Sporák Buleryan si urobte sami: podrobné pokyny

Sporák Buleryan je vysoko účinný mechanizmus na vykurovanie domu. Vďaka špeciálnej organizácii má tento typ vykurovacieho zariadenia vysokú tepelnú účinnosť s minimálnymi nákladmi na palivo. Náklady na takú pec presahujú 150 dolárov, takže je oveľa lacnejšie postaviť si ju sami. Pri správnom prístupe k organizácii pracovného toku to nie je také ťažké vykonať. Dozvieme sa viac o tom, ako vyrobiť rúru Buleryan vlastnými rukami..

Obsah:

Fotografie a výhody kachlí Buleryan, ktoré si urobíte sami

Sporák Buleryan sa vyznačuje špeciálnou štruktúrou, ktorá kombinuje hrnčiarsku pec a pec na drevo s dlhým horením. Princíp činnosti mechanizmu je založený na nútenom vetraní. Ohnisko je vybavené dodatočne zakrivenými rúrkami umiestnenými v hornej aj spodnej časti. Studený vzduch je teda dodávaný dolným otvorom a už zahriaty prúd vzduchu vystupuje horným otvorom..

Pomocou takejto pece je možné vykurovať nielen jednu miestnosť, ale aj celý dom na dvoch poschodiach. Rúra premieňa a recykluje vzduch dostatočne rýchlo. Je možné kombinovať tieto kachle s dvojokruhovým vykurovacím systémom, ktorý bol predtým nainštalovaný v dome. V tomto prípade rúra nevytvára príliš horúci vzduch a zahrieva sa pomalšie..

Jednoduché nastavovacie mechanizmy vám umožňujú vytvárať rôzne režimy prevádzky pece. Zariadenie sa najskôr postupne zahrieva a potom rovnomerne rozdeľuje teplo. Druhá etapa práce poskytuje pomalé spaľovanie paliva v peci. V prvom stupni je potrebné pravidelné a časté dopĺňanie paliva a v druhom stupni stačí dvakrát za 24 hodín naložiť palivo..

Ďalej sa spaľuje palivové drevo a vzduch sa ohrieva získaným teplom. Účinnosť zariadenia je teda asi osemdesiat percent. Ďalej sa potrubím cez miestnosti šíri horúci vzduch..

Medzi hlavné výhody Buleryanskej pece uvádzame:

 • schopnosť rýchleho konvekčného vykurovania priestorov;
 • vysoká úroveň účinnosti, ktorá prispieva k úspore paliva;
 • jednoduchosť inštalácie;
 • vysoká úroveň prenosu tepla;
 • trvanie prevádzky.

Napriek tomu má používanie Buleryanskej pece nasledujúce nevýhody:

 • vonkajšie potrubia vyžadujú povinnú izoláciu;
 • na inštaláciu zariadenia je potrebné pripraviť konkrétne miesto;
 • na zabezpečenie vysoko kvalitného spaľovania paliva by výška komína v niektorých prípadoch mala presiahnuť 300 cm;
 • Vo vnútri potrubia sa tvorí kondenzácia, ktorá niekedy spôsobuje v dome nepríjemný zápach.

Sporák Buleryan, urobte si sám-typy a analógy

Najoptimálnejšou možnosťou inštalácie sporáka Buleryan do domu je vytvorenie kombinácie vykurovacieho zariadenia a systému ohrevu vody. Je teda možné vykurovať niekoľko miestností naraz alebo celý dom. K tomu dochádza prostredníctvom konštantnej cirkulácie nosiča tepla v systéme..

Zariadenie takejto pece je dosť jednoduché, jeho telesná časť má valcový tvar. Kachle sú rozdelené na dve časti, v jeho spodnej časti je ohnisko, v ktorom sa palivo predbežne zapáli a zvýši sa teplota. V hornej časti kachlí už horí drevoplyn. Rúra tak ohrieva vodu rovnomerne a nepretržite. Táto verzia zariadenia sa vyznačuje prítomnosťou vstavaných zariadení na distribúciu energie na vykurovanie domu. Prietok horúcej vody do systému sa vykonáva špeciálnym mechanizmom, ktorý vám umožňuje udržiavať v byte optimálny teplotný režim..

Použitie univerzálnej nemrznúcej zmesi namiesto vody v systéme zabraňuje problémom s jej zamrznutím v čase, keď sa budova nevykuruje.

Ako podobná verzia Buleryanskej pece funguje pec s názvom Breneran. Tieto rúry sú v zásade z hľadiska dizajnu a prevádzky identické. Prvá verzia pece je však nemeckého pôvodu a druhá je ruského pôvodu..

Ďalším analógom tejto rúry je rúra Butakov. Jeho hlavným rozdielom od Buleryanskej pece je prítomnosť veľkého počtu rúrok, ktorých priemer je o niečo väčší ako v podobnej peci. V tomto prípade je vzduch odoberaný z miestnosti priamym potrubím. Jeho telesná časť má tvar rovnobežnostena, nie valca, a komín je hore. Na doplnenie dizajnu pece sa používajú prvky vo forme vstavanej zásuvky a roštu. Tieto kachle sú menej podrobné a všestranné na použitie ako kachle Buleryan. Absencia držiaka na klapke rúry vedie k možnosti popálenia počas používania rúry.

V prvých dvoch typoch kachlí sa palivové drevo spaľuje s minimálnym zvyškom. V peci profesora Butakova je účinnosť stále nižšia.

Urobte si sami klasické rúry Buleryan-schéma a dizajn

Na nezávislú výrobu týchto kachlí je v prvom rade potrebné pripraviť výkresy pre kachle Buleryan vlastnými rukami. Konštrukcia pece je celokovová a obsahuje pec, prídavné kovové rúry, dvere na nakladanie paliva a regulátor vykurovacieho výkonu. Pec sa vyznačuje prítomnosťou sekundárnych spaľovacích komôr a výstupom pre komín.

Na zvýšenie účinnosti používania kachlí je potrebné komín starostlivo izolovať. Na tieto účely sa používa minerálna vlna alebo iné tepelnoizolačné materiály. Na vstup vzduchu do ohniska je potrebný ventilátor. Do konštrukcie pece je možné pridať malý prvok na zber popola. Aj keď sa pri pomalom spaľovaní paliva takmer nevytvára. Prítomnosť dvojitých stien v peci výrazne zvyšuje účinnosť jeho práce.

Pred výrobou kachlí Buleryan vlastnými rukami si preštudujte diagram. Na prácu budete potrebovať kovové rúry, ktorých vonkajší priemer je 5 cm Okrem toho budete potrebovať oceľový plech. Dávajte pozor na kvalitu vybraných materiálov, pretože sú vystavené neustálemu pôsobeniu vysokých teplôt. Aby sa kov počas prevádzky nezrútil, minimálna hrúbka ocele by mala byť 0,5 mm. Z nástrojov v práci budete potrebovať ohýbačku rúrok so zváracím strojom. Nezabudnite na ochranné prostriedky vo forme masiek a rukavíc.

Ďalšie kroky k výrobe a inštalácii kachlí Buleryan vlastnými rukami sú popísané v pokynoch:

 • najskôr vytvorte zakrivené rúry;
 • vytvoriť zariadenie, pomocou ktorého bude odstránený dym;
 • starať sa o konštrukciu tlmiča vo dúchadle;
 • urobte dvere do komory ohniska;
 • pomocou zakrivených rúrok postavte rám, do ktorého nainštalujte priečku;
 • nainštalujte plechy do prstencového priestoru;
 • nainštalujte dvere a privarte k nim zámok;
 • vyrobiť oceľové nohy.

Hlavná rúra z nej odreže osem kusov. Dĺžka každého z nich je asi 120 cm. Na ohnutie rúrok použite ohýbačku rúrok, pričom by mali byť rúrky rozložené.

Dymové a kondenzačné hmoty sa z rúry odstraňujú pomocou mechanizmu v tvare T. Kondenzát vychádza spodným otvorom vybaveným špeciálnym kohútikom. Na úpravu ťahu vo vnútri kachlí sa používa prvok vo forme klapky. Slepá klapka je namontovaná vedľa dúchadla. Na bezpečné upevnenie týchto prvkov na ne dodatočne nainštalujte pružinové mechanizmy.

Najťažším prvkom výroby rúry sú predné dvere. Pretože musí zaistiť úplnú tesnosť celej konštrukcie. Kvalita lícovania dverí priamo ovplyvňuje účinnosť rúry.

Pomocou veľkej rúry zostrojte dva prstence, z ktorých jeden by mal do druhého tesne priliehať. Dĺžka týchto krúžkov by mala byť asi 4 cm Predná časť rúry je vybavená menším krúžkom. Druhý krúžok sa používa v procese inštalácie dverí, je upevnený na kruhu.

Ďalej je na dvere nainštalovaný ďalší krúžok, ktorého priemer je o niečo menší ako v predchádzajúcej časti. V priestore medzi krúžkami je nainštalovaný kábel na báze azbestu, ako aj klapka.

Nasleduje proces výroby ohnutých rúrok. Prvé dve rúrky sú vybavené ďalšími otvormi a privarené k spodnej rúre. Pomocou týchto prvkov je pec pece spojená so samotnou rámovou časťou. Rúry sa používajú na výrobu rámu pece. Priečka je vyrobená z plechu s minimálnou hrúbkou šesť milimetrov. Na vyplnenie medzier medzi rúrkami sa používa oceľový plech. Vykonáva sa teda tvorba časti tela kachlí. Na presné rezanie priečok najskôr urobte kartónové náčrty.

Dvere musia byť vybavené špeciálnym uzamykacím mechanizmom, majú excentrický tvar, ktorý upevňuje oceľové pánty. Je teda možné dosiahnuť najtesnejšie spojenie medzi dvierkami a rúrou. Na výrobu tejto súčiastky budete potrebovať sústružnícke schopnosti. Ak chýbajú, odporúčame vám obrátiť sa na servis. Nasleduje proces výberu závesov pre rúru a rezanie, výroba a inštalácia nôh. Tento proces je dosť komplikovaný a únavný, ale výsledok stojí za to. Výsledná Buleryanova pec má najvyššiu účinnosť a dokonale ohrieva miestnosť v najťažších mrazoch..

Stojan na pec Buleryan si urobte sami

Pred inštaláciou kachlí Buleryan vlastnými rukami sa musíte postarať o to, aby ste pre ne vyrobili stojan. Medzi jeho hlavné funkčné vlastnosti poznamenávame:

 • zlepšenie cirkulácie vzduchu v miestnosti;
 • zvýšenie pohodlia pri nakladaní paliva;
 • zabezpečenie vysokej úrovne požiarnej bezpečnosti;
 • miesto na inštaláciu paliva;
 • jednoduché čistenie pece od popola.

Správna inštalácia kachlí určuje kvalitu jej fungovania. Pred inštaláciou by ste mali vykonať nasledujúce kroky:

 • odstránenie komína von;
 • inštalácia pece na určitom mieste;
 • výrobu stojana, ktorý ľahko odolá všetkým zaťaženiam, ktoré sú mu priradené.

Je možné nainštalovať rúru na podlahu. V tomto prípade však úroveň požiarnej bezpečnosti klesá a účinnosť sa tiež zhoršuje. Inštalácia kachlí na kopec, a nie na podlahu, vám umožní rovnomernejšie zahriať miestnosť rýchlym prúdom studeného vzduchu..

V procese práce na podpore rúry budete potrebovať:

 • rúrky rôznych priemerov;
 • roh;
 • kanál.

Na spojenie dielov dohromady budete potrebovať zvárací stroj a na rezanie prvkov – brúsku so špeciálnou dýzou. Na dodatočné vystuženie konštrukcie použite výstužné segmenty, ktoré sú spojené s nosnými prvkami stojana. Okrem toho kované prvky a špeciálna farba na kov pomôžu ozdobiť stojan..

Pred začatím práce rúru zmerajte tak, aby ste pre ňu získali dokonalú podporu. K získaným meraniam pripočítajte 30 mm.

Ďalej by ste mali zmerať šesť častí oceľového uhla vo vzťahu k získaným rozmerom. Na ich rezanie použite brúsku. Optimálna výška výslednej štruktúry je 400 mm. Najprv by mali byť vyrobené nohy; na tieto účely sa používa aj roh. Horný a dolný rám sú navzájom prepojené. V dôsledku toho by mala byť získaná stabilná štruktúra, na ktorú je možné rúru ľahko umiestniť..

Rúra je nainštalovaná na optimálnom mieste na čistenie. Okrem toho by kachle mali byť ľahko použiteľné a palivové. Stojan by mal nielen bezpečne držať kachle, ale mal by byť tiež v súlade s celkovým interiérom miestnosti. Preto je vymaľovaný v rôznych farbách, ozdobený ďalšími vložkami atď..

Video z rúry Burelyan, urobte si sám:

About the author