Vlastnosti vetrania pivnice v garáži vlastnými rukami. Ako zorganizovať vysokokvalitný ventilačný systém

Pomerne často je suterén vybavený v garáži vo forme pivnice. Neprítomnosť alebo nesprávne vetranie pivnice vedie k predčasnému zhoršeniu kvality potravín, výskytu plesní a plesní. Prečítajte si o tom, ako nainštalovať ventilačný systém do pivnice, a získajte cenné rady od odborníkov na jeho dizajn.

Obsah:

DIY garážové pivničné vetranie

Vo fáze výstavby sa odporúča vybaviť v suteréne vysokokvalitný ventilačný systém. Ak je však počas prevádzky miestnosti stále prítomná vlhkosť a plesne, potom je potrebné zrevidovať projekt vetrania pivnice..

Nedostatok dobrej výmeny vzduchu vedie k vlhkosti a rozkladu pivnice. Dbajte preto na kvalitu vetracieho systému pivnice. Prítomnosť kapucne tento problém výrazne rieši. Nedostatok normálnej cirkulácie vzduchových hmôt v pivnici vedie k tvorbe kondenzácie na stenách, vysokej vlhkosti – nepriaznivo ovplyvňuje potraviny a ďalšie veci v miestnosti.

V zime, keď Zem vydáva teplo, studený vzduch v suteréne stúpa nahor a jeho zvýšená vlhkosť prechádza do garáže, čo vedie k riziku korózie auta a iných kovových predmetov. Existujú určité normy pre organizáciu vetrania v garážovej pivnici a nezabudnite ich dodržiavať..

Nedostatočné vetranie v pivnici navyše vedie k akumulácii toxických výfukových plynov vychádzajúcich z garáže a ich vplyvu na potraviny. Preto v pivnici musí byť prívod aj odsávač pár..

V garážovej pivnici sú dva spôsoby organizácie vetrania: prirodzené a nútené. Prvá možnosť je založená na princípe odstránenia ohriateho vzduchu z miestnosti..

Dobre navrhnutý ventilačný systém v pivnici zabráni vystaveniu potravín toxickým látkam a poskytne miestnosti čistý a čerstvý vzduch. Na základe individuálnych charakteristík miestnosti je zvolená optimálna kombinácia prirodzených a výfukových ventilačných systémov..

Medzi výhody vetrania v pivnici poznamenávame:

 • prítomnosť čerstvého vzduchu vo vnútri;
 • zbaviť sa kondenzácie v dôsledku teplotných rozdielov;
 • zvýšenie trvanlivosti výrobkov, ktoré sú v pivnici;
 • zlepšenie zdravej vnútornej atmosféry, predchádzanie vzniku plesní a plesní.

Pozrite sa na vlastnosti dvoch obľúbených ventilačných systémov v pivnici:

1. Prirodzená výmena vzduchu.

Na vybavenie ventilačného systému v miestnosti sú nainštalované dve potrubia. Jeden z nich plní funkciu transportu kyslíka do miestnosti a druhý je výfukový. Princíp činnosti zariadenia je založený na teplotnom rozdiele vo vnútri a mimo pivnice. V teplom období však výfukový mechanizmus nefunguje, pretože teplota v suteréne a vonku je prakticky rovnaká. V zimnom období sa do potrubia dostávajú mrazy a sneh a potrebuje dodatočné vykurovanie a tepelnú izoláciu. Preto bude taký ventilačný systém vynikajúcim riešením pre malé suterény, ktorých majitelia pravidelne kontrolujú potrubia a čistia ich..

2. Nútená výmena vzduchu.

Táto možnosť poskytuje lepšie vetranie pivnice. Na ventiláciu a prúdenie vzduchu v miestnosti slúžia ďalšie ventilátory a digestory. Na organizáciu tohto systému sa používajú dvojité rúry..

Vo veľkých suterénoch je povinný systém nútenej ventilácie.

Urobte si sami prirodzené vetranie pivnice v garáži: pokyny a odporúčania

Predtým, ako sa zoznámite s pravidlami organizácie konvenčného vetrania, odporúčame vám študovať výhody tohto systému:

 • prirodzené vetranie nevyžaduje špeciálne materiálne investície vo forme nákupu digestorov;
 • schéma ventilačného systému je pomerne jednoduchá a na jej vytvorenie je k dispozícii dostatok nástrojov;
 • všetka práca je v moci jednej osoby;
 • systém je energeticky nezávislý a nevyžaduje ďalšie účty za elektrinu.

Schéma vetrania pivnice v garáži je založená na inštalácii dvoch potrubí prívodného a výfukového typu. Prívodné potrubie dodáva miestnosti čerstvý vzduch z ulice a výfukové potrubie je zodpovedné za odstraňovanie vlhkého vzduchu von..

Odporúča sa inštalovať potrubie podľa schémy, takže výkon systému sa zvýši na maximálnu úroveň.

Pri výbere materiálu na výrobu vzduchových potrubí sa zastavte na azbestovom alebo pozinkovanom potrubí, ktorého veľkosť je zvolená vo vzťahu k oblasti suterénu.

Priechodná rúra je inštalovaná pomocou nasledujúcich možností:

 • skrz – potrubie je vedené podlahou garáže a vyvezené na ulicu stropom, podkrovím a strechou;
 • nástenný – v stene pivnice je vybavená časť výfukového potrubia prechádzajúca v horizontálnom smere, po ktorej je vytiahnutá z domu.

Dĺžka výfukového potrubia sa vyberá s prihliadnutím na jednotlivé vlastnosti miestnosti, vyčnieva 50-100 cm nad stenu.

Pomocou týchto podmienok sa dosiahne rozdiel v teplotnom režime medzi vonkajším a vnútorným priestorom. Vďaka tomu cirkuluje vzduch prirodzene. Na zvýšenie trakčnej sily je na potrubie nainštalované zariadenie vo forme deflektora. Táto časť tiež zabraňuje vniknutiu trosiek a prachu do pivnice..

Odporúčania pre výber deflektora pre potrubie:

 • vonkajší priemer zariadenia musí byť dvojnásobkom priemeru výfukových potrubí;
 • teleso deflektora je inštalované vo vnútri potrubia.

Je možná možnosť vlastnej výroby deflektora. Na tieto účely budete potrebovať plast alebo kov v tvare kužeľa. Spodný okraj odsávača je inštalovaný v najvyššom bode stropu.

Potrubie prívodného typu je namontované tak, že spodná šmyková časť dosahuje podlahu. Rozstup medzi druhým potrubím a stropom je asi 30 cm.

Na hornom reze potrubia je nainštalovaný ventilačný gril, ktorý chráni miestnosť pred potkanmi, myšami a inými zvieratami. Možnosť nahradenia mriežky kovovou sieťovinou s jemným prierezom.

Materiál výroby prívodného a výfukového potrubia môže byť odlišný. V tomto prípade neexistujú žiadne obmedzenia, postupujte podľa individuálnych preferencií. Pri určovaní priemeru potrubia zvážte tieto odporúčania:

 • na jeden meter miestnosti pripadá asi pätnásť milimetrov štvorcových;
 • vyberte priemer s malým okrajom, aby ste kompenzovali vstup vzduchu do pivnice z garáže.

Je možné použiť na vetranie kanalizačné potrubia na báze azbestu. V niektorých prípadoch sa používajú rúry vyrobené z plastu alebo cínu. Najpraktickejšie a najdlhšie v prevádzke sú plastové rúrky. Medzi ich výhody uvádzame:

 • trvanie prevádzky;
 • odolnosť voči mechanickému namáhaniu;
 • odolnosť voči agresívnemu prostrediu;
 • nízka hmotnosť a ľahké rezanie;
 • spoľahlivé tesnenie;
 • klzný povrch, na ktorom sa nezdržiavajú odpadky a iné nečistoty.

Preto pri organizovaní konvenčného vetrania odporúčame zamerať sa na praktické a dostupné plastové rúrky..

Technológia organizovania núteného vetrania pivnice v garáži

Ak je potrebné zachovať optimálne podmienky v suteréne, odporúčame nainštalovať vetranie výfukového typu. V tomto prípade ani v teplom období nebude v pivnici nadmerná vlhkosť a stagnujúci vzduch..

V prvom rade sa v procese organizácie vetrania pivnice zoznámte s bezpečnostnými pravidlami pre prevádzku elektrických spotrebičov. Pri poklese teploty je kondenzácia nevyhnutná. Na jeho odstránenie sa používa ventilačný systém výfukového typu..

Prítomnosť kondenzácie však spôsobuje uzavretie kontaktu, poruchy v prevádzke elektrických zariadení, preto je elektrický výfukový ventilátor kvalitatívne vodotesný..

Inštalácia vetrania s digestormi v pivnici je potrebná v prípadoch, keď:

1. Plocha suterénu presahuje štyridsať metrov štvorcových.

Vo veľkom sklade potravín je teplý vzduch vždy vlhký. V komíne sa tvorí kondenzácia, ktorá steká na steny. V zimnom období navyše konvenčné vetracie potrubia často zamŕzajú alebo sa upchávajú snehom. Normálna letecká doprava je teda narušená a normálny ventilačný systém nefunguje. Aby ste odstránili dodatočnú vlhkosť, s ktorou sa konvenčné vetranie nedokáže vyrovnať, odporúčame nainštalovať digestory.

2. Suterény používané ako obývačky, ako je biliardová miestnosť, telocvičňa, obývacia izba a dokonca aj sprchovací kút, vyžadujú povinné odsávanie, bez ohľadu na ich oblasť..

Iba pomocou odsávača pár sa do tejto miestnosti dodáva požadované množstvo kyslíka, čo poskytuje pohodlie ľuďom v miestnosti.

3. Ak je v pivnici veľa produktov a konzervácie, je potrebná aj možnosť odsávania. Pri skladovaní zeleniny v pivnici odsávač odsáva nielen vlhký vzduch z miestnosti, ale aj nepríjemné pachy.

Verzia odsávacej ventilácie má v porovnaní s bežným trochu iný princíp činnosti. Pre normálne fungovanie systému sú tiež nainštalované dve potrubia – prívod a výfuk. Pohyb vzduchových hmôt však vykonáva špeciálny ventilátor. Výkon tohto zariadenia určuje výkon zariadenia. Na začiatku preto určte optimálny výkon odsávania. Príliš výkonné zariadenie spotrebuje veľa elektriny a vzduch v miestnosti bude neustále studený a príliš slabé výfukové zariadenie nezvládne úlohy, ktoré mu boli pridelené.

Ventilátory sú inštalované tak, aby vzduch vstupoval do miestnosti z jedného potrubia a von z druhého. Na reguláciu izbovej teploty spotrebiče pravidelne zapínajte a vypínajte. Pokiaľ ide o spôsob práce, existujú dve možnosti vetracích systémov pre garážovú pivnicu:

1. Možnosť automatického vetrania – funguje v autonómnom režime a nevyžaduje zásah človeka. Tieto systémy majú ďalšie senzory, vďaka ktorým sa ventilátory v miestnosti zapínajú nezávisle. Pri úplnej výmene vzduchu sa fanúšikovia sami vypnú.

2. Mechanická verzia ventilačného systému je založená na riadení prevádzky zariadenia a udržiavaní teplotných a vlhkostných podmienok osobou. V takom prípade zapínanie a vypínanie všetkých zariadení robíte vy. Táto metóda je lacnejšia, ale vyžaduje si ďalšie časové výdavky, obzvlášť nepohodlná je pri neustálom odchode..

Konštrukčné vlastnosti suterénu určujú poradie a miesto inštalácie ventilačných potrubí. Verzia s odsávaním sa vyznačuje vysokým výkonom, takže potrubia je možné inštalovať horizontálne aj vertikálne..

Pre efektívnu prevádzku digestora v garáži odporúčame vybaviť difuzérom. S pomocou tohto zariadenia sa výrazne znížia náklady na napájanie.

Difúzor je inštalovaný na prívodnom potrubí, toto zariadenie využíva veternú energiu, čím zaisťuje maximálny výkon systému. Pri absencii vetra je však lepšie odmietnuť inštaláciu difuzéra..

Medzi nevýhody výfukového ventilačného systému poznamenávame:

 • zložitosť inštalácie a výpočtov;
 • vysoké náklady na elektrickú energiu;
 • potreba neustáleho monitorovania;
 • povinný nákup digestorov.

Napriek tomu iba výfuková verzia ventilačného systému zabezpečuje celoročne správne mikroklimatické podmienky v podzemnej miestnosti. Tento systém je nezávislý na počasí a vetre.

Najlepšou možnosťou je kombinácia konvenčného a výfukového vetrania. V chladnom období, s výrazným rozdielom v teplotných režimoch, funguje bežné vetranie a v lete – odsávacie vetranie. Na úpravu ťahu sa používajú špeciálne tlmiče inštalované na potrubí..

Bežná zápalka alebo zapaľovač pomôže skontrolovať kvalitu ventilačného systému v suteréne, privedie ich do potrubia, ak je plameň deformovaný vplyvom zaťaženia vetrom, potom systém funguje normálne. V opačnom prípade nainštalujte zariadenia s núteným ťahom.

Video o pivničnom vetraní:

About the author