Schéma a kladenie tehlových rúr

Od dávnych čias sa stalo zvykom, že kachle v dome slúžili nielen na vykurovanie. Dokázala sa najesť, zabezpečiť hygienu a uspať. Kachle sú najteplejším a naj privilegovanejším miestom v dome, nie nadarmo vo všetkých rozprávkach sedeli na sporáku starí ľudia a deti – tí, ktorí najviac potrebovali pohodlie a teplo. Funkcie tradičných švédskych alebo holandských kachlí sa dnes obmedzujú hlavne na vykurovacie a dekoratívne funkcie, čo však nebráni ich použitiu na prípravu aromatických a zdravých jedál z arzenálu mnohých svetových kuchýň. Článok sa zameria na tehlové pece pre domácnosť..

Obsah:

Skladanie kachlí je celá veda, ktorá sa naučila za viac ako jeden rok štúdia. Ak medzi známymi neexistuje kvalifikovaný kachliar a naozaj chcete mať v dome kozub, potom sa musíte odvážnej myšlienky chopiť sami. Tu je to, čo potrebujete vedieť, než začnete..

Rozhodujeme o dizajne tehlovej pece

V závislosti od toho, aké nádeje majú majitelia nehnuteľností vo svojom dome, stojí za to zvážiť najuspokojivejšie možnosti pre všetky túžby. Nezabudnite na rozmery rôznych rúr a ich hmotnosť. Je potrebné vypočítať nielen svoje vlastné sily a prostriedky, ale aj pevnosť základu.

Ruská pec

 • Vhodné pre znalcov tradície. Tento dizajn plní maximálny počet funkcií, preto bude v dome zaberať veľa miesta. Tradične je umiestnený v rohu bližšie k dverám, ale v moderných interiéroch môže byť umiestnený aj v strede miestnosti..
 • Ležadlo je určené na odpočinok; v závislosti od rozmerov kachlí môže mať pôsobivé rozmery. Kelímok (alebo inak ohnisko) je umiestnený priamo pod ním. Dúchadlo zaisťuje nepretržitý prúd vzduchu pre lepšie spaľovanie paliva. Šesťhran a ohyb sú oddelenia pred ústím pece. Uvarené jedlo ponechané v tejto oblasti zaručene zostane teplé veľmi dlho. Podlaha a pekáče slúžili na skladovanie kuchynského náčinia, gripov, pokrov. Kachle sú vybrania s malým priemerom umiestnené pozdĺž bočnej steny kachlí. Slúžili na sušenie drobností, napríklad rukavíc pokrytých snehom, v nich veľmi rýchlo schli..
 • Tí, ktorí chcú v dome zložiť ruskú pec, budú musieť zabezpečiť jej miesto najmenej dva metre na výšku, jeden a pol metra na šírku a dva a pol na dĺžku. Štruktúra s takýmito rozmermi ľahko zabezpečí rovnomerné vykurovanie miestností 30-40 m². Takáto pec však vyžaduje aj veľa paliva. Tí majitelia, ktorí sa nemôžu pochváliť značnými objemami miestnosti alebo nie sú fanúšikmi tradičnej chuti, by mali venovať pozornosť inej verzii kachlí..

Fotografia tehlovej pece

Švéd

 • Model, ktorý je kompaktnejší ako ruský sporák, určený na vykurovanie miestnosti a varenie jedla, je švédsky..
 • Má rovnaké výškové požiadavky – dva metre. Rozmery v dĺžke a šírke sa však znižujú na jeden meter. Ohnisko poskytuje dostatok tepla na varenie jedla súčasne na dvoch horákoch liatinovej pece.
 • K dispozícii je aj rúra, čo hostesky ocenia. Švédsko má veľa úprav, sú pomenované menami vývojárov (pec navrhnutá Potapovom, Buslaevom, Kuznecovom). Každý z nich je mierne odlišný vo veľkosti, vzhľade, rozptyle tepla, takže vybrať správnu možnosť nie je ťažké..

Video z tehlovej rúry

Holanďanka

 • Bude slúžiť iba na vykurovanie domu. Na rozdiel od svojho názvu má ruské korene, pretože je vynálezom domácich kachliarov. Jeho hlavnými výhodami sú vysoký prenos tepla v kompaktných rozmeroch. Ak za oknom nie sú žiadne silné mrazy, potom je Holanďanka schopná jeden deň udržať teplo. Medzi konštrukčné prvky patrí navíjací komín a nízke (v porovnaní s ruskými kachľami) ohnisko. Vďaka tomu sa Holanďanka zahrieva rovnomerne zdola nahor..
 • Jeho steny sú tenké – jedna, menej často dve tehly, sa základňa vo forme kruhu alebo obdĺžnika zmestí do plochy 1 m². Na vykurovanie stredne veľkej miestnosti vo vidieckom dome je to viac ako dosť. A čo sa týka hmotnosti, je výrazne ľahší ako jeho konkurenti a pokiaľ ide o spotrebu paliva, je najekonomickejší. Dizajn ohniska nie je komplikovaný množstvom detailov, ale to len hrá do karát zvýšeniu tepelnej vodivosti. Silueta holandskej pece je veľmi atraktívna, aby sa zlepšil jej vzhľad, je často zdobená dlaždicami..

Prípravná fáza pred výrobou tehlovej pece

Vo fáze prípravy sa musíte venovať hľadaniu projektu tehlovej steny vhodného vo všetkých ohľadoch, premyslieť si jeho umiestnenie, vziať do úvahy všetky požiadavky na požiarnu bezpečnosť. Budete musieť vybrať nástroje, kúpiť potrebný materiál a pozvať asistentov.

Schému projektu je možné objednať u špecializovaných agentúr alebo dôveryhodných zdrojov na webe. Pre tých, ktorí si želajú, boli dokonca podrobné kurzy natočené na video..

Z nástrojov, ktoré budete potrebovať:

 • sieťovina (sito) na preosievanie piesku s veľkosťou ôk nepresahujúcou 2 mm;
 • lopata;
 • brúska (budete musieť rezať tehlu);
 • krompáčové kladivo pomôže nasekať pevnú tehlu na malé kúsky a nakrájať ich na požadovaný tvar a veľkosť;
 • škárovanie pre švy. Jedná sa o špeciálny nástroj, ktorý vám umožní dať spojom medzi tehlami čistý a estetický vzhľad. Ak sa kachle plánujú dodatočne omietnuť alebo pokryť dekoratívnymi dlaždicami, potom sa toto zariadenie nebude musieť používať. A keď chce majster nechať murivo v pôvodnej podobe, špárovanie poskytne rovnakú hustotu a šírku spojov;
 • stierka (stierka) na nanášanie malty;

 • nástavec mixéra na perforátor. Roztok bude potrebný vo veľkých objemoch a rovnomerné miešanie takejto hmoty sa dá vykonať iba pomocou elektrického náradia;
 • Je lepšie vziať zvinovací meter s okrajom dĺžky. Päť metrov bude viac než dosť;
 • olovnica pomôže ovládať zvislosť muriva v rohoch;
 • na kontrolu rovnomernosti muriva je potrebné pravidlo. Vhodná je aj plochá drevená latka dlhá viac ako meter;
 • úroveň budovy sa kontroluje, či murivo „neprepadlo“ vzhľadom na horizontálu;
 • práca bude „špinavá“, takže čistiace zariadenie: vedrá, handry, handry a mopy musia byť pripravené. Roztok je lepšie odstrániť skôr, ako zaschne..

Zoznam materiálov sa nebude líšiť v závislosti od rozmanitosti (v závislosti od zvolenej konfigurácie rúry). Významné zmeny budú len v počte tehál a dodatočného príslušenstva: liatinová doska, počet dverí. Tehla, piesok a hlina sú hlavnými výdavkovými položkami.

 • Piesok by mal spadať pod nasledujúce charakteristiky: čistý, jemný, homogénny. Tento výsledok sa dá dosiahnuť preosievaním.
 • Hlina je chudá, normálna a mastná. Pomery zloženia pracovného roztoku závisia od jeho odrody. Mnoho odborníkov odporúča zvoliť „zlatú strednú cestu“, to znamená hlinu s normálnym obsahom tuku.

Existujú štyri hlavné druhy tehál.

 • Keramický. Je to klasika medzi domácimi stavebnými materiálmi. Položenie základu, postavenie nosnej steny, stavba vidieckeho domu – to všetko je možné vykonať z červených tehál. Je pravda, že teraz sa vyrába nielen v červenej a oranžovej farbe, ale takmer v každom odtieni..
 • Silikátová tehla má iné zloženie a farbu ako keramika. Je menej odolný voči vlhkosti, ale dobre tlmí zvuky. Tieto vlastnosti sú však pre stavbu základov, rúr a pecí úplne irelevantné..
 • Žiaruvzdorná tehla používa sa v odvetviach, kde je normou neustále zahrievanie na vysoké teploty. Hutníci a sklári napríklad pracujú s pecami postavenými z tohto konkrétneho materiálu. Vďaka svojej vysokej tepelnej vodivosti a schopnosti odolávať extrémne vysokým teplotám je žiaruvzdorná (šamotová) tehla najlepšia na stavbu pece. Je rozdelená do štyroch typov:
 • uhlík sa vo voľnom predaji nachádza len zriedka, je určený na použitie a výstavbu vysoko špecializovaných výrobných zariadení;
 • vápenno-magnéziová tehla sa používa v podnikoch na tavenie kovov;
 • kremenný typ, so všetkou svojou žiaruvzdornosťou, je veľmi nestabilný voči zásadám alebo oxidu železa. Ale na steny a oblúky kachlí sa dá použiť;
 • najbežnejšou je šamotová tehla z oxidu hlinitého, ktorá však neznesie zahriatie nad 1300 ° C.

Žiaruvzdorné tehly sú drahšie ako konvenčné tehly. Ruskí výrobcovia ponúkajú tento stavebný materiál za nižšie ceny ako zahraniční konkurenti..

Lícová tehla, ako naznačuje názov, sa používa iba na dekoráciu. Na zlepšenie vzhľadu rúry sa používa pomerne často. Rôzne odtiene umožňujú vložiť kachle do akéhokoľvek interiéru.

Základ pre inštaláciu tehlovej rúry

 • Základ pece je vytvorený (ideálne) vo fáze položenia základov pre dom. Musia byť na sebe nezávislí. Táto požiadavka je spôsobená rozdielom v úrovni prirodzeného zmršťovania. K tomu dôjde v každom prípade a zaťaženie oboch základní a teplotné efekty budú odlišné.

 • Základňa by mala presahovať rozmery budúcej štruktúry asi o 15 cm v každom smere. Hydroizolácia je povinnou požiadavkou na základňu pece.

Ako urobiť pokládku ruskej tehlovej pece

 • Čo ešte musíte zvážiť pred nástupom do práce? Na klasickú ruskú pec budete potrebovať asi 1700 tehál, pohľad s polovičnými dverami, ktoré budú regulovať prístup k nej, ventil (rozmery pre otvor 26 × 24 cm), piesok a hlinu v dostatočnom množstve. Budete musieť urobiť asi 80 vedier roztoku.
 • Pokiaľ ide o vrstvu zmesi, ktorá sa má použiť, v tomto prípade pravidlo čím viac znamená lepšie, to nefunguje. Stredná hrúbka muriva pomôže tehlám uchopiť sa rýchlejšie a pevnejšie..
 • Podľa klasických kánonov rozloženia pece by mal oblúk ohniska ísť v uhle vzhľadom na ústa. Výbežok v tvare parapetu odrezáva iskry z téglika proti rúrkam a zachytáva sadze.

 • Na pomoc pánovi boli vyvinuté objednávky. Vďaka týmto strihom si môžete jasne predstaviť, ako by sa malo pokladať ten alebo onen rad. Pohľad zhora vám umožní pochopiť, kedy potrebujete použiť celú tehlu a kde je potrebné poraziť polovicu. Objednávky tiež uvádzajú miesta inštalácie liatiny a iných častí kachlí.

Kresba tehlovej pece

 • Základňa kachlí musí byť pokrytá vrstvou hydroizolačného materiálu. Strešná lepenka alebo strešná lepenka je v poriadku. Prvý rad bude položený priamo na ňom. Pálené (prehriate) tehly v tejto fáze muriva budú výhodnejšie, pretože sa neboja vlhkosti.
 • Aby bolo obliekanie švov v počiatočných a nasledujúcich radoch vysoko kvalitné, v rohoch štartovací rad sú položené tri tehly ¾. To znamená, že z týchto neúplných tehál sa vytvorí trojuholník: jeden v strede a jeden po stranách. Aby bola zaistená maximálna zhoda, musia byť skosené..
 • Druhý rad slúži ako iniciála šírenia poručníctva.
 • Pretože murivo zahŕňa inštaláciu tehál rozloženým spôsobom, aby sa zabránilo prekrývaniu švov, tretí rad bude vyžadovať štyri tehly v rohoch s rozmermi ¾.
 • Pri kladení štvrtý rad budete musieť vziať celé tehly. Dvojica tehál, ktoré sú naskladané oproti sebe a tvoria vstup do pece, musí mať skosené rohy. Získate tak podporu pre oblúk. Aby bolo pečenie hladké, je v jeho otvore zabudované drevené debnenie.

 • Keď je oblúk dokončený, môžete sa vrátiť k stylingu piaty riadok. V rohoch sú umiestnené tri tehly. ¾. Zvláštnosťou kladenia tehál v tomto rade je, že 20 z nich (tých, ktoré tvoria bočné steny) treba odbiť kladivom s krompáčom, aby tvorili podperu pre klenby pece.

 • Šiesta rada umožňuje položiť bočné steny do jednej tehly a zadné a predné do dvoch. Je dôležité, aby bolo debnenie navrhnuté tak, aby sa po skončení práce dalo ľahko odstrániť vchodom do pece. Ak nemôžete dať tehlám požadovaný tvar, mali by ste použiť obvyklé a vyplniť dutiny maltou a kúskami rozbitých tehál. Pri kladení celej tehly s úhľadne vyrobenými úkosmi je však zaistená dokonalá pevnosť..
 • Siedmy rad technika popravy sa podobá tej prvej, pre ôsmeho použitá je celá tehla. Ôsmy riadok zahŕňa usporiadanie miesta pre studenú pec.
 • Deviaty riadok – ako prvý spojený so stenami kachlí. Medzi steny je položený suchý piesok.
 • Jedenásty riadok musí úplne zakryť pieskovú náplň a samotný sporák.
 • Trinásty riadok zahŕňa začiatok prác na položení stien stožiara a pece. Medzi nimi je kovový pás, ktorý svojim tvarom presne opakuje ústie pece. V murive ho môžete opraviť nasledovne: pás by mal byť s otvormi, cez ktoré prechádza oceľový drôt.
 • Všetky ostatné rady sa vykonávajú s cieľom zvýšiť steny ohniska a stožiara až až do sedemnásteho radu. V ňom je potrebné, aby sa vopred štiepané a tesané tehly v množstve ôsmich kusov stali oporou oblúka ohniska. Samotná pec je rozložená podobne ako poručníctvo.
 • Dokončená klenba téglika je výhovorkou, ako začať pokladať osemnásty rad. Pár nôh – podpery sú pripevnené k boku okna stĺpu. Oblúk, na ktorom sú začiatkom, bude malý. Pri rozložení ďalších radov nezabudnite, že voľný priestor musí byť vyplnený zmesou dobre vysušeného piesku, tehál, štrku a rozbitého skla.
 • Dvadsiaty prvý rad slúži ako kryt zásypu a pece, a dvadsať sekúnd tvorí dodatočné prekrývanie.
 • Dvadsiaty tretí rad musí posilniť klapkové steny a podtrubku. V poslednom prvku je škrtič upevnený, je potrebné k nemu pripojiť samovarové potrubie, ak sa plánuje jeho zahriatie v interiéri. Keď sa položia nasledujúce rady, v nadštandardnej trubici sa vytvorí ďalší otvor pre pohľad. A ďalšie dva rady opravujú polovičné dvere výhľadu.
 • Technológia kladenia tridsiaty prvý riadok vyžaduje, aby sa pri jednej zo stien vytvoril ďalší žľab (ďalší rad troch tehál). Nasledujúci riadok môže úplne zablokovať overtube. Jedinou výhradou je, že na pravej strane v ňom má údajne zostať diera zablokovaná ventilom.
 • Z tridsiateho štvrtého radu musíte vybudovať steny komína. Takmer na samom strope sa urobí rez, aby sa tehly trochu nechali. Tým sa dosiahnu dva efekty: dekoratívne a praktické. Posledná hodnota je, že drážka zvyšuje prenos tepla a slúži ako bariéra oddeľujúca stropné konštrukcie od samotného potrubia..
 • Po vysušení muriva pristúpia k konečnému dokončeniu tehlovej pece, vykonajú skúšobný ohrev (nie v plnej sile) a užívajú si vykonanú prácu..

Holandská tehlová pec si urobte sami

Holandská rúra je oveľa jednoduchšia ako ruská, ale má svoje vlastné nuansy. Klasická verzia vyzerá takto:

 • štruktúra má obdĺžnikový tvar (aj keď je odlišná, konfigurácia ohniska sa nezmení a zostane obdĺžniková);
 • neexistuje žiadny rošt;
 • základné prvky štruktúry:
 • ohnisko, ktoré je umiestnené na základni v spodnej polovici pece;
 • komín pozostávajúci z výfukového potrubia so šesťkanálovým plynovým priechodom systémom: tri nadol a tri zdvíhacie kanály;
 • čisté dvere;
 • fúkal.

12

Budete musieť kúpiť:

 • žiaruvzdorné tehly – 200 ks;
 • dobre ohýbateľný drôt;
 • kus strešného materiálu na hydroizoláciu;
 • drvený kameň, hlina, piesok a cement;
 • lepidlo na murivo;
 • dvere ohniska, dúchadlo, západka;
 • štandardná sada úrovne, zvinovací meter, stierka, olovnica.

Schéma holandskej tehlovej pece

Etapy práce

Keď základ pre kachle vyschne, je pokrytý strešným materiálom a ten je zase pokrytý vrstvou ílovej malty. Príprava: hlina sa namočí do vody najmenej na dva dni, potom sa odoberie v objeme 8 litrov, pridá sa 0,9 kg lepidla na kladenie kachlí a dve vedrá piesku. Výsledná konzistencia by mala pripomínať hustú kyslú smotanu. Roztok nechajte uschnúť.

 • Prvý rad rozotrite na vrstvu piesku navlhčenú vodou. Pieskový vankúš sa naleje na celý povrch základu. Nezabudnite na pravidlá obliekania, medzi tehly sú položené dva súvislé rady..
 • V treťom rade začne sa formovať popolcová komora, dvere sa nainštalujú neskôr.

 • Štvrtý rad sa vykonávajú s cieľom zvýšiť hmotnosť pece, dvere sa ihneď namontujú. Na jeho upevnenie v murive sa používa kovový drôt. Ak boli prvé tri rady tehál rozložené na plocho, potom sú vo štvrtom rade umiestnené na okraji, kým sa nezatvoria dvere ohniska.
 • Popolník je nainštalovaný v piatom rade a šiesty rad – jednoduché zvýšenie výšky stien. Keď je obloženie dverí popolníka dokončené, je zakryté siedmym radom a tehly sú opäť položené na plocho.. Ôsmy riadok – zvýšenie výšky.
 • Niektorí majitelia domov vybavia varnú dosku v holandskom sporáku. Ak to projekt poskytuje, potom deviaty a desiaty rad vrátiť späť. Pozdĺž hornej časti deviateho radu je po obvode položená azbestová šnúra, na ktorú je nainštalovaný povrch na varenie. Desiaty riadok predpokladá začiatok kladenia základne komína. Na uľahčenie stavby je niekedy namontovaný kovový komín..
 • V. jedenásty riadok ventil je nainštalovaný (pomocou azbestovej šnúry) a murivo je vyrobené zo štvrtiny tehál.
 • V. štrnásty riadok ohnisko sa prekrýva zhora, pozdĺž zadnej steny je vytvorený otvor na výstup prebytočného dymu. Podobná práca sa vykonáva v nasledujúcom riadku..
 • V. dva rady, šestnásty a sedemnásty tvoria čistiace dvere. Môžete jednoducho nechať tehlu na svojom mieste bez toho, aby ste ju viazali maltou..
 • Osemnásty riadok – to je základ komína. Keď všetky tehly v tomto rade zaujali svoje miesta, nainštalujú hotovú rúrku alebo ju naďalej formujú murivom.
 • Odborníci odporúčajú tehlu na určitý čas namočiť do vody (kým vzduchové bubliny neprestanú aktívne vstupovať na povrch). Verí sa, že mokrá tehla neabsorbuje vodu z roztoku, lepšie sa nastaví a v budúcnosti sa švy pod vplyvom tepla nezrútia.

Užitočné rady

 • Pre maximálny prenos tepla sú steny rozložené do jednej tehly. Neodporúča sa ohrievať Holanďanku tými druhmi paliva, ktoré sa vyznačujú rýchlym spaľovaním (kefa, slama, sušené trstiny). Kachle sa nestihnú zahriať a všetko úsilie doslova letí do komína..
 • Palivo, ktoré pri spaľovaní tvorí veľa popola, tiež neprispieva k vykurovaniu miestnosti, ale v komíne tvorí veľa sadzí. To zvyšuje riziko požiaru..
 • Najlepšou možnosťou je palivo, ktoré môže dlho tlieť..
 • K otázke požiarnej bezpečnosti treba dodať, že holandská rúra sa nesmie príliš ohrievať. Pri prehriatí bude emitovať oxid uhoľnatý. Stupeň zahrievania sa kontroluje obvyklým dotykom dlane na murivo: ak ruka toleruje teplo, potom je teplota asi 50 ° C. Toto je norma.
 • Každý, kto sa prvýkrát zaoberá kladením pecí, by mal vykonať skúšobné kladenie „suchým“ spôsobom. To znamená, že dokončíte všetku prácu postupne, bez cementovania tehál maltou. Môžete teda naplniť svoju ruku a zároveň sa rozhodnúť, či potrebujete pomoc zvonku.

Výroba pece vlastnými rukami nie je druh činnosti, ktorú je možné predložiť prvýkrát. Starostlivá štúdia schém, skúšobné kladenie bez použitia malty, rady skúsených remeselníkov uľahčia úlohu. Práca a trpezlivosť, ako sa hovorí, veľmi prispievajú k pozitívnemu výsledku akéhokoľvek podnikania..

About the author