Sporák urobte si sám z potrubia

Ohrev kúpeľa pomocou domáceho sporáka je významnou úsporou a jednoduchou obsluhou už roky. Domáca rúra na pečenie nie je dnes nová a mnoho remeselníkov ponúka ako príklad svoju výrobnú technológiu. Ak máte úlomky kovových rúrok, vhodný nástroj a máte skúsenosti s prácou so zváracím strojom, takéto vykurovacie zariadenie si ľahko vyrobíte sami..

Obsah:

Prečo sú domáce rúrkové rúry žiadané?

Pohodlie akejkoľvek miestnosti v chladnom období do značnej miery závisí od teploty. Okrem toho je dôležité pre:

 • kúpele alebo parné miestnosti;
 • domáca dielňa alebo mini-dielňa;
 • technické miestnosti;
 • nedokončené budovy, kde sa v zime pracuje.

Dobrá domáca pec nie je v mnohých ohľadoch horšia ako továrenské vzorky a z hľadiska nákladov je niekoľkokrát lacnejšia. A hoci domáce zariadenia nie sú také estetické ako značkové zariadenia, nikto nespochybňuje ich účinnosť a spoľahlivosť. Okrem toho môžu spaľovať akýkoľvek odpad alebo nepotrebné odpadky – hobliny, handry, zberový papier, obaly atď..

Domáce kachle z potrubia zaberajú málo miesta a môžete ich postaviť kdekoľvek na malom podstavci, hlavnou vecou je dobrý komín a bezpečnosť. Ale dôležitou výhodou takéhoto zariadenia vo vani je jeho všestrannosť – ohrev vzduchu, ohrev vody a kameňov. Ak je taká pec vyrobená podľa všetkých pravidiel, potom bude jej údržba minimálna – iba odstránenie pevných zvyškov zo spaľovacieho procesu z popolníka.

Konštrukčné prvky pece z potrubia:

 • ohnisko;
 • zahrievacie miesto pre saunové kamene;
 • popolník;
 • komín;
 • rošt-rošt (medzi popolníkom a ohniskom) na prívod kyslíka;
 • hotové dvere;
 • nádrž na vykurovaciu vodu;

Nie všetky sú však pri konštrukcii domácej piecky potrebné, napríklad môže chýbať nádrž na vodu alebo priehradka na kamene, ak kachle nie sú na kúpanie. Niekedy je vhodné urobiť nádrž ako samostatný prvok spojený s pecou z potrubia.

Pozor: Kachle by v žiadnom prípade nemali stáť v blízkosti horľavých povrchov – limitom sú pravidlá požiarnej bezpečnosti!

Základné požiadavky na domáce vykurovacie zariadenia

Kovovú pec z potrubia si môžete postaviť sami alebo pomocou profesionálnej zváračky. V každom prípade to bude lacnejšie ako nákup hotového kotla. A ak sa ukáže, že už nie je potrebný, nebude potrebná komplexná demontáž, pretože štruktúru bude možné ľahko odstrániť z miestnosti. Z potrubia však môžete urobiť nielen stacionárnu, ale aj mobilnú domácu rúru – foto:

Je možné nielen meniť dizajn pece na základe potrubia, ale aj to, čím sa má ohrievať. Voľba druhu paliva do značnej miery určuje konštrukčné vlastnosti domáceho kachle ich potrubia.

Ohnisko je možné prispôsobiť akémukoľvek dostupnému materiálu:

 • obyčajné palivové drevo;
 • hobliny a piliny zo stolárskej dielne;
 • smrekové a borovicové šišky;
 • poľnohospodársky odpad;
 • vykurovací olej alebo použitý motorový olej;
 • akýkoľvek horľavý materiál na likvidáciu spálením.

Základné podmienky:

1. Zaistite dostatočný výkon a tepelný výkon a spaľovací proces musí byť riadený.

2. Odporúča sa zabezpečiť tepelný akumulátor a parný generátor na reguláciu režimu zmeny tepla a vlhkosti (vo vani).

3. Regulátor prúdenia (zachovávajúci fyzikálne zákony spaľovania) a prívodu vzduchu.

4. Súlad so všetkými pomermi ohniska a komína pre dostatočný ťah.

5. Uhlie z ohniska by nemalo vypadnúť, aby sa miestnosť chránila pred možným požiarom, a je vhodné zraziť dolný priestor v blízkosti kachlí kusom vážnej ocele alebo pozinkovanej ocele s okrajom.

6. Domáci sporák by mal mať malý základ alebo sokel.

Na usporiadanie vhodného miesta pre domácu pec v kúpeľnom dome (ďalšia pomocná miestnosť) z betónu alebo žiaruvzdorných tehál. Najprv je položený malý základ, ale stačí malý podstavec vysoký až 30 cm, ku ktorému by mal byť voľný prístup z rôznych strán. Keď je miesto pre nadáciu pripravené, je vyrovnané betónom. Na vrchole pozemku je položená žiaruvzdorná tehla, zviazaná ílovým roztokom. Je lepšie ihneď vybaviť malú stranu pozdĺž okraja..

Pozor: Steny kúpeľného domu alebo parnej miestnosti v zrubovom dome musia byť chránené pred prehriatím ochrannou clonou, napríklad vrstvou tehly. Samotná rúra nesmie byť umiestnená chrbtom k sebe.

Na rovnomerné a rýchle vykurovanie vo veľkej miestnosti sa často používajú 2 rúry naraz – stacionárne a domáce, dodatočné. Existujú dokonca aj mobilné verzie sporákov z potrubia, na kolesách, ľudovo nazývaných „parná lokomotíva“, ktoré sa v prípade potreby premiestňujú.

Čo je dôležité vedieť o rúrkach pre domáci sporák?

Nie každá rúra je vhodná na usporiadanie plnohodnotných kachlí a stojí za to porozumieť ich odrodám označeným značkami. Čísla označujú:

 • trieda ocele;
 • veľkosti potrubí;
 • štandard;
 • výrobný spôsob.

Dôležitými parametrami sú vnútorný profil (priemer potrubia) a hrúbka steny potrubia. Napríklad 550 * 5, kde prvé číslo označuje vnútorný priemer a druhé je hrúbka steny rúrok tohto označenia. Pre pec vyrobenú z potrubia je dôležité, aby vydržala veľké teplotné zaťaženie, rovnomerne sa zahrievala, dlho udržiavala teplo a na jej zahriatie sa použila minimálna spotreba paliva. Často sa používa aj sendvičová trubica do rúry (dvojitá)..

Tip: Kvalitné hrubostenné rúry sa nedeformujú pri vysokých teplotách a veľký priemer je veľmi vhodný na kladenie palivového dreva alebo iného tuhého paliva..

Na nezávislú výrobu pece stačí narezať kovovú rúrku s prierezom asi 500 mm. Budete musieť pracovať:

 • zváračka;
 • brúska;
 • stroj na rezanie kovov.

Na výrobu plnohodnotnej vykurovacej jednotky budete potrebovať aj menšiu časť rúry menšieho priemeru pre kachle – pod komín.

Budete tiež potrebovať oceľový plech, roštové tyče alebo kovový rošt, hotové dvere kachlí alebo kov, z ktorého budú vyrobené, a čím bude pripevnené k potrubiu. Aby ste ušetrili, môžete použiť odrezky rúrok zo železiarstva alebo z výroby, kde sú takéto zvyšky ponúkané.

Je tiež dôležité určiť, či to bude horizontálna alebo vertikálna rúrková pec. Rúra na zvislé potrubie musí mať bočný otvor pre dvere. Na výrobu zvoleného typu pece sa najskôr urobí predbežný náčrt pomocou výkresov pece z potrubia. Ak máte polotovary potrubí, je dôležité, aby ste si urobili vlastný výkres, aby ste mohli vykonať svoje vlastné úpravy..

Konštrukcia pece „horúca“ a „studená“

Z toho, aká je teplota na vonkajšom povrchu saunových kachlí, sa nazývajú „studené“ alebo „horúce“. Horúca stena kachlí udržuje dlhú dobu vysokú vonkajšiu teplotu, napríklad asi 100 ° C – v parnej miestnosti je teplo. Je ľahké ich „vypáliť“ v krátkom časovom období a miestnosť sa rýchlo zahreje. Na tieto účely je najvhodnejšia vlastná pec z potrubia, najmä ak sa kúpeľ nepoužíva neustále, ale iba pravidelne. V prímestskej domácnosti, ktorá je málo navštevovaná, studená pec na kúpanie nie je príliš účinná.

Horúce pece pre parné miestnosti sú ideálne, ale je ľahké prehriať taký kúpeľ vytvorením režimu sauny. Ale nie každý môže vydržať príliš vysokú teplotu, najmä pri vysokej vlhkosti. A veľká plocha vyhrievaného povrchu domácej pece na kovové rúrky sa môže ľahko zmeniť z výhody na nevýhodu. Veľká horúca povrchová plocha je navyše nebezpečná, pretože pri nepozornosti sa môžete popáliť..

V kúpeľnom dome, ktorý sa používa neustále, sú kachle obložené estetickými žiaruvzdornými tehlami. Telo pece je často chránené konvektorom, ktorý rozdeľuje horúce prúdy ohriateho vzduchu po celej ploche kúpeľa. Chráni tiež pred kontaktom s horúcim povrchom.

Pozor: Nie je bezpečné drasticky znížiť teplotu pece poliatím vodou a samotné to nebude trvať dlho, pretože prudká zmena teplotných podmienok ju zničí.

Výroba vertikálnej pece z potrubia

Toto je najprimitívnejší dizajn, ale je tiež dôležité, aby ste to urobili správne. Na to budete potrebovať veľký kus potrubia s priemerom asi 1,5 m x 1,5 m. Vhodný je hrubostenný materiál do 10 mm a na ohrievač-ohrievač stačí rúrka menšieho priemeru. Potrebujete tiež 3 sady oceľových závesov, kovania alebo hotových roštov, kohútik a plechy do 8 mm.

Potrubie bude potrebné rozrezať na 2 nerovnaké kusy alebo ihneď odobrať 2 segmenty asi 60 cm a 90 cm. Z väčšieho fragmentu je lepšie vytvoriť ohnisko a z menšieho kontajner na vodu. Pod nádrž na vodu pôjde aj hotová nádoba z nehrdzavejúcej ocele, ktorá sa nebojí korózie a vysokých teplôt..

Je únavné dodávať väčšiu časť dúchadlom, aby sa kyslík dostával do pece. Za týmto účelom vystrihnite zo strany obdĺžnikový otvor asi 7×20 cm. K dverám pridáme západku a kľučku..

Ďalej sme z oceľového plechu vyrezali kruh, ktorý sa zhoduje s úsekom rúrky z nehrdzavejúcej ocele pre pec, aby bolo dno ohniska. Pripevňujeme ho zváraním zo spodnej časti potrubia, ale dodatočne môžete vytvoriť dostatočne silné nohy, ktoré vydržia váhu domáceho kachlí. Najvhodnejšie je však zvariť dno zvislej rúry nie úplne dole, ale mierne dovnútra, aby ste vôbec nevyrábali nohy..

Ďalej musíte umiestniť rošt (alebo jeho výmenu z hrubého oceľového plechu), ktorý je upevnený zváraním vo vnútri ohniska. Hlavným účelom roštu je povrch s predĺženými otvormi, kde je umiestnené palivové drevo a musí ním prechádzať vzduch zúčastňujúci sa spaľovacieho procesu..

Prostredníctvom týchto otvorov sa popol a iné nehorľavé zvyšky paliva rozpadnú do dúchadla. Odtiaľ budú musieť byť pravidelne odstraňované, takže konštrukcia rúry by mala byť taká, aby bolo vhodné to urobiť. Preto musí byť medzi roštom a dúchadlom – popolníkom dostatočný priestor.

Hlavnou súčasťou akýchkoľvek kachlí je ohnisko, v ktorom bude horieť drevo alebo iné palivo, preto je potrebné postupovať najopatrnejšie. Za týmto účelom vyrežte okno na boku potrubia tesne nad roštom, asi 25 x 30 cm. Odporúča sa rovnomerne ho umiestniť na hotové dvierka popolníka, aby pôsobilo esteticky. Niekedy je pohodlnejšie to urobiť zboku, ale nemali by ste to robiť príliš vysoko alebo nízko. A z vystrihnutého fragmentu rúrky vyrobíme dvere na pántoch, ktoré doplníme kľučkou a západkou.

Ďalším krokom je vybavenie kachlí napríklad z tvaroviek – vo forme roštu nad komorou pece, kde sú umiestnené kamene na vykurovanie. Je však lepšie postaviť ho v tvare naberačky – z odrezaného kusu rúrky. Je pripevnený nad ohniskom kolmo na základňu a časť bude pevne zvarená, zatiaľ čo druhá zostane otvorená. Pripevníme dvere a získame naberačku na kamene umiestnené nad ohňom. Všetky tieto konštrukčné prvky je potrebné vopred premyslieť a zahrnúť do výkresov pece z potrubia..

Ďalej urobíme nádrž na vodu. Za týmto účelom zvaríme dno, vyrezané z oceľového plechu asi 7-8 mm, k menšiemu segmentu rúr, na ktorom sme sa pôvodne dohodli. V spodnej časti nádrže urobíme otvor postačujúci na prechod potrubia, kde zvaríme komínovú rúru z priestoru ohniska. Horúci dym prechádzajúci potrubím by mal ohrievať nádrž a vodu v nej. A v spodnej časti nádrže namontujeme kohútik na príjem vody.

Pozor: Problém spočíva iba v tom, že domáca nádoba je úplne uzavretá. Pred úplnou funkčnosťou kotla sa kontroluje kvalita zvárania. Je dôležité, aby voda nekvapkala do ohniska – to vyvolá produkciu oxidu uhoľnatého.

Spojíme nádrž a oddelenie ohniska dohromady a napríklad pomocou kovového puzdra – bude to vynikajúci upevňovací prvok pre nádrž. Horná časť nádrže musí byť vybavená vekom alebo ponechaná otvorená. Je to však pohodlnejšie, keď je veko rozdelené na dve časti – zadná časť je pevne zvarená a predná časť sa otvára. Tieto časti sú spojené na pántoch.

Niekoľko slov o komíne, ktorý by mal vychádzať zo sporáka-môže byť vyrobený z pevného potrubia alebo ohňovzdorného zvlnenia (pre mobilnú verziu domácej kachle). Aby bola zaistená požiarna bezpečnosť, pri prechode stenou, stropom alebo strechou musí byť komín izolovaný alebo murovaný..

Na záver by som rád dodal, že je to len jedna z možností, napríklad horizontálne rúry. Ponúkame vám tiež možnosť sledovať rúru z potrubia, video:

About the author