Vykurovanie garáže. Všetky otázky týkajúce sa vykurovania garáže

Garáž nie je spravidla iba miestom pobytu vášho auta, ale aj pivnicou, opravovňou a miestom odpočinku našich mužov. Všetko by bolo v poriadku, ak neberieme do úvahy silné mrazy. V nevykurovanej garáži sa cíti nepríjemne nielen vaše auto, ale aj vy. Preto v zime musí byť garáž vykurovaná. Zníženie teploty znamená výskyt vlhkosti, ktorá postupne zničí kov. V ideálnom prípade by si každý vlastník auta mal zvoliť vhodné vykurovanie garáže a vybaviť takýto systém. Dnes budeme zvažovať hlavné typy garážového vykurovania vlastnými rukami a uskutočniteľnosť každého z nich.

Obsah:

Potreba vykurovania garáže

Bez ohľadu na materiál, ktorý si vyberiete na stavbu garáže (tehla, škvára, betón), v žiadnom prípade nezachráni vášho „železného koňa“ počas mrazivých mrazov a neposkytne prijateľnú teplotu vo vnútri garáže. Od apríla do októbra je u nás možné držať auto v prístrešku bez vytvárania ochranných opatrení. Od posledného jesenného mesiaca sa však mikroklíma v garáži mení, čo môže vážne poškodiť vášho štvorkolesového priateľa a samotnú miestnosť..

Faktom je, že s nástupom chladného počasia v garáži sa pre kov objaví nepríjemný jav nazývaný kondenzácia, ktorý vedie k nevratnej korózii všetkých kovových komponentov garáže (karoséria, brána) a samotného auta. Auto sa navyše oveľa lepšie rozbieha na dobre zahriatom vzduchu. Úplne prvá vec, ktorú môžete v tejto situácii urobiť, je izolovať garáž..

Izoláciou stien garáží sú často penobetónové tvárnice alebo škvarové tvárnice. Na spoľahlivú izoláciu strechy sa zvyčajne používa expandovaná hlina. Z granúl expandovanej hliny položte znateľnú vrstvu – asi 15 – 25 centimetrov. A na vrchole musí byť cementový poter. Druhým najobľúbenejším izolačným materiálom je minerálna vlna. Ak je v garáži nainštalovaná železná brána, potom má zmysel izolovať aj túto časť. A pomôžu vám penové plechy, ktoré majú hrúbku maximálne 5 centimetrov. Po prilepení dverí nimi je potrebné listy obšiť preglejkou, šindľom alebo drevotrieskou.

Na to, aby bolo vaše auto dobre zachované počas celej zimnej sezóny, však nestačí garáž izolovať! Mali by sa prijať ďalšie opatrenia: vybaviť dodatočnú ventiláciu, ktorá odstráni výfukové plyny a prebytočnú vlhkosť, a vybaviť miestnosť správnym vykurovaním. V garáži stačí udržiavať teplotu vzduchu vo vnútri nad plus 5 stupňov Celzia.

V závislosti od umiestnenia budovy si môžete vybrať jednu z dvoch možností vykurovania garáže v zime:

Typy vykurovania v garáži

Aby ste sa správne rozhodli o výbere vykurovania v garáži, mali by ste podrobne analyzovať svoju individuálnu situáciu a premýšľať o tom, ktorý systém bude pre vás najužitočnejší. Pri výbere systému a typu vykurovania by ste mali dbať aj na jeho účinnosť a jednoduchosť použitia. Vopred si vypočítajte svoj rozpočet, aby usporiadanie vykurovania v garáži váš rozpočet netrafilo tvrdo.

Tuhé palivo

Použitie dreva, uhlia, rašeliny a iných tuhých palív je najjednoduchšie a najhospodárnejšie vykurovanie garáže. Túto techniku ​​je vhodné použiť v prípade technických ťažkostí, napríklad pri absencii alebo prerušení dodávky plynu, vody a elektriny. Hlavnou výhodou tohto zariadenia je, že je nezávislé od napájania. Pri výbere tejto možnosti by ste však mali z garáže úplne vylúčiť výbušné látky, a to je dosť problematické.

Môžete použiť pyrolýzny kotol, ktorý udržiava optimálnu teplotu 6-12 hodín. Tento kotol sa nazýva, pretože tu prebieha proces pyrolýzy – spaľovanie tuhého paliva sa oddeľuje od látok, ktoré sa uvoľňujú počas spaľovacieho procesu, v dôsledku čoho zostáva nastavená teplota dlho nezmenená. Pre normálne fungovanie pyrolýzneho kotla by mal byť vybudovaný nútený ťah, ktorý je schopný podporovať spaľovanie. Najjednoduchším mechanizmom, ktorý vykonáva túto funkciu, je ventilátor. Nezabudnite, že takéto zariadenie bude potrebné pravidelne čistiť..

Kotol na pelety vám umožňuje vykurovať miestnosť drevenými peletami, ktoré sú lisované z hoblín a pilín. Na trhu s výrobkami sa tento druh paliva nazýva pelety. Proces plnenia takého kotla granulami je automatizovaný, to znamená, že dodávka peliet do spaľovacej komory prebieha samočinným plnením cez závitovkovú nádobu alebo násypku. Čím viac surovín sa naleje do kotla, tým viac tepla je možné získať z tejto štruktúry za predpokladu vynikajúceho vetrania..

Najpopulárnejšou možnosťou vykurovania garáže je inštalácia sporáka Buleryan. Toto zariadenie má veľmi vysoký koeficient prenosu tepla a je schopné pracovať viac ako 10 hodín na jedno zaťaženie paliva, preto sú jeho náklady rádovo vyššie ako ostatné vykurovacie zariadenia. Garážová vykurovacia pec má najjednoduchší dizajn: je vybavená dvoma spaľovacími komorami a beží na akékoľvek tuhé palivo, s výnimkou kvapalných zmesí a plynných zmesí. Absolútne sa nesmú nalievať do rúry.!

Dolná komora pece je prispôsobená na splyňovanie zariadenia a horná komora na spaľovanie tuhého paliva. Najlepším materiálom na zapálenie je papier. Ak plánujete nainštalovať práve takú pec, nezabudnite, že vykurovacie zariadenie by malo byť umiestnené vo výške 0,2 metra nad podlahou, na komín je lepšie použiť izolované sendvičové rúry a na tepelne odolnú tehlu alebo betón. základňa sporáka. Na komín je lepšie nepoužívať nehrdzavejúcu oceľ, pretože sadze sa môžu vznietiť alebo sa hromadí kondenzát.

Plynové kúrenie

Kategoricky sa neodporúča vybavovať takéto vykurovanie garáže svojpomocne, inak nielen garáž, ale aj vy a auto môžete vyletieť do vzduchu, pretože plyn je veľmi nebezpečná výbušnina! Inštaláciu plynového vykurovania musia vykonávať výlučne kvalifikovaní odborníci na plyn, ktorí vedia narábať s výbušnými látkami. Ak ako vykurovanie skutočne používate plyn, potom výlučne vo forme generátora plynu.

Princíp činnosti takejto jednotky je nasledujúci: spájkovací horák, ktorý je umiestnený v generátore, spaľuje plyn spolu so vzduchom. Výsledná tepelná energia vstupuje do výmenníka tepla a ohrieva vzduch, ktorý je vháňaný ventilátorom. Ohriaty vzduch je dodávaný do garáže a produkty spaľovania idú komínom na ulicu. Nová časť vzduchu je dodávaná do miestnosti vzduchovými kanálmi alebo mriežkami špeciálne vyrobenými v samotnom generátore tepla.

Takýto zdroj tepla sa používa ako trvalý prvok na vykurovanie garáže v prípade, že centrálny plynovod beží blízko. Je to nepohodlný moment, použitie plynového generátora tepla má však vážne výhody oproti použitiu všetkých ostatných metód – najvyššieho koeficientu prenosu tepla. Mali by ste tiež pamätať na to, že je vhodnejšie modelovať takúto štruktúru vo veľkých garážach..

Plyn ako zdroj tepla má nízke náklady. A ak sa rozhodnete dať takýto vykurovací systém do garáže, pripravte sa vopred, že usporiadanie celého systému vás bude stáť veľa peňazí, pretože budete musieť dobre míňať na továrenské vybavenie a prácu inštalačných špecialistov. Ak chcete ušetriť peniaze, je lepšie postaviť garáž v oblasti s prístupom k hlavnému prívodu plynu. V poslednej dobe sa začínajú objavovať lacnejšie možnosti pomocou rôznych modelov plynových ohrievačov..

Plynové ohrievače na plyn alebo propán sú infračervené a katalytické. Princíp činnosti katalytického ohrievača sa nazýva ideálny z hľadiska použitia v garáži, pretože takéto zariadenie je spravidla možné použiť v obytnom priestore! Látka sa spaľuje v katalyzátore. Vďaka tomu zariadenie neutralizuje 95% produktov spaľovania.

Existuje aj infračervené vykurovanie plynom, účinnosť takýchto ohrievačov je rádovo vyššia ako u elektrického analógu. Pri spaľovaní plynu sa keramické prvky zohrievajú a teplo sa dodáva do vzduchu spolu so spaľovacími produktmi. Takéto zariadenie môžete nainštalovať, ak ste pripravení na neustále vetranie garáže. Tiež nevýhodou infračervených zariadení je postupné zahrievanie. Preto je vhodnejšie inštalovať katalyzátory, ktoré majú výkon až 6,2 kW.

Ohrev vody

Táto možnosť sa odporúča, ak je prístrešok pre auto neoddeliteľnou súčasťou obytnej budovy. Ale ak je garáž oddelená, náklady na vykurovanie budú oveľa vyššie. Budete musieť vynaložiť veľa úsilia a peňazí na vytváranie zákopov a potrubí na prepravu nosičov energie, inštaláciu čerpadla na čerpanie vody. Nezabudnite počítať nákup izolačných materiálov, ktoré chránia potrubie pred chladom. V tomto prípade je tiež potrebné použiť v systéme namiesto vody nemrznúcu zmes, aby sa zabránilo jej zmrazeniu..

Ohrev vody je vhodný pre garáže, ktoré sú postavené z betónu, tehál alebo škrupiny a sú izolované penou alebo minerálnou vlnou. Teplovodný vykurovací systém v garáži pozostáva z kotla, konvektora alebo radiátora, ako aj zo spojovacích potrubí. Teplo generované kotlom alebo konvektorom ohrieva vodu cirkulujúcu v celom systéme. Výsledkom je, že ohrieva radiátory, ktoré sú vyrobené zo zliatiny kovu s vysokou tepelnou vodivosťou. Batérie vydávajú teplo do miestnosti a týmto spôsobom sa cyklus opakuje.

Garážový systém ohrevu vody sa dá ľahko opraviť a vymeniť radiátory. Stačí vypnúť a vybrať nepoužiteľnú batériu a potom nainštalovať novú. Odporúča sa zariadiť ohrev vody v garáži vlastnými rukami, ak hovoríme o celej skupine garáží. Potom budú náklady na práce súvisiace s výstavbou systémov rovnakým dielom rozdelené všetkými účastníkmi.

Ak sa chystáte nezávisle vybaviť ohrev vody v garáži bez zapojenia špecialistov, musíte starostlivo preštudovať všetky schémy v širokej škále. Hlavná úloha takejto práce spočíva v správnom prepojení všetkých jednotlivých prvkov vykurovacieho systému do jedného celku. Dizajn je veľmi dôležitým krokom, pretože bez predbežného plánu nebudete môcť presne určiť počet armatúr a dĺžku potrubia. Ak sa chystáte kresliť ručne, nezabudnite poskytnúť všetky prvky, zákruty, umiestnenie batérií a odpojenie..

Potom môžete kotol nainštalovať sami podľa pokynov vybraného výrobcu. Samoinštalácia vykurovacích batérií sa spravidla vykonáva podľa jedného modelu. Najprv sú držiaky nainštalované pomocou hmoždiniek na stenu a potom je zavesený chladič. Vopred zvážte, že jednotka sa nachádza pätnásť centimetrov nad podlahou. Potom by mali byť kovové rúry spojené do jedného systému. Na tento účel by v miestach vidlíc, závitov a potrubných pripojení mali byť použité tvarovky.

Spotreba elektrickej energie

Najbežnejší spôsob vykurovania garáže je elektrická energia. V sovietskych časoch majitelia automobilov premýšľali o tom, ako vykurovať garáž bez elektriny. Ale nikdy nič lepšie nevymysleli, a tak použili podomácky vyrobené prístroje nazývané „kozy“. Vyrábajú sa jednoducho: nichrómová špirála je navinutá na azbestocementovú rúrku. Takýto ohrievač spotrebuje malý výkon – až 10 kW! Stacionárne a mobilné elektrické ohrievače sú dnes tiež veľmi obľúbené. Na tento účel môžu fungovať aj bežné domáce ohrievače..

Pri použití elektrickej metódy sa odporúča dbať na maximálnu úsporu tepla a vykonávať komplexné práce súvisiace s izoláciou samotnej miestnosti. Aby ste dosiahli dobrý efekt, môžete v blízkosti ohrievača nainštalovať ventilátor, ktorý zvýši cirkuláciu ohriateho vzduchu, nasmeruje ho určitým smerom a zníži čas na zahriatie konštrukcie. Jedinou nevýhodou je vysoká spotreba energie. Navyše zariadenia závislé na dodávke elektrickej energie môžu svoju činnosť kedykoľvek zastaviť..

Problém vykurovania v garáži je možné vyriešiť infračerveným ohrievačom, ktorý je pripevnený k stropu a ohrieva podlahu. Zdrojom infračerveného žiarenia je elektricky vyhrievaný sklokeramický alebo kremenný sklenený prvok. Na rozdiel od tradičného elektrického ohrievača infračervené zariadenie ohrieva predmety ako slnko a už ohrieva okolitý vzduch. Majiteľ auta so svojou pracovnou plochou sa teda nachádza práve vo vyhrievanej oblasti..

Tento moderný typ vykurovania je pre ľudí absolútne neškodný, ale jeho účinok nemá najlepší vplyv na lak auta. Preto je vhodné inštalovať takéto zariadenia priamo nad vchod do garáže, a nie nad auto. To vytvára tepelnú clonu a chráni vaše vozidlo. Nezabudnite však, že takéto elektrické vykurovacie systémy nemožno nechať bez dozoru, pretože sa môžu zahriať na veľmi vysoké teploty..

Zvážte tiež taký typ garážového vykurovania ako rozdelenie meniča. Takýto systém umožňuje vykurovanie garáže napätím 12 voltov, vďaka automatickej regulácii teploty a prevádzke pri teplotách, ktoré dosahujú mínus 20 stupňov, ušetrí až 30% elektrickej energie. Invertorové delené systémy nie sú nič iné ako klimatizačné systémy. Ich cena je dosť vysoká, nie každý malý človek si môže dovoliť kúpiť vysokokvalitnú klimatizáciu do bytu a čo môžeme povedať o garáži.

Ohrev vzduchu

Najideálnejším spôsobom vykurovania garáže a ďalších technických miestností je ohrev vzduchu. Princípom činnosti takéhoto systému je vytvorenie intenzívneho prúdenia teplého vzduchu, ktorý veľmi rýchlo zvyšuje teplotu v miestnosti. Toto vykurovanie je najrýchlejšie zo všetkých. Nasmerovaním prúdu teplého vzduchu na vaše vozidlo môžete odstrániť vlhkosť, ktorá sa nachádza pod vozidlom..

Najväčšou výhodou tohto garážového vykurovacieho systému je jednoduchá inštalácia zariadenia bez zapojenia špecialistov. Všetky držiaky si môžete kúpiť v obchode za atraktívnu cenu. Ďalšou výhodou tohto typu vykurovania garáže je udržanie požadovanej teploty s nízkymi tepelnými stratami a krátkou dobou zahrievania. Hlavným zariadením, ktoré pumpuje teplo, je ventilátor.

Pozrime sa podrobnejšie na sortiment spotrebičov na ohrev vzduchu v garáži. Môžete nainštalovať sieťový chladič oleja. Toto zariadenie sa veľmi ľahko používa. Zariadenie sa nemôže zahriať na príliš vysoké teploty a chladí pomaly. Jeho použitie je veľmi jednoduché a vďaka prítomnosti držadla a koliesok sa dá premiestniť do akéhokoľvek bodu v miestnosti, pokiaľ to dĺžka elektrického kábla umožňuje. Hlavnou nevýhodou použitia takéhoto zariadenia je vysoká spotreba energie zariadenia. Na zahriatie jedného štvorcového metra je potrebných asi 100 kW..

Tiež sa nemôžete obťažovať a získať teplovzdušnú pištoľ. Jeden stačí. A pri každej vašej návšteve garáže môžete zapnúť takú pištoľ, ktorá zohreje miestnosť v priebehu niekoľkých minút – za 15 minút. Dizajn zariadenia je profesionálny výkonný ventilátor v robustnom kovovom puzdre. Pomocou ventilátora je teplo z vykurovacieho telesa distribuované v miestnosti. Majte však na pamäti, že dlhodobé zahrievanie garáže tepelnou pištoľou môže zničiť lak na karosérii vášho auta. A okrem toho také schémy nefungujú v krutej zime, pretože garáž cez noc zamrzne a opäť sú problémy so štartovaním auta..

Do garáže je možné nainštalovať aj konvektor, ktorý bude fungovať podľa princípu prirodzenej konvekcie. Miestnosť je vyhriata vďaka prirodzenej konvekcii, keď studený vzduch klesá a teplý vzduch sa ponáhľa k stropu. Vzhľadom na princíp činnosti konvektora sa odporúča nainštalovať ho na podlahu alebo na spodnú časť steny. Zariadenie nespáli kyslík a je šetrné k životnému prostrediu a účinné, čo sa však odráža na jeho nákladoch. Jeho telo nie je schopné zahriať sa nad deväťdesiat stupňov..

V predaji je aj lacný špirálový ventilátor, ktorý má vykurovaciu časť vo forme vykurovacieho telesa a dobre ohrieva miestnosť. Zariadenie je však nebezpečné pre požiar, pretože špirála v nich sa môže zahriať na vysoké teploty. Spaľovanie špirály vyvoláva intenzívne spaľovanie kyslíka, vďaka ktorému je vzduch v garáži suchý a úplne nevhodný na pohodlné dýchanie. Navyše, keď do otvorenej špirály narazia rôzne cudzie častice, v miestnosti sa môže objaviť nepríjemný zápach..

Keramický ohrievač ventilátora dobre ohrieva miestnosť, ale je to dosť drahé zariadenie. Zdrojom tepelného žiarenia v takýchto modeloch sú keramické platne, vďaka ktorým sa keramický ohrievač ventilátora právom nazýva najbezpečnejším a najekologickejším vykurovacím zariadením, pretože teplota ohrevu keramických dosiek je najnižšia v porovnaní s vykurovacím telesom alebo špirálou, a dobrá tepelná účinnosť sa dosahuje vďaka veľkej vykurovacej ploche. Náklady na nákup tejto jednotky sú viac ako pokryté vysokou kvalitou produktu..

Odpadový olej

Ako alternatívne palivo na vykurovanie garáže sa používa ťažba – rafinovaný motorový olej, čo je akýkoľvek ropný produkt vyrobený zo syntetických látok alebo oleja, ktorý už bol použitý a počas používania bol kontaminovaný fyzikálnymi alebo chemickými nečistotami. Predpokladá sa, že ťažba ropy bude zlikvidovaná, pretože nie je na nič vhodná, ale remeselníci našli metódy použitia ťažby na farme pri vykurovaní garáže.

Na jeho spracovanie existujú špeciálne tepelné zariadenia. Môžete tiež ľahko zostaviť zariadenie na používanie odpadového oleja vlastnými rukami pomocou jednoduchej schémy. Pracovná pec s priamym ohrevom vzduchu je zariadenie, ktoré je určené na vykurovanie garáže na základe akéhokoľvek motorového oleja, ktorý vyčerpal životnosť motora. Zjednodušený je aj postup zapaľovania rúry – do vnútra musíte vložiť trochu papiera, do rúry nalejte 1 liter oleja a papier zapáľte..

Spracovanie začne vrieť za niekoľko minút a začne sa proces vznietenia oleja. Počas spaľovania sa naleje po 5 litroch. Na použitie si môžete vybrať akékoľvek palivo na báze ropy, je však prísne zakázané nalievať do pece benzín, petrolej a rozpúšťadlá. Nevýhody vykurovania ťažbou sú nemožnosť použitia paliva homogénneho zloženia. Okrem toho by ste mali byť pripravení na neustále poruchy, ktoré môžu nastať v dôsledku rozdielnej kvality paliva..

Kachle, ktoré pracujú na testovaní, môžu fungovať pri akejkoľvek teplote, preto sú v zime na vykurovanie garáže neoceniteľné. Tento druh vykurovania sa považuje za celkom jednoduchý a lacný, pretože recyklované suroviny môžu znížiť spotrebu energie na 1 liter za hodinu..

Takáto pec je mimoriadne šetrná k životnému prostrediu, pretože nedochádza k emisiám sadzí a dymu. Vážny rozklad pece je takmer nemožný, pretože je zostavený pomocou zváracieho stroja a vo svojom dizajne nemá také zložité časti ako kvapkadlá, dýzy a podobné zariadenia. Požiarna bezpečnosť konštrukcie je ďalšou výhodou takýchto kachlí. Spaľujú sa iba pracovné pary a oheň sa nemôže rozvinúť do otvoreného plameňa. V porovnaní s plynovými kotlami alebo kotlami na tuhé palivá je teda upravená olejová pec oveľa bezpečnejšia..

Pri inštalácii a používaní rúry na odpadový olej však existujú určité nepríjemnosti. Komín pre takú pec musí mať dĺžku najmenej 4 metre. V komíne nesmú byť povolené vodorovné povrchy, a to je trochu ťažké urobiť konštrukčne. Okrem toho by ste mali každý týždeň čistiť nádoby na olej a komín. Túto nepríjemnosť je možné čiastočne odstrániť inštaláciou odnímateľného komína a malého riadu, ktorý sa ľahšie čistí..

Bezpečnostné pravidlá pre vykurovanie garáže

Pri usporiadaní vykurovacieho systému, bez ohľadu na to, aký typ si vyberiete, musíte jasne dodržiavať nasledujúce bezpečnostné pravidlá:

Preto sme vám povedali, ako najlepšie vykurovať garáž. Prax nám ukazuje, že je najlepšie vybaviť ohrev vzduchu v garáži, ktorá je najrýchlejšia v prevádzke, ale táto možnosť je dosť drahá. Najekonomickejším spôsobom je inštalácia zariadenia na tuhé palivá do prístrešku pre vozidlá. Je vhodné použiť ohrev vody, ak garáž funguje ako nadstavba bytového domu. Použitie plynu pri vykurovaní miestnosti je veľmi nebezpečné a má dôsledky, preto je nevyhnutné obrátiť sa na odborníka na plyn.!

About the author