej okysličený pre efektívne spaľovanie. Odporúča sa zapáliť kachle pomocou zápaliek, ktoré sú spustené na povrch oleja. Potom, čo olej začne horieť, je potrebné klapku trochu zatvoriť a potom s jeho pomocou bude regulovaný prívod kyslíka do komory.

Je dôležité vedieť! Do vodného sporáka s použitým olejom alebo inou konštrukciou sa neodporúča nalievať benzín, petrolej alebo iné ľahko horľavé látky..

Ako zvýšiť účinnosť rúry?

Pracovné kachle sú ideálne na vykurovanie garáže alebo malej dielne. V budove s neustálym pohybom ľudí sa však neodporúča vybaviť takúto štruktúru. Vyhrievaný povrch kachlí absorbuje kyslík, ktorý je škodlivý pre dýchacie cesty človeka. Ak plánujete vybaviť takéto zariadenie pre obytnú budovu, musí byť umiestnené v samostatnej miestnosti. A technológia vykurovania musí byť na báze vody, aby sa zabránilo uvoľňovaniu škodlivých pár..

Spôsob, ako zvýšiť účinnosť na báze vody, je vytvoriť utesnenú nádrž na kvapalinu, ktorá je umiestnená nad hornou komorou. K tejto nádrži sú pripevnené armatúry na dodávku a vypúšťanie vody. Sú umiestnené na rôznych úrovniach, aby vykurovali miestnosť rôznych veľkostí..

Ďalšou možnosťou zvýšenia produktivity pece je určité prúdenie vzduchu. To sa dá dosiahnuť pomocou ventilátora umiestneného bližšie k hornej komore. Chladí komoru a súčasne ohrieva budovu nasávaním teplého vzduchu zo sporáka. Predĺži sa tým životnosť kachlí pri ťažbe..

Bezpečnostné opatrenia pri obsluhe zariadenia

Konštrukcia pece na odpadový olej je vykurovací systém, ktorý je nebezpečný požiaru. Počas prevádzky zariadenia musíte poznať a dodržiavať určité pravidlá:

1. Pred inštaláciou ihriska je potrebné skontrolovať jeho prevádzkyschopnosť, pred odstránením všetkých horľavých látok a materiálov.

2. Počas prevádzky rúry nie je vhodné pridávať olej..

3. Po vychladnutí zariadenia sa odporúča naplniť palivovú nádrž vypnutím..

4. Nenechávajte v blízkosti kachlí materiál, nástroje a iné položky, ktoré sa môžu ľahko vznietiť.

5. Odstráňte možnosť padania materiálov na kachle.

Ak budete postupovať podľa všetkých pokynov a pokynov, zaistíte bezpečnosť používania zariadenia. Najlepšie je zostaviť takú pec do malých priestorov, kde sú veľké zásoby použitého oleja, napríklad v autoopravovniach. Táto možnosť je veľmi ekonomická, pretože vám umožňuje použiť bezplatné zdroje na vykurovanie budovy. Okrem toho môžete vybaviť kovový plech, na ktorom bude ľahké ohriať vodu alebo jedlo.

Odporúčame vám sledovať technológiu montáže zariadenia vo videu o rúre na odpadový olej. V procese práce musíte dodržať určitú postupnosť v súlade s bezpečnostnými predpismi. Počas prevádzky to vytvorí ekonomickú a praktickú rúru..

About the author