DIY betónové schodisko

Schodisko je komplexná stavebná konštrukcia, ktorá musí byť maximálne bezpečná, spoľahlivá, odolná, pohodlná a uprataná. Betónové schodisko spĺňa všetky tieto požiadavky a nemá rovnaké parametre pevnosti. Vynikajúci výkon betónového schodiska v kombinácii s estetickým vzhľadom dekoratívneho kameňa alebo iného obkladového materiálu môže zdôrazniť celý interiér domu a vytvoriť určitý druh vynikajúcej chuti..

Nie je vôbec ťažké vyrobiť betónové schodisko vlastnými rukami, hlavnou vecou je správne vykonať všetky výpočty a presne poznať všetky fázy práce. Neskôr v článku sa pokúsime prísť na to..

Výhody

Betónové schodisko, na rozdiel od dreveného, ​​je položené ešte vo fáze výstavby. Zariadenie betónového schodiska je neoddeliteľnou súčasťou konštrukcie, preto výrazne zvyšuje pevnosť celej konštrukcie..

Betónové schodisko je veľmi odolné a spoľahlivé, takže vám bude slúžiť mnoho rokov.

Betón je odolný voči vlhkosti a má minimálne riziko požiaru, navyše oceľová výstuž v základni má spoľahlivú ochranu proti korózii.

Takýto rebrík je odolný voči akýmkoľvek vonkajším vplyvom a je schopný bez problémov vydržať zvýšené používanie..

Druhy betónových schodísk

Existujú dva typy betónových schodísk:

 • monolitické;
 • kombinované.

Monolitické betónové schody predstavujú bežnú inštaláciu, ktorú je možné použiť takmer kdekoľvek, napríklad v suteréne, vonku alebo na verande..

Kombinované betónové schody do domu sú v zásade komplexnou kovovou konštrukciou, ktorá slúži ako rám na upevnenie betónových schodov. Na odliv schodov sa používa debnenie s výstužnou sieťovinou a na výrobu samotných schodov betón, drvená žula a mramorové štiepky. Po zaschnutí betónovej zmesi sa povrch dôkladne vyleští.

Prípravná etapa – výpočet betónového schodiska

Ako teda postaviť betónové schodisko? Pred začatím stavebných prác by ste mali zmerať priestor pod schodiskom, nakresliť schému konštrukcie, nastaviť požadované rozmery betónového schodiska a vykonať niekoľko výpočtov. Cena betónového schodiska do značnej miery závisí od zložitosti konštrukcie.

Nezabudnite tiež na všetky stavebné predpisy. Pri výpočte a plánovaní schodiska je nevyhnutné vziať do úvahy výšku a šírku schodiska, počet a výšku samotných schodov a pohodlnosť výstupu. Musíte tiež premýšľať o prítomnosti schodiskového pochodu, výrobe plotu a usporiadaní dôležitých častí pre schodisko..

Na začiatok by ste sa mali rozhodnúť pre takú dôležitú súčasť každého schodiska, ako je uhol stúpania. Pri výbere tohto parametra by ste sa mali spoliehať na pohodlie, optimálnu veľkosť pochodu a zložitosť samotnej budovy. Napríklad prijateľný uhol betónového schodiska, ktoré bude umiestnené vo vnútri súkromného domu, bude 25 ° – 45 °.

Na obrázku nižšie vidíte závislosť rozmerov schodiska od uhla stúpania. Napríklad pri betónovom schodisku s uhlom 45 ° sa projekcia rozpätia stane 3 metre, s výškovým uhlom 35 °, projekcia je 4,3 metra a s uhlom 25 ° – asi 6,4 metra. Spotreba betónu na stavbu schodiska s uhlom stúpania 25 ° sa na rozdiel od schodiska pod uhlom 45 ° zvyšuje o 2, 35 krát.

Teraz môžete pristúpiť k výpočtu výšky a šírky krokov. Sú určené z priemernej dĺžky kroku dospelého človeka, ktorá sa stáva 60-64 centimetrov. Pri výbere šírky a výšky schodu musí byť splnená nasledujúca podmienka:

2 * V + D = 60 -64 cm, kde:

H – výška schodu;

L – šírka kroku.

Vypočítajme teda betónové schodisko:

17 cm + povrchová úprava – výška schodu;

28-30 cm. + Dokončenie – šírka kroku;

8-9 cm – šírka rozpätia schodiska.

Zostavenie debnenia

Výroba betónového schodiska by mala začať montážou debnenia. Spoľahlivosť a krása celého schodiska závisí od jeho sily..

Na výrobu debnenia sa najčastejšie používa vode odolná preglejka alebo hranová doska. Aby sa vylúčil únik cementovej kvapaliny, odporúča sa použiť preglejku s doskami tesne pritlačenými k sebe..

Debnenie môže byť vyrobené pre každý krok samostatne alebo byť spoločné pre celé schodisko. Prvá možnosť debnenia sa používa na výrobu puzdra, ak je potrebné získať kroky, ktoré sú ideálne na šírku a výšku. Tu môžete namontovať debnenie pre jedno schodisko a potom ho postupne, ako ste pripravení, presunúť k ďalším krokom. Proces stavby schodiska s debnením pre jeden krok však trvá dlhšie..

V prvej fáze montáže betónového schodiskového debnenia budete potrebovať:

 • hranová doska (30 mm) alebo vodotesná preglejka (prierez asi 20 mm);
 • stavebný nosník (prierez 100 × 100 mm);

V prípade zakriveného povrchu by preglejka a hranová doska mali byť úzke (do 9, respektíve 15 mm).

Hlavné komponenty debnenia monolitického betónového schodiska:

 • kus dreva určený na pripevnenie prvkov debnenia k sebe a k stenám (1).
 • tyč na spojenie formovacích stupňov, ktorá slúži na zabránenie rozťahovania plechov pri nalievaní betónu (2).
 • detaily debnenia s krokmi zábehu (3). S dĺžkou kroku 1 m by mala byť hrúbka dosiek najmenej 30 mm a s dĺžkou 1,2 m – najmenej 40 mm.
 • ukončiť debnenie (4). Môže byť vyrobený z preglejky vo forme listov alebo podľa šablóny s požadovanými krokmi. Dosky konečného debnenia môžu mať veľkosť približne 30 mm.

Debnenie musí byť bez rôznych medzier a výklenkov.

Na upevnenie prvkov debnenia je najlepšie použiť samorezné skrutky do dreva s priemerom 3,5 mm, pretože pri demontáži bude ťažké odstrániť bežné klince. Tiež na inštaláciu debnenia budete potrebovať ďalšie prídavné prvky, napríklad perforované rohy. Treba tiež poznamenať, že aby sa zabránilo absorpcii vody z betónu do dreva, mal by byť pokrytý farbou, strešnou plsťou alebo špeciálnym filmom. Na bokoch debnenia by mali byť vyrobené podpery vo forme kolíkov, aby sa konštrukcia počas liatia betónu nerozpadla..

Najľahší spôsob montáže debnenia je vtedy, keď je potrebné rebrík umiestniť medzi dve steny. V tomto prípade nie je potrebné postaviť bočné debnenie a prvky debnenia pre samotné schodisko je možné priskrutkovať k stenám, pričom sa predtým nakreslili obrysy.

Zložitejšou možnosťou debnenia je jednoramenné schodisko s obdĺžnikovým prierezom. Tu je v porovnaní s predchádzajúcou verziou pridané bočné debnenie. Takéto schodisko má však jednoduchý dizajn, takže montáž debnenia neprinesie žiadne zvláštne ťažkosti..

Betónové točité schodiská budú samozrejme vyzerať pôsobivejšie, ale vyžadujú si namáhavejšiu prácu. Náročnosť spočíva v tom, že toto schodisko obsahuje veľké množstvo štítov nepravidelného tvaru, ktoré tvoria točitý povrch..

Inštalácia a viazanie armatúr

Ďalšou etapou stavby betónového schodiska je výstužný rám schodiska. Pomáha posilniť celé schodisko..

Oceľové tyče sú uložené pozdĺž nosných plôch a spojené priečnymi väzbami. Odporúča sa upevniť výstužnú sieť pomocou zváracieho stroja, ale ak chýba, môžete použiť špeciálny pletací drôt a spojiť ho háčikom, ktorý ste predtým upli do elektrického skrutkovača..

Aby sa zachovala požadovaná vzdialenosť 3 centimetrov medzi výstužou a spodkom debnenia, je racionálne používať špeciálne plastové svorky.

Tiež po celej dĺžke pochodu by mal byť výstužný rám pripevnený k stene. Za týmto účelom sa do steny vyvŕtajú otvory s požadovaným priemerom a potom sa čapy zatlačia do steny kladivom..

Takýto výstužný rám poskytuje betónovej základni vynikajúcu pevnosť..

Potom sa vykoná inštalácia vložených drevených zátok alebo špeciálne navrhnutých kovových dosiek pre budúci plot schodiska. Až potom začnú s konkrétnymi prácami..

Betónové práce

Po namáhavej práci pri montáži debnenia a výstužnej klietke môžete pristúpiť k betonáži nášho schodiska.

Aby bol betónový roztok dostatočne hustý, budú v objemových častiach (litre) obsiahnuté nasledujúce pomery:

 • cement (10 dielov);
 • drvený kameň s veľkosťou častíc 10-20 mm (30 dielov);
 • piesková hmota (20 dielov);
 • voda (7 dielov).

Betónový roztok by mal byť dôkladne premiešaný, najlepšie v miešačke betónu, pretože zlé premiešanie môže znížiť pevnosť betónu až o 20%. V prípade, že sa vám roztok zdá príliš hustý, objemovú časť vody je možné zvýšiť na 10, ale nie viac.

Betónové schodisko sa obvykle odlieva zhora nadol a roztok sa podbíja a vyrovnáva hladítkom.

Potom, čo ste odliali schody, by mal byť otvorený povrch betónu pokrytý polyetylénovým filmom, aby betón získal potrebnú pevnosť..

Obklad schodiska

Po úplnom zaschnutí betónového roztoku (3-4 týždne pri izbovej teplote) môžete pristúpiť k lícovému schodisku. Okraje debnenia sa odstránia, vložky a povrchy schodov sa spracujú brúskou, aby sa dosiahol dokonale hladký povrch. Vzhľad betónového schodiska je vecou preferencie a vkusu majiteľa. Betónové obklady schodísk sa najčastejšie vyrábajú z drevených panelov, keramických dlaždíc, dekoratívneho kameňa alebo porcelánovej kameniny. Dnes je k dispozícii aj obrovské množstvo schodiskových zábradlí – zváraných, montovaných, vyrobených z hliníka, kombinovaných.

Aby bolo možné vypočítať náklady na betónové schodisko, je potrebné vziať do úvahy veľkosť a počet schodov, zložitosť konštrukcie, typ dokončovacieho materiálu a oplotenia.

Hotové betónové schody – fotografia názorných príkladov obkladu

About the author