Diy log po rebríku: pokyny krok za krokom

Zrubové schodisko láka neobvyklým vzhľadom a jedinečnosťou. Tento dizajn sa ľahko hodí do akéhokoľvek interiéru. Pri jeho výrobe by ste sa však mali dozvedieť o určitých jemnostiach a nuansách spojených s výberom a správnym spracovaním materiálu. Ďalej zvážime, ako vytvoriť rebrík z guľatiny..

Obsah:

Zrubový rebrík: výhody použitia a zariadenia

Existuje veľké množstvo materiálov, z ktorých môžete postaviť schodisko. Najpopulárnejšie z nich je drevo, betón a kov. Voľba dreva na stavbu schodov je plne odôvodnená nasledujúcimi výhodami tohto materiálu:

 • drevo je ekologický a bezpečný materiál, ktorý sa používa na usporiadanie obytných priestorov;
 • drevo má prirodzené teplo a tiež reguluje úroveň vlhkosti v miestnosti;
 • drevo je tvrdý materiál, ktorý je odolný voči mechanickému poškodeniu;
 • ďalšou výhodou dreva je estetická príťažlivosť tohto materiálu.

Fotografia zrubového rebríka:

Drevené schodisko z baru bude vynikajúcim doplnkom každého interiéru. Najlepšie sa však hodí do miestností zariadených vo vidieckom štýle, fusion. Zrubové schody sa navyše perfektne zmestia do zrubového domu, dreveného kúpeľného domu alebo chaty. Tento dizajn približuje štýl miestnosti k prirodzenosti. Niektoré konštrukcie sú hrubé, ale táto kvalita zaisťuje ich spoľahlivosť a vysokú mechanickú pevnosť..

Polovičné polená a polená vám umožňujú postaviť schody rôzneho dizajnu a konštrukcie, ktoré sú inštalované vo vnútri domu aj mimo neho, napríklad na verande.

Hlavnou podmienkou získania vysokokvalitného schodiska je správny výber a spracovanie materiálu, ako aj kompetentné vykonanie výpočtov na stavbu schodiska z guľatiny. Rebrík v procese prevádzky sa hodí k určitým zaťaženiam, ktoré je potrebné bezpodmienečne vziať do úvahy. Počet upevňovacích prvkov a podpery musí striktne zodpovedať zaťaženiu, ktoré konštrukcia rebríka preberá. Okrem toho existujú určité regulačné požiadavky, ktoré sú stanovené v dokumentoch o organizácii projektovej dokumentácie..

Výber a spracovanie materiálu na schodisko do domu z guľatiny

Prvou a najdôležitejšou etapou stavby rebríka z guľatiny je výber materiálu. Rebrík môže byť vyrobený z rôznych druhov dreva, z ktorých každý má svoje výhody aj nevýhody..

Dub je najtrvanlivejším a najspoľahlivejším materiálom pre schody. Tento dizajn vám bude slúžiť veľmi dlho, pričom odolá rôznym prevádzkovým zaťaženiam. Tento druh dreva má však jednu významnú nevýhodu – náklady sú príliš vysoké, takže konečná cena takéhoto rebríka je dosť vysoká..

Lacnejšie možnosti sú smrekovec alebo buk. Náklady na tento materiál sú o niečo nižšie, ale mechanická pevnosť je takmer rovnaká ako v prípade duba. Najpopulárnejšími materiálmi na stavbu schodísk sú ihličnany. Líšia sa v dostupnejších nákladoch a prítomnosti veľkého množstva živice v strome, uzdravuje a zlepšuje atmosféru v miestnosti..

Pri výbere materiálu dávajte pozor na jeho obsah vlhkosti, guľatina by mala byť mierne suchá, ale nie presušená. Príliš mokrý materiál – náchylný k rozkladu a príliš suchý – deformuje sa, drobí sa a stráca pevnosť.

Správna príprava materiálu na prácu vám umožní zachovať všetky užitočné vlastnosti dreva a v prevádzke ho urobí čo najtrvanlivejším. Na získanie vysokokvalitného rebríka nestačí vyčistiť guľatinu od uzlov a kôry. Na jeho prípravu na použitie by mali byť prijaté komplexné opatrenia..

Aby ste strom pripravili na prácu, postupujte takto:

 • spracovanie dreva antiseptickým roztokom, ktorý ho dezinfikuje a zabraňuje vzniku plesní a plesní;
 • koncové časti guľatiny a spodok schodiska by mali byť ošetrené živicou;
 • odporúča sa tiež ošetriť drevo základným náterom, farbami a lakmi, ktoré poskytujú ochranu pred vonkajšími dráždivými látkami.

Tieto opatrenia zaisťujú dlhodobú prevádzku dreva, jeho ochranu pred extrémnymi teplotami, vysokou vlhkosťou, plesňami, hubami, chrobákmi a larvami. Živica zabraňuje rozpadu dreva, najmä pri vonkajších schodiskách.

Ak používate guľatinu z predtým rozobraného zrubového domu, potom v procese rezania buďte opatrní, pretože v ich vnútri môžu naraziť klince a iné upevňovacie prvky..

Aby ste ušetrili na materiáli, môžete urobiť kroky z hrazd. Plátok bude fungovať ako behúň a zaoblenie bude fungovať ako stúpačka. Všetky uzly a otrepy sú odstránené.

Technológia na stavbu schodiska z guľatiny na verandu

Zrubové schody sa často používajú v procese návrhu exteriéru. Tieto návrhy sú vďaka svojej prirodzenosti a atraktívnemu vzhľadu schopné doplniť akýkoľvek vonkajší štýl..

Kroky je možné inštalovať priamo na pôdu, v tomto prípade musí byť ich spodná časť ošetrená živicou. Existuje veľa možností na výrobu verandy z guľatiny. Typ a spôsob konštrukcie schodov závisí od výšky verandy, jej šírky a individuálnych vlastností exteriéru.

Príklad zostavenia rebríka zo zaobleného guľatiny je popísaný nižšie:

1. Spočiatku sa vykoná dôkladné vyrovnanie miesta. Za týmto účelom sa na povrch naleje vankúš sutiny a piesku. Pri konštrukcii vysokej a masívnej verandy sa odporúča postaviť malý betónový základ.

2. Schody kosoura budú guľatiny valcového typu, inštalované v kolmej polohe vzhľadom na steny domu. Na spojenie dvoch výpletov dohromady sa odporúča použiť pozdĺžnu montážnu drážku.

3. V procese usporiadania hornej plošiny sa snažte postaviť ju tak, aby bola o niekoľko centimetrov nižšia ako predné dvere..

4. Ďalej by ste mali vystrihnúť montážne misky na guľatine, na ktoré sú namontované schody. Odporúča sa stavať schody z hrazdičiek s rovnakým priemerom ako misa pod nimi.

5. Na výrobu hornej plošiny verandy sa používajú aj polená. Sú naskladané na predtým narezané misky pod nimi v paralelnom smere..

6. Na spracovanie všetkých drevených konštrukčných prvkov sa používajú antiseptiká a retardéry horenia. Strom je tak možné chrániť nielen pred biologickými vplyvmi, ale aj pred ohňom..

7. Po dokončení všetkých prác je veranda pokrytá farbami a lakmi. Ak chcete zachovať prirodzenosť dreva, odporúčame zvoliť lak na vodnej báze..

8. Je možná možnosť povrchovej úpravy dreva farbou na akrylovom alebo latexovom základe. V tomto prípade je počet farieb a odtieňov neobmedzený..

Na zlepšenie tuhosti konštrukcie sú na hornej plošine verandy nainštalované podpery. Na zlepšenie prezentácie plotu sa používajú dlátové stĺpiky, kučeravé stĺpiky.

Na výrobu zábradlí sa používa aj drevený nosník alebo tenká guľatina. Ak je počet schodov na schodisku menší ako tri, potom sa môžete zaobísť bez zábradlia. V opačnom prípade je tiež potrebné postaviť prípravnú plošinu z piesku a štrku, na ktorej budú položené schody..

Ako postaviť schodisko z guľatiny do druhého poschodia

Konštrukcia schodiska inštalovaného vo vnútri domu, mali by ste začať s jeho navrhovaním. Na vysokokvalitný zrubový rebrík existujú určité požiadavky:

 • materiál na výrobu schodov musí byť vysoko kvalitný a vhodný na použitie;
 • šnúrky musia byť bezpečne pripevnené k povrchu;
 • na spracovanie materiálu sa nevyhnutne používajú antiseptiká aj retardéry horenia;
 • optimálna hodnota uhla sklonu bowstringov je od 25 do 35 stupňov;
 • pri výbere šírky schodiska vychádzajte z parametra, aby sa na ňom voľne rozchádzali dve osoby;

 • na určenie výšky schodov by sa mala použiť hodnota priemerného ľudského kroku, ktorá je 15-20 cm;
 • hodnota šírky dezénu je stanovená vo vzťahu k priemernej veľkosti chodidla a pohybuje sa od 25 do 30 cm;
 • optimálna hodnota pre výšku zábradlia je 90 cm;
 • minimálna hodnota vzdialenosti medzi stĺpikmi je 12 cm, ale ak sú v dome malé deti, je lepšie ho znížiť o niekoľko centimetrov.

Schodisko v zrubovom dome:

Najprv by ste sa mali rozhodnúť o návrhu schodov pre dom, môže to byť:

 • jeden pochod bez platformy;
 • jeden pochod s platformou;
 • dvojtechnický pochod v závislosti od individuálnych charakteristík budovy;
 • kruhový, skrutkový;
 • kombinované;
 • s, g, v tvare U.

Každé schodisko však pozostáva z určitých konštrukčných prvkov. Schody môžu byť vyrobené z hrazd, pevných palúb, blokov atď. Na výpočet optimálneho uhla sklonu schodiska by ste sa mali rozhodnúť pre nasledujúce parametre:

 • výška medzi poschodiami;
 • šírka behúňa;
 • výška schodov;
 • schodisko a jeho rozmery.

Jednosmerné rebríky sa ľahko inštalujú, ľahko vyrábajú, na svoje umiestnenie však potrebujú ďalší priestor. Aby bolo možné určiť veľkosť dvojpodlažného schodiska, je potrebné najskôr celkovú výšku rozdeliť na dve.

Ak je v miestnosti málo miesta, je vhodnejšie nainštalovať točité alebo točité schodisko..

V procese výroby rebríka z guľatiny vlastnými rukami by ste mali začať s prípravnými prácami. Pred začatím montáže schodov je každý z jeho prvkov spracovaný pomocou špeciálnych impregnácií. Tak bude možné zabrániť hnilobe stromu. Koncové časti schodov, ktoré sú v kontakte s pôdou, sú navlhčené živicou a ošetrené strešným materiálom, ktorý zaisťuje ich hydroizoláciu. Všetky konštrukčné detaily schodiska sú pokryté farbami a lakmi.

Pri výrobe vlastného rebríka postupujte podľa týchto pokynov:

1. Práce by sa mali začať výrobou výpletov alebo motúzov. Najprv by ste mali narezať polená, na to je vyrobená špeciálna šablóna z papiera, podľa ktorého sú vyrobené podpery.

2. Upozorňujeme, že guľatina musí byť vopred pripravená a vybrúsená. Na ňom by nemali byť žiadne uzly ani otrepy..

3. Na výrobu schodov je potrebné vyrezať guľatinu a vo vnútri vystrihnúť špeciálne drážky na upevnenie.

4. Nainštalujte výplet na miesto rebríka. V mieste jeho upevnenia vyvŕtajte otvory. Poháre zakryte lepidlom.

5. Na upevnenie schodov budete okrem lepidla potrebovať pre každý krok dve kotvy a podložky. Horná časť výpletu nie je pripevnená k stropu, pretože počas prevádzky je strom náchylný na zmršťovanie.

6. Ďalej je nainštalované zábradlie. Na tieto účely sa používajú samorezné skrutky. Klobúky sú skryté pod zátkami vyrobenými z dreva. Potom by ste mali počkať, kým nebudú schody úplne suché..

Tento dizajn sa používa v interiéri aj exteriéri. Polená vyzerajú dosť drsne, ale ak sú správne spojené a spracované, môžete získať originálnu štruktúru, ktorá ozdobí každý domov.

Aby sa zabezpečil zostup a výstup po schodisku, malo by byť nainštalované zábradlie. Optimálna výhodná výška pre ich inštaláciu je asi 1 m. Ak je rebrík na jednej strane steny, potom sú zábradlia inštalované iba na jednej zo strán. Je možná možnosť inštalácie kučeravých alebo rovných stĺpikov. Zrubové schodiská sú najčastejšie vybavené jednoduchým a lakonickým zábradlím. Na upevnenie stĺpikov sa používajú čapy alebo skrutky. Druhá možnosť je spoľahlivejšia.

Najlepšie je objednať si exkluzívne rebríky vyrobené z guľatiny od špecialistov, ktorí vám pomôžu vykonať všetky výpočty sami. Vďaka tomu budete môcť získať vysokokvalitnú konštrukciu, ktorá vám bude slúžiť mnoho rokov. Jednoduchšie rebríky je možné vyrobiť nezávisle, bude to vyžadovať minimálnu sadu stolárskych nástrojov a skúsenosti s tým.

About the author