Drevené schodisko na kovovom ráme

Rám je hlavnou súčasťou každého schodiska, ktoré spĺňa nielen požiadavky na spoľahlivosť a stabilitu, ale aj estetické pohľady. Obrovskou výhodou rámovej technológie sú jej adaptačné vlastnosti: schodiskový rám si môžete spočiatku vyrobiť vlastnými rukami v očakávaní, že zapadne do celkového nápadu miestnosti, alebo môžete postaviť rám v hrubej verzii a potom ho obalte akýmkoľvek vhodným materiálom.

Obsah

Rámové schodisko

Rámové schody sú v súčasnosti stále obľúbenejšie. Je to spôsobené tým, že okrem pevnosti môžu mať nekonečne veľa tvarov a rôzne prevedenie. Vo väčšine prípadov výrobcovia aj spotrebitelia uprednostňujú používanie kovových rámov. Nezabudnite však, že okrem nich existujú aj schodiskové rámy zo železobetónu a dreva..

Rámy z dreva a kovu sú ľahšie a ľahšie sa montujú ako ich betónové náprotivky. Opäť však stojí za zmienku, že pevnosť betónového rámu, upevnená výstužnými vložkami, je oveľa silnejšia ako drevené a kovové náprotivky. Preto pred rozhodnutím o type rámu by ste mali analyzovať miesto inštalácie a formulovať potrebné parametre pre vaše budúce schody.

Šikmé schodisko

Najjednoduchšie pri montáži a dizajne je klasické ploché schodisko. Ak je však odhadovaná inštalačná plocha schodiska malá a neumožňuje vám otočiť sa, najmä v mierke, mali by ste venovať pozornosť typu skrutky rámu. Najjednoduchším spôsobom je namontovať celokovový skrútený rám: je najmenší zo svojich bratov a môže sa stať hotovým schodiskom, ktoré nevyžaduje ďalšie zdokonaľovanie.

Ak sa máte kde otočiť, mali by ste si vybrať medzi drevenými debničkami a betónovými konštrukciami. Nepochybnou výhodou dreveného rámu je jeho estetická krása už v počiatočných fázach inštalácie, ale pokiaľ ide o pevnosť, takáto štruktúra je stále nižšia ako pri liatych betónoch. Sila je nepochybne hlavnou charakteristikou pri hodnotení rámu schodiska. Dôležitosť typu spojenia častí rámu nemožno podceňovať: upevnenie pomocou skrutiek, lepidla alebo zvárania, ale je rovnako dôležité, keď sú konštrukčné materiály spojené dohromady a prinášajú schodisku dodatočnú stabilitu. Koniec koncov, ak sú roviny a kĺby navzájom dobre nastavené, rebrík bude mať určitú pevnosť aj bez spojovacích prvkov..

Ako si vyrobiť rebrík vlastnými rukami

A napriek tomu, aký druh rámu by ste si mali vybrať na výrobu schodiska vlastnými rukami? Všetko závisí od vašich schopností, schopností a dostupnosti materiálu. Ak máte zvárací stroj a kov, potom by vaša voľba mala byť spojená s typom schodiska na kovovom ráme. Ale napriek tomu budeme realistickí: len málo ľudí má doma zváračské schopnosti a podobné zariadenia a postaviť zváraný rám schodiska bude problematické. Ale okamžite nezúfajte a vrhajte stavbu schodov vlastnými rukami do vzdialenej škatule: určite budete mať priateľov, ktorí vám s tým pomôžu..

Výber materiálu pre schody

Voľbu by v každom prípade malo zastaviť drevené schodisko podopreté kovovým rámom: je to dokonalá kombinácia trvanlivosti kovovej konštrukcie s estetikou dreveného schodiska. Žiadny iný materiál nemá také teplo a príťažlivosť ako drevo. Okrem estetickej príťažlivosti drevených konštrukcií je príjemne prekvapená jeho dostupnosť a ceny: aby ste schodisko vyrobili vlastnými rukami, nenájdete materiál lacnejší a spoľahlivejší. Kov je samozrejme tiež ľahko dostupný a spoľahlivý, ale ceny v obchodoch často hryzú na kovovom ráme schodiska..

Ak vám však vaše schopnosti nedovolia minúť peniaze na objednanie kovového rámu, dokonca ani prostredníctvom priateľov, pokračujte vo výstavbe dreveného rámu schodiska. Tento dizajn má množstvo funkcií, ktoré by ste mali striktne dodržiavať: po prvé, vaše náklady na prebytočný materiál závisia od presnosti vašich výpočtov; za druhé, venujte zvláštnu pozornosť pevnosti konštrukcie. Skúsení pracovníci z dreva odporúčajú vybrať pre rám suchý materiál, je lepšie, ak je lepený, drevený alebo preglejkový. A ak z nejakého dôvodu vo fáze montáže máte pochybnosti o sile konštrukcie, neponáhľajte sa, ale skôr sa obráťte na radu odborníka. Pamätajte si: schodisko musí byť postavené tak, aby vydržalo, berúc do úvahy jeho denné zaťaženie. V procese inštalácie rámu môžu tiež nastať určité nepresnosti, preto vopred zvážte možnosť demontáže ktoréhokoľvek z konštrukčných blokov kedykoľvek. Na spájanie drevených častí sa neodporúča používať lepidlo; v najextrémnejšom prípade použite tekuté klince. Ak sa vrátime k vyššie uvedenému, ešte raz zdôrazňujeme, že je lepšie sa bližšie pozrieť na takú štruktúru, ako je zváraný kovový rám schodiska.

Vývoj projektu schodiska

Rozhodli sme sa teda pre typ rámu našich budúcich schodísk, potom je našou hlavnou úlohou vypracovať projekt a kúpiť materiál. V tomto je ťažké poskytnúť akúkoľvek radu, pretože všetko závisí od konkrétneho prípadu. Vynechajme tento krok a predstavme si, že máme schému schodov a materiál je nakúpený. Ďalej by ste mali začať vytvárať polotovary pre schody a zostavovať ich. Pri vyrezávaní polotovarov nie je nič ťažké, ale všimnite si: v tejto fáze je veľmi dôležité dodržiavať presnosť výpočtov a meraní, inak počas inštalácie schodov dôjde k nezrovnalostiam častí.

Prvým a možno najdôležitejším detailom nášho budúceho schodiska sú výplne. Je obvyklé nazývať lúče Kosoura, pílený rez, ktorý pripomína schody. Práve do týchto rezov sú následne namontované schody a stúpačky. Takýto rám má mnoho výhod: kroky sú napríklad po inštalácii na miesto pripevnené k samotným nosníkom, čo vám umožňuje kedykoľvek vymeniť poškodenú alebo zlomenú časť. Tiež sú výplety vždy posunuté z okraja schodov vo vzdialenosti asi 10 cm, čo zvýšením tuhosti znižuje riziko zlomených alebo vŕzgajúcich schodov. Takýto rebrík môžete nainštalovať prakticky kdekoľvek..

Vystrihli sme Kosour. Našim ďalším krokom je výroba dočasných a trvalých nosných nosníkov. Potom sú potrebné dočasné lúče, aby sa urobil odhad všetkých častí na mieste. Predpokladajme, že sme dokonale vyrobili nosníky, potom pristúpime k inštalácii stĺpikov (stálych podper). Balustre sú nainštalované, nosníky sú pevné. Čo bude ďalej? Nasleduje taký dôležitý bod, ako je výroba polotovarov pre schody a stúpačky. Pamätajte si: schody sú vyrezané v súlade s rozmermi a stúpačky musia byť bez problémov vyrezané mínus hrúbka schodíka..

Zostavenie celej konštrukcie, pokyny krok za krokom

A nakoniec, najdôležitejším momentom je inštalácia hotových dielov celej našej štruktúry. Organizujte svoje akcie v nasledujúcom poradí:

A na záver by som chcel povedať, že mnohí budú takýto rebrík považovať za nevkusný, niekto sa bude spoliehať na jeho jednoduchosť a niekto sa jednoducho vzdá a nebude sa ani namáhať toto všetko čítať. Múdri ľudia, keď si to raz správne všimli: koľko ľudí je okolo – toľko názorov existuje. Ľudia, ktorí sú zvyknutí na šik a luxus, sa nebudú ani obťažovať pokúšať sa vyrobiť rám schodiska vlastnými rukami, ale jednoducho si objednajú v dielni. Nezabúdajme však, že existujú takí, pre ktorých sú takéto schémy záchrancom v zmysle šetrenia malého rodinného rozpočtu. A tam sú tí, ktorí sa zdajú mať veľa peňazí, a je tu príležitosť kontaktovať majstra, ale urobia všetko sami. Takíto ľudia predovšetkým vzbudzujú sympatie, v takých chvíľach sa v nich prejavuje ich kreativita a chuť tvoriť. Preto aj keď vám finančné prostriedky umožňujú vyrobiť schodisko na objednávku, skúste si ho vyrobiť sami. 100% garantujeme, že získate nezabudnuteľný zážitok.

About the author