Tipy a triky, ako si vyrobiť hrnčiarsku pec vlastnými rukami. Na čo sa zamerať pri vytváraní hrnčiarskej pece vlastnými rukami. Potrebný materiál a nástroje na výrobu nočníkovej pece vlastnými rukami

Pre pohodlnú prácu v nebytových priestoroch je v zime obľúbené používanie kúrenia s kachľami. Tieto typy prevedení sú veľmi efektívne, kompaktné a ľahko ovládateľné. K dnešnému dňu existuje niekoľko odrôd hrnčiarskych kachlí, ktoré je možné postaviť nezávisle pomocou rôznych dostupných materiálov. Ďalej zistíme, aké sú vlastnosti výroby vlastnej kachle a ako ju správne nainštalovať.

Obsah:

Vymenovanie a vlastnosti kachlí na drevo z improvizovaných prostriedkov vlastnými rukami

Kvetináč je jedným z grandióznych vynálezov, ktoré sa osvedčili v najkratšom možnom čase. Dobrý prenos tepla, úspora palivového materiálu, účinnosť a to nie sú všetky výhody tohto typu konštrukcie. Hlavným účelom kachlí na drevo je funkcia vykurovania. Minimálne náklady na horľavý materiál a maximálny tepelný výkon – tieto dva body charakterizujú vlastnosti kachlí, kachlí, ktoré sú často vyrobené z improvizovaných materiálov dostupných na farme..

Niektoré z vyššie uvedených výhod zahŕňajú:

 • mobilita štruktúry;
 • lacnosť;
 • jednoduchosť.

Ale ako každé auto alebo výrobok, kachle majú svoje nevýhody:

 • nízka účinnosť;
 • malá oblasť dodávky tepla;
 • navonok veľmi horúci, nedbalosť môže viesť k popáleninám atď..

Moderný trh predstavuje slušný počet rôznych továrenských modelov, ktoré majú pomerne vysoké ceny. Stále je oveľa ekonomickejšie vyrobiť kachle vlastnými rukami pomocou jednoduchých materiálov a štandardných pracovných nástrojov..

Odrody hrnčiarskych kachlí vlastnými rukami

Hlavným princípom rozdelenia kachlí na jednotlivé typy je výber materiálu, ktorý sa má spaľovať, vďaka čomu sa uvoľňuje teplo. Plyn, odpadový olej, uhlie, motorová nafta atď. potbeľové pece sa stali vynikajúcou alternatívou k elektrickým vykurovacím jednotkám, ktoré používam na vykurovanie dielní, garáží a iných nebytových priestorov. Zvážte stručné charakteristiky hlavných typov sporákov, kachlí uvedených v tabuľke.

Odrody buržoázie
Plyn Tento typ kachlí je ideálny na vykurovanie súkromných domov, letných chát atď. Na rozdiel od iných typov sporákov plynové kachle nevyžadujú pravidelný prísun paliva..
Odpadový olej Vášniví motoristi sa najčastejšie uchýlia k inštalácii kachlí na odpadový olej. také pece dobre zohrievajú garážové priestory. Konštrukcie, na ktorých sa pracuje, nevypúšťajú nepríjemné pachy a pary. To je možno jedna z ich hlavných výhod..
Na naftu Tieto konštrukcie majú dve spaľovacie komory: v prvej spaľuje palivový materiál, v druhej oddelené pary a vzduch. Solárne kachle je potrebné inštalovať v miestnostiach s dobrým vetraním..
Na pilinách Tento typ kachlí sa líši od ostatných prítomnosťou miesta na hromadenie popola. Rozlišujú sa podľa doby horenia a jednoduchosti prevádzky..
Na uhlie Tento typ kachľových pecí sa vyznačuje vysokou účinnosťou a rýchlym zahriatím. Sporák na drevené uhlie je klasickým dizajnom, ktorý sa tiež bežne používa na varenie..
Pyrolýza Tento typ hrncových kachlí funguje spaľovaním paliva, z ktorého sa uvoľňuje pyrolýzny plyn, ktorý v dôsledku toho dáva teplo. Ako palivový materiál pre pyrolýzne pece sa používa uhlie, palivové drevo, pelety, piliny atď..

Podľa individuálnej konfigurácie kachlí sa rozlišujú tieto typy:

 • ohrievač-ohrievač;
 • generátor plynu;
 • s časťou pece, s horákmi;
 • s varnou doskou.

Charakteristickou črtou niektorých návrhov je prítomnosť komínového potrubia.

Všetky vyššie uvedené odrody je možné zakúpiť v špecializovaných predajniach a tiež vyrobiť vlastnými rukami. Ďalej zvážime niektoré možnosti práce doma..

Vlastnosti hrnčiarskeho sporáka zo starého plynového valca

Kachľová pec zo starého plynového valca je jednou z najbežnejších možností domácej výroby. Princípom činnosti takéhoto ohrievača je spaľovanie paliva, vďaka ktorému sa kovová základňa valca zahrieva a vyžaruje teplo. Na odstránenie všetkých emitovaných škodlivých látok z konštrukcie je premyslený komín. Pre maximálnu ochranu tepla je lepšie vyrobiť komín zlomeného tvaru..

Okrem komína v kachliach sú vyrobené otvory z plynového valca na plnenie paliva a dúchadla na zber popola. Ako spaľovací materiál je možné použiť takmer čokoľvek: papier, palivové drevo, piliny, odpadky atď..

Na výrobu sporáka zo starého valca vlastnými rukami budete potrebovať nasledujúce materiály a nástroje:

 • štandardná plynová fľaša;
 • zváračka;
 • Bulharčina;
 • kovové rohy a rošty;
 • stojan na kachle;
 • kladivo, kliešte, zvinovací meter;
 • dvere pre hrnčiarske kachle atď..

Remeselníci doma cvičia výrobu dvoch typov sporákov zo starého valca: horizontálnych a vertikálnych.

Vertikálne zariadenia sa považujú za kompaktnejšie a ekonomickejšie z hľadiska svojej stopy. Horizontálne sa vyznačujú rýchlosťou montáže konštrukcie.

Najprv zvážte jednu z možností výroby zvislých hrncovitých kachlí vlastnými rukami.

Etapy výroby zvislej hrnčiarskej pece zo starého valca vlastnými rukami

V tomto procese je päť hlavných fáz..

Fázy výroby horizontálnej kachľovej pece zo starého valca vlastnými rukami

Je oveľa jednoduchšie a rýchlejšie vyrobiť horizontálnu kachľovú pec vlastnými rukami:

Výsledkom je vtipný obrázok prania

Vlastnosti plechoviek na mlieko

Ďalším šikovným materiálom, ktorý sa na farme často nachádza, je plechovka od mlieka. V horizontálnej polohe je toto zariadenie vlastne hotovou kachľovou pecou, ​​len vo vnútri nemá komín a rošt. Takéto kompaktné kachle na plechovky je možné použiť na spaľovanie drobného odpadu z domácností, ako ohrievač pre garáž, dokonca aj ako zariadenie na údenie mäsových výrobkov atď..

Počas obdobia používania plechoviek ako dizajnu kachlí sa rozlišovali tieto vlastnosti týchto zariadení:

 • pôvodne dostupné držadlá plechovky vám umožnia presunúť hrnčiarsku pec na požadované miesto;
 • tento typ kachlí je vhodný na spaľovanie kvapalného paliva, napríklad sa do nich môžu naliať asi 3 litre slnečného oleja alebo vykurovacieho oleja;
 • nevyžadujú inštaláciu dverí, túto úlohu zohráva veko nádoby na mlieko.

V skutočnosti všetka práca na rekvalifikácii plechovky do kachlí trvá asi hodinu, majiteľ potrebuje zvárať komín, nohy a urobiť vyfukovací otvor, ktorého veľkosť je 16 mm.

Výsledkom je vtipný obrázok prania

Klasická pec ako možnosť vykurovania malých miestností

Klasické hrnčiarske kachle si získali popularitu počas občianskej vojny. Jedná sa o kovové zariadenie, ktoré obsahuje monolitické dvere, samotné ohnisko, ako aj komín a nohy, na ktorých sú kachle držané. Vybraný druh kovu priamo závisí od toho, ako dlho bude nočník slúžiť na farme. Medzi najdôležitejšie nevýhody klasických potbelových kachlí patrí skutočnosť, že sa veľmi rýchlo ochladzuje, aj keď sa rovnako rýchlo zahrieva. Práca na klasickom modeli kachlí vlastnej výroby sa odporúča vykonávať postupne.

Na zostavenie klasického hrncového kotla potrebujete zvárací stroj: po prvé, steny pece sú spojené so spodným a horným prvkom. Je veľmi dôležité správne aplikovať zvar, kvôli pevnosti a spoľahlivosti, a teda kvôli bezpečnosti potbelly sporák. Na prednej strane kachlí sú štandardne dva otvory – ohnisko a dúchadlo. Nohy na klasickom spotrebiči musia mať viac ako 10 cm.

Na úplnom konci montážnych prác je nainštalovaný komín. Komínové zariadenie takýchto kachlí môže byť rovné alebo zlomené. Druhý typ sa nazýva aj úspora tepla.

Výhody a nevýhody hrnčiarskej pece na ťažbu

V rozhovore o kachliach, kachliach často prebieha rozhovor o návrhoch na odpracovanie. Odhalením témy tohto typu musíte najskôr odpovedať na otázku: čo je to hrnčiarska pec na ťažbu? Hrnčiarska pec na odpracovanie je vykurovacie zariadenie, na prenos tepla sa používa odpadový olej. Tento typ sporáka sa stal dôstojnou alternatívou k klasickému hrncovému sporáku a má obrovský počet používateľov. Takéto zariadenia sú inštalované nielen v garážach, majú pomerne široký rozsah aplikácií..

Proces spaľovania palivového materiálu v takýchto kachliach prebieha v dvoch fázach: po prvé, ťažba vyhorí, v dôsledku čoho sa uvoľňujú plyny, ktoré prichádzajú do styku so vzduchom, a v druhej fáze horí. Druhý stupeň zahŕňa vytvorenie dostatočne vysokej teploty, ktorá môže dosiahnuť 800 stupňov..

Stojí za to pamätať, že látky, ako sú rozpúšťadlá alebo benzín, sa môžu stať veľmi nebezpečnými, keď sa používajú v takýchto kachliach. Stojí za to kontrolovať uvoľňovanie škodlivých, nepríjemných pachov, pri ideálnej práci takýchto kachlí sú neutralizované.

Ako zvýšiť účinnosť kachlí

Špecialisti v oblasti vykurovacích zariadení poskytujú nasledujúce tipy na zvýšenie účinnosti kachlí.

Tip 1. Rúru pravidelne kontrolujte, či nie je prasknutá.

Tip 2. Pravidelne odstraňujte sadze.

Tip 3. Nainštalujte ďalší rám, aby ste vytvorili tepelný štít.

Tip 4. Zmeňte prúdenie vzduchu v konštrukcii.

Rada 5. Zmeňte konštrukciu komína.

Výsledkom je vtipný obrázok prania

Ako bezpečne nainštalovať sporák s vlastnými rukami

Inštalácia sporákov nie je náročná záležitosť, hlavná úloha spočíva v dodržiavaní všetkých bezpečnostných pravidiel, pretože na tom závisia ľudské životy. Kvetelné kachle sú veľmi často inštalované v drevených domoch, záhradných prístavbách, skleníkoch, garážach atď. Pri výbere miesta na inštaláciu kachlí a kachlí stojí za zváženie, že výška komína od roštu k otvoru na streche by mala byť najmenej 4,5 – 5 metrov. To znamená, že najoptimálnejšie miesto na umiestnenie kachlí je umiestnené bližšie k hrebeňu..

V procese inštalácie sporáka s vlastnými rukami by ste sa mali postarať o protipožiarne rezanie komína. Ak si počas procesu inštalácie majster nie je istý jasnosťou vetrania a využívaním tepla konštrukcie, je lepšie kontaktovať špecialistov. Užitočné informácie nájdete vo videu:

About the author